SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
1999-ben diagnosztizáltak nálam PCOS-t (amenorrhea, hirsutizmus, policisztás petefészkek), magasvérnyomás kivizsgálás során. Negatív overnight dexamethazon teszt, negatív mellékvese CT eredmény is akkorból van. Ciklusom nincs, csak gyógyszerrel provokálható egy kevés.
1,8 körüli TSH-val soha, senki meg sem említette nekem (habár az idők során allergiatesztektől kezdve fog panoráma röntgenen át hormon vérvételekig és neurológiai alap kivizsgálásig mindenféle vizsgálatra küldtek) hogy esetleg pajzsmirigy alulműködésem lehet.
ATPO és ATGB nagyon alacsonyak, tehát Hashimoto nincs.
Inzulinrezisztencia diagnózis 2 éve megtörtént, nagyon magas inzulinszintjeim voltak, még normálisnak mondható vércukrokkal, melyek másfél év metformin szedés óta csak romlottak, csökkentett CH diéta mellett is. A legrosszabb tünetem az iszonyú fáradtság, nagymértékű és az évek során egyre súlyosbodó módon. Emellett, a testsúlyom 137 kg és egyszerűen nem tudom leadni, csak nagyon durva szélsőséges koplalással megy le néhány kiló (ami persze utána vissza is jön) A vérzéshiányt is megemlíteném, ill. az évek során egyre rosszabbodó magasvérnyomást.
Az előbbi kórságokon túl, 17-OHP szintem jó lett, ACTH-m normális, prolaktinom normális. Úgy látom, az összes tipikusabb endokrin betegséget kiszűrték már nálam így.
Ön szerint lehetek pajzsmirigy alulműködő? Vagy esetleg más a bajom? Fibromyalgiára nem gyanakodtam mivel fájdalmaim nincsenek, esetleg krónikus fáradtság szindróma jött még fel, de a hízás és a fáradtság nagyon gyanús. Más endokrin betegségem lehet esetleg ezeken kívül?
Egyetlen orvosom se tudott eddig mit kezdeni velem, csak gyomor bypasst és még kevesebb evést javasolnak (az életem így is egy merő fogyókúra volt eddig is).
Nagyon köszönöm! Tisztelettel: V. V.

Tisztelt V. V.!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-07-05 18:19:55
Olvasói értékelés: 5/3
A szerkesztő ajánlja