SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktorúr!

39 éves nő vagyok és januárban derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. A tünetek enyhébb fokát már régebb óta éreztem, de januárban teljesen ledöntött a lábamról. Gyors pulzus, fáradékonyság, remegés, nehézlégzés és rossz közérzet. A mért laboreredményeim a következők lettek: TSH 0.004 mIU/ l, szabad T4 2.21 ng/ dl és a szabad T3 8.64 pg/ ml. A kapott gyógyszerek kezdetben 4 szem propycil- mivel a metothyrintől rossz lett a vérképem- és propranolol. Ultrahang vizsgálat során göböt nem találtak benne. Szép lassan kezdtem jobban lenni, végül két és fél hónap után a laboreredményeim a következők lettek: TSH 1.781 mIU/ L, szabad T4 10.51 pmol/L és szabad T3 3.4 pmol/L , vagyis az összes határértéken belüli lett. Természetesen a gyógyszereket továbbra is szedtem, szedem. Jobban lettem, a havi húsz fejfájáson is kettőre csökkent. Elkezdtem először szép lassan sportolgatni, ahogy ezt tettem a betegségem előtt is, de azt vettem észre, hogy éjszaka semmit nem tudok aludni, erősen ver a szívem ill. dobol a fülem, egy edzés 3-4 napra teljesen kiütött, ilyen fajta erős szívdobogást előtte soha nem éreztem. Megpróbálkoztam az edzéssel még egyszer kétszer még kisebb intenzivitással, de ugyan így jártam. Nagyon elkeseredtem, mert gyógyszer mellett a pulzusom is normális meg a TSH eredményeim még sem bírom a terhelést. Az lenne a kérdésem, hogy normális TSH érték mellett ez normális, hogy ilyen fajta szívproblémát okoz egy kis sport négy hónap gyógyszerszedés mellett?

A másik problémám, hogy mióta kiderült a betegségem rengeteget olvastam utána, ill. beszéltem olyan emberekkel, akik szintén ebben szenvednek, többek között édesanyámmal és az olvasatai szerint az autoimmun pajzsmirigy betegségnek rengetek kísérő betegsége ill. tünete van, amiket én már évek óta érzek magamon. Kb. 5 éve, amikor egy trauma ért, kezdek előjönni mindenféle allergiás betegségem, többek között pollen allergia, nap allergia, hideg ekcéma, fényérzékenység a szememben, ill. szárazszem érzés, amire semmilyen szemcsepp nem segített, sőt néha úgy éreztem ront a helyzeten. Migrénes fejfájás látászavarral, húgyúti betegségek, ízületi fájdalmak, menstruációs problémák, éjszakai izzadás hónapokon keresztül kisebb megszakításokkal, a nyári meleg tűrésem nulla lett , bár mellette rendszeresen rázott a hideg és még sorolhatnám. Természetesen az évek folyamán rengetek orvos vizsgált és különösebb bajt nem állapítottam meg. Lassan már azt hittem, hogy csak bemesélem magamnak még ki nem derült a pajzsmirigy problémám. Ami érdekes a dologban, hogy kb. 3 éve csináltattam TSH laborvizsgálatot és az eredmény a határértéken belül volt. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e lappangó pajzsmirigy betegség, ami tüneteket okoz normális laboreredmény mellett? Fiatal korom óta érzem, hogy a problémáim nagy része hormonális eredetű. Van olyan egyéb hormon vizsgálat ami hasonló tüneteket okoz és érdemes kivizsgáltatni?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A kezeléshez feltétlen ismerni kellene a betegség okát. A TSH önmagában nem perdöntő, egyénre szabott kezelést tartok indokoltnak.
Mielőbbi javulást, kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:14:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja