SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
T. Professzor úr!
2007.-ben műtöttek, majd 2008.-ban radiójódos kezelést kaptam, minek következtében alul mindkét oldalon kihullottak a fogaim úgy, hogy teljesen egészségesek voltak a gyökerek, és a helyük szinte azonnal beforrt. A hajam azóta hullik, minél több hormont szedek, annál intenzívebben. A diéta, gyaloglás ellenére 30 kg.-ot híztam. Többször túl és/vagy alul adagoltak. Miután 50 mg thyroxint és 1000 mg Mercformin xr szedtem a leleteim a következőképpen alakultak:
TSH értékem 29,500;,a húgysav 426, koleszterin 7,72, triglicerid 4,94, gpt 36. Ami a legrosszabb, ugrál a vérnyomásom, tele vagyok vízzel, a kezeim, lábaim, hasam, arcom , vagyis mindenem vizes. Most 100 mg thyroxint szedek, két hete, még nincs változás. Sajnos az orvosok nem hallgatják meg a beteget, ezért kerültem ilyen helyzetbe. 60 éves vagyok, dolgozom, október 21-re kaptam időpontot a pajzsmirigy vizsgálatra, gondolom azért, hátha nem ére meg, és akkor nem kell velem foglalkozni. Azért is meg szeretném érni, kérem segítsen. Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Ma már ez a betegség gyógyítható!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 10:28:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
21 éves vagyok, 162 cm, 50 kg. A prolaktin szintem tulajdonképpen majdnem mindig magas volt (38,8 volt eddig a legmagasabb); erre jelenleg bromocriptint szedek. A tsh szintem pedig 4,41 és 5,80 között mozog. Ön szerint ezek az értékek okozhatják az alábbi panaszokat: rendszertelen menstruáció, zsíros, pattanásos arcbőr, hajhullás? Volt olyan orvos, aki szerint ehhez a tsh-hoz nem szabad nyúlni. De akkor mégis mi okozhatja az említett tünteteket? Önnek mi a véleménye, és mit javasol? Endokrinológushoz csak szeptemberre kaptam időpontot. Ott milyen vizsgálatokra számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Anna
Tisztelt Anna!

Panaszai és leletei alapján további kivizsgálást és oki kezelést javaslok:
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 10:23:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Októberre van időpontom Önhöz. Azonban még ez előtt az időpont előtt szeretném a segítségét kérni két problémával kapcsolatban.
25 éves nő vagyok, 8 éves korom óta aknés a bőröm, amin a rengeteg antibiotikumos és a többszöri Roaccutan-nal történő kezelés sem segített tartósan. Emellett androgen alopeciám is van, amire szintén használtam bőrgyógyász által felírt és ajánlott hajszeszeket, samponokat eredménytelenül. Két éve hormonális vizsgálat során kiderült, hogy a DHEA-S hormon szintem magas ( 13,20 ref: 0,24-6,40). Szedtem rá Androcourt és Diane 35-öt fél évig. Aztán csak a Diane 35-öt szedtem fél évig, aztán ebben az évben a DHEA-S értékem 10,88 (ref: 1,65-11,00), és ismét Diane 35-öt szedek immáron negyedik hónapja. Amíg az Androcourt is szedtem, a bőröm szép volt, hajam kevésbé zsírosodott és kevésbé is hullott. Mióta csak a Diane 35-öt szedem, a bőröm ismét aknés, a hajam hullik, van hogy két hétig is vérzem, a mellem gyakran feszül, fáj. A DHEA-S-en kívül a kortizol szintem is magas: 808 (ref: 60-600), továbbá határérték közelében van a TSH Supersens: 4,48 (ref: 0,35-4,94), Progeszteron: 1,4 (ref: 0,5- 27,0).
A másik, a fentieknél súlyosabb bajom pedig, hogy több mint egy éve küzdök urológiai problémával: vese, hólyag és húgycső fájdalom és egy kellemetlen szinte állandóan jelen lévő vizelési ingerhez hasonló érzés. Nincs gyakori sürgető vizelési ingerem, sem csípő fájdalmas vizelés. A hólyagkapacitásom jó, a vizeletemből nem tenyészik ki sem gomba, sem baktérium, sem nemi úton terjedő kórokozó és ez igaz a hüvelyi kenetre is (számtalan tenyésztést végeztek mind vizeletből, mind pedig hüvelyi kenetből). Az ultrahangos vizsgálat és a hólyagtükrözés sem mutatott ki semmi kórosat, attól eltekintve, hogy vizelés után marad nálam egy kis pangó vizelet (erre kaptam gyógyszert, de eddig még nem érzem hatását). A tüneteim ciklikusak, van olyan, hogy egy hétig szinte teljesen tünetmentes vagyok, aztán megint visszajön minden. Van hogy csak egy fél napig vagyok rosszul, aztán, minden tökéletes a nap hátralévő részében. Nem tudom mihez kötni az állapotom romlását, illetve javulását. Már arra is gondoltam, hogy hormonális problémák állnak a háttérben, ezért az urológus tanácsára használtam Ovestin krémet is, de nem éreztem hatását. Vagy talán a gomba okozhatja ezeket a tüneteket? Hüvelyi kenetből háromszor nézték a gombát és negatív lett (hüvelygombám tudtommal még sosem volt), vizeletből egyszer nézték és negatív lett, és a tükrözés során sem látott az urológus gombatelepeket. Lehetséges, hogy mégis gomba? Hogyan lehetne kideríteni? A vérsavóból nézett Candida albicans antitest is negatív eredményt hozott. Már összesen 15 szakembernél (nőgyógyásznál és urológusnál) jártam, teljesen tanácstalan vagyok. Azért kérem levélben a segítségét, hogy az októberi személyes konzultáció előtt hátha tud valamilyen vizsgálatot a figyelmembe ajánlani, ami segítene kideríteni a húgyúti problémám okát. Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Panaszai összetettek:
1.A bőrtünetek és a DHEAS szint változása mögött mellékvese elváltozás állhat. Ennek kivizsgálása indokolt.
2.A baktériumok és gombák döntő többsége előnyös az emberi szervezet számára. Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
Mi okozza?
Az immun védekezésünknek két fő pillére van:
• Veleszületett forma: nem egyetlen kórokozóval szembeni, hanem a szervezet általános védekezését szolgálja
• Szerzett forma : specifikus egy-egy kórokozóval szemben, előzetes oltások és átvészelt fertőzések után alakul ki.
A fertőzés elleni fő védővonal a velünk született immunitás. Károsodásának sok formája ismert. Ezek többsége a gyermekkorban ki szokott derülni. Az egyik leggyakoribb forma (amely napjaink járványos időszakában különösen fontos) az egyik immunglobulin (védő fehérje) az u.n. IgA hiánya. Az IgA felelős a nyálkahártyák épségéért és véd a kórokozó megtapadásával szemben. Az IgA hiányos egyének számát nem ismertjük, mert hazánkban ilyen átfogó vizsgálat nem volt. Angliában minden 500.-ik egyénből hiányzik ez a fehérje és ezért hajlamos a fertőzésékre. Saját eddigi tapasztalataim szerint a helyzet nálunk is hasonló. Ráadásul ebben a hiányban szenvedők között nem csak a fertőzések, hanem az autoimmun betegségek (ízületi- bél- pajzsmirigy- száj gyulladások ) is gyakoribbak.
A veleszületett, természetes immunitást számos ok gyengítheti.
Ezek közül néhányat emelek ki:
• Krónikus stressz
• Krónikus betegségek (autoimmun betegségek, cukorbetegség, daganatos és májbetegségek)
• Helytelen táplálkozás
• Az ételekben lévő káros anyagok (ezekről korábban már írtam)
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni – figyelmeztet a professzor. Az immunhiányos állapot is hajlamosít a Candidára, ez lehet veleszületett vagy szerzett. Az előbbi csoportba tartozik például az úgynevezett immoglobulin képződés (?) blokkja, amely egy fehérjetípus képződését gátolja. Angol kutatások szerint minden ötszázadik embernél előfordul, és ez táptalaja a nyálkahártya-, többek között a Candida-fertőzésnek. A sejtek immunhiánya is a veleszületett immunitás egyik része, a gombák jó részét a falósejtek bekebelezik, ha valamiért nem tudják ezt megtenni, az első vonalbeli védekező és eltakarító hadsereg károsodik, így a gomba meg tud telepedni a nyálkahártyán. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmun betegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.
Leggyakrabban a szájban, a bélrendszerben fordul elő a fertőzés. A nők hüvelyében is könnyen szaporodik a gomba, mert a nedvesség és a 37 fokos testhőmérséklet ideális feltételeket teremt számára. Azért nem kap azonban mindenki gombás fertőzést, mert működik az immunrendszerünk. Ilyen fertőzés esetén mindig célszerű megnézni, nem áll-e a háttérben valamilyen immunhiány – mondja az endokrinológus. Veszélyeztettek a stresszben, feszültségben élők, a lisztérzékenyek vagy más ételre allergiásak, a helytelenül táplálkozók: túl sok szénhidrátot, édességet fogyasztók, a már említett gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a gyakran antibiotikumot szedők, a fogamzásgátlót, hormonkészítményeket és szteroidokat szedők, a cukorbetegek, sőt még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormonszint ingadozás is szerepet játszik abban, hogy a gombák ellepik-e a nyálkahártyákat.
Tünetei
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. Sajnos a hüvely immunológiájával itthon keveset foglalkoznak, pedig klinikai jelentősége nagy. A hüvely vegyhatása, annak helyreállítása már önmagában is segíthet a panaszok leküzdésében.
A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik.
A Candida-diéta során kerülni kell minden olyan ételt, amelyeket a gombák szeretnek, ilyen a finomított cukor, az édességek, a cukros üdítőitalok, az élesztővel, erjedéssel készült termékek, az ecetes, a penészgombás és a megterhelő, nehéz ételek. A speciális diétával sem szabad azonban túlzásokba esni .
A Candida-diéta során a gomba által kedvelt, ezáltal tiltott ételek:
kefír
tejföl
sütőpor
élesztő
kész salátaöntetek, mártások, szószok, ketchup, majonéz, mustár
sör, bor, pezsgő
fehérlisztből készült termékek
édességek
szárított gyümölcs
szójatermékek
dinnye
gomba
gyümölcslevek

A szigorú diéta alatt tiltott, később ehető ételek:
bab
kopaszbarack
banán
szőlő
borsó
kukorica
tej
alma
körte
gombás érleléssel készült könnyű sajtok
avokádó
cseresznye

Az ehető ételek
padlizsán
zeller
sárgarépa
fehérrépa
karfiol
brokkoli
spenót
burgonya
natúr rizs
hagyma
fejes saláta
fehérkáposzta
vöröskáposzta
petrezselyem
zöldpaprika
paradicsom
uborka
retek
spárga
cékla
ananász
grapefruit
natúr joghurt
juhtúró
kecsketej
tojás
sovány hús
hal
kagylófélék
hidegen sajtolt olajak
kávé
ásványvíz
korpatermékek
hajdina

- A zöldségeket, gyümölcsöket frissen fogyasszuk!
- A grapefruit, főleg a magjában található vegyület gombaölő hatású.
- Az alkohol nagyrészt cukor, a gomba terjeszkedését megakadályozza, ha egy decinél nem iszik többet.
- Az immunrendszer erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet kell a szervezetbe juttatni.

Az immunrendszert erősítő szerek fogyasztása segítheti a gyógyulást, valamint jótékony a szervezet méregtelenítő funkciójának elősegítése is. Probiotikus készítményekkel a bél mikroflóráját erősíthetjük, és szükség lehet gomba elleni szerek alkalmazására is. Helyi és szájon át alkalmazható gombaölő szerekre is szükség szokott lenni. A pajzsmirigy-gyulladásra hajlamosaknak ezeknél a szereknél fokozottan figyelniük kell, mert a jódtartalmuktól az autoimmun folyamat fellángolhat.
A többi problémát és annak megoldását személyesen megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 10:21:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!
Negy eve szenvedek egy furcsa betegsegtol, de nem talaltam senkit aki kepes lenne diagnosztizalni. En ugy gondolom, hogy a tuneteimet okozhatja hipofizis adenoma, autoimmun betegseg vagy lehet pajzsmirigy betegseg is, de en nem vagyok orvos. A sajat penzembol probalok meg vizsgalotokat csinaltatni, hatha kiderul valami, ugyanis az orvosok altal kert eddigi laborvizsgalatok normalisak lettek. Arra szeretnem kerni, hogy segitsen nekem ha tud. Leirom a tuneteimet, amennyire csak lehet roviden, es ha barmilyen hasznalhato tippje van vagy javaslata, hogy milyen specifikus laborvizsgalatokat, ultrahangot vagy MRi-t csinaltassak, az nagy segitseg lenne es nagyon megkoszonnem. Sajnos nem kaptam idopontot az allergiologian, mert be vannak tablazva, szoval maradt ez az ut.
Az egesz egyik pillanatrol a masikra kezdodott. A tuneteim a kialakulasuk sorrendjeben:
Egyik nap ugy ereztem, hogy valami fajsulyosabb anyag folyik vegig az ereimben es utana nyugalom arasztott el. Azota nagyon nehezen jovok duhbe, szinte minden lepereg rolam. Azelott a menstruaciok elott egy vagy ket hettel depresszioba estem es gyakran meg akartam halni. Ez teljesen megszunt, sot nem vagyok kepes veszekedni sem rendesen, mert nem megy fel bennem az adrenalin, nem feszulnek meg az idegeim, csak allok mint egy \\\"birka\\\". Meg a hangomat is nehezemre esik felemelni. Ettol fuggetlenul egy pozitiv, optimista ember lettem, ami nem volt jellemzo.
Masfel honap mulva hirtelen, fajdalmasan elkezdett egni a fejborom. Ket nap mulva megszunt, azonban nagyon eros diffuz hajhullas vette kezdetet (800 szal). Azutan apro, szintelen kiutesek jelentek meg az arcomon korben, de csak egy hetig voltak ott. Azonban a nyakamon mar voros, leginkabb szortuszo gyulladasra emlekezteto kulonallo \\\"acnek\\\" jelentek meg. Nem viszkettek, nem voltak gennyesek, inkabb apro vizenyo volt a tetejukon vagy homogenek voltak. Az elettartamuk nehany oratol napokig tartott, soha nem szaradtak le, csak eltuntek. Nehany volt az arcomon is , de nagyon ritkan. Aztan megjelentek a fejboromon is, de ott mar maskent viselkedtek. Elozsor a bizsergest ereztem, aztan par perc mulva elojott a voros, fajdalmas dudor. Aztan \\\"jottek a paranyi fergek\\\" es elarasztottak a fejem, de csak az allamig. Az orromban, fulemben, arcomon es a fejboromon mintha paranyi fergek hemzsegtek volna, ami orjito volt. Ezek a tunetek valahogy periodikusan mindig felerosodtek, volt par nap amikor konnyebb volt.
Azutan elkezdett fajni a jobb vallam, majd a konyokom es az izuletek az ujjaimban. Azutan csipeseket erztem az izuleteknel, de amikor megvakartam, nem latszott semmi sem. Viszont az ujjaim kezdtek megmerevedni utana. Nagyon nehez volt hasznalni a kezem es amikor kezet fogtam valakivel, olyan volt mintha tuz egetne a csontjaimat. A jelenseg elkezdodott a bal vallamban is es vegul vegigment a testemen egeszen a labujjaim hegyeig. A csipesek utan az izmaim megmerevedtek. Pl. reggelente csak a sarkamon tudtam jarni, mert keptelen voltam behajlitani a labfejem vagy TV nezes utan alig tudtam megmozdulni. Azutan izomgorcsok alakultak ki a legvaratlanabb pillanatokban es helyeken. Majd vegul, addig meg nem tapasztalt kimerultseg lett urra rajtam, de ez csak harom honapig tartott. Abban az idoben allandoan sebes volt a szajpadlasom is. Egyeb tunetek is voltak meg pl. a talpam elulso parnazott resze fajdalmasan luktetett, etkezesek utan elgyengultem, sulyproblemaim lettek (feszedtem), a hideget alig ereztem holott mindig fazos voltam azelott, a mehem nagyon fajt amikor orgazmusom volt- ez fel evig tartott, azutan a libidom jelentosen csokkent.
Masfel ev mulva a menstruaciom korabban erkezett meg egy hettel es azt vettem eszre, hogy a tuneteim enyhultek. Aztan ket honap mulva megint jobb lett minden. Sot azota a menzeszem napra pontosan erkezik es csak 5 napig tart. Korabban ez nem igazan volt jellemzo. Ettol fuggetlenul meg ma is minden tunetem letezik, de sokkal enyhebben. Mar kilatszik a fejborom, a \\\"fergek\\\" meg mindig mozognak a fejboromben es a szemoldokomon, az \\\"acnek\\\" meg mindig jelen vannak a nyakamon, fajnak a kezfejeim es meg luktetve faj a talpam elulso resze is. Periodikusan rosszabbodnak vagy leszenek jobbak. Nekem ugy tunik, hogy van osszefugges a ciklusaim es a tunetek valtozasai kozott. Faj a bal szemem is , de teljesen kiszamithatatlanul, valamint a fejem teteje is a bal oldalon. Neha vizualis problemaim is vannak ilyenkor. Eleg sokat rangatodzik az also szemhejam a jobb szemem alatt.
Meg kell meg emlitenem, hogy fel evig \\\"megfaztam\\\" minden honapban pontosan egy hettel a menzesz elott. Minden tunetem rosszabbodott, raadasul elkezdett kaparni a torkom es belazasodtam. Ahogy a menzesz megerkezett, jobban lettem. Amiert gondolom, hogy osszefugges van a menstruacios ciklus es a problemam kozt, mert mult honapban, ahogy elmult a menzeszem, mar ovulaltam is es nagyon betegnek ereztem magam. Minden korabbi tunetem elojott, sot meg a kimerultseg is. Aztan megint jobb lett minden. Ketszer neztek hormonokat (a menzesz also napjan) es mindig a normal tartomanyba estek. Prolaktint elfelejtettek, holott korabban haromszorosa volt a normal erteknek.
Nemi emelkedes volt a feherversejtben, de meg a normal tartomanyon belul maradt. Viszont a limfocitam mindig alatta van a normal tartomanynak. Az ANA egyszer volt gyengen pozitiv, de ketszer negativ. T3,T4,TSH normalis. Az anti-TPO volt 99 IU/ml es 100 volt a normal tartomany felso hatara. Nincs min elindulni, csak talalgatok. A fejemen levo tunetekre azt mondtak, hogy seborrhoea, de semmi hasonlo nincs a ket dolog kozott. Foleg, hogy nem zsiros a hajam, nem valtozott a minosege sem, valamint a hajhullas hamarabb kezdodott, mint a kiutesek.
Tudom, hogy ez egy nagy osszevisszasag, de ezzel elek mar negy eve es valami okozza ezeket tuneteket. Mit gondol Doktor Ur?

Tisztelettel,
Erzsebet
Tisztelt Erzsébet!

Több lehetőség is fennáll, amely magyarázza panaszait. Bizonyára krónikus stresszben szenved,
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Amennyiben ennek ellenére panaszai megmaradnának, részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 08:19:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
29 éves nő vagyok. Nagyon szeretnék kisbabát. Két missed ab-n vagyok túl, így a nőgyógyászom elküldött vérvételre, hogy a hormonszintjeim rendben vannak-e. Elvileg minden eredményem megfelelő, az adatok a referenciatartományokon belül esnek, DE nyugtalan vagyok, mert a TSH szintem: 3,186 uIU/ml és azt olvastam más internetes fórumokon, hogy a teherbeeséshez illetve a terhesség megtartásához ezt az értéket 2 alatt kell tartani. Kérem írja meg, hogy Ön szerint van-e okom aggodalomra, vagy ez az érték még teljesen normális a babatervezéshez.
Köszönettel: S.A.
Tisztelt S.A.!

A válaszom függ attól, hogy hol és milyen módszerrel mérték a TSH-t. Egyébként a kérdése megválaszolásához nem elegendő a TSH (amely nem pajzsmirigyhormon!) meghatározása, hanem az okok kiderítése, gyulladás kizárása.
Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor gén polimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű. Ebben az esetben is igaz, hogy a TSH adott értéke nem jelenti annak biológiai hatásosságát. Ez azt jelenti, hogy pl. egy 3.0 TSH érték biológiai hatásosság egyezi a 8,0 IU TSH hatékonyságával!!!!.
5. A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 08:14:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
33 éves vagyok,van egy kislányom szeptemberben lesz 10 éves ,most nagyon szeretnénk a férjemmel másik babát,
de annyi mindent olvastam és hallottam a pajzsmirigy betegségről,hogy nagyon félek ha sikerülne teherbe esni,nem lenne egészséges gyerekem.
Tudniilik 5 éve tudom hogy 4 göb van a pajzsmirigyemen,plussz az idén még egy cisztát is találtak ,a lebenyek nagyobbak ,a tavaly augusztusban a bal lebenyben9×4,11×10,és 12×11es göbök voltak most áprilisban15×11,15×13 és9×6mmes göbök ,és egy9×4mmes ciszta,voltam izotópos vizsgálaton is ,később pedig cytologián is ,a tsh most0,02 t417,89 t34.95 .
A labor kb egy hete volt ,eddig mindig azt mondták hogy alul működik mert a tavaly 1,25 és 1,18 is volt ,de április óta fölírtak Lthyroxin 50mg os tablettát és most ennek a hatására most átbillent az érték.
A lényeg hogy most ilyen érték melett próbálkozhatunk babával,okozhat e ez az egész fejlődési rendelleneséget a gyereknél ,ha terhes maradok kelle gyógyszert szednem ,november 21 ére van időpontom önnél addig sok idő van ,ráadasúl Erdélyi vagyok ,ot pedig nincs sok lehetőség.
Nagyon köszönöm előre is válaszát .Üdvözlettel ÉVA
 

Tisztelt Éva!
Mindenek előtt:
- biztos vagyok benne, hogy korábban is lesz találkozásunkra időpont (kolléganőim talának majd, hiszen a betegek érdekében szabadságom alatt is dolgoztam )igaz 3 beteg nem jött el, (pedig elő voltak jegyezve!).
- az eddig leírtak alapján nagy valószínüséggel egészséges babára számíthat!
A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. 2011 májusban a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide: 
-  Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt. 
-  Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő 
-  Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert. 
-  Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben. 
-  Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van. 
-  Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek. 
-  Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!). 
-  Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt. 
-  Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.
Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 08:10:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Terhességem 21. hetében járok. 26 éves vagyok, ez a második terhességem. Első terhességemet rendellenesség miatt a 22. hétben meg kellett szakítani.
Olyan kérdésem lenne, hogy 11,5 hetesen a TSH-m 26,04 volt, T4 10,55. Ekkor Letroxot írtak fel, amit a mai napig szedek. Utána lecsökkent a THS 6-ra, most pedig 7,69, T4: 13,55. Jelenleg másfél szemet szedek a gyógyszerből.
Az endokrinológus megijesztett, hogy akár szellemi fogyatékos is lehet a babám, hogy ilyen magas volt a TSH-m. Az interneten olvasgattam, hogy voltak kismamák, akik nem egyszer spontán elvetéltek akár 17-es TSH-val is. Doktor úr szerint mennyi esélye van a babának, hogy tényleg fogyatékos lesz? Ezt most így terhesség alatt meg lehet-e valahogy tudni vagy majd csak miután megszületett? Nagyon meg vagyok ijedve. Ellenkező dolgokat olvastam a jódszedésről is. Engem eltiltottak tőle - multivitamint sem szedhetek a jódtartalma miatt. Nem tudom kihez fordulhatnék, mert mindenhol mást olvasok, minden orvos mást mond.
Doktor úrnak mi a véleménye?
Várom válaszát és előre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel: Noémi
Tisztelt Noémi!
A pajzsmirigybetegség valószínüleg az első szülése után kezdődött. A gyulladás miatt alakult ki a csökkent aktivitás.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A megfelelő kezeléssel van esélye, hogy egészséges gyermeke szülesse, de betegségét valóban komolyan kell vennie.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 08:02:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2009-ben véreredmény alapján derült ki, hogy a pajzsmirigyem nem jól működik. (Édesanyám nyakán egy hideg göböt állapítottak meg pár éve. Nekem ilyen gondom nincs.) Kezelést nem kaptam, mert nem volt súlyos az eltérés. 2010-ben terhességem alatt a TSH szintem 0,002-re csökkent. 2010. augusztusától 2x1 Propycil szedését rendelte el az orvos. 2010 októberben szültem, ezután 2x0,5 adagot kellett szednem. 2011 májusra a TSH szintem 0,79-re emelkedett. Továbbra is kellett szednem az előírt adagot.
Mivel örökölhető a betegség a kérdésem: A most 9 hónapos kislányom elég lassan hízik, (múlt hónapban szinte semmit nem hízott) pedig van étvágya, lehet a pajzsmirigy túlműködés tünete? Szükség van kivizsgálásra? Milyen tünetek figyelmeztetnek gyermekkorban pajzsmirigy problémára?
Kiderült, hogy most 25 évesen újra teherbe estem. Jelenleg 12 hetes terhes vagyok. A TSH szintem újra lecsökkent 0,035-re /T3: 6,27; T4: 1,19/. Tüneteim: fáradékonyság, hányinger, idegesség, izzadás. Az orvos annyit mondott ma telefonon, hogy már amióta kiderült a terhesség nem kellett volna szednem egyáltalán a Propycilt. Én ennek hallatán megijedtem. Az Ön segítségét szeretném kérni.
Valami gondot okoz a magzatnál, hogy eddig 2x0,5 tablettát szedtem? Meg lehet valamilyen vizsgálattal állapítani, hogy rendben fejlődik a magzat?

Köszönöm a segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos esetének több tanulsága van:
• A szülés után tisztázni kellett volna a pajzsmirigy túlműködésének okát (ha volt?!). Ez utóbbit nem tudom, remélem azonban, hogy nem a TSH érték alapján történt a kezelése. A lényeges az, hogy a terhesség első 3 hónapjában a TSH érték 0,01 körül még nem kóros, amennyiben nincsenek klinikai tünetek! A terhesség és a pajzsmirigy vizsgálatok, kezelések problémáját nemzetközileg elfogadott ajánlások alapján, egyéni sajátosságok figyelembe vételével célszerű végezni ( New ATA Guidelines for Managing Thyroid Disease in Pregnancy - Hypothyroidism Effects Maternal and Fetal Health (July 25, 2011, továbbá: Kennedy RL, Malabu UH, Jarrod G, Nigam P, Kannan K, Rane A. Thyroid function and pregnancy: before, during and beyond.,:J Obstet Gynaecol. 2010;30(8):774-83.)
• A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos 2010-ben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Végezetül: sürgős endokrin kivizsgálást és oki kezelés javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-05 11:54:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

35 éves nő vagyok, a férjemmel régóta szeretnénk babát, sajnos eddig eredménytelenül.
A TSH szintem 2,750 mIU/L lett, ami még a referencia tartományon belül van, de úgy olvastam, hogy a teherbeeséshez magas. Mi lehet ennek az oka, lehet-e gyógyszeresen kezelni? Ha le tudjuk csökkenteteni nagyobb az esélye a terhességnek? Minden más eredményünk rendben van.
Köszönöm a segítségét, megtisztelő válaszát!
H
Tisztelt H!
Kérdése összetettebb, mint egy laboratóriumi érték.
A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van.
• Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb. A legújabb adatok (2011 június) azt bizonyították, hogy még teljesen ép pajzsmirigyműködés esetén - ha a gyulladás fennáll- a terhesség valószínűsége lényegesen kisebb, a vetélésé pedig jelentősen magasabb!.
Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-05 11:37:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

37 éves nő vagyok. Kb. 3 éve kezdett hullani a hajam. Bőrgyógyászom hormonális hajhullást állapított meg. Alpcort F oldatot használtam ami jelentősen csökkentette a hajhullást. Idén májusban follicularis pajzsmirigy cardinomát állapítottak meg és meg is műtöttek. A hajhullásom szinte meg is szünt, az oldat használatát befejeztem. Júniusban radiojód kezelést kaptam. A készítmény összetétele 2026-3689 MBq I-131 NaI zselatin kapszula. A beadott dózis 2405 MBq. Ezt követően napi 125ug L-Thyroxin-t szedtem. Emellett napi 3 szelén tablettát ettem. Két hete újra, szinte egyik napról a másikra nagy fokú hajhullást tapasztalók. A vérképem negatív, csak a TSH -m : 5,62 mIU/1 . Kérdésem, lehet -e a radijód kezeléstől ez a hirtelen jelenkező újbóli hajhullás vagy esetleg a magasabb TSH értékem miatt vagy teljesen más állhat a háttérben. Újból el kezdtem használni az Alpicort F oldatot és Biovánne vitamint eszek, jó irányú változást még nem tapasztaltam. A fodrászom szerint a fejtetőmön illetve a halánték tájékán figyelhető meg a hajritkulás. Tehát lehet, hogy hormonális? Mit tehetnék, hogy megszűnjön a hajhullásom?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Andi
Tisztelt Andi!

Több ok is állhat a fokozott hajhullásának hátterében, ezeket ki kellene vizsgálni. Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. De az erős hajhullás komoly kórképek kísérője is lehet. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással. A hajhullás hátterében gyakran autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás áll, amelynek a kezelése segít a panaszok csökkentésében és a teljes gyógyulásban.
Továbi kivizsgálás után oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-05 07:34:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

1.5 éve ismert alulműködő pajzsmirigy betegségem akkori TSH:6.9 Ho napi 50mg Letrox szedését javasolta.
2011 június TSH:2.9FT3:4.3 FT4:15. Súlyproblémáim vannak nem tudok fogyni,nagyon ideges vagyok,állandó álmossággal,fáradsággal küzdök nagyon sokat tudnék aludni,mégis fáradt vagyok.Igaz 2 éves kisfiam a mai napig elég sokat nyöszörög éjszaka így ezért sem tudok aludni.Soha nem voltam izzadós most igen.
Szeretném megkérdezni,hogy ez a gyógyszeres terápia megfelelő-e vagy szükség lenne további endokrinológiai vizsgálatra.? UH:neg.
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy csökkent működése és az elhízás között szoros kapcsolat van.A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Tisztázni kellene, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigy működést és azt, hogy van-e más oka a fokozott hízásnak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-05 07:27:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr! Azt szeretném megkérdezni h én 19 éves vagyok. Akkor most én még mehetek gyermek endokriniológushoz? Vagy engem már máshova fognak küldeni? Nekem a panaszaim: kimarad a menstruációm már egy éve lassan, ször növekedett ki ahol egy lánynak nem lenne szabad. És mióta ezek a tünetek meg vannak híztam is 20 kg.
Egyébként azt megjegyzem hogy sosem volt rendszeres. Én arra gyanakszom hogy pajzsmirigy betegségem lehet. Mert volt egy nagymamám akinek strummája volt és neki is ott nőtt szőr ahol nem kellett volna. Meg volt teljesen vastagodva a nyaka. Utánna cukorbeteg lett, és szív beteg. Az lenne a kérdésem, hogy az én tünteim között meg a nagymamám betegségei között van e összefüggés? Azaz ami bennem bujkál az örökletes?
Milyen vérvizsgálatot kérjek a házi orvosomtol? Mert azt is hallottam hogy érdemes már vérvételi papirt vinni.
Elnézést kérek hogy ilyen furán összekuszálva kérdezem meg amit szeretnék.
Várom válaszát!
Kedves Kérdező!

Valóban tisztázni kellene panaszainak hátterét. 18 évesen már felnőtt endokrinológushoz is mehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-04 07:41:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét szeretném kérni. Alul működő pajzsmirigy betegségem van, pár éve az Ön betege vagyok. Euthyrox 100mg szedtem tél folyamán laborvizsgálat TSH: 23,69 uIU/ml volt. A háziorvosom megemelte az Euthyrox adagját 150 mg vérnyomásom ezután, az egekbe szökött rossz volt a közérzetem. Majd a Professzor Úr vissza állította 125mg-ra az Euthyrox-ot, de úgy érzem ez is megterhelő a szervezetemnek a vérnyomásom 160-180 között ingadozik. A reggeli vérnyomáscsökkentő gyógyszer után pár órát lejjebb megy, délutántól ismét magas hiába veszem be a déli vérnyomáscsökkentő gyógyszert minden délután felszalad. Ez lassan fél éve tart, mióta megemelte a háziorvosom az Euthyrox-ot. Míg a 100mg Euthyrox-ot szedtem jó volt a közérzetem. Októberre van időpontom Önhöz, addig is szeretném megkérdezni mit tehetnék, mennyire nagy gond a 20 uIU/ML körüli TSH. Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel Tóth Lászlóné
Tisztelt Tóth Lászlóné !

Köszönöm kérdését, mert pontos és lényeges adatot nyújtott betegstásainak is, akiket a hormonértékek alapján mechanikusan kívánnak kezelni. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböz-tetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Végül:Euthyrox100-t szedje, a továbbiakat a viziten megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-03 12:59:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét szeretném kérni 6 és fél hónapos kislányommal kapcsolatos endokrinológiai és immunológiai kérdésekben.
A kórtörténetünk a gyermek 2 hónapos korában kezdődött, amióta is folyamatosan evési problémával küzdünk (nem akar enni). 5 és fél hónapos volt, mire egy gasztroenterológus megnézte a pajzsmirigyfunkcióit, amikor kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködése van. (TSH=7,117; T3=7,09; T4=15,83). Egy hónapig szedtük negyed szem L-Thyroxin 50-t, mire a TSH szintje lement 1,695-re (T3, T4 értékek nem változtak). Javaslatra egyik nap negyed, másik nap nyolcad tablettát kell adnom ezután neki (osztott porban). Az orvos nem javasolta a pajzsmirigy ultrahangját, a vizsgálat nehézségére hivatkozva. A vérből megnézte a thyreoglobulin spec AT és az anti-TPO szinteket, ami normál értéket mutatott, így az autoimmun betegséget kizárta. Két hónap múlva kell újra vérvételre mennünk. Evési nehézségeink azóta kisebb mértékben javultak, de az utóbbi napokban újra visszatértek.
Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint szükséges-e másfajta vizsgálat a tisztánlátás végett.
Hogy alakulhatott ki nála alulműködés két hónap alatt, ugyanis az újszülött kori vérvételekor normális volt a TSH szintje. Van-e esély arra, hogy kinője, ha igen akkor ennek hány százalék esélye van és ez kb. mikorra várható?

Immunológia kérdésem pedig az lenne, hogy kiderült a vérvétel során, hogy IgA hiánya van, illetve az IgG és az IgM szintje is alacsonyabb. (IgA=<0,07, IgG=2,06, IgM=0,27). Lymphocita száma magasabb (7,4 G/L, illetve 79,2%). A vizsgálatot kétszer végezték el, így kizárható a tévedés valószínűsége.
Azt szeretném megtudni, hogy van-e esély arra, és ha igen mennyi, hogy kinövi ezt az immunhiányt? (Azzal tisztában vagyok, hogy egy éves koráig folyamatosan érik az immunrendszer.) Van-e valami teendőnk ezzel a betegséggel kapcsolatban? Amennyiben nem növi ki, milyen kilátásaink vannak a jövőre nézve?

Válaszát előre is köszöni,
Rita
Tisztelt Rita!

Ezek valóban fontos kérdések.
Kérdéseire részben a gyermekendokrinológus, részben a gyermek immunológus adhat választ (akik már a vizsgálatokat elkezdték). Az IgA hiány valóban komoly gondot jelenthet, de van esélye annak, hogy a későbbiekben normalizálódjon a szint.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 12:30:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor úr!
Évek óta fáradékony vagyok,10-15 órákat is tudok aludni,akár több napon keresztül.Mindig fázom,amikor más rövid ujjúban,akkor én még mindig pulcsiban vagyok.A bőrömmel is sok gondom van,mindig száraz,fürdés után viszont ha törölközöm,akkor meg mállik.Mostanában sokszor van,hogy rekedt vagyok,meg nem tudok spontán nyelni,csak ha rákészülök.Egy évig jártam hátfájásommal orvoshoz,megállapították,hogy scheuermann-kórom van,a fájdalom nem szünt,csak feleslegesen nem szeretnék orvoshoz fordulni.Ezek a panaszok mióta az eszemet tudom megvannak,a nyelési gond csak az új.Az a kérdésem,hogy érdemes-e orvoshoz fordulnom?Fél éve vettek tőlem vért,a sima vérképen vannak pajzsmirigy betegségre utaló jelek?

Tisztelt Kérdező!
Valóban állhat panaszai hátterében pajzsmirigybetegség is. Ugyanis amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
További immunoendokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 12:26:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

Az Ön betege vagyok 2010. február óta, és most októberben kell visszamennem a Bajcsyba. Az én betegségem hashitoxicosis, Graves-Basedow-kór. Háziorvosom a vérképellenőrzése mellett megnézette a TSH-t is, ami már 4,350. Tisztában vagyok vele, hogy nem a TSH-t kell kezelni, de sajnos a hypothyreosis tünetei már jelentkeznek, lelassulás, fáradékonyság, libidó csökkenés, fázósság. Elkértem a márciusi vérvétel eredményét, amit a Bajcsyba csináltak. Itt 2 eredmény volt pozitív, a TRAK 1,89 és az Anti TPO 15,19, a TSH ekkor még csak 2,5 volt. Kérdésem az lenne, hogy a Metothyrin-t ugyanúgy kell szednem ? Most napi fél szem gyógyszert szedek. Üdvözlettel, Keller Attila
Tisztelt Keller Attila!

A Metothyrinből 1/2 tbl-t szedjen (ez nem csak a TSH-ra, hanem az immunfolyamtra is hat). A gyógyszer elhagyása esetén a betegség kiujulásának veszélye áll fenn. Amennyiben panaszai volnaának, akkor Euthyrox50-ből 1 tbl-t szedhet.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 12:23:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném tanácsát kérni betegségemmel kapcsolatban. 2004 óta kezelnek pajzsmirigy-alulműködéssel, jelenleg Letrox tablettát szedek. 2008 januárjától inzulinos cukorbeteg vagyok. Betegségeim ezidáig nem okoztak nagyobb problémát. Két egészséges gyermeket szültem 2006 ill. 2009-ben. Mostanában viszont éreztem, hogy valami nincs rendben. A menzeszek egyre jobban megviselnek, ingerült vagyok, a reggeli vércukorértékeim megasak. Most voltam vérvételen, ahol a TSH 0,08 lett, Pedig mindig jó vagy kicsit magasabb szokott lenni. A pajzsmirigy és a hasnyálmirigy működése mennyire hozhetó összefüggésbe? A menzeszre is lehetnek hatással? Köszönöm segítségét! Petra
Tisztelt Petra!

Az egyik probléma, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés oka nem derült ki. A pajzsmirigybetegség és a cukorbetegség gyakorta társunak egymással, továbbá menzeszzavar és hasnyálmirigy csökkent funkció is előfordul.
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 07:54:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr. Úr!

Az Ön betege vagyok, és autóimmun-thryeod. kezel ( napi 200 ug szelént, 1 CM3 amit Ön javasolt). Letroxból már közel 75 ug szedek és 40 mg nolplaza-t savcsökkentésre. Az elmúlt időben nagyon fáradékony lettem és azért is emeltem a letroxon. Minden reggel először a nolpalazát szedtem és rá 2 órára a letroxot. Most fordítottam, azóta jobban vagyok, de a sav viszont nőt. Mit javasol, talán este kellene beszednem az egyik gyógyszert?

Előre is köszönöm válaszát!

Üdvözlettel,
Barbara
Tisztelt Barbara!
A Letrox az alkalmazás módja miatt nem megfelelően szívódhatott fel.
Két lehetőség van:
1. Reggel a Letoxot vegye be és este a Nolplazát
2. Reggel a Nolplazát és este a vacsora után 2 óraával a Letorxot.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 07:49:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Segítségét szeretném kérni a következő probléma megoldásában. Öt éves kislány unokám jobb melléből bizonyos irritációra, nyomásra (vállon keresztbe átvetett táskapánt, biztonságiöv) egy-két vércsepp szivárog. Ezt egy hosszú autóút után vettük észre, ahol a biztonságiöv keresztezte a polóján két kis vércsepp látszott. Az ultrahang eredmény negatív, a vérvétel nem mutatott bakteriális fertőzést. Szeretném tudni, hogy mi lehet ennek az oka és hová forduljunk.
Segítő válaszát várva
Köszönettel:
Győre Carmen
Tisztelt Győre Carmen!

Az unoka panaszaival gyermekgyógyász endokrinológushoz forduljon.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-02 07:45:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2010.08 hónapban laparatómai műtét következtében nagy vérveszteségem volt.Majd októberében derült ki hogy hashimoto thyreoditisem van.Akkor a Tsh:6.53 mU/l,FT4:16.69 pmol/l,FT3 4.49 pmol/l, A-TG:520,5 IU/ml,ATPO:118,3 IU/l ELL:(N)értékeket állapították meg,melyre Letrox 50 ug kaptam.Azóta 3 havonta járok ellenőrzésre.A contr.vizsgálatoknál az értékeim: (2011.01.- TSH: 0,25 mIu/l, FT3 2,7 pg/ml, FT4 1,25 ng/dl; 2011.04.- TSH 16,2uIU/ml, FT4 1,13 ng/dl, FT3 2,56 pg/ml; 2011.05.18- TSH: 9,10 UIU/ml, FT4 1,32 ng/dl,FT3 2,69 pg/ml).Jelenleg 62,5 ug Letrox tbl.-t szedek.A hangulatom nagyon labilis.Az ízérzésem megváltozott.Többször ok nélkül elsírom magam,azt érzem belső remegésem van és időnként nagyon fázom,fáradékony vagyok,az arcom kipirul és lángvörös lesz,hullik a hajam,a mentruációm is megváltozott és sajnos már a házas életet sem az igazi!
Azt szeretném megkérdezni Öntől,hogy ezek a tünetek meddig lesznek?Szabad e szedni multivitamint mely jódot is tartalmaz?(Pl.:Lenkei)Van -e esély arra hogy a tbl.-t elhagyjam?Befolyásolja e a stressz a TSH szintet?Lehet e sportolni?
(Úszás,kerékpározás)Szabad e kihagynom a vacsorát és helyette csak puffasztott rizst fogyasztani (345kcal)
Köszönöm válaszát!
Bocsánat,de az előbb rossz e-mail címet írtam!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos tünetei nagyon típusosak. Az autoimmun pajzsmirigygyulladás valószínüleg még most is fennáll, ez további kezelést ígényel.
Mindenek előtt szervetlen jódot ne szedjen!!!!!!
Ami a tünetek társulátait illeti:
Korábban már írtam róla, hogy a Hashimoto thyreoiditis ugyan szervspecifikus betegség, de gyakran társul más szervi betegséggel (hajhullás, menseszavar, meddőség, elhízás, szívbetegségek, gyomor-bél gyulladás stb)
Ami a stressz illeti: utalok ezen a honlapon a blogomban olvasható cikksorozatról.
Ami az ízérzést illeti:
A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is. Számos alapvető életfunkció során nélkülözhetetlen szerepe van: táplálkozás, beszéd, ízérzés, de pl. a nyelvgyökön található nyelvmandula az immunvédekezésben vesz részt.
Az utóbbi évek kutatási eredményei bizonyították, hogy a nyelv ízek iránti képessége egyrészt öröklött, másrészt bizonyos betegségek hatására változik - mondta el Prof. Balázs Csaba endokrinológus. Az ízeket a nyelv különböző részein érezzük. A legújabb kutatások bizonyították, hogy az édes és a keserű elkülönítésében örökletes faktorok, gének játszanak szerepet. Arról is egyre több adat áll rendelkezésünkre, hogy ezek az ízérzetért felelős gének gyakran társulnak egyes betegségekkel (daganatok, anyagcsere betegségek, stb.).
Nem véletlen az, hogy egyes emberek egyébként előnyös ételeket kellemetlennek (keserűnek) éreznek és ezért nem fogyasztják, másokból viszont túl sokat is esznek! Az ízek érzése ugyanis megváltozhat és ez a változás bizonyos betegséggel való társulást is jelezhet. A legmeglepőbb megfigyelést japánt kutatók tették az elmúlt év végén. Kimutatták, hogy nemcsak cinkhiányban, de egy bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségben sem tudják a betegek az ízeket elkülöníteni. Ezt a jelenséget idegen szóval diszgeuziának hívjuk és érdekes módon az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségekben is megfigyelhető.
A „nyelvégés” (égő érzés a nyelven és a szájnyálkahártyán) néha nagyon nehezen kezelhető betegség. Bizonyos vitaminok hiánya (A, B), hormonális változások, vészes vérszegénység, cukorbetegség lehetnek a háttérben, de gyakran észlelhető a reflux-betegség kísérő tüneteként is.Az ízérzés csökkenése (hipogeúzia) vagy elvesztése (ageúzia) rendszerint a nyelvet érintő betegségekre vezethető vissza. A jelenség megfigyelése nem csak azért hasznos, mert korán felhívja a beteg és orvosa figyelmét a pajzsmirigy autoimmun betegségére, hanem azért is, mert a gyógyulás után az ízek érzése teljes mértékben helyreállítható.
Ami a csökkent libidót illeti:
A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére Részletes kivizsgálás javasolt. (elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-01 12:20:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja