SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur!
Negy eve szenvedek egy furcsa betegsegtol, de nem talaltam senkit aki kepes lenne diagnosztizalni. En ugy gondolom, hogy a tuneteimet okozhatja hipofizis adenoma, autoimmun betegseg vagy lehet pajzsmirigy betegseg is, de en nem vagyok orvos. A sajat penzembol probalok meg vizsgalotokat csinaltatni, hatha kiderul valami, ugyanis az orvosok altal kert eddigi laborvizsgalatok normalisak lettek. Arra szeretnem kerni, hogy segitsen nekem ha tud. Leirom a tuneteimet, amennyire csak lehet roviden, es ha barmilyen hasznalhato tippje van vagy javaslata, hogy milyen specifikus laborvizsgalatokat, ultrahangot vagy MRi-t csinaltassak, az nagy segitseg lenne es nagyon megkoszonnem. Sajnos nem kaptam idopontot az allergiologian, mert be vannak tablazva, szoval maradt ez az ut.
Az egesz egyik pillanatrol a masikra kezdodott. A tuneteim a kialakulasuk sorrendjeben:
Egyik nap ugy ereztem, hogy valami fajsulyosabb anyag folyik vegig az ereimben es utana nyugalom arasztott el. Azota nagyon nehezen jovok duhbe, szinte minden lepereg rolam. Azelott a menstruaciok elott egy vagy ket hettel depresszioba estem es gyakran meg akartam halni. Ez teljesen megszunt, sot nem vagyok kepes veszekedni sem rendesen, mert nem megy fel bennem az adrenalin, nem feszulnek meg az idegeim, csak allok mint egy \\\"birka\\\". Meg a hangomat is nehezemre esik felemelni. Ettol fuggetlenul egy pozitiv, optimista ember lettem, ami nem volt jellemzo.
Masfel honap mulva hirtelen, fajdalmasan elkezdett egni a fejborom. Ket nap mulva megszunt, azonban nagyon eros diffuz hajhullas vette kezdetet (800 szal). Azutan apro, szintelen kiutesek jelentek meg az arcomon korben, de csak egy hetig voltak ott. Azonban a nyakamon mar voros, leginkabb szortuszo gyulladasra emlekezteto kulonallo \\\"acnek\\\" jelentek meg. Nem viszkettek, nem voltak gennyesek, inkabb apro vizenyo volt a tetejukon vagy homogenek voltak. Az elettartamuk nehany oratol napokig tartott, soha nem szaradtak le, csak eltuntek. Nehany volt az arcomon is , de nagyon ritkan. Aztan megjelentek a fejboromon is, de ott mar maskent viselkedtek. Elozsor a bizsergest ereztem, aztan par perc mulva elojott a voros, fajdalmas dudor. Aztan \\\"jottek a paranyi fergek\\\" es elarasztottak a fejem, de csak az allamig. Az orromban, fulemben, arcomon es a fejboromon mintha paranyi fergek hemzsegtek volna, ami orjito volt. Ezek a tunetek valahogy periodikusan mindig felerosodtek, volt par nap amikor konnyebb volt.
Azutan elkezdett fajni a jobb vallam, majd a konyokom es az izuletek az ujjaimban. Azutan csipeseket erztem az izuleteknel, de amikor megvakartam, nem latszott semmi sem. Viszont az ujjaim kezdtek megmerevedni utana. Nagyon nehez volt hasznalni a kezem es amikor kezet fogtam valakivel, olyan volt mintha tuz egetne a csontjaimat. A jelenseg elkezdodott a bal vallamban is es vegul vegigment a testemen egeszen a labujjaim hegyeig. A csipesek utan az izmaim megmerevedtek. Pl. reggelente csak a sarkamon tudtam jarni, mert keptelen voltam behajlitani a labfejem vagy TV nezes utan alig tudtam megmozdulni. Azutan izomgorcsok alakultak ki a legvaratlanabb pillanatokban es helyeken. Majd vegul, addig meg nem tapasztalt kimerultseg lett urra rajtam, de ez csak harom honapig tartott. Abban az idoben allandoan sebes volt a szajpadlasom is. Egyeb tunetek is voltak meg pl. a talpam elulso parnazott resze fajdalmasan luktetett, etkezesek utan elgyengultem, sulyproblemaim lettek (feszedtem), a hideget alig ereztem holott mindig fazos voltam azelott, a mehem nagyon fajt amikor orgazmusom volt- ez fel evig tartott, azutan a libidom jelentosen csokkent.
Masfel ev mulva a menstruaciom korabban erkezett meg egy hettel es azt vettem eszre, hogy a tuneteim enyhultek. Aztan ket honap mulva megint jobb lett minden. Sot azota a menzeszem napra pontosan erkezik es csak 5 napig tart. Korabban ez nem igazan volt jellemzo. Ettol fuggetlenul meg ma is minden tunetem letezik, de sokkal enyhebben. Mar kilatszik a fejborom, a \\\"fergek\\\" meg mindig mozognak a fejboromben es a szemoldokomon, az \\\"acnek\\\" meg mindig jelen vannak a nyakamon, fajnak a kezfejeim es meg luktetve faj a talpam elulso resze is. Periodikusan rosszabbodnak vagy leszenek jobbak. Nekem ugy tunik, hogy van osszefugges a ciklusaim es a tunetek valtozasai kozott. Faj a bal szemem is , de teljesen kiszamithatatlanul, valamint a fejem teteje is a bal oldalon. Neha vizualis problemaim is vannak ilyenkor. Eleg sokat rangatodzik az also szemhejam a jobb szemem alatt.
Meg kell meg emlitenem, hogy fel evig \\\"megfaztam\\\" minden honapban pontosan egy hettel a menzesz elott. Minden tunetem rosszabbodott, raadasul elkezdett kaparni a torkom es belazasodtam. Ahogy a menzesz megerkezett, jobban lettem. Amiert gondolom, hogy osszefugges van a menstruacios ciklus es a problemam kozt, mert mult honapban, ahogy elmult a menzeszem, mar ovulaltam is es nagyon betegnek ereztem magam. Minden korabbi tunetem elojott, sot meg a kimerultseg is. Aztan megint jobb lett minden. Ketszer neztek hormonokat (a menzesz also napjan) es mindig a normal tartomanyba estek. Prolaktint elfelejtettek, holott korabban haromszorosa volt a normal erteknek.
Nemi emelkedes volt a feherversejtben, de meg a normal tartomanyon belul maradt. Viszont a limfocitam mindig alatta van a normal tartomanynak. Az ANA egyszer volt gyengen pozitiv, de ketszer negativ. T3,T4,TSH normalis. Az anti-TPO volt 99 IU/ml es 100 volt a normal tartomany felso hatara. Nincs min elindulni, csak talalgatok. A fejemen levo tunetekre azt mondtak, hogy seborrhoea, de semmi hasonlo nincs a ket dolog kozott. Foleg, hogy nem zsiros a hajam, nem valtozott a minosege sem, valamint a hajhullas hamarabb kezdodott, mint a kiutesek.
Tudom, hogy ez egy nagy osszevisszasag, de ezzel elek mar negy eve es valami okozza ezeket tuneteket. Mit gondol Doktor Ur?

Tisztelettel,
Erzsebet
Tisztelt Erzsébet!

Több lehetőség is fennáll, amely magyarázza panaszait. Bizonyára krónikus stresszben szenved,
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Amennyiben ennek ellenére panaszai megmaradnának, részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-08 08:19:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja