SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
Az Indol-3-karbinol tartalmú termékek használatával kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni.Az olvastam hogy ez nagyon jó a nőknek és állítolag férfiaknál is rendezi a hormonális rendszert.Kérdésem az lenne hogy biztosan segíti-e az Indol-3-karbinol a férfiak hormon háztartását vagy esetleg káros irányban befolyásoja?
Válaszát várva, köszönettel. Egy ötvenes férfiember.
Tisztelt Uram!

Az Indol-3-karbinol-ról sok előnyös dolgot közölnek. Sajnos ezek tudományosan nem igazoltak, de valószínűleg akadályozza a daganatok kialakulását. A tesztoszteron és az ösztrogén egyensúly javítására vonatkozóan nincsenek megbízható adatok férfiakban.
Tisztázni kellene, hogy milyen céllal kívánja alkalmazni.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-29 16:07:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

7 éves kislányomnál egy rutin vérvétel során 3,59-es TSH-értéket mértek 0,64-6,27-es referenciatartomány mellett (Synlab; engem már a megszokott 0,4-4 referenciatartománytól való eltérés is meglepett). Prof. úr autoimmun pajzsmirigy-gyulladással kezelt pácienseként tudom, hogy egy TSH-érték nem kellőképpen informatív, mégis szeretném alaptájékozódásként megkérdezni: más-e a TSH-érték megítélése gyerekeknél? Ad-e ez az elméletileg referenciatartományon belüli, de az ideálisnak tekintett 2,0 értéknél mégis magasabb eredmény bármiféle aggodalomra okot, vagy értelmezendő-e akár csak egy figyelmeztető jelként, hogy figyeljük pl. éves vérképkontrollal (főleg, hogy tőlem örökölhette az autoimmun hajlamot)? Lehet-e egy kezdődő pajzsmirigy-alulműködés korai tünete? Egyéb tünete, más betegsége (penicillinérzékenységen kívül), más eltérés az aktuális vérképében egy egész minimális GOT-emelkedésen (37 a 3-35-ös ref.tartományhoz képest) nincs, normál testalkatú, jó étvágyú, nem beteges, élénk, mozgékony, értelmes kislány. Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Valóban a TSH értékét több tényező, így az életkor is befolyásolhatja.
Gyermekendokrinológia vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:40:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvölöm Professzor Úr! Kérdésem a következő : 3-4 éve kezdődő problémáimra ráunva felkerestem háziorvosom egy teljes vérkép,vizeletvizsgálatra beutalót kérve. Ő egy új orvos a körzetben. A leletemre hormonpótlást javasolt. Bennem felmerült a kérdés,hogy ez több szervre kiterjedő probléma lehet. Brutális hajhullás,mármár kopasodás,állandóan hideg végtagok,kimaradó vérzés, vagy helyette-előtte 1-2 napos barnás pecsételés,fázékonyság,fáradtsgág.Súlynövekedés nincs. A főbb eredményeim : TSH: 15,41 FT4:6,44 FT3:3,73 Mivel volt 8 éve Lyme fertőzött így arra is kértem meghatározást,ennek eredménye ez lett : IgG :31,36 Pozitív IgM :0,47 Negatív .
Üdvözlöm Tisztelt Kérdező!

A panaszai alapján további endokrin kivizsgálást javaslok.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:37:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Mandulagyulladás kapcsán küldtek el laborvizsgálatra (ekkor már egy hete antibiotikumot és fájdalomcsillapítót szedtem és nem volt jelentő javulás.)
A labor eredményen a TSH értéke 0,009 mIU/l lett (0,4-4). Emiatt elküldtek nyaki UH vizsgálatra.
Az ottani vélemény thyreoiditis, valamint eltérő echogenitású göbök mk pajzsmirigy lebenyben.
A jobb lebeny alsó pólusában egy 9 mm-es echoszegény göb, tőle dorsalsan egy 7 mm-es echodús göb. A bal lebeny alsó harmadában egy 9*12 mm-es, a felső pólusban laterálisan egy 9*14 mm-es echoszegény szegéllyel övezett , iso-echoicus göb).

Ezen eredmények mellett azonban a pajzsmirigy túlműködés semmilyen tünetét nem produkálom. Egyedül talán a pulzusom magasabb, de azt is csak vérnyomás mérés alapján tudom. A javaslat szerint betaloc tablettát kellene bevennem ha érzem hogy szaporább a szívverésem, viszont a vérnyomásom mindig 100/60 körüli ezért nem vagyok benne biztos a gyógyszer útmutatója alapján hogy ez tényleg használni fog-e, mivel a vérnyomást is leviszi, ennél lejjebb pedig szerintem nem kellene.

Kérdésem lenne, hogy önnek mi a véleménye,milyen terápiát alkalmazna, illetve milyen további vizsgálatot javasolna? Amennyiben ténylegesen pajzsmirigy problémám van miért nincs semmi tünetem? (Jelenleg a háziorvosom szabadságon van és szeretném megnyugtatni magam hogy nincs komolyabb problémám, vagy mégis aggódjak?)
Tisztelt Kérdező!

Én is szabadságon vagyok....Az antibiotikus kezelések gyakran okozhatnak gondot és endokrin betegségeket, mivel károsítják a bélflórát.A bélflóra pedig olyan, mint az ujjlenyomat: egyedi összetételű.Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A kórossá váló mikrobiom szerepe az emberi szervezetben
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat.

A bélflóra felborulásától a betegségek megjelenéséig
A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitása) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigént, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladás következtében a bél károsodásához is vezet. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal, az itt lezajló kedvezőtlen változásoknak tehát nem pusztán helyi következményei lesznek, hanem egyúttal az egész szervezetre (az immun- és endokrin rendszerre) hatnak, ezáltal megnövelik a funkcionális bélbetegségek (un. IBS, Crohn betegség), elhízás, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségek, az inzulinrezisztencia és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
Kezelés előtt immuno-endokrin kivizsgálását javaslom:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:35:37
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Doktor úr!

Legyen kedves tisztán látni az alábbiakat. Mindenhol azt olvasni, hogy túlműködés esetén a TSh szint lecsökken, míg az fT3 és fT4 szint megemelkedik, míg aluműködés esetén pont fordítva történik.
Legutóbbi alkalommal 0,298 mIU/L volt a TSH értékem és mindenféle testmozgás nélkül izzadtam, holott az fT3 (pmol/l) és fT4 (14,03 pmol/l) értékeim az optimális szint alatt voltak.
3 hónappal korábban az értékeim az alábbiak szerint alakultak: tsh 0,923 mIU/L, fT3 4,64 pmol/l, fT4 13,49 pmol/l.
Ahogy a lelet is mutatja, az ft3 és fT4 értékek szinte alig változtak, míg a TSH az optimális tartományból kilépve, jelentősen kilépett.
50 mg Letroxot szedek, de úgy érzem, hogy valami hiba van a gépezetben, ugyanis optimális TSH esetén sem érte el az fT3 és fT4 az optimális szintet.
A történethez hozzátartozik, hogy bár nem vagyok kövér, de legnagyobb igyekezetem (diéta, torna) sem tudok 1,5 kg-nál többet fogyni, ami már nagyon kezd idegesíteni és érzem, hogy ezt a pajzsmirigyem okozza, csak éppen nem tudom, hogy milyen irányban kellene elindulnom. 2011-ben Ön diagnosztizált nálam Hashimotot babatervezés előtt.

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Nóra
Tisztelt Nóra!
Sajnos a leletekből véleményt mondani további vizsgálat nélkül nem szakszerű, nem véletlen,hogy a Laboratóriumi Társaság más a kövekkezőket írja a leletek mellé:
"Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:29:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

PCOS-ben szenvedek, 26 éves koromban diagnosztizálták nálam a betegséget UH alapján. Férjemmel olvastunk az adiponectin szintmérésről, mivel nem volt egyértelmű, hogy IR-el együtt jár-e nálam ez a betegség, most 180 g-os szénhidrát diétát folytatok, myo-Inozitolt, D-vitamint pótolok.

Azt tudjuk, hogy a petefészek termeli nálam az androgéneket, az andoszteridion mérés alapján. Kimérték nálam az éhgyomri Inzulin 4,6 mIU/L és Glükóz szinteket 4,6 mmol/L, a kalkulált HOMA-IR értékem 0.9 lett, 57 kg és 174 cm magas vagyok. Ez még önmagában egy egészséges ember eredményének tűnne, kimérték nálam az Adiponectin szintet ami 8.1 ug/ml lett.

Férjem utánaolvasott és az eredeti cikkben https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27930544 az ADI index-et ADI = Adiponectin / (Nyugalmi vércukor * Nyugalmi Inzulin)-ként definiálták a kutatók, viszont ők ug/L-es értéket adtak meg, 0.67-et az IR-es küszöbre és 0.32-t a metabolikus szindrómára. Hiába, hogy referencián belül van ez egy alacsony érték, mivel ha kiszámoljuk ADI = 8.1/( 4.6 * 4.6) = 0.38 jön ki. Máshol is utánanéztünk https://www.medscape.com/viewarticle/470735 ott a 17 +- 6 ug/ml már alacsonynak számít a 30 ug/ml a normális érték.

Az endokrinközpontban is voltam, a prolaktinom is magas a 21-ik napon 815.9 erre szakorvosomtól Bromcriptin-t kaptam. a D-vitamin pótlás sikeres volt a normál tartományban van, a 3-ik napon az FSH 4.84 LH 3.84, 21-ik napon TSH 1.66, FSH: 2.53, LH 6.85, Prog 49.7 Metformint szedek 2 x 500 mg-ot.

Férjem még talált egy frissen megjelent tanulmányt az adiponectin expresszió quercetinnel történő növeléséről: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29105398 egyeztettünk szakértővel és nagyon hatékony
gátlószere a sarcoplazmatikus reticulumban talalhato Ca-ATPaz enzimnek, bár ez elérhető étrendkiegészítőként és ezt célozza meg.

Szeretnénk kisbabát vállalni a segítségét kérnénk, hogy vizsgáljunk-e még valamit, lehet-e még más akadály is? A természetes módszereken kívül, pl. testmozgás, van-e más hatékony módja az adiponektin szint növelésének akár étrendkiegészítővel?
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm levelét. Az adiponectin index meghatározását elsőnek mi kezdtük el és végezzük most is.
A meddőségnek nagyon sok más oka is van, ezekről ezen a honlapon is sokat írtam. A megfelelőkezeléshez értelemszerűen vizsgálat szükséges.
Jó egészésget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:25:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor Úr! Ez év március 06-án pm műtétem volt, mindkét lebeny eltávolítása történt.(Strumma nod.1.u. (Near total) A műtét óta nagyon alacsony a kalciumszintem, napi 3*2 db citrocalcium tabletta szedésekor 1.4-1,8 között mozog. A kórházból hazaérve bár nem írták elő, a kalcium injekció oldatot ittam napi 1 ampullát. Mikor kiderült a laboreredményből, hogy szükséges valamit pótolni, már lehet, hogy késő volt? A citrocalciumot ápr. 13-tól szedem. A tüneteim változóak, de egyre erősebben jelentkeznek. Lehet-e ez annak a következménye, hogy pm. nélkül vagyok, és még nem szedek rá semmit. Időközben a két utolsó vérvételnél derült ki, hogy magas a glukoz értékem is, amire jelneleg napi 2* merckformint 500mg. kaptam. Mivel a vérnyomásom is ingázott kaptam Coryol 12,5 mg tablettát, így most a pulzusom kb. 95-100 között van, gyógyszer nélkül volt 129 is, de szerintem még magas. Itt térek ki a problémámra. Nem érzem jól magam egyetlen nap sem. Állandóan rosszul vagyok. Néha fázom, néha kiver a víz. A műtét után kb. 7-8 hét után jött vissza a hangom, de még mindíg nem az igazi. Pl. hangosabban erősebben nem tudok szólni.A tüdőmben beszívott levegőt sokszor kevésnek érzem, és kapkodok egy újabb adagért. Nem tudok nagyobb távokat ( csak sima séta) megállás nélkül megtenni. Folyamatosan zsibbadnak a végtagjaim. Munkám során a tollat nem tudom a kezemben tartani. Éjszaka többször felébredek, a lábaim görcsölnek. Néha nem tudom szabályozni a lélegzetem, olyankor mintha csuklanék, de ez nem az, olyan fullasztó nyelési görcs féle. És többször is nyelni kell ilyenkor. Tüsszenteni sem így szoktam, mint mostanság.Az arcomon észreveszek ödémásodást. Egy bűnöm van, hogy a folyadékkal hadilábon állok, Napi szinten kb. 1-1,5 litert tudok inni. Annál több már megterhelő számomra. Így is úgy érzem, ha nyelni kell megfulladok. De erőltetem a mennyiség növelését. Sajnos gyerekként is ilyen voltam. Annak ellenére hogy hyper volt a pm. nem fogytam egy dekát sem. Mi lehet az oka, hogy a műtét óta eltelt 2 hónap alatt sem javultam abban az ütemben ahogy normális lenne. A soron következő szakrendelésre szeptember 25 után kaptam időpontot, sajnos telefonon sem érem el a doktornőt a problémáimmal ezért is fordultam Önhöz. Köszönettel:
Tisztelt Kérdező!

Sajnos engem sem tudna elérni, mert szabadságon vagyok!!...
Ha eddig nem mondták el, akkor a műtét során (mi volt az oka??, miért kellet??) nagy valószínűséggel a mellék pajzsmirigyet is eltávolították és hangszalagokat működtető ideg is sérül hetet.
Az biztos, hogy a kálcium bevitelre szüksége van!
A további kezelés aktuális állapotától és a műtéti indikációtól függ.
A fenti okok miatt harcoltuk azért,hogy ne kelljen sokat operálni, hanem egy szúrásból el lehessen távolítani a göböket. Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás ablációval történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Mielőbbi javulást kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:22:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!

39 éves nő vagyok és januárban derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. A tünetek enyhébb fokát már régebb óta éreztem, de januárban teljesen ledöntött a lábamról. Gyors pulzus, fáradékonyság, remegés, nehézlégzés és rossz közérzet. A mért laboreredményeim a következők lettek: TSH 0.004 mIU/ l, szabad T4 2.21 ng/ dl és a szabad T3 8.64 pg/ ml. A kapott gyógyszerek kezdetben 4 szem propycil- mivel a metothyrintől rossz lett a vérképem- és propranolol. Ultrahang vizsgálat során göböt nem találtak benne. Szép lassan kezdtem jobban lenni, végül két és fél hónap után a laboreredményeim a következők lettek: TSH 1.781 mIU/ L, szabad T4 10.51 pmol/L és szabad T3 3.4 pmol/L , vagyis az összes határértéken belüli lett. Természetesen a gyógyszereket továbbra is szedtem, szedem. Jobban lettem, a havi húsz fejfájáson is kettőre csökkent. Elkezdtem először szép lassan sportolgatni, ahogy ezt tettem a betegségem előtt is, de azt vettem észre, hogy éjszaka semmit nem tudok aludni, erősen ver a szívem ill. dobol a fülem, egy edzés 3-4 napra teljesen kiütött, ilyen fajta erős szívdobogást előtte soha nem éreztem. Megpróbálkoztam az edzéssel még egyszer kétszer még kisebb intenzivitással, de ugyan így jártam. Nagyon elkeseredtem, mert gyógyszer mellett a pulzusom is normális meg a TSH eredményeim még sem bírom a terhelést. Az lenne a kérdésem, hogy normális TSH érték mellett ez normális, hogy ilyen fajta szívproblémát okoz egy kis sport négy hónap gyógyszerszedés mellett?

A másik problémám, hogy mióta kiderült a betegségem rengeteget olvastam utána, ill. beszéltem olyan emberekkel, akik szintén ebben szenvednek, többek között édesanyámmal és az olvasatai szerint az autoimmun pajzsmirigy betegségnek rengetek kísérő betegsége ill. tünete van, amiket én már évek óta érzek magamon. Kb. 5 éve, amikor egy trauma ért, kezdek előjönni mindenféle allergiás betegségem, többek között pollen allergia, nap allergia, hideg ekcéma, fényérzékenység a szememben, ill. szárazszem érzés, amire semmilyen szemcsepp nem segített, sőt néha úgy éreztem ront a helyzeten. Migrénes fejfájás látászavarral, húgyúti betegségek, ízületi fájdalmak, menstruációs problémák, éjszakai izzadás hónapokon keresztül kisebb megszakításokkal, a nyári meleg tűrésem nulla lett , bár mellette rendszeresen rázott a hideg és még sorolhatnám. Természetesen az évek folyamán rengetek orvos vizsgált és különösebb bajt nem állapítottam meg. Lassan már azt hittem, hogy csak bemesélem magamnak még ki nem derült a pajzsmirigy problémám. Ami érdekes a dologban, hogy kb. 3 éve csináltattam TSH laborvizsgálatot és az eredmény a határértéken belül volt. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e lappangó pajzsmirigy betegség, ami tüneteket okoz normális laboreredmény mellett? Fiatal korom óta érzem, hogy a problémáim nagy része hormonális eredetű. Van olyan egyéb hormon vizsgálat ami hasonló tüneteket okoz és érdemes kivizsgáltatni?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A kezeléshez feltétlen ismerni kellene a betegség okát. A TSH önmagában nem perdöntő, egyénre szabott kezelést tartok indokoltnak.
Mielőbbi javulást, kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:14:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az alábbi leletemről szeretnék információt kapni, mert kicsit megvagyok ijedve!

Az előzmények: Kóros fáradtság, folyamatosan ritkuló haj, gyulladt pattanásos bőr, menstruáció előtti egy hetes barna folyás tünetekkel mentem el háziorvosomhoz, illetve a nyakamon évek alatt egyre több kitapintható dudorral, egy már szabad szemmel is egyértelműen látható a fülem mögötti részen.

Elküldött vérvételre illetve pajzsmirigy és nyaki nyirokcsomók ultrahangra, amelyeknek ma meg is kaptam az eredményét.

A vérvételem eredményén az alábbiak csillagozottak, a következő eredményekkel:
- Alkalikus foszfatáz: 94 U/L
- C reaktív protein: 5,72 mg/L
- Hugysav 136 umol/L
- Laktát dehidrogenáz: 198 U/L
- Összfehérje 66 g/L
- Konjugált Bilirubin: 3,7 umol/L

Az ultrahang során pedig több göb és ciszta volt látható, a leletre a következőt írták:

"A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú, inhomogén szerkezetű.
Mko lebenyben conflualo jelleggel 5 mm körüli isoechogen göbök láthatók, a jobb lebeny kp. harmadában dorsalisan egy 10 mm-es vegyes szerkezetű környezeténél kissé echoszegényebb göb is megfigyelhető.
A bal lebeny kp. harmadában lateralisan egy 10 mm-es colloid cysta ábrázolódik, ettől ventralis irányban egy 2.5 mm-es cysta is látható. Az alsó harmadban egy 5x3 mm-es cysta van.
Jobb oldalon retromandibularisan egy 9 mm-es szabályos szerkezetű nyirokcsomó látható.
Az isthmus ép.
A trachea légsáv nem dislocált, nem komprimált.
A nyálmirigyekben illetve a nyak egyéb régióiban kórjelző nincs.
A carotis rendszerben durva fali elváltozás nem ábrázolódik. "

A háziorvosom adott beutalót endokrinológiára, ahova majd hétfőn kérek időpontot, de ezenkívül semmit nem mondott, én meg nem értem mit jelentenek ezek a dolgok...

Mit jelent az inhomogén szerkezet? Conflualo jelleggel 5 mm körüli isoechogen göbök? vegyes szerkezetű környezeténél kissé echoszegényebb göb? Colloid cysta?

Van esély arra hogy rák legyen? Csak mert akkor nem biztos hogy kivárnám az sztk szörnyű várólistáját az endokrinológiára... Mik azok amiket esetleg vérből, vizeletből nézetnem kéne? Hogy előrébb legyek, és véget érjenek a tüneteim.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Nóra
Tisztelt Nóra!

Ezekből a leírásokból vizsgálat nélkül szakszerűtlen véleményt mondani. A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmirigy specifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasolható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:09:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Prof. Dr. Balázs Csaba!

2018.05.04.-én leírtam Önnek esetemet és kérdéseimet. Érdeklődni szeretnék, hogy mikor számíthatok a segítségére és válaszára? Gondolom sokan írnak Önnek így lehet, hogy nem kerültem sorra? Vagy valami technikai oka van és még nem kapta meg kérdéseimet?

Kérem levelem ne vegye sürgetésnek vagy tolakodásnak, mert nem az volt vele a szándékom, csak már nagyon várom a véleményét.

Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel:

H. Mónika
Tisztelt H. Mónika!

Levelét nem kaptam meg.....

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:05:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
40 éves vagyok és még gyereket szeretnék. Egy éve estem át egy nagy műtéten, (mióma, ciszta, endometriózis), azóta teljesen felépültem. A TSH értéke 3,79 volt a műtét után, az orvos azt mondta, hogy ez túl magas a teherbeeséshez. Kaptam rá gyógyszert, Euthyrox 50 tablettát szedtem, lement a TSH 2.05-re de az volt vele a gondom, hogy a ciklus felénél elkezdtem tőle vérezni két hétig majd következett a menstruáció. Nagyon zavaró volt 3 hétig vérezni ezért abbahagytam a szedését, bár az orvosom javasolta a további szedést és azt mondta hogy lombik esetében le kell menni 1 alá. Azt szeretném kérdezni. hogy van e olyan másik gyógyszer vagy étrendkiegészítő ami leviszi az értékét de nem okoz vérzést, mert sajnos még nem sikerült teherbe esni de nem adom fel. Köszönöm a választ.
Tisztelt Kérdező!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
A kezelés előtt az okok tisztázása és egyénre szabott kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 11:51:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem Professzor úr!

Köszönöm szépen az előző válaszát is, és előre köszönöm ezt is, ha van ideje. Nemsokára felkeresem a rendelésén is. Viszont előbb, kértem pár laboreredményt, meg is jött a lelet, de én nem tudom értelmezni, és tutira megőrülök egy hónapig még. Az inzulinrezisztencia valószínűsége érdekelne elsősorban, de a kortizol, és a prolaktin szint is érdekelne, hogy jó-e, ugyanis nincs referencia érték feltüntetve. Plusz az inzulinrezisztencia mellett van az eltérés rublikában egy +, az is aggaszt.
Ide bemásolom a leletet:



Éhgyomri glukóz (plazmából) 5,0 mmol/l 3,8 6,0
60 perces glukóz 7,3 mmol/L --- --- 120 perces glukóz 6,3 mmol/L 4,1 7,8
Inzulin 11,8 mIU/L 3,0 25,0
Inzulin 60 perc 181,9 mIU/L --- ---
Inzulin 120 perc 127,3 mIU/L --- ---
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 2,62 + 0,00 2,00
FT4 18,06 pmol/l 11,50 22,70
FT3 5,51 pmol/L 3,50 6,50
TSH 1,380 mIU/l 0,550 4,780
Prolaktin 216,0 mIU/l --- --- Postmenopausa 38,0 430,0
Premenopausa 59,0 619,0
Ösztradiol 193,1 pmol/l --- --- Follicularis fázis 71,6 529,2
Ovulációs fázis 234,5 1309,1
Luteális fázis 204,8 786,1
Postmenopausa 0,0 118,2
Pubertás előtt 0,0 100,0
Tesztoszteron 1,200 nmol/l --- --- Postmenopausa 0,000 1,699
Premenopausa 0,420 2,060
Kortizol 239,4 nmol/L 7 - 9 óra: 118.6 - 618.0
nmol/l
15 - 17 óra: 85.3 - 459.6
nmol/l
--- ---
Anti-TPO < 28 IU/mL 0,0 60,0
Anti-thyreoglobulin < 15 IU/ml


Elnézést, amiért így érdeklődöm, tudom, hogy így nem lehet diagnózist felállítani, de én egyáltalán nem értem, Ön pedig remélem tud valami pontosabbat mondani ez alapján. Nagyon szépen köszönöm az idejét, és válaszát!

Tisztelettel:
Zsaklin
Tisztelt Zsaklin!

Valóban így nem lehet diagnózist felállítani. Az egyértelműnek tűnik, hogy a vizitig már törekedjen a teljes cukormentes étrendre.
A többit majd a vizsgálat után megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok,
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 11:49:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Főorvos Úr,

Szeretném kérni a véleményét a labor leleteim TSH 1.46 referencia tartományon belül van, T 413.90 is , a T3 3.21ez kevesebb kicsivel. Az UH találtak egy szolliter göböt amit megszúrtak és a leletem colloid gazdag kicsiny strumagöb (TBS2)
a leletben még kiemelném: a kenetben híg colloidos háttér előtt szabályos folliculus hámsejtek kisebb-nagyobb csoportjai, valamint folliculus hámsejtmagok láthatóak.A magszerkezet teljesen normális,magbarázdák cytoplasma zárványok nem észlelhető.
Kérem véleményét milyen teendőim vannak.
Köszönettel ,
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a leletekből sem diagnózis, sem kezelés nem javsolható etikai és szakmai okokból egyaránt.
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 11:46:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztet Profeszor úr !
68 éves vagyok átlagos 175 magas és 80 kg. nem hiztam nem fogytam kb 10 éve ez a súlyom- 7 éve élek pészmékerrel panaszmentesen. Ebben az évben januárban elkezdett rendetlenkedni a pulzusom. több esetben percenkét 6-7 melléütéssel. kezelőorvosom nem tudta mire vélni ezt e rendellenességet és elküldött pajzsmirigy ambulanciai vizsgálatra, ahol az első alkalommal a következő labor értékek voltak.
Tsh : 4.49 Anti Tpo: 387,3 FT3: 2.98 Ft4: 1,07 ekkor napi 2x100mg szelén szedését irták fel.
A következő labor 2 hónap elteltével : Tsh: 6.9 Anti Tpo : 236 Ft3 : 3-55 Ft4 : 0.71 ekkor 5napja Letrox 50 szedését irták fel amit a mai nappal kezdek el szedni.
Napi 2.5mg Renitec és 5mg.Concor gyógyszert kell szednem a zsivproblémám miatt.
Kérdésem az emelkedő Tsh és FT3 azt jelentheti ,hogy roszabbodik a pajzsmirigy müködése ?
Ha elkezdem a Letrox 50 szedését ,akkor az élethossziglan gyógyszerezést jelent majd ?
Mikorra várható kb. a fenti értékek jobbra fordulása ?
Szíves válaszát előre köszönöm : forgács álmos
Tisztelt Forgács Álmos!

Sajnos napjainkban a TSH alapján történik a betegek kezelése, pedig ez az érték az életkortól is függ. Amennyiben nincs panasza, akkor 10 mU/l TSH érték alatt a kezelés nem szükséges, pláne nem élete végéig. Különösen így van, ha még ráadásul szív ritmuszavara is van.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 11:43:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!
119571 szám alatt volt egy kérdésem, ahol részletesen írtam az állapotomról. Ebben annyi fejlemény történt, hogy a háziorvostól megkérdeztem, a magas TSH értékemmel endokrinológiára vagy pajzsmirigy ambulanciára menjek, de ő azt mondta, erre nincs szükség, felír gyógyszert, szedjem azt. L-Thyroxin Henning 50 mikrogrammos tablettából reggel 1-et rendelt. Boldogan kezdtem el szedni, gondolván, hogy ez majd segíti a fogyásomat, ami addigra 8 kiló volt, de meglepő módon épp az ellenkezője történt. A gyógyszer szedésének 3 hete alatt először csak megállt a fogyás, majd 1,5 kilót híztam, ugyanolyan diéta és ugyanannyi mozgás mellett, ami korábban súlycsökkenést eredményezett. Normális ez? Esetleg közelebb visz a kellemetlen tapasztalat ahhoz, hogy mi lehet az emelkedett TSH hátterében, vagy mi az, ami megfelelőbb lenne számomra? Saját döntés alapján abbahagytam a gyógyszer szedését, azóta újra beindult a fogyás, ezért biztos vagyok benne, hogy ez a szer nem nekem való. Hogyan tud rá a szervezetem ennyire ellentétesen reagálni?
Köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A története kitűnően mutatja, hogy a TSH szint meghatározása nem pótolja a beteg kikérdezését, megvizsgálását, célzott további tesztek elvégzését és egyénre szabott kezelését. Az elhízás és a pajzsmirigy működésének kapcsolata összetettebb.Ismert, hogy
napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-26 18:38:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balazs Csaba,
Segitseget szeretnem kerni az alabbi laboratoriumi eredmenyekkel kapcsolatban.
TSH 2,76 mIU/L (0,4-4)
Ft4 9,9 pmol/L (7,75-15,21)
Ft3 5,35 pmol/L (3,8-6)
Anti TPO 1,6 UmL (0-9)
A csaladban van pajzsmirigy alulmukodes. Ezek az eredmenyek utalhatnak alulmukodesre?
Ferfirol van szo
Koszonettel,
Panna
Tisztelt Panna!

Ezek az értékek nem kórosak, de ez nem jelenti azt, hogy nincs pajzsmirigy betegsége (pl. daganat etc).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-24 18:38:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ùr,
36 éves gyermektelen nő vagyok.Serdülőként PCO Syndromával diagnosztizáltak, amit később műtéti úton oldottak meg ( konzervatìv kezelés nem hozoot javulàst).
A műtét òta hormont nem szedek és természetes havi ciklusaim vannak( hosszabbak az átlagostòl, 32nap).
Kb 3 éve kezdődtek a tüneteim, erős éjszakai izzadás.
Eleinte csak 1-1 éjszaka volt 1-1 ciklus estén, mostanra ez fokozódott 2x3 éjszaka ovulatios szakasz kornyeken és a menstruációs szakaszt megelőzően.
Egy éve teljes hormonháztartás vérképet kért a nőgyógyászon.
Az eredmény nem mutatott semmi elváltozást.
Csináltassak egy újabb vérképet?
Az lehetséges hogy premenopeusas szakaszba értem? Ebben a fázisban lehetséges e még a gyerekvállalás?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel
,
Adrienne
Tisztelt Adrienne!

Köszönöm levelét. Az egyáltalán nem biztos, hogy menopauzás vagy pre-monopauzás szakaszba érkezett.
További a vizit, a vizsgálat után célzott laboratóriumi vizsgálatot és oki, egyénre szabott kezelést kezelést javaslok.
Ne is gondoljon arra, hogy nem kerülhet áldott állapotba, nálunk láthatja azoknak a babáknak a képeit, akiknek a megérkezéséről már lemondtak...
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-23 12:53:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr! Az Ön betege vagyok, Hashimotoval kezel a doktor úr. Jelenleg az értékeim megfelelőek, tüneteim nincsenek. A korábban megbeszélt adagokat szedem a Letroxból (125), szelénből (1 szem), D3000 Vitaminból (1 szem). Másfél éve született meg a kisfiam és sajnos a terhesség alatt sokat (25 kg) híztam. A mozgást, fogyást kb 5 hónapja próbálom tartani, még 5-10 kg felesleggel küzdök. Sajnos a bőröm, főleg a hasnál, eléggé megereszkedett, amit nem tudok célirányosan sem korrigálni. Szeretnék kollagént szedni, bízva abban, hogy segít, "visszahúzza" némiképp a bőrt. Elméletben nincs káros hatása az autoimmun betegségemre, de mégsem szeretnék úgy neki kezdeni, hogy Önnel nem konzultáltam. Mivel 2 hete voltam önnel és a következő időpont még messze van, kérem tanácsát. Szedhetek kollagént? Ha igen, esetleg van olyan amit Ön javasol?
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Henriett
Tisztelt Henriett!

A betegsége miatt szedhet, de a hatásért nem vállalnék felelősséget.

Jó egészséget kívánok a Mamának és az egész Családnak .

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-21 12:16:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 2014-ben kezdőddött a pajzsmirigybetegségem. Túlműködésem volt, a TSH kevesbb mint 0,005uIU/ml az ft4 pedig 100pmol/l felett, az antiTPO kevesebb mint 10 volt, a TSH receptor elleni antitest 22,56 IU/l értékű volt. Metothyrin szedtem, amitől a TSH, az ft3 és ft4 normáls tartományba került. A TSH receptor elleni antitest szám is lecsökkent kevesebb mint 1 alá. A pajzsmirigy mérete ekkor 52x29x27 és 53x26x24 volt és csökkent echogenitású. Jelenleg 23x29x74mm és 23x24x78mm, a TSH, ft3 és ft4 értékek a normál tartományban vannak, de az antiTPO 422-re az anti-thyreoglobulin pedig 212-re felemelkedett, a TSH receptor elleni antitest maradt 1,1 értéken. Kérem adjon tanácsot mit tegyek, kihez forduljak. Volt aki azt mondta Basedow kórom van, volt aki azt, hogy hashimoto betegségem van. Most akkor mi az igazság? Miért emelkedett fel az antiTPO szám, ami a kezdetekkor teljesen jó volt? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindkettő lehetséges (Basedow-Graves kór és thyreoiditis =Hashitoxicosis, de ezt az eshetőséget tovább célszerű volna vizsgálni, s ennek alapján lehetséges szakszerű választ adni a joggal felvetődött kérdéseire.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-21 12:13:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

36 éves vagyok, és az Ön betege. 2017 decemberében a terhesség előtt már jártam önnél viziten. Ekkor Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, helyenként inhomogén szerkezetű. Dg: Autoimmun thyreoditis, subclinikus hypothyreosis, kolpitis. Ezért 1 caps Syntroxin 13ug-t, 2tbl Normoxilt, és 1tbl 3000NE D3 vitamint írt fel. Akkori vérvételi eredményeim:
TSH: 1,293 mIU/L
szabad T4: 10,42 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 33,3 nmol/L

Árpilis 10-én az I. trimeszteri vizsgálaton (6 hetesen) a gyulladás javult. Ekkor Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, noduláris jellegű, helyenként inhomogén szerkezetű. Dg: Grav. Mens. II. Autoimmin thyreoditis, substituált hypothyreosis. Ekkor nem emelt az addig is már szedett 1tbl 13 ug Syntroxinon13-on, és a 3000NA D vitaminon, de a Normoxilt csökkentette napi 1 szemre. Akkori leleteim:
TSH: 1,844 mIU/L
szabad T4: 13,59 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 53,6 nmol/L
HCG: 44001,0 U/L

2018 április 24-én, (8 hetesen) Két hétre az első trimeszteri professzori vizit után a nőgyógyász kérésére készült újabb leleten a TSH már nagyobb értéket mutatott:
TSH: 2,67 mIU/L
Anti-thyroperoxidase (MAK): 5,8 IU/mL
Ac. anti-récepteurs TSH (TRAK): <0,30 IU/L
25 Hydroxyvitamin D3: 43,9 ng/mL

2018 május 23-án készült a legfrissebb lelet (12 hetesen):
TSH: 3,16 mUI/L
T4 szabad: (1,35 ng/dl =) 17,37 pmol/L
T3 szabad: (2,67 pg/ml =) 4,1014 pmol/L

Ma június 20-án, 16 hetes terhes vagyok és szeretném tudni, hogy a két utolsó fent leírt leleteim alapján kell-e emelni a 13 mikrogr Syntroxint. Aggódom, hogy már régóta nagyobb dózist kellene szednem.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Minden jót Kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a TSH értékek eléggé eltérők lehetnek, főleg graviditás esetén.
További vizsgálat válhat szükségessé, egyelőre (ha panaszt nem okoz!) a Syntroxine13 dózisát 2 tbl-ra emelheti.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-21 12:09:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja