SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztel Doktor Úr. Lehetne önnel személyesen is konzultálni? Én szlovákiábol vagyok. Szívesen találkoznék önnek, hogy segítséget kérjek. köszönöm szépen
Tiszteét Kérdező!

A személyez konzultációra van, ill. lesz lehetőség. Kérem egyeztessen kolléganőmmel, Székely Melindával, aki az előjegyzést végzi. e-mail címe: Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-09 13:16:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

9 éve diagnosztizálták pajzsmirigy alulműködésem, akkori TSH 78,785; T3, T4 rendben, Prolaktin 39,9ng/ml.
Azóta gyógyszert szedem változó mértékben, eleinte L-thyroxint, ma 100 Euthyroxot, évek óta normál értéken a TSH. Viszont több tünetem azóta sem rendeződött. Mindkét bokám igen jelentősen bedagad napközben. Szív, vese vizsgálatok nem vezettek eredményre.
Ez jelentős végtagi fájdalommal is jár, reumatológiai vizsgálat sem segített.
Vashiánnyal 20 éve küzdök, változó eredménnyel. Jelenleg is 5,7 umol/l vastabletta szedése mellett.
Két egészséges lánygyermekem van, a betegség a második szülés után kezdődött.
Azóta volt két vetélésem 8-10 héten, azt követően már nem sikerült teherbe esni, egyikre sem találtak okot.
2010-ben is több vizsgálatot végeztek, akkoriban lisztérzékenységre gyanakodtam, mivel azt tapasztaltam, ha elhagyom a lisztes ételeket jobban érzem magam, az állandó fáradtság érzés csökkent. A lisztérzékenység teszt negatív lett, a labor értékek sem igazolták, melyek az alábbiak: a- Gliadin IgA 6,6 U/ml; a-tTG screen 1,5 U/ml, a-tTG IgA, IgG negatív, a-TPO 231,7; U/ml magas volt még a a-Yersinia enterocol IgG 35 U/ml.
A diétát nem javasolták, ezért nem is folytattam, akkoriban nem találkoztam a pajzsmirigy betegség és a glutén esetleges összefüggésével.
Mára ismét eljutottam oda, hogy folyamatosan fáradtnak érzem magam, szedek vitaminokat, a magas prolaktinra Bromocriptint, a menstruációm elhúzódóvá vált (10-12 nap), igen erős napokkal, a ciklusom 28-30 napról lerövidült 23 naposra, barnázás volt, ezekre Utrogestant. Az ödéma nem rendeződött, viszont hasmenés fogyás nincs, sőt ellenkezőleg folyamatos hízás.
Kérdésem Professzor Úrhoz, hogy fentiek alapján indokolt lehet e a gluténmentes diéta, vagy legalább mérséklése, illetve van-e bármilyen más vizsgálati módszer amivel igazolható vagy kizárható? Esetleg más irányban kellene keresni a megoldást??
Két hónapja folytatom a gluténmentes étrendet, de nem igazán érzek változás. Talán a fájdalom csökkent, de a lábdagadás megvan, a tsh-m a felső határértéken 4,549, a PRL 622,8 mIU/l. A tsh-t le kellene vinni 1 körüli értékre, ezért most 125 Euthyroxot kaptam.
Teljesen tanácstalan vagyok, ezért fordulok Önhöz, hogy mit ajánlana esetemben.
Előre is köszönöm!
Tisztelettel

Tisztelt Kérdező!

Sajnos általános és jó megoldás nincs. Egyénre szabott gyógykezelés kívánatos. A betegek az alábbiakkal fordulnak hozzám és írásából is ezt érzem:
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Melyek a legfontosabb tünetek?

Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző . Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.

Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Tisztázni kellene a kiváltó okokat, a prolactin szint emelkedett szintjének hátterét is.
Hogyan lehet segíteni?
Ez egyénre szabott kezelést és diétát jelent.A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-08 17:09:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr.
Azt szeretném kérdezni, hogy akinek túlműködő pajzsmirigye van 2 éve, mindenképpen kell a műtét? nem lehet műtét nélkül tovább kezelni?köszön a válaszát
Tisztelt Kérdező!


Ebben az esetben ez több tényezőtől függ, ezért egyéni megítélés tárgyát képezi.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-08 16:58:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
12 éves unokám miatt szeretnék kérdést feltenni. 2 hónapja jött meg a menstruációja. A feje sokat fáj. A feje tetején kb.4 cm átmérőben kihullott a haja. kivizsgálás során megállapították a TSH-ja-7.5 volt. Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyünk. Köszönöm válaszát. Kuszenda Judit
Tisztelt Kuszenda Judit!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun, autoimmun pajzsmirigy betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• Mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-07 18:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Válaszaiban olvastam az elérhetőségét, és még június 20-án kértem időpontot a megadott emailen, 1 hét múlva érkezett csak válasz sajnos, és csak december 16-ra tudtak adni időpontot...
Ezt elfogadtam, és remélem akkor el tudok jutni Önhöz, de egyben nagyon el is keseredtem, mert az még nagyon messze van, az életminőségem a panaszaim miatt viszont nagyon megromlott. Krónikus fáradtságban, energiahiányban szenvedek, hiába próbálok sokat aludni, egyszerűen képtelen vagyok kialudni magam, a kezem sokszor hideg, az arcbőröm hámlik, minden ok nélkül híztam 20 kilót, a fél hajam kihullott, sokszor nem jutnak eszembe dolgok, és szinte mindig kedvtelen, energiaszegény vagyok. Vitaminszinteket nézettem, ott minden rendben... De az ATPO szintem kb hatszorosa a megadott normál tartomány legmagasabb értékének is. A TSH jó. A T4 nagyjából jó, de a T3 csak hajszál híja, és már a legalacsonyabb normál értéknek is alatta van.
Olvastam a Doktor Úr írásaiban, hogy van, hogy nem alakul át a T4 T3-má. Anélkül, hogy diagnosztizálnám magam, én erre gyanakszom. Eleddig három orvosnál jártam, de az orvosok érdektelen stílusban azt mondták, hogy még várjak, amíg lejjebb meg a szint. Teljesen ledöbbentem, hogy mire várjak, a panaszaimat, úgy látszik nem hajlandóak figyelembe venni... Sokszor úgy érzem, elájulok, olyan fáradtság jön rám, le kell ülnöm, le kell feküdnöm, de úgysem jobb, a sejtjeimben érzem az energia hiányát.
A Doktor Úrral való találkozásban nagyon bízom, mert az Ön hozzászólásaiból egy nagyon pozitív emberséges valóban segítő szándék olvasható ki. Kérem segítsen, mert már végső elkeseredésemben nem tudom mit tegyek.
Előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt azt kell leírnom, hogy az előjegyzés a nagyszámú beteg miatt valóban viszonylag hosszú. Azt tudtam tenni, hogy az eddigieknél is többet dolgozom (amíg bírom!), s így lesz mód arra, hogy akinek sürgös az minél előbb sorra kerüljön. Amennyiben valaki nem tudna a rendelésen megjelenni, akkor soron kívül értesíti kolléganőm: Székely Melinda.
A leírtak alapján a pajzsmirigy gyulladása valóban fennállhat.Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A T4-T3-á alakulását a legutóbbi írásomban is igyekeztem megviágítani, remélem sikerült (a csaladinet honlapján olvasható).
Jó egészséget kívánok, kedves elismerő, biztató szavait külön köszönöm, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-06 17:55:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Több éve tartó anaemiát okozó bő vérzések miatt 4 hete Chrobak műtétem volt.
Előző vizsgálatok eredménye ösztrogén túltengés.
Kérdésem az lenne,hogy ezzel a hormonzavarral ezután mit lehet kezdeni?
Gondolom ez a műtét után is megmaradt.


Köszönettel várom válaszát
Tisztelt Kérdező!


Általában laparoscopos Chrobak műtét során csupán a méhtestet távolítják el, a nyak megmarad. Ennek azért van jelentőssége, mert a hagyományos, teljes méheltávolítás során a hüvelyfalat is megbontják, amely később a szexuális életben zavart okozhat. A hátránya viszont, hogy a nem teljes eltávolítás esetében megnő a méhnyakrák kialakulásának kockázata – ezért csak fiatalabb nőknél ajánlott. A horonzavar fennállása esetén további vizsgálat és oki kezelés szükséges.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-06 11:28:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

27 éves lányomnak az utóbbi időben rendszertelen a menzesze, utolsó vérzése március 23-án volt. Tavaly, a fogamzásgátló abbahagyása után is volt hasonló problémája, akkor Norculuttal meghozták a vérzést és pár hónapig rendben is volt. Idén munkahelyváltás, szakítás, költözés, sok stressz érte, nem tudom, ez közrejátszhatott-e, hogy újra előjött a probléma.

Nőgyógyász megvizsgálta, hüvelyi UH-t is csinált, semmilyen eltérést nem talált. Kedden megy hormonvizsgálatokra. Volt laborvizsgálaton, TSH 1,28 (0,40-4,80 a ref. érték) a koleszterin 5,6, a vércukor reggel, csak gyümölcsevés után 3,6 volt, eGFR 73. Ezek voltak a nagyobb eltérések, minimális eltérés mutatkozott a karbamid, az összfehérje, a SGOT, húgysav, monocyta értékekben is.
Hízott kb. 6 kilót az utóbbi kb. 4 hónapban heti 5-6x-i edzés és cukor, liszt és minden egészségtelen étel mellőzése ellenére. Gyakran van székrekedése. Ezen kívül tiszta narancsbőr lett a combja, ami szintén nagyon idegesíti.

Szeretném kérdezni, hogy elég-e a nőgyógyászati hormonvizsgálat, vagy milyen vizsgálatokra van még szükség? Lehet-e pajzsmirigy probléma ez a megfelelő TSH eredmény ellenére? Lehet-e a hízás csak a menzesz késése miatt?
Nem tudom, érdekes lehet-e, hogy engem idén hideg pajzsmirigy göbbel operáltak.

Válaszát várva, tisztelettel

B. Ágnes
Tisztelt B. Ágnes!

Komplex vizsgálat után lehet véleményt mondani. Kétésgtelen, hogy a leki folyamatoknak komoly szervi következményei lehetnek:
A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező:
a stressz,
a lelki traumák,
az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt vagy mozgásszegény életmód,
a helytelen táplálkozás,
a dohányzás
fogamzásgátlók
az alkoholfogyasztás.
A pajzsmirigy daganatai
Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”).
A továbbiakban megfigyelés és sze. kiegészítő vizsgálat szükséges.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-06 11:18:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
1999-ben diagnosztizáltak nálam PCOS-t (amenorrhea, hirsutizmus, policisztás petefészkek), magasvérnyomás kivizsgálás során. Negatív overnight dexamethazon teszt, negatív mellékvese CT eredmény is akkorból van. Ciklusom nincs, csak gyógyszerrel provokálható egy kevés.
1,8 körüli TSH-val soha, senki meg sem említette nekem (habár az idők során allergiatesztektől kezdve fog panoráma röntgenen át hormon vérvételekig és neurológiai alap kivizsgálásig mindenféle vizsgálatra küldtek) hogy esetleg pajzsmirigy alulműködésem lehet.
ATPO és ATGB nagyon alacsonyak, tehát Hashimoto nincs.
Inzulinrezisztencia diagnózis 2 éve megtörtént, nagyon magas inzulinszintjeim voltak, még normálisnak mondható vércukrokkal, melyek másfél év metformin szedés óta csak romlottak, csökkentett CH diéta mellett is. A legrosszabb tünetem az iszonyú fáradtság, nagymértékű és az évek során egyre súlyosbodó módon. Emellett, a testsúlyom 137 kg és egyszerűen nem tudom leadni, csak nagyon durva szélsőséges koplalással megy le néhány kiló (ami persze utána vissza is jön) A vérzéshiányt is megemlíteném, ill. az évek során egyre rosszabbodó magasvérnyomást.
Az előbbi kórságokon túl, 17-OHP szintem jó lett, ACTH-m normális, prolaktinom normális. Úgy látom, az összes tipikusabb endokrin betegséget kiszűrték már nálam így.
Ön szerint lehetek pajzsmirigy alulműködő? Vagy esetleg más a bajom? Fibromyalgiára nem gyanakodtam mivel fájdalmaim nincsenek, esetleg krónikus fáradtság szindróma jött még fel, de a hízás és a fáradtság nagyon gyanús. Más endokrin betegségem lehet esetleg ezeken kívül?
Egyetlen orvosom se tudott eddig mit kezdeni velem, csak gyomor bypasst és még kevesebb evést javasolnak (az életem így is egy merő fogyókúra volt eddig is).
Nagyon köszönöm! Tisztelettel: V. V.

Tisztelt V. V.!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-05 18:19:55
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr! Molnár Patrícia egyetemi hallgató vagyok. Körülbelül 2 hónapja voltam Önnél vizsgálaton, amikor a professzor úr Hashimoto thyreoditist állapított meg nálam. Mostanában a testszerte gyakorta előforduló ödémáim mellett gyakran tapasztalok hasonló duzzanatokat a fejtetőmön is. A kérdésem az volna, hogy a vízzel telődés, ödémásodás érintheti-e alkalmanként az agyat is, azaz okozhat-e agyödémát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Molnár Patrícia
Tisztelt Molnár Patrícia!

Ez a jelenség nem okoz agyöedemát. A megbeszélt kezelést folytassa, sze. allergia elleni készítményt szedjen (Taleum vagy Claritin akút), ill. a Xanax dózisát emelje.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-05 18:16:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

3 év sikertelen próbálkozás után lombik program keretében sikerült teherbe esnem.
Az orvosok a sikeres teherbeesés feltételeként 1-1,5 TSH szintet írtak elő. Ennél Nekem magasabb, de még a normál tartományon belüli 3-4 közötti volt az értékem (a T3, T4, TPO is mindig a normál határértéken belül volt). L-thyroxin-50 adagolásával (50 majd 25mikrogramm) sikerült beállítani az 1-1,5 közötti értéket, ezután azonban egy laparoszkópiás műtét során, január végén eltávolították az egyik petevezetékemet. A műtét után 5 héttel a TSH értéke újból megemelkedett 3,4-re, miközben folyamatosan szedtem a 25mikrog L-thyroxint. Az orvosok azt mondták, hogy valószínűleg a műtétnél használt jód okozza és megemelték az adagot 50mikrog-ra. Mivel május közepén az újbóli vizsgálatnál még mindig 3,5 volt a TSH-m, így megemelték az adagot 75mikrog-ra és megtiltották a jód tartalmú terhes vitamin szedését (Femibion). Ez június 5-re levitte a TSH értékét 1,04-re, így nem volt akadálya a lombik program elvégzésének. Június 19-én volt a visszaültetés és nagy örömünkre sikerült végre teherbe esnem. A visszaültetés után 2 héttel elvégzett labor vizsgálatnál azonban ismét magas, 4,6 volt a TSH értékem. Az orvosom javaslatára 4 napig felváltva 75/100mikrog, majd az 5. naptól 75mikrog L-thyroxint kell szednem és a jód tartalmú terhes vitamint továbbra sem szedhetem.
Jelenleg itt tartunk, a kérdésem pedig az lenne, hogy a jód bevitel korlátozása mindenképpen szükséges-e? Ha igen kb. mennyi ideig? Ez a korlátozás milyen hatással lehet a születendő babára? (Ön is több válaszában kiemelte, hogy milyen fontos a baba fejlődése során már a korai szakaszban is a jód bevitel megfelelő szinten tartása)

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Indigo
Tisztelt Indigo!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Példája is világos bizonyíték arra, amit korábban ezen a honlapon is leírtam, a továbbképzéseken elmondtam.Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi (!!!) korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!

Jó egészséget kívánok:



http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-05 18:09:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2012. szeptemberében, kislányom születése (császármetszés - toxémia miatt) után alakult ki a pajzsmirigyem alultermelése. TSH=24,17 T4=8,89 T3=3,56 anti TPO=333 volt. Letrox 50 mg tablettát kezdtem rá szedni, napi egyszer. 2014. 05.29-én a TSH értékem tartományon belül van TSH=3,72 Jól tudom, hogy ez az érték a kisbaba tervezéséhez magas? Milyen érték lenne elfogadható? Mennyi idő lehet az, amíg normalizálódik a TSH érték? 2002 óta I. típusú cukorbeteg vagyok, emiatt és most már a pajzsmirigy problémám miatt is a kistestvér megérkezését tudatosan kell megterveznünk. Érdeklődni szeretnék, hogy a babatervezés miatt kell-e emelni a Letrox adagján? Vagy mit tehetnék ez ügyben? Mit jelent az anti TPO? Illetve, hogy magas volt az anti TPo értéke? Valószínűleg nem is fog elmúlni már ez a pajzsmirigy alultermelés? Hallottam ugyanis olyan eseteket, akiknél a szülés után kialakult probléma a pajzsmiriggyel, de aztán rendeződött a későbbiekben.
Köszönöm szépen a segítségét! Minden jót!

Tisztelettel:
Katalin
Tiszelt Katalin!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát.
Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
FONTOS!!!!A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

Továbbá: sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Cukorbetegsége?
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység
Depresszió
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?

Mindezek mérlegelése után egyénre szabott gyógykezeléssel van megoldás!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-04 11:44:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor !
2010-ben túlmüködésem volt (TSH 100<) majd műtétnél 2x 6 cm-es göböt távolítottak el, a sebész annyit mondott hagyott egy kis borsonyit hátha valamikor beindul. Műtét után sikerült a teherbeesés. A műtét és a szülés (2012) óta is nagyon ritkán jó a TSH eredményem. Idén márciusban az ellenőrzésnél az eredményem napi 150 L-thyroxin mellett TSH: 0,28 T4:12,46 T3: 3,22 a kezelő orvosom ezután 5×150 és 2×125-re (heti adag) állította a gyógyszeremet. A múlt heti ellenőrzésnél (június végén) TSH:0,11 T4: 10,79 T3: 3,11 Majd egyeztettem az orvosommal telefonon és azt tanácsolta, hogy 4×125 és 3×150 legyen a heti adagom mert lehet, hogy beindult egy kicsit a pajzsmirigy termelődésem és ezért tovább csökkenti a gyógyszerem. Kérdésem az lenne ha még tovább csökkenti a gyógyszerem akkor nem lesz ettől megint alacsonyabb értékem? Ha így nem jó a beálltás akkor még arra gondoltam, hogy esetleg félreértette melyik eredményem az aktuális? Vagy tényleg csökkenteni kell a gyógyszerem ahhoz, hogy növekedjen a TSH szintem?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv:
Hné Bogi
Tisztelt Hné Bogi!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-04 11:29:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!

Enyhe pajzsmirigy alulműködésre (TSH 1.5 mIU/L, fT4 11 pmol/L, fT3 4.7 pmol/L) ami nem autoimmun eredetű, milyen mennyiségben lenne érdemes jódot v. szelént szedni táplálékkiegészítőként?

Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Először azt kellene tisztázni, hogy mi a kiváltó ok.

Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-04 11:26:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr 6 honapja szedek 50mg L-thyroxint. Most megint gondjaim vannak elöször 67-es volt a Ths-szämom,aztan 1.5 honap szedes utan lement 23-ra......de most visszament 47-re most felemelik az adagot 100-ra viszont ödema lett a kezemen a bokämon.ez lehet az emelt dozistol.....normälis ez.....es hogy el fog mulni ha hozzäszokok az emelt adaghoz? Mert most 75-öt kell szednem,es jövöhettöl 100? Köszönöm a segitseget.
Tisztelt Kérdező!

Értem a problémáját!! Mire kell figyelnie?
.
Először is mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.

Végezetül hangsúlyoznom kell, hogy nem a laboratóriumi adatokat, hanem a beteget célszerű kezelni!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-03 11:26:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Főorvos Úr!
Engedje meg hogy zavarjam!
Mellékvese hormon vizsgálatot néztek vér alapján de aggaszt az értékem.Volt egy májusi és egy mostani vérredeményem és acth szintem még alacsonyabb lett.az értékeim a következők
májusi:kortizol8.9ug/dl
ACTH:7.02pg/ml
júniusi:kortizol9,4ug/dl
ACTH:1.00pg/ml
AntiTPO:68IU/ml
Igazából habituális vetélés miatt vizsgálodnak.valamint állandó gyógyszereim vannak letrox napi 0,5 mg,meforál 850mg 3szor 1 inzulinrezisztenciára,bisoblock 2szer1,valamint probléma az hogy nem igazán tudok fogyni.Kérdésem az lenne milyen betegségre utalhat ez az eredmény valamint milyen irányba induljak tovább mivel az orvosom csak augusztusban tud fogadni!
Megtisztelő válaszát előr is köszönöm!
Juhász Katalin
Tisztelt Juhász Katalin!

Köszönöm megtisztelő és fontos kérdését. Sajnos nem derül ki, hogy tulajdonképpen mi a diagnózis, ami miatt kezelik. Több ok jöhet szóba ésn csak a legfontosabbakra térek ki.
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. Az eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek!
Ezek ezerarcú betegségek:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre. A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállásának lehetőségére (!), daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Ráadásul, az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása (csökkent cortisol szinttel). Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység
Depresszió
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-03 11:17:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Főorvos úr!

Nemrégiben írtam Önnek pajzsmirigy túlműködés miatt!Utólag is köszönöm a válaszát.Ha jól értelmeztem a válaszát akkor a pajzsmirigy túlműködés társulhat vagy előidézhet más betegségeket is?
Mekkora egy normális pajzsmirigy mérete?
Az enyém az utolsó mérés szerint: A jobb pajzsmirigy lebenye 21X22X54mm. Isthimus 3mm. A bal lebeny 19X22X54mm. Ez normális méretnek mondható?
Jelenlegi diagnosztizált betegségeim: miasztténia grávisz,magas vérnyomás,aszthma,csontritkulás,antifoszforlipid szindroma,Leiden mutácio,MTHFR C677T génmutáció.
Esetleg ehhez csatlakozhatott vagy kiválthatta valamelyiket a pajzsmirigy túlműködés?
Vagy vizsgálni kell,hogy mi váltotta ki a túlműködést?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:B.László
Üdvözlette
Tisztelt B. László!

A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:49:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Már majdnem 15 éve, hogy az első göböket nyaki ultrahangon látták a pajzsmirigyemben. Mindkét oldalon voltak, vannak. Akkor még 5 mm körüliek voltak, de az egyik oldalon lassan az évek alatt mindig növögettek. Időközben terhes lettem, van egy két és fél éves kislányom. Amikor vele terhes lettem, akkor a legnagyobb göb 16 mm volt. Szedtem terhes vitamint végig, femibiont, amiben van jód is, de akkor évekig nem növekedett. Aztán idén használtam Betadine hüvelykúpot (csak pár darabot), nem tudom, hogy ettől e, de 1 év alatt most nőtt 19 mm-re. Rendszeresen nézetem, az ultrahangos főorvos azt mondta legutóbb, hogy ő nem lát benne rosszat, a TSH is rendben van 1.5. Most viszont terhes lettem, és azt szeretném megkérdezni, hogy szedhetek e jódos terhes vitamint megint, vagy inkább olyat, amiben nincs jód? Tudom, hogy a magzatnak szüksége van a jódra, csak nem tudom, hogy ilyenkor mi a helyes.
Előre is köszönöm a Doktor Úr válaszát, üdvözlettel: Zs. Andrea
Tisztelt Zs. Andrea!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:44:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

05.09-én jártam Önnél,B.Zs.-ba.
St.p.strumectomiam recidivára utaló jel nincs. Klinikailag közel euthyreoid. Periorbitalis oedema.
Dg. St.p. stumectomiam Hypothy reosis sec. Autoimmun thyreoditis remissioban. Effl.cap.

Letrox 50 napi 1 tbl.
Szelén Vitál Béres 1 tbl.
Vitamin D3 Fres. 1000 E 2x1 naponta
Salvus kúra, Villarosa kapsz.

Panel 3-ra levették a vért , várunk az eredményre.

Háziorvosom ma rám ijesztett, mert a mai labor vizsgálatban ez áll, ( szerinte sok hormont termel a pm, lehetséges ez, hogy egy fél pm. ilyen aktív legyen??).....:

TSH: 0,2, ... FT3: +6,23, .... F4: 0,95

Gyomrom továbbra is fáj -reflux-, vagy lehet egyéb is?...iszom a fehér akác , gyömbér, citromfű, orbáncfű teákat, naponta kínoz a hányinger, émelygés és enyhe szédelgés. Általában legfőképp reggelizés után jönnek elő ezek a tünetek, ma pl. még reggeli elött éreztem, hogy megérkezik a rosszullét és meg mértem a vény. 109/80 vércukrom pedig 5,3 volt, ez rendben, reggeli után pedig erősödtek e tünetek!...ha beveszek egy Zyflamend-et bionom.hu/biobolt/etrend-es-taplalek-kiegeszitok/problemak-szerint/immunrendszer-tamogatas/fermentalt-termek/zyflamend-new-chapter.html akkor a fájdalom csillapodik.
Háziorvosom most gasztroenterológus-hoz küldött, K 2590-kóddal, de majd egy jó hónap míg bejutok hozzá és félek, tudom, hogy milyen "tortúrával" jár a tükrözés, ill. Ön sem javasolná a sérülékenység miatt! Most tanácstalan vagyok, hogy mit tegyek, merre induljak?
Kínomban el járok Ceragem kezelésekre, de hát ahhoz, hogy eredmény legyen hosszabb ideig kell járnom.

Köszönettel, B.Éva
Tisztelt B. Éva!

A TSH-t illetően utalok előző tisztelt Kérdezőnek adott válaszomra. Amennyibe panaszai vannak, akkor a Letrox dózisát felére csökkentheti.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:41:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Múlt héten írtam Önnek, hashimoto thyroiditis-em van, illetve régebben prolaktin szintem is emelkedett volt, vérzés problémáim voltak és vannak. Azzal kapcsolatban kérdeztem, hogy szedem az L-thyroxint, sajnos ezóta még az addigi kevés vérzésem is leállt. Először is köszönöm a válaszát, bejelentkeztem Önhöz, de sajnos csak októberre volt időpont, így várólistára kerültem, ezt nem tudhatom, így mikor kerülhet sor személyes találkozásra. Az L-thyroxin-tól a tsh-m 4,7-ről 6 hét alatt lement 2,2-re, az anti tpo viszont 91-ről 160-ra emelkedett és az Fsh, Lh értékeim extrém magsra ugrottak. Tavaly novemberben gyógyszer előtt még teljesen normális volt. Találkozásunkig annyit szeretnék kérdezni, hogy a premens tabletta ajánlott-e, vagy legalábbis szedhető-e az l-thyroxin mellé, hátha legalább addig segít valamennyit a vérzés gondjaimon.

Üdvözlettel

Lívia
Tisztelt Lívia!

Mindenek előtt remélem, hogy a találkozásunkra korábban is sor kerülhet. Előfordul ugyanis, hogy valak sürgős családi ok miatt nem tud jönni és ilyenkor mód van soron kívüli vizsgálatra.
Addig is:
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Mi a vizsgálat menete?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Egyelőre a Premens tbl-t nem javaslom, célzott egyére szabott kezelés indokolt.
A javult leleteknek örülök, de ne a leleteket vegye egyedül figyelembe.
Ami a TSH-t illeti:Mi a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó akkor a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Jó egészséget kívánok a találkozásunkig:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:38:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nem tudom, hogy ez a kérdéskör Önhöz tartozik-e (elnézést, ha nem...)

Kb. 2 hónapja jártam nőgyógyásznál, aki a méhemen egy 2cm-es miómát talált (azt mondta, a méhemen van rajta, tehát a "legjobb" helyen, nem okoz vérzészavart, terhességnél sem zavarna, nincs vele teendő, csak évente ellenőrízni). A válasza nem igazán nyugtatott meg, ezért a neten keresgettem a témáról, ahol azt (is) találtam, hogy a vércukor megemelkedett szintje is okozhatja.
Nekem a korábbi két terhességemnél előjött a terhességi diabétesz (elég volt a diéta, nem kellett inzulin), de a szülések után a háziorvosom azt mondta hogy ne csináljunk terheléses cukorvizsgálatot, hanem csak egy HbA1c értéket nézzünk (ami mindig jó is volt, tavaly pl. 5,5; három hete 5,3).

Az olvasottak miatt elővettem az itthoni Accu-Chek vércukormérőmet és elkezdtem méregetni úgy, ahogy terhesség alatt be voltam rá tanítva: közvetlenül étkezés előtt, és étkezés után 1 órával (ezt nekem úgy mondták, hogy ahogy az utolsó falatot lenyelem, onnantól számítva 1 óra múlva mérjek). Úgy látom, hogy ebéd után, uzsonna után, és vacsora után már magasabb (7-8 mmol/l körüli, sőt, 9 is volt már) értékeket mérek, amit a terhesség alatt is 7 alatt kellett tartanom.
A tapasztaltak miatt szóltam a háziorvosomnak és sikerült "kikönyörögnöm" egy terheléses vércukorvizsgálatra való beutalót, ami szerint éhgyomorra 4,8 mmol/l volt az érték, a kétórás pedig 4,1.

Az igazság az, hogy már nem tudom mikor mérjem az értéket, mert a háziorvosom azt mondta hogy étkezés után 2 órával mérjek, és ne 1 órával, mint terhesen, ill. az interneten is többféle időintervallum van megadva (a másfél-két órát sok helyen írják)
A gyümölcsöket például tízóraira eszem (sajttal vagy túróval), és ha még délután is eszek, az egy órás érték is 7-8 mmol/l-es cukrot eredményez, ill. a teljes kiőrlésű tönkölykenyér is (a fehér lisztes dolgok szóba sem jöhetnek). Délután és este már csak a zöldségek, hús, tojás, túró, sajt ill. paleo receptek alapján készített dolgok (maglisztekkel készített -kókuszliszt, mandulaliszt, napraforgómagliszt- zsömle, ripsz, sztíviával ill. eritrittel édesített sütemények azok, amik nem emelik 7 fölé a vércukorszintemet (ami az egy órás érték)

Ön szerint ilyen esetben állhat -e a háttérben inzulinrezisztencia (még ha jó is a terheléses cukorvizsgálat eredménye), ill. ezt hogy lehet megállapítani, a háziorvos ehhez tud-e beutalót írni, vagy szakorvosi beutaló szükséges hozzá?

Az interneten azt is olvastam, hogy mióma esetében szükség van endokrinológus felkeresésére is, Ön is ezt javasolja?

Válaszát megköszönve, munkájához sok sikert kívánva,
Üdvözlettel,
Babeee
Tisztelt Babeee!

Fontos és érdekes kérdét vetett fel. Mi Inzulinrezisztencia? A lényeg: magas, ill. emelkedett cukor, magas inzulinszint. Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni.
a Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt úgy próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
Amennyiben panaszai, tünetei fennállnak, akkor nedokrin kivizsgálás indokolt.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-06-29 12:23:04
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja