SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

37 éves nő vagyok. Kb. 3 éve kezdett hullani a hajam. Bőrgyógyászom hormonális hajhullást állapított meg. Alpcort F oldatot használtam ami jelentősen csökkentette a hajhullást. Idén májusban follicularis pajzsmirigy cardinomát állapítottak meg és meg is műtöttek. A hajhullásom szinte meg is szünt, az oldat használatát befejeztem. Júniusban radiojód kezelést kaptam. A készítmény összetétele 2026-3689 MBq I-131 NaI zselatin kapszula. A beadott dózis 2405 MBq. Ezt követően napi 125ug L-Thyroxin-t szedtem. Emellett napi 3 szelén tablettát ettem. Két hete újra, szinte egyik napról a másikra nagy fokú hajhullást tapasztalók. A vérképem negatív, csak a TSH -m : 5,62 mIU/1 . Kérdésem, lehet -e a radijód kezeléstől ez a hirtelen jelenkező újbóli hajhullás vagy esetleg a magasabb TSH értékem miatt vagy teljesen más állhat a háttérben. Újból el kezdtem használni az Alpicort F oldatot és Biovánne vitamint eszek, jó irányú változást még nem tapasztaltam. A fodrászom szerint a fejtetőmön illetve a halánték tájékán figyelhető meg a hajritkulás. Tehát lehet, hogy hormonális? Mit tehetnék, hogy megszűnjön a hajhullásom?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Andi
Tisztelt Andi!

Több ok is állhat a fokozott hajhullásának hátterében, ezeket ki kellene vizsgálni. Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. De az erős hajhullás komoly kórképek kísérője is lehet. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással. A hajhullás hátterében gyakran autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás áll, amelynek a kezelése segít a panaszok csökkentésében és a teljes gyógyulásban.
Továbi kivizsgálás után oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-05 07:34:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja