SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

9 éve diagnosztizálták pajzsmirigy alulműködésem, akkori TSH 78,785; T3, T4 rendben, Prolaktin 39,9ng/ml.
Azóta gyógyszert szedem változó mértékben, eleinte L-thyroxint, ma 100 Euthyroxot, évek óta normál értéken a TSH. Viszont több tünetem azóta sem rendeződött. Mindkét bokám igen jelentősen bedagad napközben. Szív, vese vizsgálatok nem vezettek eredményre.
Ez jelentős végtagi fájdalommal is jár, reumatológiai vizsgálat sem segített.
Vashiánnyal 20 éve küzdök, változó eredménnyel. Jelenleg is 5,7 umol/l vastabletta szedése mellett.
Két egészséges lánygyermekem van, a betegség a második szülés után kezdődött.
Azóta volt két vetélésem 8-10 héten, azt követően már nem sikerült teherbe esni, egyikre sem találtak okot.
2010-ben is több vizsgálatot végeztek, akkoriban lisztérzékenységre gyanakodtam, mivel azt tapasztaltam, ha elhagyom a lisztes ételeket jobban érzem magam, az állandó fáradtság érzés csökkent. A lisztérzékenység teszt negatív lett, a labor értékek sem igazolták, melyek az alábbiak: a- Gliadin IgA 6,6 U/ml; a-tTG screen 1,5 U/ml, a-tTG IgA, IgG negatív, a-TPO 231,7; U/ml magas volt még a a-Yersinia enterocol IgG 35 U/ml.
A diétát nem javasolták, ezért nem is folytattam, akkoriban nem találkoztam a pajzsmirigy betegség és a glutén esetleges összefüggésével.
Mára ismét eljutottam oda, hogy folyamatosan fáradtnak érzem magam, szedek vitaminokat, a magas prolaktinra Bromocriptint, a menstruációm elhúzódóvá vált (10-12 nap), igen erős napokkal, a ciklusom 28-30 napról lerövidült 23 naposra, barnázás volt, ezekre Utrogestant. Az ödéma nem rendeződött, viszont hasmenés fogyás nincs, sőt ellenkezőleg folyamatos hízás.
Kérdésem Professzor Úrhoz, hogy fentiek alapján indokolt lehet e a gluténmentes diéta, vagy legalább mérséklése, illetve van-e bármilyen más vizsgálati módszer amivel igazolható vagy kizárható? Esetleg más irányban kellene keresni a megoldást??
Két hónapja folytatom a gluténmentes étrendet, de nem igazán érzek változás. Talán a fájdalom csökkent, de a lábdagadás megvan, a tsh-m a felső határértéken 4,549, a PRL 622,8 mIU/l. A tsh-t le kellene vinni 1 körüli értékre, ezért most 125 Euthyroxot kaptam.
Teljesen tanácstalan vagyok, ezért fordulok Önhöz, hogy mit ajánlana esetemben.
Előre is köszönöm!
Tisztelettel

Tisztelt Kérdező!

Sajnos általános és jó megoldás nincs. Egyénre szabott gyógykezelés kívánatos. A betegek az alábbiakkal fordulnak hozzám és írásából is ezt érzem:
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Melyek a legfontosabb tünetek?

Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző . Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.

Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Tisztázni kellene a kiváltó okokat, a prolactin szint emelkedett szintjének hátterét is.
Hogyan lehet segíteni?
Ez egyénre szabott kezelést és diétát jelent.A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-08 17:09:22
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja