SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!Évek óta szenvedek hajhullástól és aknéktól,a hajam igazából fejtetőn ritkul és halántéknél ,újra nő de sokkal gyengébb elvékonyodott a haj.A pattanások fájdalmasak csomószerűek leginkább álcsont és a nyak ,mellkas területén jelentkeznek.Bőrgyógyászok sokaságánál jártám de a kencék amiket adnak csak addig ér valamit amig használok de ezek antibiotikumok szteroidok évekig ezt semm szedhetem.A ciklusom rendben 28naponta mindig pontos a nőgyógyászom kért laborvizsgálatot a menstruáció 21.napján dehidroepiandoszteron szintem2338ng/dl a prolaktinom640mlU/l.A többi értékem ,pajzsmirigyem rendben ön szerint ettől hullhat a hajam?Érdemes lenne endokrinologiailag is megvizsgáltatnom magam?Köszönettel Reni!
Tisztelt Reni!

A tünetei hátterében belszervi betegség, hormonális és immunológiai betegség állhat.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért,A pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és ennek megfelelő kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:23:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
61 éves nő vagyok.1989-ben voltam előszőr pajzsmirigy vizsgálaton. (izotop, biopszia, TSH érték)
Minden negativ, gyógyszer, műtétet nem javasoltak.
Rendszeresen jártam kontrollra,ebben az évben panaszaim (vérnyomáskiugrás, ingerlékenység, gyakori éjszakai felébredés, szapora szivverés)-miatt UH vizsgálatot végeztek.
Jobb lebenyen 64x47x32 mm több meszes göb van.Fokozott keringés nem mutatható ki.Nyálmirigyek épek. A nyakon pathologiás lgl. nem látható. Vélemény: Struma nodosa I. u.

Decemberben kaptam beutalót szakrendelésre.
Elkerülhetetlen a műtét?
Nyelvtanárként a hangszálak sérülése nagy bajt okozna.

Köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel: Márta
Tisztelt Márta!

Igy nehéz perdöntő választ adni. A lényeg az, hogy az esetek jelentős részében nincs szükség mététre! (ez persze függ a göbök természetétől, nagyságától stb.)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:19:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Amikor legutóbb Önnél jártam, és az ambuláns lapot csak azután böngésztem át, miután eljöttem Önöktől. Hat hetes kismama vagyok, szeptemberi vérvételnél a TPO-At: 193,10 -et mutatott, amit Ön ki is emelt az ambuláns lapomon. (A dec. 2-i vélemény: subklinikus hypothyreosis, TSH: 4,3)

Ez gond lehet a magzatra nézve?

Nem lehet baja a babának amiatt, hogy hat hetes terhesen emeltük a Letrox dózist, noha már a negyedik-ötödik héttől észleltem a tüneteket? (Fázás, feledékenység stb.)

Rettentően aggódom, nehogy a babának baja legyen, és e téren csak Ön tud megnyugtató választ adni, emiatt várom válaszát. Nagyon köszönöm, tisztelettel:
pzsuzsa





Tisztelt pzsuzsa!

Az alalmazott dózis mellett nem lesz baja a babának!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:17:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nyakamon érzett csomó miatt mentem el háziorvoshoz, aki elküldött UH vizsgálatra és laborba.
Az ultrahang vizsgálat eredménye: a pajzsmirigy jobb lebeny 18*14*45 mm, állományában egészen lateralisan egy 6 mm-s és egy valamivel kisebb vegyes szerkezetű góc van. A bal lebeny egészét és az isthmust egy 27*39*50 mm-es vegyes szerkezetű solid góc tölti ki.
Labor eredményem: TSH:0.738; T4:0.997; T3: 3.29
Ezután háziorvosom elküldött belgyógyászhoz, aki azt mondta, hogy semmi teendő nincsen, három hónap múlva kontroll és akkor megismételteti a vizsgálatokat.
Kérdésem, hogy ezzel valóban nem kell semmit csinálni? Megnyugodhatok?
Tisztelt Kérdező!
A hormonértékek nem perdöntőek ebben a vonatkozában.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
További vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:14:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Professzor Úr!

Tisztelettel kérem segítségét nagyon elkeseredett helyzetemben! Szeptember eleje óta folyamatosan és elképesztően be van dagadva mindkét szemhéjam alul, felül, a szemgolyóim egészen előreállóak lettek, az arcom emiatt eltorzult. Szemgolyóim, mintha könnyben úsznának, s a nagy, szem alatti táskák folyadékkal telítettek.
Hyperthyreosis-t állapítottak meg, (később szóban Basedow-kórról beszélt a belgyógyász). Szeptember elején a TSH: 0,005, a szabad T4: 31,9 volt, októberben a TSH: 0,286, a szabad T4: 7,6 volt. Már 6-szori vér-, MR, jód-izotóp-, allergia vizsgálat, bőrgyógyászat, 5 szemészeti, nyaki- és hasi ultrahang-, nőgyógyászati vizsgálaton, vagyok túl. Methotyrint szedek, kezdetben 2, most már csak ½ szem tablettát. A jód-izotóp vizsgálat eredménye szerint sem hideg, sem meleg göb nincs a pajzsmirigyben (ezt a lelet még nem kaptam kézhez, orvosi tájékoztatás volt), de eddig nem tudtak megoldást találni a szemproblémámra. A szemészeti vizsgálatok szerint nincs gond. Mivel 2+nikkel allergiám van, lecseréltem műanyagra a szemüvegkeretemet is. A belgyógyász kérdésemre azt válaszolta, hogy idővel esetleg magától elmúlik. A többi vizsgálat eredménye negatív lett, kivéve az epét, amelyben gombostűfejnyi polip alakult ki.
Kérem Professzor Úr véleményét és javaslatát szemproblémámra vonatkozóan is.
Válaszát előre is köszönöm:

N. Judit
Tisztelt N. Judit!

A kérdés kicsit komplikáltabb. Nagy valószínüséggel immuno-endokrin betegsége van.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:11:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur,

a kovetkezo kerdessel fordulok Onhoz.10 hetes terhes vagyok, a 9. heten jartam endokrinologusnal,mert a nogyogyasznal levett vereredmenyem alapjan az anti -TPO tul magas lett 4488IU/ml,TSH 3.0000 mIU/l,FT4 15.64 pmol/l. Az endokrinologus doktor ur megnezte az adatokat,es azt mondta csoda, hogy teherbe estem,mert a TSH magas,es gyogyszert irt fel L-thyroxint 75mg,3 honap mulva kell vissza mennem ellenorzesre.Engem ezek az informaciok,hogy alulmukodik a pajzsmirigyem,eletem vegeig gyogyszert kell majd szednem nagyon megviseltek,mert semmilyen tunetem nem volt ezt megelozoen,de ami a legjobban zavar,hogy ez a problema csak a 9. heten derult ki,es tudom hogy az elso trimeszter nagyon fontos a baba fejlodese szempontjabol,erhette a babat valamilyen karosodas idegrendszeri stb. amiatt ,hogy a hormonszintem nem volt megfelelo?Harom honap mulva ,ha visszamegyek,az elegendo,nem lenne szukseges terheskent ezt a szintet gyakrabban ellenorizni?Nagyon nyugtalan vagyok emiatt,megkoszonnem,ha szanna a kerdesemre idot,elso gyermekemet varom,34 eves vagyok,nagyon akarjuk ezt a kisbabat,es nagyon szeretnenk,ha egeszsegesen szuletne meg.
Meg egyszer koszonom,tovabbi jo munkat kivanok
Eva,egy aggodo kismama
Tisztelt Eva,egy aggodo kismama!

Megértem aggodalmát. Gondolom a részleteket illetően az endokrinológus kolléga elmondta a teendőket. Utalok ezen a honlapon általam korábban már részletesen leírtakra.
Röviden: 3 havonta célszerű ellenőrzni a beteget (nemcsak hormonokat, antitesteket!) és az immunológiai folyamatot is befolyásolni tanácsos.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:05:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Hashimoto thyreoditisem van, évek óta gyógyszert szedek rá, jelenleg 75 mikrogr. Letroxot, rendszeresen járok kontrollokra. Értékeim jelenleg is jók. Férjemmel van egy egészséges gyermekünk és kistestvért szeretnénk neki. Elevitet szedek.
A kérdésem az lenne, tervezett terhesség esetén TSH-t mikor szükséges először kontrollálni: a pozitív terhességi teszt után, vagy még a teszt elvégzése előtt?
Segítségét előre is köszönöm: Balogh Kinga
Tisztelt Balogh Kinga!
Erről sokat írtam ezen a honlapon is. A lényeg, hogy az áldott állapot bekökvetkezése előtt (!) célszerű endokrinológiai, hormonális és immunológiai vizsgálatokat végezni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:01:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktorúr,

21 éves lány vagyok. Soha nem volt problémám a pajzsmirigyemmel sem illetve a hormonszintjeimmel sem. Ám nemrégen készült vérvételekből először enyhe (ez később normalizálódott) majd fokozott prolaktin szint (3x-a a normál értéknek) derült ki. Anyukám nagyon megijedt, hogy hypofízis daganatom van, elmentünk szemészetre szemfenék vizsgálatra illetve egy MR-re is, de a kontrasztanyagos vizsgálat nem sikerült mert bepánikoltam a bezártságtól. A natív felvételen nem volt elváltozás észlelhető. Nemrég újra ellenőriztük és mostmár csak enyhe 699 mU/l jött ki. A TSH-mat is folyamatosan ellenőrizzük ugyanis a nagymamám strummás valószínüleg tőle örököltem a pajzsmirigy problémákat (alulműködik, de nem kórosan sima jóddal kontrollálom). Én mégis aggódom Ön szerint kizárható a hipofízis daganat? Semmi tünetem nincs (tejfojás ilyenek) a fejem is havonta egyszer szokott fájni nem túl erősen. Körülbelül 5 évig szedtem fogamzásgátlót most hagytam abba valamint másfél lassan két éve antidepresszánst szedek. Ezek befolyásolhatják a prolaktin szintet? Amint egyébként abbahagytam a fogamzásgátlót akkor csökkent le drasztikusan a prolaktin. Válaszát nagyon köszönöm és várom!

Brigitta
Kedves Brigitta!
1. A prolactin szint nem csak a hypophysis daganat miatt lehet magas, ennek sok egyéb oka van.
2. A TSH szint emelkedése mögött autoimmun folyamat állhat.
3. A fogamzásgátlás (megszakítás nélküli) valóban ártalmas lehet ebben a vonatkozásban is.
Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 07:57:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

(Autoimm. thyr., polyall. synd.) Az Isoprinosine elhagyása óta sajnos érdekes helyzet állt elő... Másfél hétig folyamatos hasmenés lépett fel, először csak az orbáncfűteára és a gyógyszerre gyanakodtam, mert az epetermelést nagyon felerősítette a tea. Az elhagyásával javutl is az állpaotom, de nem szűnt meg teljesen a porbléma. Hasi UH-on voltam, nem-e epekő miatt vannak a panaszok, de teljesen rendben van az epevezeték, hála Istennek. A hasam kapcsán Normaflore-t, nyers almát, répát és diétát tartottam, ami úgy tűnt, segít, de ahogy elkezdtem jobban enni, megint minden kijött.

Azon gondolkodtam, lehet, hogy amiatt jött elő az emésztési zavar jobban, mert az immunerősítőt idő előtt abbahagytam, és ezért hirtelen egy régebbi állapot szintjére esett vissza az immunrendszer?A gyógyszer abbahagyása után újra más régi tünetek is elkezdtek előjönni, folyamatos fejfájás, hőemelkedésszerű állapot, nagyon erős fáradtság, herpeszvírus kiütés az arcomon...
Vagy ez inkább más betegség, pl allergia lehet (coeliakia, Chron-betegség - bár ennyire meg nem tűnik erősnek a probléma)? Bár az eddigi tapasztalataim alapján az ételallergiát elég gyorsan be tudom már mérni, konkrétan mi okozza a panaszt, de most inkább az epeműtét utáni állapotra hasonlít a helyzet. Vagy az immunerősítő abbahagyásával megint felbolydult a PM, és a májfunkcióknál nagyobb zavart okoz?

Sajnos a szőrök, amik már kihullottak, megint visszanőttek, és a vizesedés terén időnként aggódom, nehogy újra az is kezdődjön, mert az erek egy-két napja fájtak a kezemben, lábamban, de ez lehet, hogy csak a front miatt.

A doktor úr írta, hogy szelén ha bevált, azt kellene próbálni megint, de az Antiox Vital gyártását beszüntették, a Seleno Precise meg eleve hol kapható, hol nem.
De ami kérdés bennem még, hogy amikor olyan szert szedtem, ami segített valamit (szelén napi 2 szem, immunmoduláns), az abbahagyásakor utána egy rosszabbodás lépett fel, ami megviselte a szervezetem. Ezt nem lehet valahogy elkerülni?

Még egy dolgot észrevettem: a laktáz enzim akkor is segít az emésztési zavaron, ha nem eszek tejest. Édesanyám (PPT-s) ugyanezt tapasztalta, illetve neki régebben évekig emésztési zavara volt, és Kreonnal kezelték sokáig, attól lett jobban. Mástól azt hallottam, hogy enzimkészítmények segítenek az autoimmun folyamatok gátlásában. nem tudom, hogy ilyen téren a doktor úr mit hallott, vannak-e ilyen kutatások, tapasztalatok?

Elnézést, ha kissé összeszedetlenül és sokat kérdeztem, próbálom kinyomozni, mi miért történik bennem, és mit tudnék tenni a javulás érdekében...

Válaszát előre is köszönöm, Edina




Tisztelt Edina!
A SelenoPrecise általában ma már kapható (ez patika-függő).
A feltett kérdések összetettek, ezért ennek megfelelően tudok rájuk válaszolni.
Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. Ismert, hogy az immunrendszert egymással szabályozott kapcsolatban lévő sejtek bonyolult hálózata alkotja. Az antigének felismerését a monociták, makrofágok, dentritikus sejtek (DC) végzik. Ez a felismerés komplex folyamat, amelyben a sejtek által felvett anyagok lebontására, a hasított anyagok epitópjainak analízisére, a róluk kapott információk átadására kerül sor. Az antigének felismerésében és átadásában ("prezentációjában") lényeges funkciót töltenek be az u.n. "fő hisztokompatibilitási komplex" (MHC=Major Histocompatibility Complex) molekulái. A felismert információt a thymus- és bursa-dependens sejteknek (T és B limfocitáknak) adják át. Az előbbiek is két alcsoportra bonthatók. A Th1 (“T helper l” ) sejtek a késői típusú immunreakciókért felelősek, a Th2 (“T helper 2”) sejtek a humorális immunológiai folyamatokat irányítják. A T sejtek aktiváló anyagok (mitogének) és antigének jelenlétében osztódnak, u.n. blasztos átalakuláson mennek át. Ennek a folyamatnak a során biológiailag aktív anyagokat termelnek, amelyek egy része citotoxikus lehet. A B limfociták hatásukat antitestek révén fejtik ki, amelyek mind felépítésükben, mind funkciójukban eltérőek. Az antitestek egy része a saját egyedi immunglobulinokhoz (idiotípus) kötődik és létrehozza az u.n. idiotipus-anti-idiotípus hálózatot, amelynek fontos szerepe van az immunrendszer alapvető feladatának, az individuális integritásának megőrzésében. Az antitestek másik része lehet citotoxikus, ill. olyan, amely a sejtek működését gátolja vagy fokozza (pl. a pajzsmirigy működését fokozó TSH receptor elleni stimuláló és blokkoló auto-antitestek Basedow-Graves kóros betegekben). Az immunrendszer kölcsönhatásaiért az általuk termelt anyagokat, limfokineket tették felelőssé. Az utóbbi években kiderült azonban, hogy limfokineket nemcsak az immunrendszer, hanem más sejtek, így a neuro-endokrin rendszer sejtjei is termelik, ezért napjainkban már ezeket az információt átadó anyagokat citokineknek nevezik. A citokinek olyan polipeptid típusú molekulák, amelyek sejtfelszíni fehérjékhez (receptorokhoz) specifikusan kötődnek és azok működését megváltoztatják. A citokineknek és citokin receptoroknak a felépítésük már ismert, egy részüket sikerült klónozni is. A hormonokkal ellentétben a citokinek hatásukat döntően parakrin vagy autokrin módon fejtik ki. Meg kell azonban említeni, hogy néha átfedés van a hormonok és a citokinek hatásaiban. Ez azt jelenti, hogy a citokinek a perifériás keringésben kimutathatóak és hormonként viselkedhetnek (pl. interleukin-6 a legintenzívebben stimulálja a hypothalamus-hypophysis tengelyt), másrészt ismertek olyan hormonok (pl. prolaktin, ACTH, TSH), amelyek citokinként szerepelhetnek a szövetekben. A citokinek specifikus receptorokhoz kötődnek és gátló, ill. stimuláló jeleket közvetíthetnek. A citokinreceptorok leválhatnak a sejtek felszínéről és szolubilis formában lehetnek jelen. Ezek a szolubilis citokinreceptorok részben a citokinek képződésének szabályozásában, részben a citokinek hatásában egyaránt lényegesek lehetnek. A citokin agonisták és antagonisták eltérő módon fejthetik ki hatásukat és a jövőben várhatóan egyre nagyobb terápiás jelentőségük lesz. A holisztikus medicina szemléletének alapja, hogy a szervezet fiziológiás és patológiás szabályozó mechanizmusait egységesen tanulmányozza. Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában. Ennek a kölcsönhatásnak a lényege az, hogy a neuro-endokrin rendszer sejtjei képesek citokineket termelni, a limfociták, makrofágok, pedig neurotranszmittereket és hormonokat produkálnak. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az agy egyes területei eltérő módon koordinálják az immunsejtek érését, működését és az ennek alapján megalkotott “humunculus” modell jelzi, hogy mely agyi területek irányítják az immunrendszer érését, aktivitását . A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt . A citokinek elleni monoklonális antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására . Az enzimksézítmények elvileg hatásosak lehetnek, amennyiben nem vagy kis mennyiségben termelődnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-03 07:41:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
21 hetes terhes vagyok. Eddig a pajzsmirigyemmel semmilyen problémám nem volt. Viszont most mértek egy TSH értéket,ami 3,58 mU/l lett. A normál tartomány 0,27-4,2 mU/l. Viszont az endokrinológusom szerint ez az érték nem terhességre van megadva és szerinte terhesség alatt ez az érték magas. Felírta nekem a Letrox 50 tablettát napi 1-et. Kérdésem a következő: Ön szerint is erre már gyógyszert kéne szednem feltétlenül? Mi baja lehet a babának,ha nem kezdem el szedni a gyógyszert? Folyamatos ellenőrzés alatt,ha nem növekedik a TSH értékem,akkor nem kell a gyógyszer?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel,kitmatka
Tisztelt kitmatka!

Erről a kérdésről ezen ahonlapon már sokat írtam. Azt volna célszerű tisztázni, hogy:
1.Ez valóban megbízható eredmény?
2. Mi okozza, okozta ezt az értéket?
3. Van-e strumája?
4. Vannak-e panaszai?
No, de ezt egy endokrinológusnak feltétlenül tudnia kell!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-02 12:54:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A következő a problémám. 20 éves vagyok, nem régen voltam nőgyógyásznál fogamzásgátló felíratás céljából. A vizsgálat során kiderült, hogy a jobb petefészkemen van egy 3 cm-s ciszta. Kamaszkorom óta voltak menstruációs problémáim. A legtöbbször 5 hétre jött meg a menszeszem, de előfordult nem egyszer, hogy 1-2 hónap kimaradt. Azt mondta a nőgyógyászom, hogy ezt a menstruációs zavart a ciszta okozza. Gestomix fogamzásgátlót írt fel. Elmentem vérvételre, és a következő lett az eredmény: TSH 4.78 mIU/l (0.27-4.2) A T4 valamint a T3 szabad frakció a megengedett tartományban helyezkedik el. A háziorvosom azt mondta, hogy ez az eredmény még nem olyan vészes, ezért nem kell rá gyógyszert szednem. A következőek lennének a kérdéseim:
Milyen sűrűn kell ezt ellenőrizni? Lehetséges-e, hogy ez a \"pajzsmirigy zavar\" befolyásolta a menstruációmat? A TSH eredményét megváltoztatja-e a fogamzásgátló, esetleg abba kell hagynom annak szedését? A későbbiekben milyen problémáim lehetnek ebből?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Ági
Tisztelt Ági!

A leírtak alapján ún. szubklinikus pajzsmirigyrendellenesség, csökkent működés állhat fenn, amelynek kiváltója autoimmun gyulladás lehet. A pajzsmirigy befolyásolja a menstruációt és fordítva is ez igaz,
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.


A másik gond a Gestomix-el lehet.
ha jelenleg véralvadási problémái vannak, ami vérrögképződéssel (trombózis) jár (vagy volt a múltban) a láb, tüdő (embólia) vagy egyéb szervek ereiben,
- ha szívrohama vagy agyvérzése van (vagy volt a múltban),
- ha olyan betegsége van (vagy volt a múltban), ami előjele lehet a szívrohamnak (például angina pektorisz, ami súlyos mellkasi fájdalmat okoz) vagy az agyvérzésnek (például átmeneti vérellátási hiány az agyában, maradványtünetek nélkül),
- ha olyan betegsége van, ami fokozhatja a trombózis kockázatát az artériákban. Ez a következő betegségekre vonatkozik:
- diabétesz (cukorbetegség); károsodott erekkel
- nagyon magas vérnyomás
- nagyon magas vérzsír-szint (koleszterin vagy trigliceridek)A csökkent pajzsmirigyműködés emeli a szérum zsirszintet.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-02 07:50:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
30 éves nő vagyok. Augusztusban rosszul lettem, a következő tünetekkel kerestem fel az ügyeletet: szapora pulzus, erőteljes remegés, szédülés, erős fejfájás, emelkedett vérnyomás, hőemelkedés (csak a rosszullét ideje alatt, később visszaállt a normális testhőmérséklet), ájulás közeli állapot. Az ügyeleten 2,2 vércukrot mértek és javasolták cukros víz fogyasztását, és hogy a háziorvos nézessen TSH-t és cukrot. Ekkor a TSH-m 65,457 volt, a cukor rendben. Természetesen voltam ultrahangon (Thyreoidos chr.) és endokrinológus szakrendelésen (Labor eredmény: FT4: 12,99; TPOAT: >1000; Diagnózis: Hypothyreosis, k.m.n; Autoimmun thyreoiditis) és azóta L-Thyroxin 50-et szedek (1 hétig fél szemet, 1 hétig 1 egész szemet, 2 hétig másfél szemet, 3 hétig 2 szemet, azóta 1,5 szemet). Az utóbbi két TSH eredményem már jó volt, de a fent leírt rosszullétek azóta is kínoznak, rendszeresen, havonta több alkalommal.
Egy alkalommal, amikor az ügyeleten kötöttem ki a rosszullétemmel, az aktuális ügyeletes orvos azt mondta, hogy biztosan pánikroham, és Frontin-t írt ki.
Legközelebbi ügyeletes ellátáson Betaloc-ot kaptam, ami le is vitte a pulzusom és a többi tünet is megszűnt. A háziorvosom ezután felírta a Betaloc-ot alkalomszerű használatra, azaz ha rosszul vagyok, vegyek be egy felet.
Az utóbbi egy hónapban erőteljesen hullik a hajam, és nagyon erősen őszülök, a bőröm száraz, de az arcbőröm pattanásos miközben olyan száraz, hogy néha hámlik. (Korábban csaknem derékig érő hosszú, erős hajam volt, amit most rövidre kellett vágatnom, mert gyakorlatilag „elhalt” és nem merem festeni sem, mert félek, hogy csak rontok a helyzeten…)
Voltam belgyógyásznál is, és januárra van időpontom kardiológiai kivizsgálásra is, de a háziorvosom és a belgyógyász is azt mondta, hogy a pajzsmirigy okozza a tüneteket és javasolta, hogy a Frontin-t szedjem rendszeresen, a Betaloc-ot pedig ha rosszul vagyok, valamint a háziorvosom Magne B6 szedését javasolta.
A teljes labor vizsgálat semmilyen más problémát nem mutatott, a pajzsmirigy-alulműködésen kívül más betegségem nincs, valamint 3 hete Bio-szelénium 50 + cink + vitaminok tablettát szedek.
A kérdésem az lenne, hogy a rosszullétek megelőzhetőek-e, vagyis van-e arra mód, hogy ne a Betaloc-ot kelljen bekapkodnom, hanem egyáltalán ne is legyek rosszul? Vagy ebbe tényleg bele kell törődnöm? Ez most már örökre így marad? Ráadásul gyermeket tervezünk a párommal, de így nem merem bevállalni, hogy havonta többször rosszul vagyok… Illetve azt szeretném tudni, hogy valaha visszatér-e az eredeti hajkoronám?
Válaszát nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A tünetei és a leletei összetett autoimmun szervspecifikus betegségre utalnak. Sajnos ezek társulhatnak egymással és a pajzsmirigybetegség mellett más szervet is érinthetnek, amelyeket ki kellene vizsgálni. Ennek oka az, hogy napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.
Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullás lehetséges okai
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok.
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában.
A hajhagymánál kezdődik a probléma
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.

A hajhagymák növekedésének fázisai
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az ú.n. anagén, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. katagén szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3) hétig tart.
Majd a "telogén" fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását.
A hajhagymák egészsége és a pajzsmirigyhormon Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására.
A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében.
Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
Figyelmeztető tünetek!
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás.
Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva.
A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással.
A rosszullétek megelőzhetők és a hajhullás is megállítható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-01 12:44:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Édesanyámnál két hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy betegsége van. Több vizsgálat után arra jutottak az orvosok, hogy egyértelműen meg kell műteni! Azt mondták keressünk sebészt, aki elvégzi a műtétet. Erre az oldalra is így találtam rá.
A kérdésem az lenne, hogy tud-e ajánlani nekünk egy megbízható, nagy tapasztalattal rendelkező sebészt Pécs, Kaposvár környékén? Szeretném a lehető legjobb kezek közé adni édesanyámat!

Megértését és segítségét köszönöm!

Tisztelettel: Papp Tímea
Tisztelt Papp Tímea!

Előszöt azt kellene tudni, hogy a műtét feltétlen szükséges-e? Aki a műtétet javasolta annak talán az adott területen nagyobb tapasztalata van a sebészeti ellátást illetően. Ezen a környéken én nem ismerek ilyen centrumot.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-01 07:31:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

medrol mikor kezd hatni

Tisztelt Professzor Úr!
A következő kérdéssel fordulok Önhöz. Több évi sikertelen próbálkozás után ,meddőségi kivizsgálás után kiderült hogy nőgyógyászatilag semmi bajom nincs, férjem rendben,viszont immunológiai kivizsgálás alkalmával kiderült, hogy anti TPO 700,illetve emelkedett ENA érték az ,ami nagy valószínűséggel a teherbeesést akadályozza.TSH, T3,T4 stb,minden más jó.Erre 25mg Letroxot,valamint 8mg Medrolt kaptam.
Kérdéseim a következők lennének:
1.Mennyi idő alatt kezd hatni a Medrol? (A letroxot régebb óta szedem.)
2.A két gyógyszert hogyan szedjem együtt? Eddig a letroxot étkezés előtt egy fél órával vettem be. A medrolt meg étkezés közben gondoltam. Ez jó?Vagy a jobb felszívódás érdekében hogyan csináljam?Erre nem kaptam instrukciót sajnos.
3.A nőgyógyászom még javasolt mellé napi kétszer folsavat. Olvastam hogy sok esetben javasolják a szelén szedését is.Ön javasolja? Illetve milyen adagban?
4. Eddig is székrekedéssel küzdöttem, de szerintem a folsav méginkább „megnehezítette a helyzetemet”.Erre mit javasol?
Megtisztelő válaszában bízva:Éva
Tisztelt Éva!
A kapott laboratóriumi érték mellett nem tudom mért kezdtek Medrolt(?).
Amennyiben javasolták , akkor a hatás időtartamáról is tájékoztatták- gondolom. Feltételezem, hogy autoimmun pajzsmirigybetegségre gondoltak.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Célszerű figyelembe venni a következőket:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-30 12:40:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!

Pajzsmirigyalulműködésem van, 3 havonta járok kontrollra, jelenleg Letrox 125-öt szedek, a legutóbbi TSH értékem 13 volt. Szeretnék kistestvért, van már egy gyermekem. Terhesség alatt melyik magzatvédő vitamint szedhetem?
Andrea
Tisztelt Andrea!

Ez függ a csökkent pajzsmirigyműködésének kiváltó okától.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:43:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr Balázs Csaba!
Köszönöm a tegnapi kérdésemre adott gyors, nagyon részletes válaszát! Köszönöm! A véreredménnyel visszamentem a nőgyógyászomhoz, mondta hogy sajnos az emelkedett érték oka lehet a megtermékenyülésnek, beágyazódásnak.Azt javasolta ő is hogy szedjem a Medrol tablettát(egy hétig 16 mg, majd 8mg) és szedjek még hozzá napi két szem folsavat.Magzatvédő vitamint most hagyjam abba, mert a kettő együtt sok lenne.Sokat hallottam a Medrol gyógyszerről és kicsit félek elkezdeni szedni.Sokaktól hallottam hogy borzasztóan meghíztak, feldagadt az arcuk,stb a gyógyszer mellékhatásaként-Tehetnék valamit ezek ellen? Pl. a szedés elezdésével egyidőben elkezdeni diétázni, sportolni, vagy valami hasonló?Lehet hogy bugyutának tűnök, de kicsit aggódom. Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!Zsu
Tisztelt Zsu!

A kérdése szakszerű, de erre választ minden esetben csak a készítményt felíró orvos adhat (dózis, alkalmazás ideje stb).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:41:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Már korábban is kérdeztem Öntől,de újabb és újabb kérdéseim vannak.Kérem tiszteljen meg a segítségével!
Az elmúlt alkalommal rosszul fogalmaztam,de laikusként a hozzáolvasás nem ad biztos tudást (elnézést érte).
Tavaly pajzsmirigy gyulladásom volt,ami túlműködést okozott,s ezt Metothyrinnel kezelték,amire gyorsan reagált a szervezetem,s a hormonszintjeim normalizálódtak.
Az UH kontroll gyulladás utáni állapotot mutat,ami kötőszövetesebb képet jelent,göb vagy egyéb eltérés nélkül.
A közérzetemen alulműködés jeleit tapasztalom(fázom,lassabb vagyok,csökkent a lendületem,a kedvem,csökkent a libidóm,száraz a hajam,a bőröm,székrekedésem van,rettenetesen puffadt a hasam,hízok-pedig keveset eszem+odafigyelek az étkezésemre)
Az orvosom szerint ez nem Hasimoto,hanem Basedow volt.Kérem válaszoljon a következő kérdésemre:
az interneten bukkantam rá a zsázsacsíra kapszulára,s megmondom őszintén szívesebben szednék valami ilyen természetes készítményt.Mi a professzor Úr véleménye erről a készítményről?Amíg nem válik szükségessé a hormonpótlás szedhetném ezt?Segíthet ez a panaszaimon?
Mit mondjak a kezelő orvosomnak,hogy elküldjön \\\"immuno-endokrin kivizsgálásra\\\" anélkül,hogy megbántanám,de mégis komolyan vegyen?Meg akarok gyógyulni,vagy legalább is visszakapni a régi önmagam!A legutóbbi TSH : 3,4 volt,most borítékolni tudom,hogy átléptem a 4,2 határértéket.Nagyon zavarnak a közérzeti panaszaim,s tudom,hogy a családomat is zavarja.Én ezen változtatni akarok!Ezért teszem fel a kérdéseimet,ezért várom rá a választ!
Kérem segítsen!
Köszönettel:Dóra
Tisztelt Dóra!
A leírtak alapján nem lehet diagnózist mondani. Több dolog nem világos a kezelés körül.
Az valószínű, hogy jelenleg csökkent pajzsmirigyműködése van, de ennek oktá tisztázni kellene.
Többszörírtam és mondtam a kollégáknak: Ne a leleteket, hanem a betegek kell kezelni!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:39:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm gyors válaszát! Az előző levelemben a tüneteim és véreredményeim alapján:

( Állandó tünetek: Izomgyengeség, fáradság ( alvás hosszától független), rossz közérzet,hideg végtagok, állandó fülzúgás, egyensúlyzavar, kótyagos fej, térélményzavar, PMS, menzeszprobléma, gyakori megfázás stb.

Véreredményem (2010.10.06): TSH: 3.14 (0.27-4.20)
Ft3: 4.61 (2.80-7.10)
Ft4: 16.9 (12.0-22.0)
THYR-AK: 324 (bis 115)
ATPO-AK: 9 ( bis 34)

azt válaszolta nekem, hogy nagy valószínűséggel pajzsmirigy gyulladásom van. Az előző levelemben nem említettem Önnek, hogy ezek a tünetek, már lassan három éve fennállnak. Még annyit szeretnék kérdezni Öntől, hogy a pajzsmirigy gyulladás melyik fajtája lehetséges nálam? Mivel az interneten három féle pajzsmirigy gyulladásról olvastam.

Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel: Noel
Tisztelt Noel!

Erre azért nem lehet teljes bizonyossággal választ adni, mert a laboratóriumi eredmények külnöböznek (laborfüggőek!). Nagy valószínüséggel autoimmun eredetű lehet.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:36:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

(Dg.: Hadhimoto thyr., APS III/C, polyallergiás synd. Th.: Letrox 25 g, Seleno Precise 2 db, Vigantol 1 csepp, Isoprinosine 3x2)
Múlt héten voltam a doktor úrnál, és Isoprinosine-t írt fel napi 3x2 szemet. Doktor úr! JOBBAN vagyok!!!!! Reggelente fel bírok kelni, és érzem, hogy kipihentebb vagyk végre! Hihetelen jó érzés, hogy egy év után este lefekszem, és reggel fizikailag és lelkileg is regenerálódva ébredek fel. A közönyösség, amit egyre jobban éreztem a kapcsolataimban, és nagyon aggasztott, szintén visszaszorult, érzem, hogy újra érdekelnek dolgok és tudok kreatív lenni... agyon köszönöm a segítségét! A mensesem is 26 napra jött meg, bízom benne, hogy most már rendeződik, és a vizesedés meg az allergiás tünetek is elmúlnak végleg!
Ami még felmerült bennem , de sajnos nagyon rosszul voltam, amikor találkoztunk és nem tudtam elmondani: ogy egyre több kis barna folt jött ki az arcomon, nyakamon, felsőtestemen. Nem anyajegy, annál halványabb, de van ahol kisebb, van ahol nagyobb folt, és nem múlik el. Nem tudom, mi az oka, és több helyen gyulladt vagy sebes lett a bőröm, és hetek óta nem gyógyult meg. ??? Mintha nem tudna gyógyulni. Összefügghet ez az APSIII valamelyik részével? Még mindig nem tudom, hogy mi az a négy betegség közül, ami jelen van, és hogyan deríthető ki. Vagy ne foglalkozzak vele, amíg teljesen egyértelmű nem lesz?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!
Örülök a javulásnak. A bőrelváltozás néha kíséri ezt a betegséget, de fokozatosan rendeződik és a gyulladás elmúlik.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:33:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Tanácstalan vagyok. Az endokrin szakrendelésen műtétet javasoltak, nem tudom mindenképpen szükséges e.
Évek óta pajzsmirigy túlműködésem van, ami eddig nem reagált a gyógyszeres kezelésre, a tsh 0,05, az izotópos vizsgálat eredménye: 5.12%, amely fokozott funkcióra utaló felvételi érték, de egyébként nem nagyobb, nincs benne göb.. A diagnózis: recidív hyperthyreosis. A napokban voltam megint kontrolon és most beállt a tsh normál értékre, viszont az anti TPO értékem 600. Javít e a műtét az állapotomon. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

A helyzete sajnos elég típusos. Nagy valószínüséggel autoimmun pajzsmirigygyulladása is van, ennek további vizsgálata és kezelése a leírtak alapján indokoltnak látszik.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-29 11:31:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja