SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! 26 éves jelenleg GYED-en lévő kismama vagyok,kisfiam 17 hónapos lesz okt.4.-én ,az eü-ben dolgozom mint csecsemő és gyermekápoló,2002.júl.1-vel álltam munkába Debrecenben a Gyerekklinikán,2005.szeptembertől mikor kiderült a terhességem és innentől táppénzen voltam a szülésig,majd szülési szabadság és gyed.Mint minden anyuka azt szeretném kérdezni,hogy szeretnénk még egy kisbabát,jelenleg most 67168 ft a GYED-em és 11000 ugye a családi p,azt szeretném hogy ezt az összeget legalább így kapni a második gyerek esetén is.Hogy kellene terveznünk?Mielőtt betölti a kisfiama 2.évét előtte még teherbe esni vagy betölti elmenni dolgozni?Miskolcon lakunk és debrecenbe nem igazán tudnék vissza járni a távolság miatt.Maradni is szeretnék itthol 3. éven is a kisfiammal nem akarom bölcsibe adni.Hogy tervezzünk hogy ez az összeg legalább megmaradjon? Válaszára várva maradok : Tisztelettel:

Ha a gyesbe szülsz bele, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyes után, akkor ott valószínűleg szabadságon lennél, esetleg utána táppénzen, ebben az esetben a szabadságra és a táppénz előtti betegszabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az átlag alapja. Összeget illetően azért nem tudok mit mondani, mert emelkedhetett azóta a béred, ez jót tesz az összegnek, viszont régen lehet, hogy voltak olyan extrák (túlóra, műszakpótlék, 13. havi), amik most nem lennének.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Tanácsot szeretnék kérni a következőkben: október hónaptól lejár a gyed-em, s ezek után munkanélküliként járadékot szeretnék igényelni, a gyes-t pedig a nyagyszülő kapná. A gond az, hogy a nagymama is dolgozik, s senki másom nincs-apuka és egyéb nagyszülők-akik még ezt megtehetnék. A kérdésem tehát az volna, hogy valóban lehetetlen-e hogy a bejentett munkaviszionnyal bíró nagymama gyes-t kapjon, ill. van -e lehetőség rá, hogy ezt dédnagymama tegye helyette. (A nagymama különben is külföldön dolgozik, s valóban a dédi vigyáz a kicsire. Nem tétlenkednék ez idő alatt én sem, mert főiskolát és tanfolyamot végzek ill. baráti alapon részidőben dolgozom. A lényeg az volna, hogy a tanfolyam januárban ér véget, s a vele töltött időt februártól már munkával tölthetném, addig azonban hiába jelent szellemi tőkegyarapodást, nem élünk meg belőle, így szükségem lenne a munkanélküli járadékra ebben az időszakban.)

Nem tudok segíteni. Dédszülő egyáltalán nem jogosult a gyesre. Nagyszülő akkor, ha a szülők háztartásában gondozza az unokát és ha ő igényli, akkor ő nem dolgozhat (csak az unoka 3 éves kora után és akkor is csak korlátokkal, úgyhogy ez csak az ikres és beteg unokás nagyszülőkre vonatkozik) és a gyermek sem járhat bölcsibe.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Szeretnék érdeklődni a szülés utáni jogosultságokkal kapcsolatban, sajnos elég speciális a helyzetem, így sem a TB-nél sem az államkincstárnál nem tudtak egységes választ adni. 2006 szept. 1-től pedagógusként dolgoztam a diploma megszerzése után egy tanévet 2007 jún.30-ig. Utána 45 nap passzív táppénz majd egy hónap munkanélküli segély következett. Most 2007 okt. 1-től újra tanítok félállásban. 2008 januárjában születik a baba. Arra lennék kiváncsi hogyan kaphatnám meg a gyed maximális összegét? Ha egy másik félállásom is lenne mondjuk csak papíron az kedvező-e? Illetve mi van akkor ha 28 nappal a szülés előtt igénylem a terhességi gyermekágyi segélyt, akkor mit vesznek majd figyelembe az összeg megállapításánál? Segítségét előre is köszönöm:

Nincs ebben semmi speciális, kizártnak tartom, hogy erre nem tudtak válaszolni az illetékes helyen, úgyhogy nyugodtan megmondhattad volna, hogy ez a legegyszerűbb csatorna az érdeklődéshez, nem kell itt speciális esetre hivatkozni.

Az ellátások alapjába csak a bér tartozik bele, a táppénz és az álláskeresési segély nem. 2007-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap, ha 2008-ban indul, akkor pedig a teljes 2007-es év, illetve innen csak a bérezett időszak, 9 hónap. A gyed alapja mindenképpen a 2007-es átlag, mert az már 2008-ban kezdődik. Nem célszerű 2007-től igényelni a tgyást, mert az utolsó 180 napi átlagodban 3 hónap részmunkaidős bér és 3 hónap teljes munkaidős bér van, ha viszont 2008-ban kezded, akkor 6 hónap teljes mukaidős bérből és 3 hónap részmunkaidős bérből magasabb az átlagod. Ahhoz, hogy egy másik (részmunkaidős) jogviszonyból is jogosult legyél tgyásra és gyedre, ott is rendelkezni kellene a jogosultsági feltételekkel, az előzetes 180 nap biztosítást pedig már nem tudod összehozni, úgyhogy ez nem működik.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm T. Szakbarbár! A helyzetem a következő: 2001-ben születtek ikreim, 2002-ben lejárt a szerződésem a munkahelyemmel és nem hosszabították meg. Jövő decemberig kapom az ikrek után a gyest. Szeretnék még 1 babát, de nem tudom milyen anyagi juttatások járnának utána. Gondolok arra, hogy kapnék-e betegállományt az ikergyes lejárta után /ha addig nem születne meg a baba/, szülési segélyt, gyedet? Segítségét előre is köszönöm! Andi

Táppénzre a biztosításban állók, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizető személy jogosult. Te egyik sem vagy, Te csak a természetbeli egészségügyi szolgáltatásra vagy jogosult, mert a biztosítást megalapozó munkaviszonyod megszűnt, innentől kezdve a másik kritériumon nincs is mit vizsgálni. A tgyás és a gyed jogosultsági feltétele az aktuális biztosításon túl a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás, jelenleg ehhez egyetlen beszámító napod sincs. Ha volt annyi munkaviszonyod, amennyivel legalább ennyi álláskeresési járadékra jogosult lennél, akkor azt meg tudnád tenni, hogy ebből a terhesség alatt összeszeded a 180 napot, a tgyás kezdete előtt meg szüntelteted a járadékot és így igényled a tgyást, majd a gyedet. Ha nem volt, akkor 3 hónap munka - minimálbér kétszeresét elérő bérrel, majd 3 hónap táppénz, ezt tudom javasolni.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 1,5 éves munkaviszonyom van,minimálbérre vagyok bejelentve.Oktober elejére várok babát,már március- ota táppénzen vagyok.Az a kérdésem hogy ilyen esetben mit mikor érdemes igényelnem,érdemes-e a tgyás-t igényelnem szülés után,és a késöbbiekben is a gyed illetve a gyes a magasabb össszegü számomra? A munkáltatóm nem tb-kifizetőhelyes,ilyen estben nekem kell a Tb-nél igényelni vagy a munkáltatómnak kell?A cég székhelye szerint másik MEP-hez tartozom mint lakohelyszerint.ilyenkor melyikhez fordulhatok?Válaszát előre is köszönöm: Anikó

Jogszabály határozza meg, hogy mikor mire vagy jogosult, úgyhogy először tgyást, utána pedig gyedet tudsz igényelni. Minimálbérnél nincs különösebb tanácsom, hogy mit, mikor, mert ebből akárhogy sakkozol, az éhenhalásnál éppen csakhogy több pénz lesz. Úgyhogy teljesen mindegy, hogy a tgyást a két lehetséges időpont - szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés tényleges ideje - között mikor indítod, ez lenne egyébként az egyetlen, aminél esetleg felmerül, hogy minimálisan jobban lehet járni - egy magasabb bérnél, mert minimálbérnél teljesen mindegy minden. A tgyást és a gyedet a munkáltató közreműködésével, mert kell tőlük egy ún. foglalkoztatói igazolás, a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnál tudod igényelni, az egyszeri anyasági támogatást és a családi pótlékot pedig a lakhelyed szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A férjem tulajdonában lévő Kft-ben dolgozom 4 éve, fizetésem 2006 szeptember 1- től Br. 85000.-Ft. A szülés várható ideje 2008.03 hó. Kérdésem az, érdemes-e magasabb jövedelemre bejelenti a szülés idejéig, hogy a lehető legnagyobb gyest/gyedet kapjam? Természetesen figyelembe véve a cég többlet költségeit is. Válaszát előre is köszönöm.

Érdemes lenne, mert - táppénzes tervektől függően - 5-700.000 Ft jutalmat lejárulékolni összességben kevesebb kiadással jár, mint amennyit utána a több tgyás és gyed 2 év alatt visszahoz, csak egyrészt nem hiszem, hogy egyszerűen meg lehetne oldani, hogy most hirtelen rendelkezésre álljon ennyi pénz (kb. 69% a bruttó után mindkét oldalon a fizetnivaló), a haszon utána meg hosszú távon és kis részletekben jön csak vissza, másrészt minek adnátok ki ennyit, ha van más megoldás is. A fizetős szolgálatásom.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm leveleimre adott válaszát. Az egyik levelemben, nem fogalmaztam pontosan vagyis az érdekelt volna, hogy a plusz juttatások (ruhapénz, cafetaria csomag) jár-e amennyiben csak részmunkaidőben megyek vissza dolgozni. És teljes értékben jár vagy csak arányosan? Köszönettel, Katalin
Ezt a munkáltató belső - írott vagy íratlan - szabályzata dönti el.

Szakbarbár
2007-10-01 11:07:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Tanácsát szeretném kérni. 2008. május 15.-re várjuk első gyermekünket. Jelenlegi munkahelyem 2004.11.08. óta dolgozom (de előtte is folyamatos munkaviszonyom volt). A fizetésem 2004.11.08-2006.06.01.-ig br. 70.000,- Ft, 2006.06.01.-2007.05.02.-ig br. 80.000 és 2007. május 02.-tól br 90.000,- Ft volt. Elsősorban fizetős szolgáltatása érdekelne, hogy a fenti adatok tükrében, van e lehetőség a maximális gyed elérésére, anélkül, hogy hónapokig fizetném a magasabb bér után a járulékokat. Válaszát előre is köszönm!

Ha tudna januártól 100.000 lenni a béred és nem akarnál táppénzre menni, meg a jogszabályi környezet is olyan lesz jövőre, akkor fogok tudni segíteni, vagy ha otthagyod ezt a helyet, akkor is.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A következő kérdésem lenne: ha a munkáltatóm (nem TB kifizető hely)közös megegyezéssel megszünteti a munkaviszonyomat, és 3 napon belül táppénzre megyek, akkor a táppénzemet ki fizeti, terheli-e költség a korábbi munkáltatómat; ill. a táppénzhez szükséges papírok benyújtását ki intézi? Válaszát előre is köszönöm: Rita

A passzív táppénz a költségvetést terheli teljes egészében. A megszűnt biztosításodra tekintettel igényled, azért jár, mert ezután lettél keresőképtelen, így az adminisztráció a volt munkáltató feladata, neki kell a foglalkoztatói igazolást kiállítania és hivatalosan továbbítani is a táppénzigényt, de ez hamarabb megvan, ha magadnak intézed.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel szakértő! Március 18.-án jár le a GYED-EM, 19.-ÉN a kirúgnak a munkahelyemről, ezt már tudom, ha ezek után elmegyek munkanélkülire, majd azt szüneteltetem és a GYEST veszem igénybe, akkor biztosított leszek GYES alatt??

Már miért rúgnának ki? A gyes végéig sőt még utána 30 napig felmondási tilalom véd. Szerintem biztosítás alatt nem azt érted, amit a jogszabály. Ha megszűnne a munkaviszonyod és álláskeresési járadékot igényelnél, majd ezt szüneteltetve kérnéd a gyest, akkor a szünetelő járadék miatt (jelenleg legalábbis így van) biztosítottnak minősülsz. Ez nem azonos azzal, hogy jár az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és ketyeg a szolgálati időd, de ez is jár mellé. Az, hogy biztosított vagy, azt jelenti, hogy van egy aktuális jogviszonyod, ahol ketyeg az előzetes biztosításod is, ez pedig azért fontos, mert ha rövid időn belül megint szülnél, akkor ennek jelentősége lesz. Ha "utcáról" (mögöttes jogviszony nélkül) igényled a gyest, a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság akkor is jár a gyes mellé.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: kisfiam november 25-én lesz 1 éves. Visszaszeretnék menni dolgozni. Úgy tudom, hogy gyes-re is igényt tarhatok a napi nyolc órás munka mellett. A kérdésem, hogy a szabadságomat megkezdhetem letölteni a gyermekem egy éves kora előtt? Kb. hány nap szabadság jár? 28 éves vagyok, 2006. oktoberétől voltam táppénzen! Köszönöm válaszát! Tisztelettel:

A szabadságot az akadályoztatás - otthon babázás - után a munkáltatónak ki kell adnia. Ha ez most van, akkor most, akkor így lesz egy rövid időszak, amikor sem gyedet, sem gyest nem kapsz, de nov. 25-től már igényelheted a gyest, akár a szabadság, akár a munka mellé. A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, tehát a 2006-os maradékon felül a 2007-es évre fog,mert itt csak tgyáson, gyed 1. évén vagy, illetve majd dolgozol.



Szakbarbár
2007-09-27 11:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Előző levelemből lemaradt, hogy amennyiben nem 8 órás lenne a munkaidőm, hanem négy vagy hat órás, akkor a cégnél adott szociális juttatások is csak részben járnak? vagy az nem munkaidő függvénye? Üdvözlettel,

A tb ellátások jövedelemfüggőek, mert a kieső jövedelmet pótolják. Részmunkaidőnél a részmunkaidős bér után járnak.



Szakbarbár
2007-09-27 11:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Jelenleg GYEDen vagyok 14 hónapos kislányommal és 2008 májusára várjuk a második babát. Szülés előtti évben szűnt meg a közalkalmazotti munkaviszonyom, de egy családi vállalkozás bejelentett Br. 130000 ft-ra. Kérdésem az, hogy vajon kell-e újra visszatérjek 180 napra dolgozni, hogy az új GYED átlagom újra a maximum legyen vagy elég az egyik GYEDből a másikba, vagyis a GYÁSba átlépnem, illetve kell-e növelni a szerződésben szereplő összeget és az megemelhető-e úgy, hogy közben GYEDen vagyok. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel,

Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis egyetlen napot sem kell dolgozni (járulékolni) és így is lehet maximális gyeded. Ehhez a szerződés szerinti bérhez egy minimálbér kétszeresét meghaladó bért kell beírni. A bért bizonyos esetekben kell, egyébként meg lehet emelni, előbbinél a gyedet követő nap, tehát a tgyás 1. napja a rendezés határideje, úgyhogy 130.000 után egy 140.000-et, ami már elég, nyugodtan be lehet írni.



Szakbarbár
2007-09-27 11:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Szeretném mielőbbi tanácsodat kérni. A fiam egy éves lesz októberben. Szeretnék visszamenni dolgozni. Őt beveszik bölcsődébe, én lemondom a GYED-et. A kérdésem az, hogy GYES-t lehet úgy is ígényelni, ha csak négy órába megyek vissza dolgozni? Valakitől azt hallottam, hogy csak úgy lehet GYES-t ígényelni, ha nyolc órába megyek vissza dolgozni, ugyanis szerinte ha négy órába megyek vissza akkor csak másfél éves korától lehet munka mellett GYES-t ígényelni. Melyik igaz? és mi a helyzet ha hat órába mennék. Esetleg a törvény számát is szeretném tudni, ami ezt szabályozza. Üdvözlettel,

A baba 1 éves kora után gyes mellett annyit dolgozol, amennyit akarsz, bármennyit lehet. Az, hogy akár teljes munkaidőben is lehet, nem jelenti azt, hogy csak 8 órás munkát lehetne vállalni, részmunkaidőben is dolgozhatsz. A másfél éves kor és a max. napi 4 óra 2005-ig volt.



Szakbarbár
2007-09-27 11:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Határozatlan idejű közalkalmazotti szerződéssel, 2004 május 1-től fiam születéséig, 2004 júni 30-ig, táppénzen voltam (Bruttó fizetésem akkor: 107.500). Utána tgyást, gyedet kaptam. Második gyerek a gyedbe született bele 2006 ápr. 24-én.(akkor és azóta is a fizetésem bruttó 127.500). Tehát megint kaptam a tgyás majd, azóta a gyedet. Kérdésem: Mennyi tgyást és gyedet kaphatok, ha a harmadik gyerek a gyes időszakba születik bele, és mennyit ha pár hónappal a gyes lejárta után? Akár a gyes lejárta előtt, akár utána születne, mi a teendő, hogy a lehetőség szerinti maximális tgyást, gyedet kapjam? (tanár vagyok, így azt hiszem kicsit nehézkes lenne 180 napra visszamenni dolgozni a gyed lejárta, azaz április végétől, ezt szeretném elkerülni) Mennyi az a max idő, ami optimálisan eltelhet a gyes lejárta és a szülés közt, ha nem megyek vissza dolgozni ahhoz, hogy kapjak tgyást, gyedet? Mikor érdemes átadni a gyest az apukának? Fennállhat-e bármelyik időszakban a felmondás veszélye? Válaszát előre is köszönöm.

Feltételezem, a béred nem emelekedett 107.500-ról a minimálbér kétszerese fölé. Ha így van, akkor teljesen mindegy, hogy hány bérezett napod lesz, 0, mert gyesbe szülsz, vagy 1, 179, 180, esetleg ennél is több, ha gyes után kiadott szabadságba. Mindenképpen az aktuális bér lesz a következő tgyás és gyed alapja, vagy azért, mert 0 napnál az akkori szerződés szerinti bér az alap, vagy mert a bérezett napokból (szabadság) számolt átlag ha nem is fillére pontosan, de minimális eltéréssel ugyanannyi. A gyes és az azt követő 30 nap illetve a terhesség felmondási tilalom. Apukának gyes átadás szerintem nem merül fel, mert semmi olyat nem csinálsz, ami nem menne a gyessel együtt.



Szakbarbár
2007-09-27 11:40:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A férjemmel második babát szeretnénk. Első gyermekemmel 2006. nov. 24-ig voltam gyesen. Jelenleg dolgozom. Munkaviszonyom 2006.december 8-tól tart, határozatlan idejű, bérem bruttó 87000 Ft. Nem voltam táppénzen a munkaviszony alatt. Azt szereném megtudni, hogy milyen juttatásokban részesülhetnék, ha megszületik a baba. Úgy tudom, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a terhesség alatt. Válaszát előre is köszönöm

A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom, sőt utána a gyes végét követő 30. napig végig felmondási tilalom véd. Bruttó 87.000 Ft-os átlagból nettó 60.000 körüli tgyás és 55.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!Jelenleg 19 hónapos kislányunkkal vagyok gyeden és szeretnénk bevállalni egy második babát.Ez ügyben kérném a sefítségét! 2001 11.12.-től -2006.08.15.-ig nem egész 2 hónapos megszakítással(2004.08.20.-tól 2004.10.10.-ig munkanélküli ellátásban részesültem)folyamatos közalkalmazottti(pedagógus)munkaviszonyom volt. Kislányunk 2006.02.22.-én született.Születése előtt 2005.12.01.-től 2006.02.21.-ig táppénzen voltam. A 2006-os évben 12500Ftbruttó fizetéssel rendelkeztem. Kérdésem az lenne,hogy hogyan alakulna az anyagi ellátásunk abban az esetben,hogyha a második kisbabánk a GYES ideje alatt születne meg?,csak Gyesre lennék jogosult 3 éven keresztül?Esetleg munkába kéneállnom,hogy ismét jogosult legyek a TGYÁSra és a GYEDre?Ha igen,mennyi időre?Mi lenne számunkra a legkedvezőbb megoldás? Köszönöm a segítséget!

Sokszor találkozom ezzel a tévhittel és egyszerűen nem értem, hogy honnan veszitek. Nincs különbség, hogy a gyed vagy a gyes alatt születik a következő baba, az irányadó időszakban 0 bérezett nappal egyaránt az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja. Ez azt jelenti, hogyha a béred eléri a minimálbér kétszeresét, akkor egyetlen nap munka nélkül is lehet - igaz, csak a kezdés évében - maximális gyeded. Egy valamit ne tegyél: ne menj gyedről közvetlenül táppénzre. Előtte adasd ki az összes szabit, mert ez a bér még az időközi emelésekkel együtt sem olyan magas, hogy ne legyen gond abból, ha csak a táppénz előtti 80%-os betegszabiból van átlag alapjául szolgáló jövedelmed. Legyen előtte 100%-os is a szabadságból, hogy jobb legyen az átlag.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Nemrégen már kértem segítségét. a Gyed és gyes egyidejű folyósításával kapcsolatban. Akkor ugye rávilágított, hogy ez nem járható út számunkra. Ekkor nyitott kérdés maradt a 3. babó után járó gyed. Nos, azért kell elmennem dolgozni, mert különben nagyon minimális gyedet kapnék.. 2002-2007-ig egyéni vállalkozó voltam. A terhességem alatt bruttó 80 ezer forintos fizetéssel, + 180 ezres egyszeri prémiummal. De mivel 2006 július óta csak papíron működött a vállalkozásom, így egyéni vállalkozóként, ha nem megyek el dolgozni, akkor a minimálbér lenne a gyed alapja..Ha elmegyek dolgozni, akkor viszont 90 nap körüli munkaviszonnyal már meglenne a szüléstől számított visszamenő 2 évben a 180 dolgozott napom, és azért így jelentősen jobb gyedet kapnék, mintha a 2. gyerek 2 éves koráig lennék gyeden vele, utánna meg felvenném a 3. gyerek után a gyedet..Vagy esetleg meg lehet oldani másképpen is?? ELőre is köszönöm segítségét...

Nem világos, hogy akkor most megvan-e a vállalkozói igazolványod. Mert ha igen, akkor gyesbe szülve minimális befektetésből bármikor hozzá tud segíteni a fizetős szolgáltatásom egy maximális gyedhez. Ha ez a helyzet, akkor ne is boncolgassuk a többi variációt, mert nincs még egy ilyen kedvező eset. Ha más van, akkor pedig térjünk rá vissza akkor, ha terhes leszel.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
KEdves Szakbarbár! Az alábbiakban kérném segítségét: kisfiam szeptemberben töltötte a 2. életévét. Én GYES mellett visszamentem dolgozni, kisfiam pedig bölcsődés lett. Sajnos, mint tudjuk, az első idők elég betegesen telnek, és hát kb. 2 és fél hét után minket is utolért a betegség. Kérdésem a következő. Hallottam, hogy ugyanazon gyerek után nem vehetem igénybe egyszerre a GYES-t is, és a betegállományt (v. betegszabadságot) is. De vajon ilyenkor mi a teendő?? Addíg, amíg GYES-en vagyok, egyáltalán nem maradhatok otthon a gyerekemmel, ha beteg lesz? Vagy beszéljem meg a saját háziorvosommal, és írassam ki magam ilyenkor betegállományba? És egyáltalán, én elmehetek a GYES ideje alatt betegállományba? Nem tudom, mi a megoldás... Olyat is hallottam, hogy ilyenkor fizetés nélküli szabadságot kell kivennem (ezt a cégem mondta). Várnám véleményét, tanácsát ez ügyben. Hálás lennék, ha valamint megadna valamilyet hivatkozást, amire a munkáltatómnák hivatkozhatok, ha esetleg ők tudták rosszul ezt a fizetés nélküli szabadságos dolgot. Köszönöm előre is a válaszát!

Táppénz és gyes bizonyos feltételekkel működik együtt. Gondolja arra, hogy a táppénz a kieső jövedelmet pótolja, az pedig a gyes mellett dolgozónak is kiesik, ha keresőképtelenség miatt nem tud dolgozni. Ha gyes mellett dolgozol, akkor keresőképtelenség esetén jogosult vagy táppénzre, akár sajátra, akár gyerek utáni gyápra. Viszont 2,5 hét munka után 2,5 hétig kaphatsz táppénzt és annak alapja csak a minimálbér. Ha gyes melletti munkából produkált 180 bérezett naptári nap elérése előtt hosszabb betegség üt be, akkor érdemes lemondani a gyest, hogy kedvezőbb (az általános, és nem a gyes melletti) szabályok alapján járjon a táppénz, magasabb összegben és tovább. A fizetés nélküli szabadsággal a gyesen otthon babázó munkajogi státuszát rendezik. Aki dolgozik a gyes mellett, az nyilvánvalóan nem fog fizetés nélküli szabadságot kérni.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Lányom 2008. áprilisában fog szülni, veszélyeztett terhesként egy napja táppénzes állományba vették. 2006. évi jövedelme 933.963,- Ft volt. Változó munkarendben dolgozott, bére 73.660-89.225,- Ft között volt, átlagbér 77.830,- Ft-ra jön ki. 2007-ben -augusztus hónapig - 69-75 ezer forint közötti nettó jövedelme volt. Az én időmben még csak GYES létezett, szeretnénk tudni, neki milyen sorrendben mit lehet igénybe venni és kb. mennyi pénzre számíthat? Úgy tudom márciustól megszűntették azt a lehetőséget, hogy nyugdíjpénztári plusz befizetéssel magasabb GYED?-et kapjon a kismama. Lányom munkáltatójával sajnos nincs lehetőség együttműködni, hogy emeléssel később több pénzhez jusson lányom. Volna-e mégis valamilyen mód, vagy egyszeri külön befizetés, hogy a legmagasabb összegű GYED-et tudja igénybe venni? Utolsó kérdésem: ha valaki bejelentetlenül dolgozik és mégis szeretné, hogy biztosítva legyen, hová kell fordulnia és havonta milyen összeget kell fizetnie? Válaszát előre is tisztelettel megköszönöm, munkájában további sikereket kívánok!

A nyugdíjpénztárnak és a gyednek soha nem volt egymáshoz semmi köze. Ha valaki nem áll biztosítási jogviszonyban és szolidáris jogcímeken sem jogosult egészségügyi ellátásra, akkor a minimálbér 9%-át kell fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulék címén. Ehhez az APEH-hoz kell bejelentkezni egy nyomtatványon, csekket adnak hozzá. Szolgálati időre és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemre a biztosításban nem állók köthetnek megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatóság, a minimálbér, most 65.500 Ft és a járulékfizetési felső határ, kb. 570.000 Ft között szabadon választott összeg után lehet fizetni annyi járulékot, amennyi a munkáltatót és a munkavállalót terhelné, ez 29,5%, magánnyugdíjpénztári tagnál 8%-kal kevesebb, a 8%-ra a nyugdíjpénztárral köthető megállapodás.

A lányod biztosított és az előzetes biztosítással is rendelkezik, így az ismert gyes előtt az első 2 évben jogosult a biztosítás alapján járó, jövedelemarányos tgyásra és gyedre, amelyekről részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban. A 2006-os jövedelméből nettó 54.000 körüli tgyás, a 2007-es (táppénz nélküli, mert az nem számít bele) - nettók alapján visszaszámolt - bruttó 94.000-re saccolt béréből pedig nettó 60.000 körüli gyed várható. Emellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra és majd 2 éves kor után gyesre is jogosult lesz, ezekről is részletes infókat találsz az említett összeállításban.

Ha nem ragaszkodik ehhez a munkaviszonyhoz és van egy együttműködő munkáltató egy nagyon rövid időre, akkor a fizetős szolgáltatásom tudna segíteni a maximális gyed elérésében.



Szakbarbár
2007-09-26 09:35:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja