SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Professzor Úr!

Tisztelettel kérem segítségét nagyon elkeseredett helyzetemben! Szeptember eleje óta folyamatosan és elképesztően be van dagadva mindkét szemhéjam alul, felül, a szemgolyóim egészen előreállóak lettek, az arcom emiatt eltorzult. Szemgolyóim, mintha könnyben úsznának, s a nagy, szem alatti táskák folyadékkal telítettek.
Hyperthyreosis-t állapítottak meg, (később szóban Basedow-kórról beszélt a belgyógyász). Szeptember elején a TSH: 0,005, a szabad T4: 31,9 volt, októberben a TSH: 0,286, a szabad T4: 7,6 volt. Már 6-szori vér-, MR, jód-izotóp-, allergia vizsgálat, bőrgyógyászat, 5 szemészeti, nyaki- és hasi ultrahang-, nőgyógyászati vizsgálaton, vagyok túl. Methotyrint szedek, kezdetben 2, most már csak ½ szem tablettát. A jód-izotóp vizsgálat eredménye szerint sem hideg, sem meleg göb nincs a pajzsmirigyben (ezt a lelet még nem kaptam kézhez, orvosi tájékoztatás volt), de eddig nem tudtak megoldást találni a szemproblémámra. A szemészeti vizsgálatok szerint nincs gond. Mivel 2+nikkel allergiám van, lecseréltem műanyagra a szemüvegkeretemet is. A belgyógyász kérdésemre azt válaszolta, hogy idővel esetleg magától elmúlik. A többi vizsgálat eredménye negatív lett, kivéve az epét, amelyben gombostűfejnyi polip alakult ki.
Kérem Professzor Úr véleményét és javaslatát szemproblémámra vonatkozóan is.
Válaszát előre is köszönöm:

N. Judit
Tisztelt N. Judit!

A kérdés kicsit komplikáltabb. Nagy valószínüséggel immuno-endokrin betegsége van.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 08:11:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja