SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
Olyan kérdésem lenne Önhöz, hogy: endokrinológus orvos elküldött vérvételre, vizeletgyűjtésre. A Cortisol szint 517.10 lett (10-el magasabb a megadott refernciaértéknél), illetve Vizelet5hiaa 8.4( ref:2-6ig). Mellékvesénél echodúsabb terület látszódik( van egy járulékos lépem), emiatt ma került sor ct vizsgálatra, ugyanis több tünettel kerestem fel az orvost, legfőbb oka a kiugró vérnyomás. Így mellékvese betegség gyanúja miatt vizsgálgatnak. Kell -e aggódnom a két érték miatt? A magánorvosom sajnos nem lehet elérni, még bejelentkezni sem tudok időpontért. A ct-hez a laborvizsgálaton a vizeletben pozitív a vörösvérsejt, illetve a koleszterinem is picit több. Szükséges gyorsan felkeresnem endokrinológust? 36 éves kétgyermekes anyuka vagyok.
Előre is köszönöm a válaszát Doktor Úr!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az előzményeket és a vizsgálati adatokat nem ismerem, ezért diagnózist nem mondhatok. A leírtakból arra lehetl következtetni, hogy a mellékvese egyik hormonja által kiváltott daganatra gondoltak. A leletei alapján ez nem zátható ki, de rosszindulatú folyamat mellett sem szólnak. Hozzá kell tennem, hogy ezek
nek a vizsgálatoknak elég nagy az ingadozása (szórása!), ezért ennek megismétlése, ill. specifikus teszttel történő meghatározás indokolt lehet.
Ne aggódjon, lehet segíteni!
(Ui.egyébként én is szabadságon vagyok!...)

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-07 17:55:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Olyan problémával fordulnék önhöz, hogy januárban a párommal eldöntöttük hogy gyermeket szeretnénk vállalni. 2017. május 2-én vettek tőlem vért, hormonokra, miszerint a Prolaktin hormonom 1236 mU/l volt, a TSH hormon pedig 3,69 mU/l, a többi hormont normálisnak találták. A nőgyógyászom ekkor írt fel nekem a prolaktinra Bromocriptin- Richter tablettát, de csak negyed szemet tudtam belőle szedni, mert erős szédülést okozott. A következő vérvételem 2017. június 13-án volt és ekkor, az
Ösztradiol 758,3 pmol/l
Testosteron 1.32 nmol/l
Progesteron: 0,8 nmol/l
Prol: 212 mU/l
LH: 5.8 U/l
FSH: 7,6 U/l
lett. Így ezzel az eredménnyel, megnyugodtunk hogy a prolaktin szintem normális lett, és várjunk nem soká biztosan fog sikerülni a baba is.
De mivel még mindig nem sikerült, így elmentem egy endokrinológus szakorvoshoz, aki írt fel nekem a TSH hormonra, Letrox 25 mikrogramm tablettát, miszerint az értékem tartományon belül esik, de mégis a gyermekvállaláshoz lentebb kell vinni 1-2 mU/l közé, és kiírt egy újabb hormon vizsgálatot is a menstruáció 3. és 21. napjára.
Sajnos a 21. napi vérvételen ami 2017.11.17-én volt a progeszteron szintem 134.6 nmol/l lett és a prolaktin pedig 1990 mU/l ami nagyon magas érték.
Ezután pedig a 3. napi érték :
Ösztradiol: 229.5 pmol/l
Testosteron: 1.55 nmol/l
Progeszteron: 1.0 nmol/l
Prolaktin: 1028 mU/l
LH: 4.9 U/l
FSH: 10.6 U/l
TSH: 3.71 mU/l
lett.
Ezen kívül voltam pajzsmirigy ultrahangon ahol semmi rendellenes dolgot nem találtak.
Az endokrinológus szakorvos most ezen eredmények alapján elküldött Sella Mr kontrasztanyagos vizsgálatra, amire január 29-re kaptam időpontot, előtte pedig mennem kell vesefunkciós vérvételre, addig pedig felemelte a Letrox adagot 75 ug-ra, és fél szem Bromocriptin- richter gyógyszert kell szednem, (amit ismét csak negyed tablettát tudok, szédülés miatt) pedig este veszem be.
Sajnos nagyon aggódom hogy ez a sok gyógyszer miatt, esetleg később nagyon nehezen, vagy nem is lehet gyermekem, esetleg örökre gyógyszereket kell szednem, ami teljesen felborítja a szervezetemet majd, mert egyébként a hajhulláson kívül semmi tünetem nincs.
A gyógyszereken kívül szedek még D3 2000 vitamint, szelént, E-vitamint és Trimeszter terhes vitamint.
Kérem a leírtakra legyen szíves véleményt mondani.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Loretta

Tisztelt Loretta!

Köszönöm levelét. A leírása is mutatja, hogy "nem a laboratóriumi leleteket célszerű kezelni, hanem a beteget"- ahogyan ezt többször is leírtam.A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
Miért?
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják-e, hogy mi a bajuk és milyen kezelés célszerű kapniuk. A helyzet azonban ettől lényegesen más.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik!!. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Tehát további célzott vizsgálatot és oki, egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-06 17:48:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Köszönöm előző kérdésemre adott válaszát, amellyel kapcsolatban szeretnék kiegészítést kérni:

Válaszban Ön a szervetlen jódra hivatkozik, de mi a helyzet a szerves jóddal?
Ahogy a laboreredményeimből is látszik, nálam nem az az est áll fenn, amit Ön is említett. „T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna.” Nálam pont az ellenkezője van, vagyis a bevitt T4 (Letrox) következtében a TSH és a T3 szintje optimális, miközben a T4 alacsony. Erre mi lehet a magyarázat?
A legutóbbi vérvétel alkalmával az alábbi értékeim lettek:
TSH 0,923 mIU/L (0,55-4,78)
fT3 4,64 pmol/l(3,50-6,50)
fT4 13,49 pmol/l (11,50-22,70)
PROLAKTIN 101,0 mU/l (40,00-530,00)
TESZTOSZTERON <0,69 nmol/L
D VITAMIN 38,22 ng/mL

Melyik az a gyógyszer, amely a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazza? Bár a Letrox nálam semmilyen tünetet nem okozott és a Hashimoto se okoz jelentősebb tüneteket, ennek ellenére nyitott lennék egy a szervezetem számára tisztább gyógyszer szedésében. A Syntroxin lenne az, amire Ön utalt? Ha a Letroxból 50 mg-ot szedek, akkor abból mennyi lenne a megfelelő adag?

Válaszát előre is köszönöm. Nóra
Tisztelt Nóra!

Van ilyen gyógyszer (nem a Syntroxine), de ennek a dózisát egyénre szabottan célszerű beállítani, annál is inkább, mert itthon a patikákban nem beszerezhető.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-06 17:38:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Néhány évvel ezelőtt Hashimotot diagnosztizált nálam, amelyet a Letrox-al megfelelően beállítottunk, most mégis lenne egy ezzel kapcsolatos kérdésem.
A legutóbbi vérvétel alkalmával az alábbi értékeim lettek:
TSH 0,923 mIU/L (0,55-4,78)
fT3 4,64 pmol/l(3,50-6,50)
fT4 13,49 pmol/l (11,50-22,70)
PROLAKTIN 101,0 mU/l (40,00-530,00)
TESZTOSZTERON <0,69 nmol/L
D VITAMIN 38,22 ng/mL

A fenti értékekkel kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy lehetséges az, hogy a Letrox-al T4-et viszek be, de annak szintje mégsincs az optimális tartományban (16-20 pmol/L), miközben a T3 igen?
Korábban, amikor babát terveztünk, a professzor úr kimondottan tiltotta a jódot, de manapság pont az ellenkezőjét olvasom és egyre több Hashimotostól hallom, hogy jódot szed kiegészítésképpen.

Válaszát előre is köszönöm. Nóra
Tisztelt Nóra!
Kezdem az utóbbival, a szervetlen jód képes az autoimmun foyamat kiváltására, ill. fenntartására (utalok a mellékelt tanulmányra)
http://www.e-enm.org
Endocrinol Metab 2014;29:240-247
dx.doi.org/10.3803/EnM.2014.29.3.240
pISSN 2093-596X · eISSN 2093-5978
Review
Article
Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders
Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng
Department of Endocrinology and Metabolism, Institute of Endocrinology, Liaoning Provincial Key Laboratory of Endocrine Diseases, The First Affiliated Hospital of China Medical University, Shenyang, China
Iodine is a micronutrient essential for the production of thyroid hormones. Iodine deficiency is the most common cause of preventable mental impairment worldwide. Universal salt iodization (USI) has been introduced in many countries as a cost-effective and sustainable way to eliminate iodine deficiency disorders for more than 25 years. Currently, the relationship between USI and iodine excess has attracted more attention. Iodine excess can lead to hypothyroidism and autoimmune thyroiditis, especially for susceptible populations with recurring thyroid disease, the elderly, fetuses, and neonates. Nationwide USI was introduced in China in 1996. This review focused on the effects of iodine excess worldwide and particularly in China.
Keywords: Iodine excess; Universal salt iodization; Thyroid diseases

Ami a T4-t illeti:
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző (2. ábra). Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Végtagokban zsibbadásérzés
Tehát az utolsó kérdésére a válaszom: lehetséges, de nem zárható ki laboratróriumi hiba sem.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-04 13:32:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi adatok utalhatnak e inzulinrezisztenciára? Ehgyomri cukor 4,2mmol/L éhgyomri inzulin 2,4 uU/ml, 120 perces cukor 3,1mmol/L, 120 perces inzulin 29,90 uU/ml... A Tsh-m augusztusban 2,5 volt most 1,9 nem tudom hogyan és mitől változik ez az érték mert én nem szedtem rá semmit . Gyermeket szeretnénk, de már 39 eves vagyok és bizony elindult egy folyamat a változókor felé tartok tehát sok időm nincsen. Szedhetek e jód tartalmú terhesvitamint Ön szerint? Illetve a fenti értékek adhatnak e okot aggodalomra? Válaszát megköszönve maradok tisztelettel, Kanalas Mónika
Tisztelt Kanalas Mónika!

Nagy valószínűsággel ezen értékek alapján nincs inzulin rezisz-tenciája.Hozzá kell tennem, hogy a vércukorterhelés, az un. OGTT kellemetlen szövődményei elkerülhetők, ha a vérvizsgálat során az adiponektin mértékét ellenőriztetjük. Az adiponektin egy hormon, amely fokozza az izmok szénhidrátot energiává alakító képességét; segít, hogy a test hasznosíthassa az inzulint az energiaforrásoknak (például a glükóznak) a sejtekhez való eljuttatására.
Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban, nálunk is elérhető előzetes vizsgálat után.
Amennyiben gyulladásos, autoimmun pajzsmirigybetegsége kimutatható, akkor a szervetlen jód tartalmú készítményeket nem javaslom.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
További részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-03 17:34:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Terhesség előtt pajzsmirigy alulműködésre kezdtem szedni L-Thyroxyn 50 mg-ból napi fél szemet, ami a terhesség alatt is ugyanennyi maradt, nem nem volt ellenőrizve a pajzsmirigy értékem.
Érdeklődnék, hoyg most szülés után is kell szedni mindenképpen? Én pár napja nem szedem. Korábban inzulinrezisztencia miatt illetve PCO miatt szedtem Merckformint is napi 1500 mg-ot, így sikerült teherbe esnem.
Az eddig szedett gyógyszereket szülés után is ajánlatos szedni?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdést tette fel, de erre szakszerű válasz csak előzetes vizsgálat utn adható.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-03 12:17:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Nemecsek Judit vagyok, az Ön betege. Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy csökkent mellékvese hormonszintre elkezdtem szedni napi 100 mg kortizol tablettát javaslatára, Medrol 100 mg-ot írtak fel.( a laborértékek akkor ezek voltak: Kortizol 8-10: 123.9 nmol/L (ref. tart.:138-690)
Prolactin: 9.62 ug/l (ref. tart.: 3.4-29.9)

Tesztoszteron: 1.380 nmol/L (ref. tart.: 0.2-2.9)
DHEA-S: 3.190 umol/l (ref. tart.: 2.700-9.300)
ACTH 08ó: 14.5 ng/l (ref. tart.: <60)

Ám egy jó hete pattanások jöttek ki rajtam, a bőrgyógyász szerint a Medroltól lettek steroid indukálta acnek, és csak akkor tűnnek el ha más gyógyszerre cserélem a Medrolt.
Mit javasolna helyette, és nem sok-e a napi 100 mg?
Nem tudom, hogy e recept formában fel tudna-e írni valamit, vagy szakorvosi véleményt nem tudna e róla küldeni e-mailben, mert így nehéz kiíratni, és vidéki lakos vagyok.
Köszönöm!
Tisztelettel: Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Köszönöm levelét. A csökkent mellékvese funkció gyakran társul autoimmun pajzsmirigygyulladással.
Ebben az esetben a következőket javaslom az eseékes kontroll vizsgálatig:
1.ACTH és cortisol , Na, K meghatározása reggel éhgyomorra
2.A Medrol helyett Cortef (10mg) reggel 2, délben 2 tbl (a későbbiekbe a dózis vátolzatható.
3. Rendszeres vérnyomás ellenőrzés fekve és álló helyzetben.
Ha kéri, akkor a receptet felírom és a rendelőben átveheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-01 16:06:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Fokozódó allergiás panaszaimmal kerestem fel a gasztroenterológiát, ahol rákérdeztem -mint autoimmun beteg- az áteresztő bél szindróma kivizsgálási lehetőségeire, a nyálkahártya állapotának áttekintésére, mire kiröhögtek, mondván diétázzak, ha ,,fáj a hasam" vagy ,,rossz az emésztésem". Megszeretném kérdezni, hogy a Professzor úr szerint magánlaborban mit kellene ehhez megnézetnem (kal.p. szintet esetleg?), ill. csinálnak még gasztroenterológiai szakrendelés keretében lak./mannitos tesztet? Köszönöm a segítségét!! Tisztelettel és hálval; Marcsi
Tisztelt Marcsi!

Ilyen vizsgálatokat immunológia laborkban végzünk.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-01 11:51:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Segítségére lenne szükségem.Pajzsmirigyemre struma miatt (amivel műtöttek is) már lassan 6 éve letroxot szedek. Jelenleg a 100 adagot, előtte 125mg.Babat szeretnék már egy ideje párommal. Letrox 125nél a Tshm. :0.30 illetve 0.19 volt. Ezt majdnem 1.5 évig szedtem. Most 2 hónapja szedem a letrox 100at amitől 1.75 lett a Tsh.. Kérdésem az lenne, hogy ha januárban újra nézetem és esetleg akkor 2 fölött lesz akkor most hogyan és mennyit kellene szednem? Illetve szedhető terhesvitamint? Ha igen akkor jód menteset vagy jódosat. Nagyon várom választ. Nagyon szépen köszönöm.
Üdvözlettel:Andrea
Tisztelt Andrea!

A helyzet nem annyira egyszerű, hogy a TSH mindent eldönt (erről korábban már írta ezen a honlapon is!).A pajzsmirigy gyulladása (a TSH-tól függetlenül is!), vagy csökkent működése akár önmagában is meddőséget, vetélést okozhat. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a pajzsmirigy működésére ható hormonok a petefészek működését is befolyásolják. A petefészek által termelt hormon szintjének ellenőrzése meddőség, vetélés, korai klimax és lombikprogram előtt is javasolt.
Menstruációs ciklus és a petesejtek érése
A női ciklus két szakaszra bontható, az átlagosan 28 nap hosszú időszak első fele a follikuláris szakasz, a második fele a luteális szakasz. Az elnevezésük a két szakaszban termelődő, a petesejt érését stimuláló hormonok nevéből adódik.
Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 300-500 korai fejlődési stádiumban levő „elő alak” marad, amelynek nagy része a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben, ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulálása éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik.
A petesejtek állapotát az AMH mutatja
A petefészek kapacitása, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkorral, rontva ezzel a nők teherbeesési képességét A petefészek által termelt hormon mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
További vizsgálatot és célzott egyénre szóló kezelést javaslok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-30 17:15:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Fájhat e azért a 16 éves Autoimmun thyreoiditis beteg fiam halántéka napi szinten, ha az MRI vizsgálat eredménye ez? :

Az adeno- és a neurohypophysis között a natív mérésen 9x4 mm ( CCxAP) jelszegény terület látható T1 mérésen.
Vélemény: a hypophysisben látott eltérés miatt célzott sella MRI elvégzése javasolt. Időpontunk január 29-re kaptunk, addig csak az aggódás, és tehetetlenség érzés van. :(

A fájdalomcsillapítók nem segítenek, ha olykor jobban fáj, lüktet a halántéka. Nagyon szépen köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A fejfájás nem az autoimmun thyreoiditis tünete. Az már más kérdés, hogy az agyalapimirigy gyulladása társulhat gyakran a thyreoiditissel (erről korábban már ezen a honlapos is írtam).
Szemészeti vizsgálát indokolt az MRI előtt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-30 13:16:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Pár éve nagyon sok szívritmus zavarom volt. A TSH 3,7 volt. A kardiológus azt mondta nem attól van. Olvastam egy cikket az "Amiről az orvos nem mindig beszél" című lapban. Dr. Broda o. Barnes szerint akinek az alap testhőmérséklete 36,6 celsius alatt van, annak alul működik a pajzsmirigye. Az én alphőmérsékletem 35,6celsius. Mi a véleménye róla?

Üdvözlettel: Padovan
Tisztelt Padovan!

Az alacsony testhőmérsékletnek sok oka lehet. Ezek közül az egyik a csökkent anyagcsere, amelynek hátterében valóban állahat a pajzsmirigy betegsége, ezért ilyen irányú kivizsgálását javaslom

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-29 17:02:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

16 éves fiam 4 éve diagnosztizált Autoimmun thyreoiditis beteg. A tsh értéke jelenleg ref érték közötti: 4,805 uIU/ml; a T3: + 6,81; Se szabad thyroxin : 19,22 pmol/l. Diagnózisa között szerepel Raynaud szindróma is. 2 éve fáj a bokája, az MRI csontvelő ödémát igazolt, gyulladás nélkül. A konzervatív gyógyszerek, cataflam, naprosyn, algoflex, stb. , lúdtalp betét, gipsz, sarokszorító nem segített. Jelenleg fel van mentve testnevelés óra alól. Kb. szeptember közepe óta fáj a feje hol erősebben, hol gyengébben, főleg a halántéka, tarkója kicsit zsibbad. Jobb szemére csökkent fénylátást említ. Koponya MRI eredménye: Az adeno- és a neurohypophysis között a natív mérésen 9x4 mm ( CCxAP) jelszegény terület látható a T1 mérésen. Vélemény: A hypophysisben látott eltérés miatt célzott sella MRI elvégzése javasolt. Szeretném megkérdezni véleményét, hogy Ön mit gondol, mi lehet ez, összefüggnek e a diagnózisok? Az idő telik, megoldás nincs, a gyermekem nincs valami jól. Köszönöm szépen válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Az autoimmun thyreoiditis gyakran társulhat más betegséggel.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e agyalapi gyulladása, mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Az összefüggés kérdésére az eddigi adatokból és vizsgálat nélkül nem szakszerű diagnózis, pláne kezelést mondani.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-29 16:59:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nem tudom kihet forduljak.Sajnos veseelégteleségem van,mérsékelt.A májam és a vesém tele van cisztával.Rossz az emésztésem és kihat ez a nyirokrendszeremre is.Nem tudom mi tévő legyek és kihez forduljak.Kérem a tanácsát.Üdvözlettel:V.M.
Tisztelt V.M.!

Azt javaslom, hogy nefrológiai szakrendelésen jelentkezzék és a követendő étrendet, ill. kezelésről a felvilágoítást megkapja.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-28 12:44:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur,
Segitségét kérem pajzsmirigyalulmüködés témakörben. 37 éves nö vagyok elsö babankat tervezzük aktívan kb fél éve 2017 május óta a párommal aki 39 éves. Sem vetélésem sem korábbi terhességem nem volt ezelött, páromnak sincs még gyermeke. 170 cm magas 57 kg vagyok, normal testalkatú. Semmilyen komoly betegség szervi elváltozásom nem volt ezelött. Sportolok, nem dohányzom, alkoholt alkalmanként fogyasztok. Menstruáciom rendszeres 27-29 napos ciklusaim vannak. Nem szedek rendszeresen gyógyszert, a fogamzásgátló tabletta szedését kb 3 éve abbahagytam.
2017 szeptemberi vérvétel a következö pajzsmirigy értékeket mutatta ki: FT3 2,7 pg/ml; FT4 1,0 ng/dl; TSH basal 3,12 mlU/l. A nögyógyászom szerint a TSH érték magas a babavállalás esetén, ugyan a 3,12 a referenciaértéken belül van (4,20 a maximum) de teherbeesés esetén 2,0 vagy az alatt kell lennie. Javaslatára elkezdtem szedni "tyroxint 25 mg"-os dózisút. A 2017 novemberi véreredményeim a következöképpen alakultak: FT3 2,7 pg/ml; FT4 1,3 ng/dl; TSH basal 2,80 mlU/l. Ezt követöen a nögyógyászom javaslatára megemeltük picit a dózist, minden másnap 50 mg tyroxint kell szednem. Kérdésem, hogy mely értéktöl beszélhetünk látens pajzsmirigy alulmüködésröl? Illetöleg javasolt-e az én értékeimmel gyógyszer szedése a várandóság elömozdítása érdekében? Továbbá szükséges e a váransóság alatt is a gyógyszer szedése? Nem szeretnék hormonokat szedni, csak ha nagyon muszály!! Sem mentálisan, sem testileg nincs jó hatással rám a rendszeres reggelenkénti gyógyszerszedés. Hiába mondja a környezetem ne görcsöljek rá a babaprojektre, eléggé nehéz nem rágondolni, ha minden reggel gyogyszert kell bevennem ahogy kinyitom a szemem...
Gyógyszer mellékhatások: menstruáció hígabb áttetszöbb és jóval nagyobb mennyiségü migrénes fejfájással kombinálva. Továbbá kb a ciklus közepe felé, mióta a gyógyszert szedem, túrós darabos, kissé zöldes nagy mennyiségü nem jó szagú váladékom van, ami a párommal való szexuális együttlétet sem éppen pozitivan befolyásolja. Konkrétan nem kíván együtt lenni velem, ami érthetö... Ö ellenzi a gyógyszer szedését fél hogy a gyermeknek ettöl esetleg valami baja lehet. Szerintem peteérésem sincs az utóbbi idöszakban. Sokat utána olvastam a TSH érték témában, nem egyértelmü a szakemberek véleménye a referencia értékek meghatározását illetöen. Köszönöm hogy szaktudásával segíti a babavállalásunk sikerét. :) Üdvözlettel: Mucus
Tisztelt Mucus!

ERuz valéóban így van.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. 

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok,  szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-27 10:25:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Ismételten M. Zsuzsanna vagyok, nagyon köszönöm múltkori segítségét! Szeretném megkérdezni Önt, hogy a fiam csontpanel eredményében szereplő két rossz érték - b-CTx: 0,39 ug/L (alacsonyabb), P1NP: 81, 1 ug/L (magasabb) - mire utal/ utalhat. Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: M. Zsuzsanna
Tisztelt M. Zsuzsanna!

Ezek az értékek gyermekkorban lényegesen eltérnek a felnőtt és az időskori értékektől. Nem feltélen kórosak.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-26 17:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2 évvel ezelőtt kiderült gyomor probléma során vérvétel miatt enyhe TSH emelkedés, amit azóta folyamatosan kontrolláltak. Vérvételek eredményei: 2015. 08.15 TSH:5,71 2015. 09.10. 4,08, 2016.03.09. TSH:4.99 , 2016.06.08. TSH:7.53 ATPO: 24,55 2016.11.10: TSH: 4,2 2017.04.26 TSH: 6,66 T3: 3,8 T4: 15,4 ATPO: 15,91 Fordulat következett 2017.09.20.án amikor többedik reggeli remegéses rosszullét után háziorvoshoz mentem, és még aznap vérvétellel kontrolláltak - ahol TSH: 0,21, T3: 5,4 T4: 21 - viszont enyhe vérszegénységet és EKG eltérést állapítottak meg, amire Betaloc Zok tablettát kaptam, amit 1 hónapig szedtem, amíg a kardiológiai kivizsgálásom nem történt meg, ahol a mitrális billentyű kis eltérését állapították meg. Emellett a vérszegénység miatt centrum tablettát szedtem. A tabletta szedést leállították, jelenleg már nem szedek semmit és a multivitamint is elhagytam jódtartalma miatt. 1 hétre rá esedékessé vált a szokásos pajzsmirigy vérkép kontroll, ahol az értékek: TSH:74,4 T3: 2,2 T4: 7,4 volt. Ez akkora eltérés volt, hogy a vérképet ismételten megnézték 2017.11.22 -én, amikor TSH: 62,19 T3: 3,5 T4: 9,2 Gyógyszert eddig nem szedtem. Okozhatott-e a Betaloc ZOK tabletta ekkora eltérést a vérképemben? Panaszom nem volt az akkori remegéstől, szívdobogástól eltekintve, és jelenleg sincs. Igyekeztem jódszegényen táplálkozni orvosi javaslatra, de én erről se vagyok meggyőződve már, hogy helyes. Nem értem a betegség miben létét, mivel a vérképek alapján nem autoimmun, sem a pajzsmirigy UH-n eltérést nem láttak. Most Euthyrox tabletta szedését javasolták 50 mikrogrammot, miközben inkább fogytam, nagyon aktív vagyok, semmilyen alulműködéses tünetem nincs. Kérdéseimre nem kaptam választ a szakrendelésen, miszerint okozhatja-e ezt az eltérést a plusszban bevitt jód vagy és a Betaloc Zok 1 havi szedése, helyre állhat-e magától, ha 2 hét alatt ezek elhagyása már ekkora javulást eredményezett. Ha elkezdem szedni a gyógyszert, akkor nem pont ártok a pajzsmirigyemnek, aminek innentől nem kell már termelnie a hormont, amit ugye magasabb TSH szint mellett - de eddig meg tudott tenni. Teljesen össze vagyok zavarodva, kérem adjon tanácsot. Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Nem csodálom, ha össze van zavarodva. A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.


Mi a leggyakoribb ok, amely befolyásolhatja a TSH értéket?

Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital. Fontos: egyes vitaminok!
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Mindenek előtt a támában járatos szakember megkeresését, a panaszok összegzését, célzott vizsgálatok elvégzést és oki kezelést javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-25 15:01:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

46 éves nő vagyok. Már egy éve hullik a hajam. Nagyon aggódom, mert minden vizsgálaton túlvagyok, ami szóba jöhetett, de azt mondták nem találnak semmi okot.
Egyedül a D vitamin szintem tavasszal 16,4ng/ml volt. Egy hónapig szedtem 3000 NE D vitamint, mert azt mondták, hogy nyáron nem kell. Egy hónapja mérték és még most is csak 21,8 ng/ml. Nálunk a referencia érték alsó határa 30,1 ng/ml.
A hormonvizsgálatok eredményét inkább leírnám, mert erre konkrét véleményt nem mondtak és ez aggaszt.
Menses 3.-5. napja között: Szérum FSH: 19,1 mIU/L, szérum LH 4,59 mIU/L, Szérum prolaktin: 136,5 mIU/L, Totál testosteron: 1,23 nmol/l, szérum estradiol: 12,7 pg/ml.
Menses 20-22. napja között: szérum FSH: 5,5 mIU/L, szérum LH: 1,71 mIU/L, szérum progeszteron: 1,15 nmol/i.
Volt mér egy vérvételem, ami nem volt menstruációs naphoz kötve. Ezeknek az értéke pedig: DHEA-szulfát: 6,79 umol/l, FSH 11,5 mE/ml, LH 9,3 mE/ml, Prolaktin 168,0 mE/l, ösztradiol: 282 pmol/l, tesztoszteron: 0,73 nmol/l. (ez a vértével emlékezetem szerint kb. félidőben volt talán.
Összes kálcium (2,33 mmol/l) és Se. anargikus foszfor (1,00 mmol/l) szinte is normális. Ezt is nézték az endokrinológián.
Fogamzásgátlót qlaira-t, valamint 025 mg letrox-t és 40 mg esomeprazol-t szedek.
TSH értékeim, mindig 0,4 és 4 között vannak. Álltalában 1,65 és 2,8 között., Tde T3 és T4 értéket nem néztek soha. Nem tudom ez normál értéknél nem szükséges. Azt mondták, hogy az anti TPO (15,35 IU/ml) és az anti hTG (21,8 ng/ml) értékeim normálisak, ezért nem mérik.
Olvastam olyanokat is, hogy a D vitamin csökkenése több minden okra vezethető vissza és más értékek eltérésével is együtt jár.
Lehet, hogy IR vagyok? Ez nem vizsgálták, de olvastam olyat is, hogy a d vitamin hiány IR -t mutathat.
Sokszor hirtelen jelentkező szívdobogást is érzek, ami ijesztő. Erre a válasz az volt, hogy pajzsmirigy, stressz, változó kor miatt is lehet.
Nagyon rosszul alszom. Minden éjjel fél három és három között ébredek és nem tudok vagy csak fél órára alszok vissza. Ettől is már teljesen elfáradtam.
Kérem segítségét, hogy hova forduljak, mert már tehetetlennek érzem magam.
Elnézést a hosszú leírásért.

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a leleteit nem kommentálhatom.
A referncia értékek sajnos gyakran nem megbízhatók, mert az eredmények számos tényezőtől (napszak, életkor stb függenek)
A következőket válaszolhatom:
1.A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• Mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• Táplálkozási rendellenességek
• Vitaminhiányok pl. D vitamin hiány
2. Több készít mény, így az esomeprazol is gátolja a pajzsmirigy hormonjainak felszívódását.
3. Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.

Egyénre szabott, oki kezelést javaslok,
jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-24 17:50:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
8 éves kislányomnál szeptemberben autoimmun pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Eddig minden év ezen időszakában adtam neki a Béres cseppet C vitaminnal. Mivel ez most úgy tudom az immunerősítés miatt nem lehetséges szeretném kérdezni, mivel vészelhetnénk majd át ezt az influenzás időszakot. D vitamint és szelént szed, ezen kívül mit adhatok neki? Köszönöm!
Bánhidi-P. Dóra
Tisztelt Bánhidi-P. Dóra!

A Béres csepp extra -, a D vitamin (3000 NE) javaslom immunerősítés céljából.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-24 08:44:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr

A közelmúltban megcsináltattam a terheléses cukor, TSH, és inzulin terhelést, valamint még a D vitamin szintemet is megnézettem.

A következők lettek az eredményeim:
TSH: 2.20 mIU/l
T3: 4.25 pmol/l
T4: 13.09 pmol/l
Anti TPO: < 28 IU/ml
Glukóz 4.5 mmol/l
Glukóz 60 perces 4.8 mmol/l
Glukóz 120 perces 5.5 mmol/l
Inzulin 5.8 mIU/l
Inzulin 60 perces 56.1 mIU/l
Inzulin 120 perces 62.3 mIU/l
HOMA index 1.2
25-hydroxi-D vitamin 55.70 nmol/l

A Doktor Úr szerint, ezek az értékek megfelelőek-e? Utalhatnak ezek az értékek inzulin rezisztenciára?
Segítségét előre is köszönöm!
Nagyné
Tisztelt Nagyné!

Legnagyobb bánatomra a laboratóriumi leleteket csak a beteg vizsgálta után értékelhetem, mert a Laboratóriumi Társaság a következő döntést hozta:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ.Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Ehhez még azt kell hozzátennem, hogy az un. referencia értékek nem hazai adatokra támaszkodnak. Ráadásul egyformán érvényesek 2 hónapos csecsmőre és a 82 éves egyénre is(!!).
Kétségtelen az is, hogy a laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Épp az elmúlt héten volt nálam egy kedves hölgy, akinek 5 éven át ellenőrizték a TSH-át, de nem vizsgálták meg. Kiderült, hogy rosszindulatú pajzsmirigydaganata van...
Immuno-endokrin vizsgálatot javasolok és sze. egyénre szabott kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-23 17:41:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Másfél éve vagyok gm diétán, azt mondta a gasztroenterológus doktor, hat hónap után szedek fel pár kilót. Mostanában az a problémám, hogy nagyon rossz alvó lettem, ami hullámzónak mondható, valamikor elfogadható, van olyan időszak mikor kibirhatatlan. Sajnos van olyan éjszaka, hogy egyáltalán nem alszom. Ha elalszom mintha valami belső toxin, vagy nem tudom micsoda felébresztene. Pszichológus, illetve pszichiáterhez nem szeretnék menni, mert ugy érzem ha kialudnám magam tökéletes lennék, és nem kellenének a nyugtatók, stb. Sajnos az immun rendszerem is gyengült emiatt, krónikus köhécselgetés, illetve visszatérő enyhe torokfájás, hörgőpanasz.
Az lenne a kérdésem milyen irányba vizsgáltassam magam ez ügyben, immunológus, vagy belgyógyász, netalán pszichiáter
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül diagnózist nem írhatok. A panaszai alapján holisztikus
megközelítéssel, immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Miért?
Mikor a lélek kimerül, a test jelez.Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. A túlzott mértékű és nem megfelelően kontrollált stressz azonban már nem csak saját és környezetünk mindennapjait teheti tönkre, de egyben számos betegség rizikófaktora is.

Egészségünk láthatatlan őrei ugyanis a hormonok
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.

Belső egyensúly
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.

Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.

Az ezerarcú betegség
Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít.
A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri – szív és érrendszeri betegségekkel.
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.

Az alábbi tünetek a pajzsmirigy nem megfelelő működésére utalnak. Szánjon Ön is pár percet az egészségére, a kérdőív kitöltésével!

Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libido (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy, ill. cukorbetegség előfordulása
Értékelés: + 5 felett kóros elváltozásra utal
2-4 között további vizsgálatok szükségesek
0-1 nincs csökkent működés
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-22 17:27:30
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja