SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Kisfiam 9 éves( 27 kg) és autoimmun pajzsmirigy alul működése van. Tavasz óta szedi a Seleno Precise nevezetű tablettát (25mikrog./nap).Szeretném megkérdezni,hogy kell-e időközönként szüneteltetni a szelén szedését, ha igen akkor mennyi ideig és milyen időközönként?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv.
Tisztelt Kérdező!

Ebben a kérdésben véleményt nem írhatok, ebben a gyermek endokrinológus az illetékes. Egyébként a SelenoPrecise nem a csökkent működésre hat.

Üdv:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-09 17:14:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Bohus-K. Barbara vagyok Körmendrő! Ön kezel , több mint egy éve...8 éve elmaradó menstruáció , Empyty sella syndroma, pajzsmirigy alulműködés, Rathke ciszta, Hipofisitis, látótérszűkület és még hosszasan sorolhatnám! A ciszta méreteiben növekedés volt tapasztalható, ennek ellenére az idegsebész az eltávolítását nem tartja indokoltnak. Bécsben egy hipofizis Specialista, hosszas vizsgálatok és mérlegelések után mindenképpen az operációban látja a megoldást valamint egy ritka autoimmun betegséget sejt a dolgok mögött(Az Ön által elkészített hipofizis elleni antitest valamint az ANTI TPO is pozitivitást mutatott!)!A beavatkozás költsége természetesen minket terhel! A kérdésem az volna, hogy van lehetőség arra, hogy kiállítson egy papírt melyen az Ön által alkalmazott kezelések, diagnózisok és javaslatok szerepelnek. Van lehetőség némi támogatás igénylésére és szeretnénk ezekkel élni, ha van rá mód! Természetesen a beavatkozás utáni endokrin gondozást továbbra is a Professzor Úrnál szeretnénk folytatni, amennyiben ez lehetséges !?:)

Köszönöm szépen megtisztelő válaszát

B.K Barbara
Tisztelt B.K Barbara!

Nem tudom, hogy milyen operációt akarnak végezni, mert ez egyelőre, ahogyan írta, még nem indokoltak műtétet.
A műtét szükségességéről hivatalos iratot nem mellékelhetek, ez a kezelést végző ideg sebész hatásköre.
Természetesen az eddigi leleteiről a központunkban másolatot kérhet.
info@endokrinkozpont.hu

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-09 17:12:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Rengeteg cikkét olvastam már, mély tiszteletem az Öné, hiszen nem egyből gyógyszerekkel próbálja kezelni a betegeket, hanem holisztikusan gyógyítani, az emberek egészét nézve.
Olvastam cikkét, miként vélekedik az antibiotikumokkal kapcsolatban is. A véleményét szeretném kérdezni.
Péntek reggelre a kisbabámnak (8 hónapos) 38,5 fokos láza volt, előző nap kezdődött, mire a gyermekorvos rendelt már 37,3 fokra legyőzte a szervezete, de mivel hétvége közeledett elvittem, aggódva hátha lázcsillapítóra lenne szüksége hétvégére. A gyermekorvos pirosnak látta a torkát enyhén, de semmi komolyabb, amire egyből antibiotikumot írt fel. Mint utólag néztem a házipatika.com-on, hogy a felírt gyógyszer antibiotikum. Olyan mérges lettem, mivel 8 hónapos koráig az anyatejjel küzdöttünk, még szerencsére van, amivel folyamatosan építettem fel az immunrendszerét, és most vágjam taccsra egy antibiotikummal? Olvastam egy rovatban, hogy a korai antibiotikum akár felnőttkori allergia kiváltója is lehet. Erről Ön hogy vélekedik?
Nem a gyermekorvost akarom felülbírálni, de szinte minden orvos a mai világban egyből az antibiotikumokhoz nyúl. Mivel péntek óta is teljesen jól van a kisbabám, hőemelkedése sincs, tehát elvileg a vírust már legyőzte a szervezete. Én építeni szeretném az immunrendszerét, nem leépíteni. Eléggé elkeserített ez az eset. Egyébként a kisbabám nem nyűgös, vidám, jókedvű, nevetgélős, étvágya is teljesen megfelelő, nem csökkent. Nem értem miért kell egyből antibiotikummal kezdeni, a mi gyermekkorunkban nem írtak fel egyből, szirupokat kaptunk, ami még finom is volt. Ön véleményét szeretném kérni a korai antibiotikum adásról. Jelen pillanatban sem szeretném a kisbabámnak beadni az antibiotikumot, inkább próbálkoznék természetes gyógymóddal, hiszen nincs köhögése sem, orrfolyása sem, a szeme sem váladékozik és láza sincs.
Szeretném megkérdezni, hogy ön szerint esetleg homoktövis cseppek ilyenkor babáknak adhatóak, vagy esetleg citromfű segíthet az ilyesmiben?
Válaszát előre is köszönöm. Nagyon érdekel miként vélekedik az antibiotikum korai adásáról.
Mély tisztelettel:
Havasi Szimonetta
Tisztelt Havasi Szimonetta!

Mindenek előtt köszönöm kedves sorait.
Elvem az, hogy vizsgálat nélkül gyógyszert senkinek nem gyermekeknek, csecsemőknek nem,javaslok, főleg nem gyermekeknek.
Általánosságban egyet értek az Ön által leírottakkal. Valóban vírusos fertőzés esetén nem célszerű azonnal az antibiotikus kezelés, inkább a láz csillapítás, az immunrendszer aktivitásának fokozása indokolt a nemzetközi javaslatok alapján is.
A homoktövis cseppek, és a Béres Csepp Extra cseppek alkalmazása javítja az ellenálló képességet.

Se hatása az immunfunkciókra:

Immun-deficiencia csökkenése
Immunstimuláns hatás: aktivált T sejtek clonális expanziója
A cytokinek termelődésének növekedése (IL-2, TNF-alpha)
Vírusok szaporodását gátolja (in vitro kísérletek és epidemiológiai adatok)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-09 17:06:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Legutóbbi laboreredményeim: TSH:10,09, FT4:10,55, FT3:5,61 Anti TPO:800
Azt már tudom, hogy ez Hashimoto típusú pajzsmirigy alulműködés, de egyelőre még nem kezdtem el a hormonpótlás szedését. Az Ön véleménye szerint ez mindenképpen indokolt? Kicsit félek tőle, mert alapból magasabb a pulzusszámom (80-90 körül) és aggódok, hogy a gyógyszer ezt tovább fokozza. A Syntroxine nevű gyógyszerről hallottam eddig a legtöbb pozitívumot, ez valóban így van, érdemes szükség esetén inkább azt szedni, mint a letroxot vagy az euthyroxot? Illetve annak mi az oka, hogy az FT3 normál tartományban van, idővel ez is csökkenni fog, ha nem áll helyre a hormonműködés? Elméletileg a pajzsmirigy igazi működtető ereje a T3, ha jól tudom, vagy annak az értéke sem megfelelő? Előre is köszönöm szépen a segítő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Nem minden autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás Hashimoto, de minden Hashimoto autoimmun eredetű (utalok ezen a honlapon megtalálható cikkemre!).
Teljesen igaz, hogy egyénre szabott kezelés szüksége, amelynek része lehet a T3 is. Valóban úgy van, hogy pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT)!!. Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Mindezt még az is komplikálhatja, hogy az antitestek befolyásolják a vizsgálati eredményeket.
Egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-07 18:11:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Kérdésem lenne, hogy az immungyengeséget milyen vérkép vizsgálat mutatja ki? Második kérdésem, hogy az IBS kezelhető tartósan illetve az mitől alakulhat ki? Köszönöm a válaszait.
Tisztelt Kérdező!

A válaszom egyértelmű: vannak ún. humorális, tehát a vérsavóból kimutatható tesztek (pl IgA, neopterin stb), másrészt sejtes vizsgálatok pl. CD4, CD8, NK sejtek meghatározása.
Ezekre a célzott vizsgálatokra van módunk előzetes bejelentkezés után.
Az IBS-nem sok formája van, a leggyakoribb az autoimmun eredet. Oki kezeléssel gyógyítható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-07 18:05:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A segítségét szeretném kérni. Lányom 16 éves, az utóbbi időben rendkívül fáradékony, kedvetlen. A bőre száraz, a szempillája hullik. Kevesebb táplálék bevitel mellett is hízik. Az egyik pillanatban izzad, a másikban fázik. Ha több ételt fogyaszt, fájnak az izmai. Vérnyomása alacsony. Alvási problémái vannak. Menstruációja nincsen, UH vizsgálat szerint nincs szervi probléma. Mivel van a családban női ágról pajzsmirigy beteg, elvégeztettem egy vérvizsgálatot. Koleszterin: 5,3, TSH: 3,462. Az orvos szerint minden a legnagyobb rendben van az eredményei alapján. Ettől azonban a problémák nem szűntek meg. Olvastam, hogy a TSH referencia tartomány normál értéke egyénenként változó lehet, így elképzelhető, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a tüneteket? Kihez fordulhatunk? Minél előbb segítségre lenne szükségünk, mivel az eddig jó tanuló gyermekem képtelen koncentrálni, egyre levertebb, depressziósabb.
Köszönöm mielőbbi válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Az már önmagában nem tekinthető normálisnak, hogy 16. évében nincs menstruációja. Valóban nem a TSH-t kell egyedüli vizsgálatnak tekinteni, mivel az egyes kórformák gyakran társulnak egymással.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
A leírás alapján a krónikus stressz lehetősége joggal felmerülhet.
Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, a szervezetet érő folytonos stressz hatására a mellékvese kimerül, és megjelennek a kortizol hiány tünetei.Stresszes szituációkban, például egy veszélyes közlekedési helyzetben gyors reakcióra van szükségünk, hogy a súlyos következményeket megelőzzük, testi épségünket megóvjuk. Ebben van segítségünkre a mellékvese által termelt hormonok közül kettő. A mellékvese páros szerv, melynek velőállománya az adrenalint, külső része, a kéreg többek közt a kortizol nevű hormont is termel. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető: az adrenalin megemeli a pulzust, így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükóz felhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét.
Ha a stressz az életünk, mindennapjaink részévé válik, az a hormonrendszer működésén is meglátszik. A tartós magánéleti konfliktusok, vagy munkahelyi stressz leküzdéséhez a szervezet folyamatosan több stressz hormont termel. Az állandó készenlét, a folyamatos igénybevétel miatt a mellékvese tartalékai kimerülnek, hosszabb-rövidebb idő után megjelennek a „mellékvese fáradtság” tünetei. Az egyensúly felborulását kezdetben magasabb kortizol szint jellemzi, hiszen a folytonos stressz ellen a beteg szervezete így igyekszik felvenni a harcot. Krónikus stressz esetén azonban a túlhajszolt mellékvese idővel képtelen lesz kielégíteni a szervezet megnövekedett kortizol szükségletét, így értéke egyre csökken.
A kortizol szint csökkenésének első jele a fáradtság. Az érintettek reggel is nehezen ébrednek, napközben is nyomottabbak, lehangoltabbak lehetnek. Romlik a stressztűrő képességük, szorongás, ingerlékenység, alvászavarok jelentkezhetnek. Nők esetében a kortizol hiány a teherbeesés elmaradásához is vezethet. A megtermékenyített petesejt beágyazódását, megmaradását a progeszteron hormon biztosítja. Kortizol hiány esetén azonban a szervezet minden energiát – a progeszteron termelés rovására is - a hiányzó hormon előállítására fordít, így nem ritka, hogy a betegség diagnózisára a gyermekáldás elmaradásának vizsgálata során derül fény.
Vizsgálatok és kezelés
A felsorolt panaszok esetén érdemes laborvizsgálatot végeztetni. Fontos hangsúlyozni, hogy a laborérték önmagában kevés a diagnózishoz, azt mindig a beteg panaszaival, tüneteivel összhangban kell értelmezni. A kortizol értéke napszakonként is eltérő, hajnalban-kora reggel a legmagasabb, éjfél körül a legalacsonyabb. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tüneteket az alacsony kortizol szint okozta, a hiányzó hormon adásával van lehetőség kezelésre.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-06 20:59:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Milyen betegségekkel kell számolni terhesség alatt a születendő gyermeknél,ha a pajzsmirigy alulműködés TSH 0.042. Nagyon fontos mielőbbi válasza,mivel jelenleg 7hetes terhességem van. Letrox 10 -ból szedek 150mq ot.
Üdvözlettel: Kata
Tisztelt Kata!

Ez a TSH érték (amennyiben a klinikai tünetei is ezt erősítik meg) nem a csökkent működés mellett szólnak, hanem azt sugallják, hogy túlműködés állhat fel. Hangsúlyoznom kell, hogy miként előbb már egyik kedves Kérdezőnek írtam, nem a TSH-t kell kezelni, hanem a beteget!
Oki és egyénre szabadott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:48:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
34 hetes kismama vagyok.Pajzsmirigy alulműködésem van és Letrox 100mg tablettát szedtem.Majd megemelték 25 mg-mal kb 5hónapja.
Azt mondták hogyha megszületik a baba és ha nagyon sírós lesz(nyugtalan)csökkentsem 25mg-mal.De mi váltaná ezt ki a babánál?A gyógyszer?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kismama!

A gyógyszeres kezelés nem a baba sírós viselkedésétől függ. A pajzsmirigy és más szervének állapotát, ill. a gyógyszeres kezelést a szülés urán 6-8 héttel ellenőrizni célszerű.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:46:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
10 éve kezelnek pajzsmirigy betegséggel. A kezelés kezdetén L-Thyroxin 50,mivel a TSH eredmények rosszak voltak folyamatosan emelték az adagokat,eljutottunk a 300 microgramm mennyiségig. Ezután minden rendben volt ...azt hittem. Nem kért senki ellenőrző TSH vizsgálatot. Ez év áprilisban rosszul lettem és sajnos kiderűlt,hogy a pajzsmirigyem elsorvadt a gyogyszer túl adagolása miatt. A TSH 0.025 volt. Lecserélték a gyógyszeremet Letrox 100 -ra ebből jelenleg 150m-ot szedek. Szeptemberben a TSH 0.045. 2015 augusztusig spirállal védekeztünk,sajnos azt el kellett távolitani. Azota vigyáztunk és számolgattunk . Teherbe estem. A mai napon 7.hétben van a terhességem. Sajnos annyi sok rosszat hallottunk, és igy a megszakitás mellett döntöttünk.
Szeretném tudni,hogy milyen betegségekkel kellene számolnunk ha mégis megtartjuk a babát. Van 2 egészséges nagylányom.39 éves vagyok.
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Kata1977
Tisztelt Kata!

Nem világos, hogy miért döntöttek a megszakítás mellett!
Ismételten írom, hogy ne a TSH-t kívánják kezelni, hanem a beteget!
Ezen a honlapon írtam már hasonló esetekről ezen a honlapon is: az alábbi helyen megtalálhatja: http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik.
Sajnos az nem derült ki leírásából, hogy mi okozta a csökkent működést és miért voltszükséges ilyen nagy dózisú gyógyszerre...
A kivizsgálás és egyénre szabadott kezelés mellett az áldott állapotból szép babája lehet!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:40:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok, érdeklődni szeretnék, hogy hol lehet rt3 tesztet csináltatni? Köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Igen, nálunk van mód ilyen vizsgálatra.

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:33:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Októberben voltam Önnél konzultáción. Autoimmun pajzsmirigy gyulladás miatt eddig Letroxot szedtem, 2 napig 50 mikrogrammot, a 3. napon pedig 75 mikrogrammot, az Ön javaslatára pedig most Syntroxine-ra váltottam.

Vérvételi eredményeim a következők voltak: TSH 1,37, FT4: 15,9, FT3: 4,1, anti-TPO: 209

Szeretném megkérdezni, hogy autoimmun pajzsmirigy betegség, endometriózis és sovány testalkat esetén alkalmazható-e gépi nyirokmasszázs a lábakon lévő visszértágulatok kezelésére. (Dr. Life gép, MK-300-as modell, nyomásértéke: 10-200 Hgmm között van és 3 féle programot vezérel. A: masszázs kompressziós program, hullámmasszázs B: szorító kompressziós program C: két ütem B program és egy ütem A program fentről lefelé).

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A gépi nyirokmasszázs alkalmazható, az autoimmun pajzsmirigy-betegség esetén.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:32:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném megtudni, hogyan lehet a kés nélküli pajzsmirigy műtétre bekerülni. Az értelmi fogyatékos testvéremnek a nyakán kifelé nőtt egy göb. Mintát már vettek belőle. Sajnos őt nagyon nehéz bármilyen beavatkozásra rábeszélni, folyamatosan mellette kell lenni, így, ha elkerülhető lenne a hagyományos műtét, több napos kórházi kezelés, az nagy segítség lenne.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban probléma, mert a beavatkozáshoz a beteg közreműködése szükséges. A leírtak alapján a beavatkozás (akár műtét) alatatásban lehetséges.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:30:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Kozel 3 eve erzem magamon a pajzsmirigy alulmukodes tuneteit, melybol a legfontosabbakat kiemelnem.
Folyamatos faradtsag, koncentracios nehezseg, "nehez" a fejem, de aludni nem tudnek napkozben, ejjelente sokszor megebredek, es nem tudok visszaaludni, szaraz a borom, hullik a hajam, valamint Adenomyosist diagnosztizaltak egy honapja. Ket kisgyeremekem van, es az energiaszintem annyira megcsappant, hogy alig tudok veluk kimozdulni, es az egyszerubb barati beszelgetesek is farasztanak, tovabba dolgozni is szeretnek hamarosan.
A TSH ertekem egy eve 6,2 volt, mostanara 3 korulire beallt. Az FT4 ertek a normal tartomanyban van, volt mar 11, es mult heten 14 is Az FT3 egy eve 5,79 volt, most 3,20. Az anti TPO egy eve 70 volt, azota lement 36-ra, az oktoberi laparoszkopos mutetem utan viszont visszaugrott 80-ra.
Egy eve hasznalom a Womens creamet, valamint nemreg keztem 200 mcg szelent, multivitamint szedni, es attertem a Body Balance progeszteron kremre, es mutet kapcsan Mirena hormonalis spiralt is felhelyezesre kerult. Gluten es tejmentesen etkezem egy fel eve.
Olvastam eleg sokat a pajzsmirigy alulmukodes lehetseges verzioirol, es ennek megfeleloen erdeklodnek, hogy az orvosok altal teljesen normalisnak tartott, referenciatartomanyon beluli ertekek ellenere is lehet-e alulmukodesem, es ennek megfeleloen a fenti tunetek ennek a szamlajara irhatok-e.
A Hashimoto gyulladas a pajzsmirigy szoveteit tamadja vagy a verben levo szabad T4 illetve a mar eleve alacsony T3 aktiv hatasat is befolyasolja?
Amennyiben pajzsmirigy gyogyszerpotlas mellett dont az orvosom, van-e ennek ertelme, varhato-e javulas, ha csak T4 hormonpotlas tortenik? Olvastam azt is, hogy ha nem keletkezik elegedno aktiv T3 vagy nem tud a receptorhoz kapcsolodni, akkor vannak ezek az "agyi tunetek".

Koszonettel:
Szabo Agnes
Tisztelt Szabó Ágnes!

Jó utal rá, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). A leírtak alapján is világos, hogy a kezelés nem olyan egyszerű, mint azt sokan mechanikus módon gondolják. Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására ugyanis képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása egyénre szabott kezeléssel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
HYCOSY vizsgálatot tervezünk a következő hónapban. (Hashimotos vagyok).
Előkészítésnek 3 napon keresztül Betadine kúpot javasoltak. Használhatom biztonsággal? Vagy gyógyszertárban kérjek valami helyettesítő készítményt?

Köszönöm szépen!
Üdvözlettel:
Zsu
Tisztelt Zsu!

Sajnos a Betadine nagy mennyiségű szervetlen jódot is tartalmaz, ami a Hashimo thyreoiditis esetében ártalmas lehet.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:21:40
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
Rövid kórtörténetem! Kb 8 évig szedett fogamzásgátló abba hagyása után 3 hónapig nem jelentkező menzesz .
Ezután diétát követően elkezdtem fogyni fokozatosan , majd menzeszem is lett hosszabb ciklusok , ezután Endokrinológia. Hormonvizsgálatok , 3.os cukorterhelés. Enyhe IR és PCO. Merkformin XR 500 mg-os. D vitamin, Szelén tabletta pótlása. 11 kilót adtam le , menstruációm 28-30 naposak ... elöző hónapban peteérésem is volt. Viszont 21.napon mért Prolaktin 843. utánna 5. napi 566. előtte 3 hónappal 250 körül volt. Endokrinológusom MR-felvételt kért. Hipofizis kizárása kép . Kell ettől tartanom ,? Mell feszülés menzesz elötti napokban szokott érezhető lenni , az utobbinál elötte 1 nappal volt . Este fél szem bromot kell szednem!
Válaszát előre is köszönöm !
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a tartós hormonális fogamzásgálásnak ilyen következményei lehetnek. Remélem nem bromot, hanem Bromocriptint szed...!
Az MR vizsgálattól nem kell tartania, de előtte ( a kontrasztanyag miatt) a Merkformin XR-t célszerű kihagyni, mert ellenkező esetben a vizsgálat után a veseműködése leállhat.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:17:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt dr.Úr!
A következő problémával fordulnék Önhöz.
A menstruációm rendben volt 13 éves koromtól kb 21-22-ig. 4-5 napra jött meg,bár nem napra pontosan,de nagyjából egy időben..
Fogamzásgátlót kb 6 hónapig szedtem egész életemben,egyszer a Diane 35-öt, mássszor Lindynette-et.
22 éves koromban vettem észre,hogy a menstruációm egyre ritkább, megjön mindig,de 2 napra. A menstruációt megelőző napokban barna folyás volt jellemző.
Elemntem ezzel a problémával nőgyógyászhoz, aki ultrahang által megállapította, hogy pcos van. Tüneteim is vannak: pattanásos bőr, főleg menses előtt, szőrösödés nem átlagos helyeken.. Tovább küldött vérvételre, ahol a vérképem is kimutatja a PCOS-t, viszont extrán megemelkedett prolactin szint miatt MR vizsgálatot kellett végezni, ahol találtak egy microadenomát. Ezt jelenleg endokrinológussal Bromocriptin gyógyszerrel kezeljük.
A pajzsmirigyem is alúlműködik,erre nem kaptam semmit,csak szelén tablettát.
Terheléses cukorra nem küldtek.
Annyi változás történt, hogy a menstruációmat már nem előzi meg a barnázás, de ugyanúgy 2 napokra jön meg.A doktor szerint a 2. napi vérképem alapján peteérés van.
A kérdésem az lenne,ami leginkább zavar: a szőrösödés.
Olvastam,hogy a hipofízis adenoma miatt is lehet,a rossz pajzsmirigy miatt is, illetve PCO miatt is.
Jelen esetben hova kéne fordulnom, melyiket hogy kéne kezeltetnem,hogy ez megszűnjön?
Egyáltalán lehetséges, hogy megszűnik?
Lehet ezt a 3 nyavalyát egyszerre kezeltetni? Vagy a PCO az agyalap mirigy daganat miatt alakulhatott ki? Vagy lehet külön is?
Sportolok, egészségesen élek, úgy veszem észre,ha kevesebb ch-t eszem, kevésbé nő vissza gyorsabban.

Tisztelt Kérdező!

Sajnos ezek a betegségek kapcsolatban vannak egymással és együtt okozhatják a rendkívül változatos tüneteket.
Talán kezelő orvos elmondta a következőket:
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás

Egyelőre a Bromocriptint szedje (és a fentebb felsoroltakra figyeljen!). Később további endokrinológiai vizsgálatot javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-02 16:39:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pár hete egy rutin vizsgálat során derült fény pajzsmirigy alulműködésre, amiért L-Thyroxint kell szednem. Az endokrinológus szerint várjak a reggelivel 30 percet miután beszedtem, és akár a reggeli kávéval is bevehetem. Nagyon sok helyen olvasom viszont, hogy kávéval nem szabadna, mi itt a helyes?
Illetve: A pajzsmirigy alul működését okozhatta-e a fogamzásgátló tabletta? Jelenleg a felírt gyógyszerrel együtt azt is szedek, de a két gyógyszer kölcsönhatásáról szintén "össze-vissza" lehet olvasni, egymásnak teljesen ellentmondóan.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

A helyzet egyértelmű:

1. Az L-thyroxint (ha már ezt írták fel...), akkor éhgyomorra vegye be vízzel és 30-60 percig semmit ne fogyasszon!!! Az ételke megakadályozhatják a gyógyszer felszívódását és biológiai hasznosulását
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
2. A hormonális fogamzásgátlót általában nem javaslom, de a pajzsmirigyhormonnal együtt nem szedje...

Tisztázni kellene a laboratóriumi leletének okát. Sajnos a betegek már egy definitív, csökkent pajzsmirigyműködés miatt jelentkeznek. Ha megkérdezem az előzményekről kedves Betegeimet, akkor hamar kiderül, hogy:
 A családjában van pajzsmirigybeteg (öröklődés!)
 Meddőség, gyakori vetélések
 Jódot alkalmaztak jelentős mennyiségben (pl. hüvelygyulladások során)
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával. Gyakori kérdés: „hogyan lehet gyulladásom, amikor lázam sem volt?” A betegséget valóban nem kíséri láz! Nagyon alattomosan alakul ki és eredményezi a pajzsmirigy pusztulását. A betegség korai felismerése azért is lényeges, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek, továbbá társulhat más autoimmun betegséggel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-02 16:31:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Uram! 2 éve kezelnek basedow kórral . 0.009 volt a tshm 2 éve kaptam metothrynt attól hirtelen felment 10re. A doktornő aki kezel ezután euthyrox 50et irt fel aminek a felét kell bevennem. Célunk az volt h lemenjen 1re mert babát szeretnénk. Ez múlt hónapban sikerült is. Tsh 1,09 teszt pozitív :) ma vagyok 9 hetes a problémám az hogy a tshm múlt héten lement 0,39re t4:17. Tüneteim:nagyon erős szívdobogas , már màr elviselhetetlen. Nehezen alszom emiatt. Fülzúgás, remegés. Decemberre van időpontom endokrinológián addig azt mondták negyedet szedjek.kérdésem az lenne, hogy a negyedtől is ugyanúgy csökken vagy talán visszamegy 1 fele az érték? A másik hogy remélem a babának ettől az értéktől nem lesz baja? Köszönöm mielőbbi gyors válaszát
Tisztelt Kérdező!

A terhesség első hónapjában ú.n. élettani túlműködés van, ennek megfelelően kellene a gyógykezelésen változtatnia.
Fontos azonban tudni továbbá a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél). Terhesség esetén az értékek változnak.
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-01 10:23:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

31 éves vagyok 4 és fél hónapja szültem meg a kisfiam. A terhesség előtt egy hónappal diagnosztizálták nálam a Hashimoto-t. Sajnos orvost kellett váltanom. A babámmal minden rendben van, viszont az én TSH-m 27 ,080 mlU/l lett szeptemberben még csak 0,010 volt. A terhesség alatt Syntroxine-t szedtem heti három nap 88 mikrogrammot, emellett szednem kellet a terhesség kezdete óta jód tartalmú terhes vitamin és 200 mikrogram jodidot, bioszelént, citrokalciumot 200 mg is és 2000 ne d-vitamint. Október 5.-től nem kellett szednem a jódot sem a Syntroxine-t viszont heti 30 000 ne d-vitamint, napi 2 db bioszelént kellett bevennem. Az új orvosom nem nézte meg a T4 vagy T3 szabad frakciót, csakis a TSH-t az L-Thyroxint írta fel (holnap fogom elkezdeni szedni) és szednem kell a jódtartalmú terhesvitamint. Ön szerint megfelelő a gyógyszerezés?
Szerettem volna személyesen is Önt felkeresni, de sajnos csak májusra kaptam időpontot.

Tisztelettel,
Angéla
Tisztelt Angéla!

Nagy valószínűséggel Önnél egy a szüléssel összefüggő pajzsmirigygyulladás zajlott, ill. zajlik le, értelemszerűen oki kezelést javaslok.A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.

Oka:

A PPT autoimmun eredetű destruktív tireoiditisz, mely a terhesség immuntoleranciáját követően exacerbálódik. Fokozott a rizikó a DR-3, DR-4 és DR-5 HLA haplotípusokat expresszáló nőkön. PPT kialakulása során a CD4+/CD8+ arány emelkedik. A humorális immuneltérések (tireoida-peroxidáz elleni antitest /aTPO/, tireoglobulin ellenes antitest stb) mellett a celluláris immunitás is számos eltérést mutat: az NK sejtek aránya és a monocyta polarizáció csökken, az aktivált T sejtek aránya nő, főleg az aTPO pozitív, klasszikus kórlefolyású esetekben. A szövettani képet limfocita infiltráció vagy diffúz destrukció jellemzi.

Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .
A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek. A tüneteket okozó hipotireózist egyénileg kezelik (hasonlóan, mint az egyéb okú csökkent működést).
Oki kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-10-31 15:50:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,2015 májusában teljes pajzsmirigy eltávolítás volt a nagysága miatt.65 éves vagyok.Nem igazán érzem jól magam,egyszer fázok,utánna meg izzadok,sokszor feszült és fáradékony vagyok.150 mcg letroxot szedek.Kellene nekem jód és szelén pótlás?Van értelme az anti TPO,ft4,ft3,rt3 meghatározásának?Vagy még milyen vizsgálatot tetszene javasolni?Válaszát köszönöm.Tisztelettel:Imre
Tisztelt Imre!

Az Ön példája jól mutatja, hogy a helyzet nem olyan egyszerű, mint sokan gondolnák. Gyakran hallom ugyanis, hogy: "a pajzsmirigyét kivesszük, aztán a hormont pótoljuk és jobb lesz, mint valaha!"
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása egyénre szabott kezeléssel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-10-30 16:40:40
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja