SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Legutóbbi laboreredményeim: TSH:10,09, FT4:10,55, FT3:5,61 Anti TPO:800
Azt már tudom, hogy ez Hashimoto típusú pajzsmirigy alulműködés, de egyelőre még nem kezdtem el a hormonpótlás szedését. Az Ön véleménye szerint ez mindenképpen indokolt? Kicsit félek tőle, mert alapból magasabb a pulzusszámom (80-90 körül) és aggódok, hogy a gyógyszer ezt tovább fokozza. A Syntroxine nevű gyógyszerről hallottam eddig a legtöbb pozitívumot, ez valóban így van, érdemes szükség esetén inkább azt szedni, mint a letroxot vagy az euthyroxot? Illetve annak mi az oka, hogy az FT3 normál tartományban van, idővel ez is csökkenni fog, ha nem áll helyre a hormonműködés? Elméletileg a pajzsmirigy igazi működtető ereje a T3, ha jól tudom, vagy annak az értéke sem megfelelő? Előre is köszönöm szépen a segítő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Nem minden autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás Hashimoto, de minden Hashimoto autoimmun eredetű (utalok ezen a honlapon megtalálható cikkemre!).
Teljesen igaz, hogy egyénre szabott kezelés szüksége, amelynek része lehet a T3 is. Valóban úgy van, hogy pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT)!!. Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Mindezt még az is komplikálhatja, hogy az antitestek befolyásolják a vizsgálati eredményeket.
Egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-07 18:11:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja