SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur!

Kozel 3 eve erzem magamon a pajzsmirigy alulmukodes tuneteit, melybol a legfontosabbakat kiemelnem.
Folyamatos faradtsag, koncentracios nehezseg, "nehez" a fejem, de aludni nem tudnek napkozben, ejjelente sokszor megebredek, es nem tudok visszaaludni, szaraz a borom, hullik a hajam, valamint Adenomyosist diagnosztizaltak egy honapja. Ket kisgyeremekem van, es az energiaszintem annyira megcsappant, hogy alig tudok veluk kimozdulni, es az egyszerubb barati beszelgetesek is farasztanak, tovabba dolgozni is szeretnek hamarosan.
A TSH ertekem egy eve 6,2 volt, mostanara 3 korulire beallt. Az FT4 ertek a normal tartomanyban van, volt mar 11, es mult heten 14 is Az FT3 egy eve 5,79 volt, most 3,20. Az anti TPO egy eve 70 volt, azota lement 36-ra, az oktoberi laparoszkopos mutetem utan viszont visszaugrott 80-ra.
Egy eve hasznalom a Womens creamet, valamint nemreg keztem 200 mcg szelent, multivitamint szedni, es attertem a Body Balance progeszteron kremre, es mutet kapcsan Mirena hormonalis spiralt is felhelyezesre kerult. Gluten es tejmentesen etkezem egy fel eve.
Olvastam eleg sokat a pajzsmirigy alulmukodes lehetseges verzioirol, es ennek megfeleloen erdeklodnek, hogy az orvosok altal teljesen normalisnak tartott, referenciatartomanyon beluli ertekek ellenere is lehet-e alulmukodesem, es ennek megfeleloen a fenti tunetek ennek a szamlajara irhatok-e.
A Hashimoto gyulladas a pajzsmirigy szoveteit tamadja vagy a verben levo szabad T4 illetve a mar eleve alacsony T3 aktiv hatasat is befolyasolja?
Amennyiben pajzsmirigy gyogyszerpotlas mellett dont az orvosom, van-e ennek ertelme, varhato-e javulas, ha csak T4 hormonpotlas tortenik? Olvastam azt is, hogy ha nem keletkezik elegedno aktiv T3 vagy nem tud a receptorhoz kapcsolodni, akkor vannak ezek az "agyi tunetek".

Koszonettel:
Szabo Agnes
Tisztelt Szabó Ágnes!

Jó utal rá, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). A leírtak alapján is világos, hogy a kezelés nem olyan egyszerű, mint azt sokan mechanikus módon gondolják. Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására ugyanis képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása egyénre szabott kezeléssel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-11-05 17:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja