SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor Úr! Ez év március 06-án pm műtétem volt, mindkét lebeny eltávolítása történt.(Strumma nod.1.u. (Near total) A műtét óta nagyon alacsony a kalciumszintem, napi 3*2 db citrocalcium tabletta szedésekor 1.4-1,8 között mozog. A kórházból hazaérve bár nem írták elő, a kalcium injekció oldatot ittam napi 1 ampullát. Mikor kiderült a laboreredményből, hogy szükséges valamit pótolni, már lehet, hogy késő volt? A citrocalciumot ápr. 13-tól szedem. A tüneteim változóak, de egyre erősebben jelentkeznek. Lehet-e ez annak a következménye, hogy pm. nélkül vagyok, és még nem szedek rá semmit. Időközben a két utolsó vérvételnél derült ki, hogy magas a glukoz értékem is, amire jelneleg napi 2* merckformint 500mg. kaptam. Mivel a vérnyomásom is ingázott kaptam Coryol 12,5 mg tablettát, így most a pulzusom kb. 95-100 között van, gyógyszer nélkül volt 129 is, de szerintem még magas. Itt térek ki a problémámra. Nem érzem jól magam egyetlen nap sem. Állandóan rosszul vagyok. Néha fázom, néha kiver a víz. A műtét után kb. 7-8 hét után jött vissza a hangom, de még mindíg nem az igazi. Pl. hangosabban erősebben nem tudok szólni.A tüdőmben beszívott levegőt sokszor kevésnek érzem, és kapkodok egy újabb adagért. Nem tudok nagyobb távokat ( csak sima séta) megállás nélkül megtenni. Folyamatosan zsibbadnak a végtagjaim. Munkám során a tollat nem tudom a kezemben tartani. Éjszaka többször felébredek, a lábaim görcsölnek. Néha nem tudom szabályozni a lélegzetem, olyankor mintha csuklanék, de ez nem az, olyan fullasztó nyelési görcs féle. És többször is nyelni kell ilyenkor. Tüsszenteni sem így szoktam, mint mostanság.Az arcomon észreveszek ödémásodást. Egy bűnöm van, hogy a folyadékkal hadilábon állok, Napi szinten kb. 1-1,5 litert tudok inni. Annál több már megterhelő számomra. Így is úgy érzem, ha nyelni kell megfulladok. De erőltetem a mennyiség növelését. Sajnos gyerekként is ilyen voltam. Annak ellenére hogy hyper volt a pm. nem fogytam egy dekát sem. Mi lehet az oka, hogy a műtét óta eltelt 2 hónap alatt sem javultam abban az ütemben ahogy normális lenne. A soron következő szakrendelésre szeptember 25 után kaptam időpontot, sajnos telefonon sem érem el a doktornőt a problémáimmal ezért is fordultam Önhöz. Köszönettel:
Tisztelt Kérdező!

Sajnos engem sem tudna elérni, mert szabadságon vagyok!!...
Ha eddig nem mondták el, akkor a műtét során (mi volt az oka??, miért kellet??) nagy valószínűséggel a mellék pajzsmirigyet is eltávolították és hangszalagokat működtető ideg is sérül hetet.
Az biztos, hogy a kálcium bevitelre szüksége van!
A további kezelés aktuális állapotától és a műtéti indikációtól függ.
A fenti okok miatt harcoltuk azért,hogy ne kelljen sokat operálni, hanem egy szúrásból el lehessen távolítani a göböket. Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) rádiófrekvenciás ablációval történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Mielőbbi javulást kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-28 12:22:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja