SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Néhány évvel ezelőtt Hashimotot diagnosztizált nálam, amelyet a Letrox-al megfelelően beállítottunk, most mégis lenne egy ezzel kapcsolatos kérdésem.
A legutóbbi vérvétel alkalmával az alábbi értékeim lettek:
TSH 0,923 mIU/L (0,55-4,78)
fT3 4,64 pmol/l(3,50-6,50)
fT4 13,49 pmol/l (11,50-22,70)
PROLAKTIN 101,0 mU/l (40,00-530,00)
TESZTOSZTERON <0,69 nmol/L
D VITAMIN 38,22 ng/mL

A fenti értékekkel kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy lehetséges az, hogy a Letrox-al T4-et viszek be, de annak szintje mégsincs az optimális tartományban (16-20 pmol/L), miközben a T3 igen?
Korábban, amikor babát terveztünk, a professzor úr kimondottan tiltotta a jódot, de manapság pont az ellenkezőjét olvasom és egyre több Hashimotostól hallom, hogy jódot szed kiegészítésképpen.

Válaszát előre is köszönöm. Nóra
Tisztelt Nóra!
Kezdem az utóbbival, a szervetlen jód képes az autoimmun foyamat kiváltására, ill. fenntartására (utalok a mellékelt tanulmányra)
http://www.e-enm.org
Endocrinol Metab 2014;29:240-247
dx.doi.org/10.3803/EnM.2014.29.3.240
pISSN 2093-596X · eISSN 2093-5978
Review
Article
Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders
Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng
Department of Endocrinology and Metabolism, Institute of Endocrinology, Liaoning Provincial Key Laboratory of Endocrine Diseases, The First Affiliated Hospital of China Medical University, Shenyang, China
Iodine is a micronutrient essential for the production of thyroid hormones. Iodine deficiency is the most common cause of preventable mental impairment worldwide. Universal salt iodization (USI) has been introduced in many countries as a cost-effective and sustainable way to eliminate iodine deficiency disorders for more than 25 years. Currently, the relationship between USI and iodine excess has attracted more attention. Iodine excess can lead to hypothyroidism and autoimmune thyroiditis, especially for susceptible populations with recurring thyroid disease, the elderly, fetuses, and neonates. Nationwide USI was introduced in China in 1996. This review focused on the effects of iodine excess worldwide and particularly in China.
Keywords: Iodine excess; Universal salt iodization; Thyroid diseases

Ami a T4-t illeti:
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző (2. ábra). Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Végtagokban zsibbadásérzés
Tehát az utolsó kérdésére a válaszom: lehetséges, de nem zárható ki laboratróriumi hiba sem.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-12-04 13:32:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja