SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
gyes mellett szeretnék /kellene/ dolgoznom.az eredeti munkahelyemen nem alkalmaznak a gyes lejárta után sem.mit lehet tenni,hogy viszonylag kedvezően jöjjek ki a dologból?ha máshol alkalmaznak mi lesz a szabadságommal,ami megmaradt ?13 évig voltam ott,ha máshova megyek elveszik a végkielégítés is?húzzam ki afél évet a gyes végéig?nagyon köszönöm a választ!

Gyes alatt nincs gond, mert lehet egyszerre két munkahelyed. Viszont ha utána nem a korábbi munkáltató akar felmondani, hanem Te, mert mennél végleg a másikhoz, akkor elbukod a végkielégítést és a felmondási időre járó bért. A szabadságmegváltást nem, mert az bármilyen megszűnésnél jár. Próbáld meg úgy előadni a mostani munkáltatónak a másikat - úgyis be kell jelenteni őket egymásnak - hogy ez egy határozott idejű munka, ami kicsivel korábbig tart, mint a gyes vége, utána mennél vissza hozzá dolgozni. Ha mennél, de nem tud foglalkoztatni, akkor neki kell felmondania és fizetnie mindent, ami ilyenkor jár.



Szakbarbár
2006-03-17 10:40:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Gyeddel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni: második gyermekünk 2005. szeptember 08-án született. Megigényeltük a gyást, majd most januárban a gyedt is, amiről eddig semmi hír nem érkezett. Szeretném megkérdezni, hogy milyen összegre számíthatunk. Tavaly febuár 04-ig gyeden voltam az első gyerekkel, majd május 03-ig gyesen, május 04-től szeptember 07-ig táppénzen, szeptember 08-től gyáson. A tavalyi bruttó bérem 103.100.-Ft volt, + egyszer adtak 8.000.-Ft-ot éves bankkártyahasználatra. A gyásnál sajnos a 10 nap betegszabadságot vették figyelembe, így annak a 70%-át kaptam, ami napi 1.923.-Ft-ra jött ki. (2003-as jövedelmem 88.700.-Ft volt és a 2003. február 04-én született első gyerekünknél azt vették figyelembe mind a gyásnál, mind a gyednél.) A gyednél is ez az összeg várható? A másik gyeddel kapcsolatos kérdésem a következő: egy szolgáltató vállalat leányvállalátnál dolgoztam, aztán ez a szolgáltató tulajdonosa központosította az osztályokat, így a munkaügyi, tb, stb. dolgainkat egy másik megyeszékhelyen intézik, a gyást és a gyedet is ott kellett megigényelni. Időközben eladták a munkahelyemet magánembereknek, akik nem kérték ezt a szolgáltatást, így a munkahelyem megszünt TB kifizetőhely lenni. A gyedigénylésem is ott van, ami elvileg február 23-tól járna, de még a februárra járó gyást sem kaptam meg. Szeretném megkérdezni, hogy jogilag milyen lehetőségem van a gyed nyomon követésére, hol lehet érdeklődni, fellebbezni, kérelmezni, vagy bármit megtenni azért, hogy végre megkapjam a nekünk járó jutatást? Illetve kapok-e erről bármilyen határozot? Sem a gyásról nem kaptam semmit, illetve még az első gyereknél se a gyásról, se a gyedről semmi határozatom nincsen, nem volt. Ha egyszer megállapítják a gyed összegét, azt meg lehet-e fellebbezni? Segítségét előre is köszönöm.

A gyednek is ez lesz az alapja - butaság volt egyből táppénzre menni, kellett volna szabival emelni az átlagot előtte. A gyedből ráadásul 8,5% nyugdíjjárulékot is vonnak, úgyhogy nettóban ennyivel kevesebb lesz. 100 fő alatt megállapodással lehet, de nem kötelező kifizetőhelyet fenntartani, valószínűleg itt erről van szó. Ha a kifizetőhely megszűnik, akkor a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztár folyósítja tovább az ellátásokat, de ehhez előbb meg kell várni, hogy a záróellenőrzés befejeződjön. Érdeklődj a kifizetőhelyeket ellenőrző osztályon, hogy hol tartanak. Megfellebbezni azt lehet, amiről határozat van. Tb ellátásokról csak akkor kell határozatot hozni, ha elutasítják az igényt. Ha úgy gondolod, hogy téves összeget kapsz, akkor írj egy levelet, felül fogják vizsgálni és tájékoztatnak az eredményről.



Szakbarbár
2006-03-17 10:40:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kérdésem, hogy ha valakinek szülés előtt 180 nap biztosítása van, de munkanapja kevesebb, akkor ugye a gyede nem fogja követni a mundenkori min. bér kétszeresét (mégha ez a kevesebb nap több is volt)? Vagyis mindig ugyanannyi marad, akkor is, ha közben emelik a min. bért? Ezesetben akkor nem is annyira fontos, hogy több legyen az átlagfizetés a min. bér kétszeresénél? (csak 60 nap bérezett a 180-ból) Vagyis mondjuk, ha csak 130.000-re jön ki az átlag, ami nem éri el a min. bért, akkor ez nem jelent nagy különbséget? Vagy mindenképp érdemes hogy elérje? (még meg lehet oldani, egy utolsó havi emeléssel) Köszönöm válaszodat, üdvözlettel
Pontosan így van. Az induláskori évi minimálbér kétszeresét érje el, hogy a helyzetből kihozható legtöbb legyen, utána úgysem változik.

Szakbarbár
2006-03-16 11:12:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A kérdésem a következő lenne: Jelenleg gyesen vagyok két és fél éves kislányommal, a korábbi munkahelyemtől, tehát ott még biztosított vagyok. Mi a teendőm, amennyiben új munkahelyet szeretnék létesíteni gyes mellett? Az új munkahelyen a felvételi elbeszélgetést követően munkába kellene állni, de nem tudom, hogy mit kell tenni a másik munkahely felé, illetve mi lesz a ki nem vett szabadságommal? A gyes folyósítása alatt szüntessem meg a korábbi munkaviszonyomat, és úgy kezdjem el a másikat, és akkor az új munkahelynek kell a gyes lejártakor kiadnia a szabimat? Vagy lehetek két helyen is bejelentve? Válaszod előre is köszönöm! Tisztelettel

Lehet egyszerre több munkaviszonyod, még úgy is lehetne, ha mindkettőben effektíve dolgozol is. Be kell jelenteni őket egymásnak. Az egyik helyen fizetés nélkülin és gyesen vagy, a másikon dolgozol. Ha a gyes lejár, akkor majd elgondolkodsz rajta, hogy mi legyen. Ha a jelenlegi munkaviszony akkor megszűnik, akkor a szabadságot pénzben megváltják.



Szakbarbár
2006-03-16 11:12:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Keves Szakértő! Először is köszönet előző válaszaidért. Ami még nem világos számomra: 1: a táppénz a folyamatos biztosítással egyenlő időre jár, ebbe beleértve a betegszabit is? Vagyis 3 hó biztosítás+betegszabi után ugyanennnyi táppénz jár? Vagy a betegszabi nem számít bele? 2: Munkanélküli járadékot kaphatok-e akkor is, ha én mondok fel, vagy közös megegyezéssel mondunk fel? (terhesség miatti felmondási tilalom alatt szeretnénk megszüntetni a munkaivszonyt.) Előre is nagyon köszönöm válaszodat, legyen szép napod!

A betegszabi nem számít bele, mert a folyamatos biztosítást a keresőképtelenség kezdetéig, tehát a betegszabiig kell nézni és amennyi nap eddig volt, annyi napra jár a táppénz. Ha a munkavállaló szünteti meg rendes felmondással a munkaviszonyt, akkor 3 hónap várakozási idő után jár csak munkanélküli ellátás. Közös megegyezésnél nincs ilyen büntetőidő.



Szakbarbár
2006-03-16 11:12:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Létezik-e olyan kedvezmény, ami hallássérült kismamát illet meg már meglévő 2 éves (esetleg 1 éven belül tervezett második) gyermekkel? Ha esetleg nem kismamaként, hanem hallássérültként járna valamilyen kedvezmény, az esetben is köszönettel várnám segítségét!

A kismamaságra tekinttel ugyanazok az ellátások járnak, mint minden kismamának. Biztos vannak támogatások, amikre a hallássérültek jogosultak, de én csak a kismamáknak járókat ismerem, ebben pedig nincs különbség vagy extra.



Szakbarbár
2006-03-16 11:12:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Március 27-től visszamegyek dolgozni(novemberig Gyed-en lennék), kiveszem a tavalyi 25 nap szabit, így május 1-től fogok munkába járni. A kérdésem az lenne, hogy igaz, hogy én majd május 1-től számolva 3 hónapig nem vehetek ki se egy-két szabadnapot, se egy hetes szabadságot? Ugyanis a főnökeim erre figyelmeztettek. Ez nem csak a próbaidősökre vonatkozik? Köszönettel,

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvérol 134.§ (2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony elso három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelo idopontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete elott legkésobb tizenöt nappal be kell jelentenie. Te 3 hónapnál már egy kicsit régebben dolgozol ott...



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Feb. 1-től 135.000 a fizetésem (szept. 27. szülés). 3,5 hó munka+14 nap betegszabi+3 hó táppénzre gondoltam. Kérdésem, hogy a 3 hó munka után 3 hó táppénz jár, vagy a betegszabival is meghosszabodik az adható táppénz hossza (3hó+14 munkanap táppénz)? Mert akkor elég lenne csak 3 hó táppénz+betegszabi, és utána 3,5 hó táppénz. Ugye próbálom lecsökkenteni a költségeimet, ami nekem igen borsos... Másik kérdésem, ha az átlagom nem éri el a min. bér kétszeresét, akkor az mennivel hátrányosabb a két évre nézve? Megéri feltornázni a 3. hónapban a fizetésemet 150. ezerre, hogy meglegyen a kétszerese? Nagyon köszönöm eddigi rengeteg segítségeded is, további jó munkát!

A táppénzjogosultság annyi, mint amennyi a keresőképtelenséget megelőzően a folyamatos biztosítás, a betegszabi tehát nem számít bele, mert az már a keresőképtelenség után van, mivel ezzel kezdődik ha idén indul a a gyed is, akkor 4.167 Ft-ra tornászd fel, hogy a lehető legtöbbet kaphasd, ha jövőre, akkor 4.500 Ft-ra. Rosszul nem jársz akkor sem, ha nem ennyi, csak akkor nem aknáztad ki teljesen a lehetőségeket.



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő ! Korábbi kérdésemre megkaptam a választ köszönöm. ( Csatoltam a korábbi kérdésemet és a választ is.) A kérdésem még annyi lenne, hogyha mondjuk április 10-től táppénzen leszek folyamatosan a szülés időpontjáig és 2007 januárban vagy februárban megszületik a gyeremekem, akkor is a 2006-os átlagom alapján fogják meghatározni a tgyást és gyedet ? Mert ebben az esetben 2006.jan.1-márc.31-ig lesz 120 eFt bruttó bejelentett bérem és 90 ledolgozott napom és utána pedig szinte folyamatosan táppénzen szeretnék lenni, de mint vállalkozó, bejelentett 120 eFt-os bérrel. . Változtat ez a korábban adott válaszodon ? Ront az átlagon, ha végig táppénzen leszek ? Tisztelt Szakértő ! 2005. március hónaptól bruttó 120 eFt a bejelentett bérem, előzőleg bruttó 60 eFt volt.. 2006. április 1-től megszűnik a munkaviszonyom, de mivel van vállalkozói igazolványom, az a tervem, hogy főállásban visszaváltom és bejelentem magam 120 eFt bruttó bérrel. Kb: 1-2 hetet szeretnék dolgozni vállalkozóként és utána elmenni táppénzre. Gyermeket szeretnénk és amennyiben sikerül teherbe esnem, úgy várhatóan csak 2007-ben szülnék. A kérdésem, ha áprilistól én táppénzen leszek, és 2007-ben gyeremeket szülök, hogy alakul a tgyás és gyed összege. Köszönöm ! A tgyásnak és a gyednek a 2007-es jövedelem lesz az alapja, ha ez 120.000 Ft, akkor abból nettó 80.000 körüli tgyás és 72.000 körüli gyed várható. A táppénz nem számít bele az átlagba. Érdemes lenne a kivéttel a jövő évi minimálbér kétszereséig, 135.000 Ft-ig feltornázni az átlagot, hogy maximális legyen a gyeded. Szakbarbár

2007-ben induló ellátáshoz 2006.01.01-ig mennek vissza, itt lesz jövedelmed, úgyhogy ez mindenképpen bele fog számítani. De a táppénz nem számít bele az átlagba. Vállalkozónak nincs olyan, hogy "bejelentett 120.000-es bér". vállalkozó minden hónapban maga dönti el, hogy mennyit számol el kivétként, kivéve az evás, aki az előző évi bevallásban vagy a bejelentkezéskor egyoldalú nyilatkozatban vállalta, hogy a minimálbérnél magasabb összeg után fizet



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006. augusztusban lejár a gyedem. Terv szerint akkor már terhes leszek, de nem szeretnék visszamenni dolgozni.(Valószínűleg nem is tudnának visszavenni, mivel a helyemet már betöltötték.) Ha rögtön elmegyek táppénzre, akkor mennyi juttatást fogok kapni szeptembertől? Kérlek összegszerűsítsd, illetve írj egy „képletet”, hogy ki tudjam számolni. Nem volt meg a szülés évében a 180 napi bérezett jövedelmem, mivel sok volt a táppénzem, (+ a tgyás), nem tudom, hogy ez számít-e? A gyest azért igényeljem, ugye? Mire kell odafigyelnem?

Csak "képletet" tudok mondani, mert semmi konkrétumot nem írtál. Ha azonnal betegállományba mész, akkor csak pár bérezett napod lesz, abból számítanak egy átlagot úgy, hogy (táppénz előtti) betegszabadságra kapott bruttó per betegszabi naptári napban, ha ez kisebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor ez a tgyás és a gyed alapja, ha nagyobb, akkor a minimálbér kétszerese az alap. Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem számít bele az átlagba. Figyelni arra kell, hogy nehogy az azonnali táppénzzel tönkretedd 2 évre az ellátásaidat. Akkor tudod ezt elkövetni, ha a 80%-os betegszabi kevesebb, mint a minimálbér kétszerese. Ebben az esetben - minél kevesebb ez a betegszabis átlag, annál több 100%-os szabival lehet növelni előtte az átlagot.



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal, aki 2004. okt. 20-án született. Most második babánkat várjuk, aki várhatóan 2006. okt. 20-a után születik 1-2-héttel. Szeretném tudni, hogy ha a GYES alatti időszakban szülök, akkor milyen összegre számíthatok a második babával otthon töltött elkövetkezendő két évben. 2004-ben az első gyermekem születése előtt a bruttó bérem 125.000 ft volt, természetesen nem fogok tudni visszamenni dolgozni. Tehát számíthatok-e jelenlegi kislányommal kapott TGYÁS és GYED bruttó 87.500 ft juttatásra? Válaszát előre is köszönöm.

Ne gyest igényelj a gyed lejárta után, hanem tgyást, azt már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól bármikor kérheted. Ennek és a gyednek is az alapja 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a a minimlbér kétszerese. Tgyásból tehát a helyzetedben kapható legtöbbet fogod kapni, sőt, ez nettóban még több is lesz valamennyivel annál, amit most kapsz, de a gyeded 2007-ben indul majd, úgyhogy addigra nem ártana, ha papíron annyi lenne a béred, mint az akkori minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségedet szeretném kérni a következőben. 2002-óta folyamtos munkaviszonyom van, minimálbérrel bejelentve.Gyermeket várok 2006 március végére vagyok kiírva.2005.okt.23-óta betegállományban vagyok.(a cég nem kifizetőhely.)Nem igazán tudok azon kiigazodni, hogy mit válasszak (gyed, gyes stb.) Az sem igazán tudom, hogy a szülésiszabadságot mindenféleképpen ki kell-e venni, mert ahogy tudom az is úgyanúgy 70% mint mondjuk a gyed, tehát több pénzt nem kapnék semmiképp. Ebben kérném a segítségedet, és abban is ha lehet, hogy a tp-t, hogy számolják, mert elég változó amit kapok pl.01.15-02.05-ig 25204Ft szóval nem nagyon értem miért ilyen kevés. Előre is köszöneö a válaszod.

A táppénzednek a 2004-es bér az alapja, mert 2005-ben kezdődött és 2004-ben volt legalább 180 bérezett napod. 2004-es minimálbérből 1 napi táppénz kb. 1.200 Ft, mindig annyit fizetnek, amennyi igazolást leadtál. A tgyásnak és a gyednek már a 2005-ös bér lesz az alapja, az átlagot cask a táppénz kezdetéig számolják, a táppénz már nem számít bele. 2005-ös minimálbérből 40.000 körüli tgyás és 36.000 körüli gyed várható. Ha korábban kaptál volna észbe, akkor ezeket több, mint duplázni lehetett volna.



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Gyesen lévő kismama vagyok, előtte nem volt munkaviszonyom. Szeretnénk a közeljövőben testvérkét. A fizetős szolgáltatásoddal tudnál segíteni, hogy gyedet kapjak ketteskével? Köszönöm.
Tudnék bizony. Ha terhes leszel, várom a jelentkezésedet.

Szakbarbár
2006-03-16 11:11:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. 2002 áprilisától vagyok alkalmazásban egy cégnél(előtte külföldön éltem), havi bruttóm 162000 ft. 2003 októberében született meg első gyermekünk. A terhesség utolsó 4 hónapjában táppénzen voltam. Vissza akartam menni 6 hónapra dolgozni a második gyermek előtt, de a munkáltatóm "bérrendezés" címszó alatt már "csak" bruttó 100 ezerre venne vissza. Szeretnénk egy második gyermeket. Ez év október 1-én jár le a gyes, aztán még megkapom a három évre járó szabimat. Hogy jönnénk ki anyagilag a legkedvezőbben? Ha a gyes alatt már terhes lennék és nem venném ki a szabit, hanem táppénzre mennék, vagy vegyem még ki a nekem járó szabit és csak annak leteltével menjek táppénzre? Mi alapján számítják ki az esetemben a táppénzt, tgyást, gyedet? Válaszát előre is köszönöm!

Van egy élő szerződésed, 162.000-es bérrel. Ezt legfeljebb felfelé lehet, sőt kell is rendezni, ha a többiek kaptak idő közben béremelést. Ha a régi paraméterekkel nem tud foglalkoztatni a munkáltató, akkor ajánlhat módosítást, amit ha ne fogadsz el, mert ezt csak közös megegyezéssel lehet, akkor felmondhat, de ha terhes vagy, akkor felmondási tilalom véd. 2006-ban induló táppénznek a gyed előtti átlagkereset az alapja, ez valószínűleg csak a minimálbér kétszerese, mert ha nem volt 180 napod, akkor ennyinél meghúzták a határt. 2007-ben kezdődő táppénz a minimálbér után lesz megállapítva, mert ott már nincs az a kedvezményszabály, ami a gyedet "enyhítő körülményként" veszi figyelembe, hogy emiatt nem tudtál 180 bérezett napot összehozni. A tgyás és a gyed alapja a 180-nál kevesebb bérezett napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.



Szakbarbár
2006-03-16 11:11:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Szeretném kérdezni, hogy azt a javaslatot kaptam tőled, hogy a tgys-t a -28. naptól indítsam, mert a babával július 8-ára vagyok kiírva, de a munkaszerződésem június 30-án lejár. Tehát amikor a tgys időmet letöltöm, az kb.novemberben lesz besétálok a munkaügyi központba és azt mondom,hogy én akkor most kérek pár nap munkanélkülit. És hány napra kérjem egyáltalán ez ilyen kívánságműsor? Megírod nekem, hogy mitévő legyek? Ezt azért kell csináljam, hogy jogosult legyek a gyedre. Köszönettel:

Amikor lejár a tgyás, akkor sétálsz be a munkaügyi központba. 1 hét után lehet szüneteltetni a járadékot és igényelni a gyedet.



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt címzett! Kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok-e munkanélküli ellátásra? TB igazolvány alpján küldöm az alábbi adatokat, amiben ez áll: 2001.05.02-2002.07.09-ig dolgoztam teljes munkaidőben egy Kft-nél. 2002.07.16-2002.10.10-ig munkanélküli ellátásban részesültem. Továbbá megállapodás alapján a Csongrád Megyei Egészségbiztosítási pénztártól: 2003.01.02.-2003.004.02-ig táppénz 2003.04.03.-2003.09.17-ig gyás 2003.09.18-2005.04.29-ig gyed 2005.04.30-2005.09..04-ig táppénz jelenleg gyesen vagyok, 2006.04.29-ig. jogosult vagyok-e a gyes letelte után munkanélküli ellátásra? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel.

Nem. 87 nap jogosultságod volt és ezt kimerítetted 2002.07.16-10.10 között. Legalább 200 nap munkavsizony kell ahhoz, hogy 40 napnyi álláskeresési segélyre legyél jogosult, a magasabb összegű járadékhoz pedig minimum 365 nap kellene



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Egy határozott idejű szerződéssel alkalmazott középiskolai tanár vagyok. Adataim: Munkaviszonyok: 2002. 08. 09. – 2003. 06. 30. 2003. 08. 25. – 2004. 08. 15. 2004. 08. 26. – 2005. 06. 30. 2005. 08. 22. – 2006. 08. 21. (Havi bruttó fizetésem: 120400 2005. 08. 22-ig, 2006. 01. 01-től: 127600) Munkanélküli ellátások: 2003. 07. 03. – 2003. 08. 24. 2004. 08. 17. – 2004. 08. 25. 2005. 07. 05. – 2005. 08. 21. A párommal családot szeretnénk alapítani, és ezzel kapcsolatban volnának kérdéseim. A szerződésem 2005. 08. 22-től 2006. 08. 21-ig tart ebben az évben. Tegyük fel, hogy a munkáltatóm nem hosszabbítaná meg a szerződésemet. Ha még ebben a tanévben teherbe esnék, akkor ha jól tudom a passzív táppénz a szerződésem lejárta után 90 napig volna biztosított a számomra. Ezután el kellene mennem munkanélkülinek, és innen mennék el szülni, amely már a 2007. évben történne meg. Mi a GYED és GYES kifizetésének alapja? Feltétel, ha jól tudom az egészségbiztosítási járulék megfizetése, amelyet a munkáltató illetve a munkaügyi központ fizet, illetve az a bizonyos 180 nap munkaviszony az utóbbi 2 évben. DE: Kérdéseim: 1.)Hány nap munkanélküli ellátásban fogok részesülni a passzív táppénz után? 2.)Ha már nem jár a munkanélküli ellátás, akkor fizeti-e a munkaügyi központ az egészségbiztosítási járulékot utánam? 3.)Ez jogalap-e a gyed és gyes fizetéséhez? 4.)A gyes és gyed kifizetésénél a 180 nap munkaviszony figyelembevételénél a tárgyévet (a gyermek születésének évét) és ez előző évet veszik-e alapul, vagy a tárgyév előtti két évet is? 5.)Alanyi jogon milyen összeg jár a kismamáknak, mettől meddig? 6.)Mettől meddig jár a gyed és a gyes, hogyan számolják ki? Kérem, ha ideje engedi, és lehetősége van rá, minden kérdésemre válaszoljon! Egyedül az Ön segítsége maradt a számomra, mert a munkaügyi központok dolgozói és a társadalombiztosítási ügyintézők nem foglalkoznak hipotetikus elképzelésekkel, csak konkrét problémákkal, és nem törődnek ezekkel a kérdésekkel, pedig a családalapítás, úgy gondolom, nem történhet meg konkrét tervezés nélkül. Anyagi helyzetünk talán megengedné, hogy a szülés előtti néhány hónapban a férjem keresetéből és az én munkanélküli járulékomból éljünk, de ha a biztosítási feltételek megszűnnek, és csak az alanyi jogon járó alacsony összeget kapnánk, úgy nem tudnánk gyermeket vállalni. A segítségét előre is köszönöm.

1. Nagyjából 8 hónap járadékra (járadékra+segélyre) vagy jogosult.

2-3. A munkanélküli ellátásban részesülő biztosított, de nem fizet 4%-os egészségbiztosítási járulékot. A 4% fizetése a táppénz feltétele, a tgyásé, gyedé csak a biztosítás, úgyhogy ha beleszülsz a munkanélküli ellátásba, akkor ezek járni fognak

4-6. A tgyáshoz és a gyedhez az irányadó időszak az ellátás első napját megelőző naptól az előtte lévő év január 1-ig tart. Ezen belül a számítási időszak az előző év jan. 1-dec. 31 lesz, ha ott van legalább 180 bérezett nap. Neked egy 2007-es tgyáshoz és gyedhez lesz. Az átlaghoz a bruttó járulékköteles jövedelmet, tehát csak a bért, annyival osztják, ahány napra vonatkozott. Az 1 napi átlag 70%-a az 1 napi bruttó tgyás/gyed.

5. alanyi jogon a családi pótlék, az egyszeri anyasági támogatás és a gyes jár. Mindegyikről részletesen olvashatsz a családineten.



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Állapotom a következő:) 2003.szept.19.-én szültem a lányomat, és kétéves koráig GYED-en voltam vele. Aztán GYES-t kaptam, azaz kapok jelenleg is. Augusztus utolsó hetére várom a második babánkat. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségem lenne, hogy kicsit több pénzt kapjak,mert ugye a GYES nem valami erős?! Határozatlan szerződésem van, bruttó 93000 HUF a fizum. Ha mondjuk táppénzre szeretnék menni akkor, vissza kellene mennem dolgozni néhány napot, vagy lehetne rögtön az első munkanapon "megbetegednem"? Nem szeretném fölöslegesen kitúrni azt aki a helyemen dolgozik. Valami okos ötlet kellene, ha van ilyen ebben az esetben! Köszönöm válaszát előre is.

Eszedbe ne jusson táppénzre menni! 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap, ennek a 70%-a a tgyás és a gyed. Ha táppénzre mész, akkor a 80%-os betegszabadságból lesz pár bérezett napod és a 80%-nak a 70%-át kapod. 93.000-ből emelés nélkül is tudok maximális gyedet csinálni, a matekkorrepetálás a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik.



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő Kisbabát szeretnénk. Szeretném megtudni, milyen ellátásokra leszek jogosult, ha még az idén szülnék, és milyen ha jövőre. 2005. márciusig munkanélkülin voltam, azután jövedelmem nem volt. 2006. március 1-től be vagyok jelentve btuttó 100e-re. Kaphatok e jövőre maximális gyedet, ha csak akkor emeljük a béremet, ha megtudom, hogy terhes vagyok és utána tp.-re megyek? Köszönettel a válaszért!

Idén már nemigen szülsz, úgyhogy ezt a variációt szerintem hagyjuk. 2007-ben induló tgyásnak és gyednek a 2006-ös jövedelem - csak a bér- az alapja, tehát idén kell olyan jövedelemmel rendelkezni, amiből maximális gyed kell. Jövő évi maximális gyedhez várhatóan 135.000-es átlag kell a munkában töltött időszakra (mert a táppénz nem számít bele).



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérdezni,ha nekem marcius 10.-én megszünt a munkaviszonyom hány napon belül kell a munkaügyi hivatalba jelentkeznem,hogy a munkaviszonyom ne szünjön meg?

Szerintem inkább a biztosítás folyamatosságára gondoltál, mert a munkanélküli ellátás nem munkaviszony, úgyhogy az nem tud folyamatos lenni, de ennek nincs is jelentősége. A biztosítás akkor folyamatos, ha 30 napnál nagyobb megszakítás nincs benne. A jelentkezés napjára nincs ellátás, így kalkuláld a 30 napot.



Szakbarbár
2006-03-14 10:38:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja