SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Első gyermekemmel 2015.04.26-ig vagyok gyeden, utána igényeltem a gyest. A második gyermekem szeptember 23-ra várom. Évek óta a fizum bruttó 450.000 forint volt, ez után kaptam az ellátásokat. Mivel a cégemet jelenleg felszámolják így nem tudok visszamenni dolgozni, ezért most meg van kötve a kezem. Mit tegyek, hogy a CSED és a GYED is minél magasabb összeg legyen? Felszámolás alatt el tudok menni arra a bizonyos 12 nap táppénzre? Ami még bonyolít, hogy több mint 15 éves munkaviszonyom miatt a végkielégítésem több havi bér amelyet nem szívesen hagyok elveszni, azonban ezt az összeget csak a Nemzeti Bérgarancia Alap tudja kifizetni, és csak addig amíg a cég nincs felszámolva, de nekem már felmondott. Szóval ami a lényeg, hogy valamikor kellene 12 nap táppénzre mennem, ha ez lehetséges és a szülés napját megelőzően valamikor fel kell mondatnom magamnak, (erre azért van szükség mert a céget gyorsított eljárásban még idén felszámolják.) viszont, ha jól értelmeztem az eddigi válaszait akkor a 42 napra figyelnem kell ugye? Amennyiben mehetek táppénzre, veszélyeztetett terhesként akkor mennyit kapnék , illetve még a gyest is kaphatom az első gyermek jogán?
Válaszát köszönöm.
Ezekkel a dátumokkal nem kell "az a bizonyos 12 nap táppénz", nem fenyeget a minimálbér alapú gyed. Ha legalább a csed kezdetéig még él a munkaviszony, akkor utána passzív jogon, de ugyanolyan összegben és ideig jár a csed és a gyed, ez Nálad egy 2 éves korig végéig járó, minimálbér kétszerese alapú csedet és gyedet jelent. A passzív gyednek az a hátránya, hogy egy hármaska előtt újra kell kezdeni gyűjtögetni a 365 nap előzetes biztosítást.

Gyes és táppénz elvileg jár együtt, csak várhatóan nagyon le kell majd dokumentálni, hogy a gyed után munkába álltál volna és nem lettél volna tovább fizetés nélküli szabadságon. A táppénz maximális lenne, ez napi nettó 5.880 Ft.

A munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének a napjával fog megszűnni. A felszámolónál mindenképp jelentkezz be, mert ha nincs Rólad infója, akkor nem fogja megigényelni a Bérgaranciából a járandóságaidat és van egy olyan pont a felszámolásban, amikor már nem lehet ezen módosítani.

Hogy csed, gyed mellett felmondási időre járó bér mennyire jár, azt nem tudom, de a Bérgarancia úgyis csak bruttó 1.155.000-ig fizet, ennél pedig a garantáltan járó végkielégítés és lényegesen több, innentől kezdve meg mindegy, hogy a járó vagy a nem járó felmondási időre járó bért nem fogod megkapni.

Szakbarbár
2015-04-01 22:44:24
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja