SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Professzor Úr!
Október 07.-én írtam Önnek!
SOS! Segítséget kérve hajhullásos probléma miatt. Akkor nem tértem ki rá, de ez nem egy általános sima hajhullás.
Elég drasztikus, szinte csomókban hullik. Ezt nagyon drasztikus napról-napra látni.
Az Ön által megadott számon csak februárra tudtak időpontot adni.
Addig is mitévő legyek?
Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!!

Most is azt tanácsolhatom, hogy részletes kivizsgálás (immuno-endokrin típusú) után oki kezelés indokolt.
Jó egészséget , minél előbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-12 07:26:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Ur!
Par eve diagnosztizaltak PCO-val , nogyogyasznal derult ki es Diana 35-ot szedtem egeszen egy evvel ezelottig. Nem szerettem volna fogamzasgatlo hatasu gyugyszert szedni, ezert utana neztem a PCO-nak, lefogytam 20 kilot (most 58 kb vagyok 173 cm) es kerulom a cukros eteleket, probalok sokat mozogni. Inzulin vizsgalaton is voltam, szerintem nem lett tul rossz az eredmeny, picivel magasabbak az ertekek a normalisnal.
Glucose 0, 60,90: 5.08, 8.19, 6.55 mmol/l, Inzulin: 5.31, 34.11, 33.22 (2010 november)
Az egyik legzavarobb tunet a hajritkulas es zsirosodas viszont megmaradt es egyre vekonyabb szalu, ritkabb a hajam. Az inzulinon kivul nem csinaltattam mas hormonvizsgalatot, es probalok endokrinologust keresni de nem igazan tudom, hogy fogjak hozza. Maganrendeles, beutalo? Vagy ezekre a vizsgalatokra a nogyogyasz is el tud kuldeni?
Gyanitom a magas tesztoszteron ertek lesz a ludas a hajhullasban. Kerdeseim a kovetkezoek: van valamilyen hormonkezeles erre ami mellett teherbe lehet esni, nincs fogamzasgatlo hatasa? A metformint szoktak felirni ugy lattam, de nekem kifejezetten az androgen tunetekre kellene, az inzulinnal nincs szerintem gond. (A borom nem pattanasos, a ciklusom is rendben van, a szorosodes sem veszes, de a hajhullas aggaszto) A masik kerdesem, hogy ha sikerul megallitani a hajhullast visszano-e a kihullott haj, vagy ennyi marad? Gondolkodjak-e hajbeultetesen?
Meg egy eszembe jutott: elkezdtem naponta 2X borsmenta teat inni (plusz ligetszepe kapszulat szedni), allitolag tesztoszteron csokkento hatasa van. Kerdesem az, hogy ez tenyleg igy van-e es ha igen, befolyasolja –e egy esetleges hormonvizsgalat eredmenyet.
Valaszait elore is koszonom.
Udvozlettel,
Lena

Tisztelt Lena!

Nagyon sajnálom, hogy eddig kevés információt kapott.
A PCOS egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója. A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
•  Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
•  Meddőség
•  Sok, apró ciszta a petefészekben
•  Aknés, pattanásos bőr
•  Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
•  Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
•  Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
•  Súlyproblémák, elhízás
•  Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
•  Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
•  A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
•  Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
•  Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
•  A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
•  Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
•  Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
•  A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
További vizsgálatot javaslok. Elérhetőségem 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-11 08:01:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ur!
Nagyon kétségbe vagyok esve.2006-óta pajzsmirigy alulmüködésem van.Akkor kaptam rá gyógyszert is azóta kezelve van.Hol beáll hol nem de állandóan szedem a letroxot.Ma elmentem a háziorvosomhoz és ő mondta meg a legfrissebb papirjaimból amit kaptam az endroklinológustól hogy autóimmun beteg is vagyok.Nagyon elképedtem mert nekem nem is néztek ilyen fajta labort.Most kerestem elő a 2007-es papiromat azon van egy olyan hogy az ATPO:1000 felett van.Ezt nekem akkor sem mondták és félek nem teszek meg iyg mindent amit kellene erre a betegségre.Ön mit javasolna ,most kellene valamit még szednem ,vagy egyáltalán mi ez az Autóimmun betegség nállam.És ez veszélyes e?
köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján valószínűleg autoimmun betegsége van.Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást és attól függően oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-11 07:56:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném megkérdezni a Professzor Úr véleményét a barátcserjéről.
Azt olvastam róla, h. csökkenti a premenstr.-ós tüneteket ill. a hormon háztartásra is hatása van.
A konkrét kérdésem, h. milyen módon hat a hormonműködésre?
Kik szedhetik /pl. azok is, akik szednek valamilyen hormonális fogamzásgátlót v.
pajzsmirigy betegségük van / ?
Válaszát köszönöm! Üdvözlettel : Ditta
Tisztelt Ditta!
Az orvosi egyetemen szinte unalomig használt kifejezés volt, hogy „már ezt a görögök is tudták!” Mielőtt az elmúlt héten Görögországba utaztam végigolvastam az ókorban általuk leírt számos tanulmányt és írást. Eddig is tudtam, hogy a görög orvoslás Európa legfejlettebb gyógyító tevékenysége volt, s a Kr.e. IV. században már olyan magas fokon művelték, hogy a Perzsa Birodalom királyi udvaraiba is görög orvosokat hívtak a királyi család ellátására. A görög orvoslás megalkotta az egészség és a betegség ellentétpárját, az emberek hittek az ellentétek harmonikus egyensúlyában és a természet gyógyító erejében. Éppen ezért az Aszklépiosznak, és egyéb gyógyító isteneknek szentelt templomaikat – melyek a legelső kórházak voltak – gyönyörű és nyugalmas környezetben építették. E templomok szanatóriumként is funkcionáltak, mert a betegek hitték, hogy álmukban meglátogatják őket az istenek. Kiválónak bizonyultak a pszichoszomatikus betegségek kezelésében is. Tanulmányozták a természeti törvényeket, prognózist és diagnózist állítottak fel. A Kos-szigeti iskola fontos szerepet játszott az olyan jelentős gyakorlatok kialakításában és elterjesztésében, mint a diagnózis és prognózis tanítása, pontos kórtörténet felállítása, vagy a beteggel való együttműködés hangsúlyozása! A hippokratési iskola legnagyobb vívmánya azonban az, hogy nyíltan szakított a filozófiával, azaz a spekulatív orvostudománnyal. Ehelyett a közvetlen tapasztalást tartotta fontosnak. A betegségek megfigyelése az általánosítás miatt volt fontos. A görög orvoslás fejlődésének történetében kiemelkedő jelentőségű volt az elméleti eredmények gyarapodása. Az egyetemes természet eredetét és okát kutató görög tudósok kiemelt helyen foglalkoztak az ember külvilághoz való viszonyával. A századunkig meghatározó, számtalan formában átvett és zsinórmértékül szolgáló görög orvosi-elméleti rendszerek (pl. a hippokratészi iskola tanításai) az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését, a holisztikus szemléletet hangsúlyozták, és nem magát a gyógyítást. Számomra egyik legmeglepőbb és legkevésbé ismert az endokrinológiai (hormonális) kezelésekre vonatkozott (Endocrinology in ancient Sparta, Endocrinology in ancient Sparta HORMONES 2007, 6 (1):80-82, Medical School, University of Crete, Heraklion, Crete, Greece), amelynek legfontosabb gyakorlati, aktuális részleteit szeretném megosztani kedves Olvasóimmal. Jóllehet a szónak mai értelmében orvostudomány 3 ezer évvel ezelőtt még nem létezett, de számos olyan megfigyelést tettek, amelyek mai is lenyűgözők. A legfontosabbnak azt tartom, hogy egyes növények gyógyító hatásait ismerték és alkalmazták. Ezek egyike volt a barátcserje (Vitex agnus-castus L.), amelyet alapvetően hormonális zavarok kezelésére használtak (1. ábra). Megfigyelték, hogy hatására lényegesen csökkent a meddőség, a menstruációs, klimaxos panaszok száma és mértéke. Korunk orvoslása kétkedve fogadja ezeket a módokat. A régi elvet, „de omnibus dubitandum est” (vagyis mindenben kételkedni kell) én is osztom, ezért mentem utána ennek a problémának és kerestem a választ arra a kérdésre, hogy ez a növény, ill. növényi kivonat valóban hatásos-e. Meglepődve tapasztaltam, hogy a barátcserje hatásai valóban meggyőzőek. Az egyik legismertebb orvosi lap, a British Medical Journal közölte, hogy 1634 nőbetegben ez a készítmény csökkentette az ún. premenstruációs tüneteket, rendezte a menstruációs zavarokat és jelentősen csökkentette a meddőséget is. Ezt a megfigyelést egészítették ki azzal, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők számára is kedvező hatásúnak bizonyult, jelentősen mérsékelte az autoimmun gyulladás tüneteit is. Ezt a növényi kivonatot javasolta 2010-ben az európai orvosok szövetsége (2. ábra)
Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy miképpen hat ez a természetes anyag, milyen dózisban érdemes alkalmazni, mikor nem szabad szedni?
• A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).
• Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:
o Meddőségben
o Menstruációs zavarban
o Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
o PCOS-ban
o Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
o Kóros elhízás esetén
o Depresszióban
Adagolás: a frissen szedett magvakat tisztítás után átdarálják, üvegbe teszik. Felöntik 96%-os alkohollal, tetejét csavaros tetővel lezárják. 10-14 napig érlelik, mindennap kétszer alaposan felrázzák. Az érési idő lejárta után leszűrik, az ázalékot vízzel átforralják. Szűrés után annyit adagolunk belőle az alkoholos kivonathoz, amennyivel 38-40 százalékosra hígíthatjuk. Naponta háromszor 10-20 cseppet fogyaszthatunk. A növény magjából készült porból napi 2 g, vagy 2-4 kapszula, 1-2 teáskanálnyi, a gyárilag előállított cseppből 20-30 csepp (180 mg) javasolt.
Az alkalmazása legalább 3 hónapon át szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Mellékhatásokat nem észleltek.
• Nem szedhetik:
o Terhesek
o Fogamzásgátló készítményeket szedő nők
o Szoptatás ideje alatt
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-10 11:01:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Hashimoto thyeroiditisem van, napi Euthirox 75-öt szedek rá.
Ismerősöm azt javasolta, hogy naponta 2x 6-8 percet Bioptron lámpával kezeljem a pajzsmirigy területét és kenjem be D3 krémmel (5.500 NE = 1 pumpányi).
Önnek mi a véleménye erről, valóban lámpázhatom a területet és használhatom a krémet is?
Válaszát előre is köszönöm!
További szép napot kívánok!
Tisztelettel:
Éva
Tisztelt Éva!

Az alkalmazott kezelés kedvező hatásáról nincsenek bizonyítékok az irodalomban.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-10 10:56:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A kérdésem az lenne, hogy: a laborleletemen a TSH: 0,63mIU/l, a T4: 1,02 ng/dl. Ezek a laborlelet határértékei belül vannak. Viszont a T3: 2,17pg/ml.
A kérdésem az lenne, hogy kell e foglalkozni ilyen kis eltéréssel? Az utóbbi 3 hónapban a konyhasót felváltottam a himalája sóra és már évek óta szedek napi egy kelp moszat tablettát (ezzel nem is volt gondom). Lehet hogy a himalája só fogyasztással már túl sok jód kerül a szervezetembe? Ráadásul az elmúlt 3 hónapban, 30 nap helyett olyan 35-36 napra jön meg a menstruációm. Ha mérsékelem a himalája só fogyasztását, akkor elképzelhető, hogy helyreáll az alulműködés?
Válaszát nagyon köszönöm.
Tisztelettel:
A.Antónia
Tisztelt A. Antónia!

A túlzott jódfogyasztás káros lehet, autoimmun folymatot indukálhat.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-10 08:12:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Professzor Úr! Köszönöm a gyors választ!
Lenne 1-2 konkrét kérdésem. /SOS hajhullás/
Az én esetemben tehát, hajhullásra nem tanácsos olyan vitamin készítményt sem szedni, ami egyéb vitaminokon kívül jódot is tartalmaz? A Béres-cseppben nincs jód, de mivel az immunrendszer működését támogatja nincs befolyása akkor, ha autoimmun betegség lehet?
Az előbbiekben leírt laborleletek adnak gyanút csökkent működésű pajzsmirigyre v. gyulladásra?
És szeretném még megkérdezni, h. a hormonszintjeim megfelelőek-e, mert a referencia tartományt nem tüntették fel. /
Még egyszer KÖSZÖNÖM!
TISZTELT kÉRDEZŐ!
a bÉRES CSEPPET SZEDHETI.
jÓ GÉSZSÉGET KÍVÁNOK:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-10 08:07:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztel Professzor Úr!
Örülök, h. rátaláltam Önre!Személyesen is fel szeretném keresni.
Addig is szeretném a segítségét kérni! SOS! Mert nagyon hullik a hajam.
Tudom, hogy ez nem ilyen egyszerű, de tálán lenne 1-2 javaslata, meglátása, tanácsa, amit előre is köszönök!
A fokozottabb hajhullás 1.5-2 hónapja kezdődött.
Előzmények: -terhesség után /13 éve/ pajzsmirigyben diagnosztizált hideg ill. meleg göb
- azóta túlsúly
- menstr. ciklus problémák /kimaradó menstr./
- utóbbi időben, nem tudom pontosan, talán izületi panaszok /egyik karon könyök, ill egyik lábon
külső talp él v. ujj csont fájdalom, járáskor pattogó hang /
Labor leletek:éhgyomri vércukor: 6,4 Terhelés: 30\' 11,1 60\' 10,7 90\' 9,3 120\' 6,9
koleszterin: 6,8 mmol/l triglicerid: 3,38 mmol/l
CK: 221 E/l
Vvt szám: 4,360 T/l Vas : 18,4 umol/l
Kálcium: 2,34 mmol/l Foszfor: 0,85 mmol/l PTHN1 6,73 pmol/l
TSH: 1,480 mE/l FT4: 13,80 pmol/l FT3: 4.64 pmol/l
Hormonok /a ciklus 5. napján/
- Tesztoszteron: 0,9 nmol/l
- FSH: 6.0 mE/ml LH: 2,9 mE/ml
- Progeszteron: 1,1 nmol/l Prolactin: 390.0 mE/l
- Ösztrad.: 124 pmol/l
- Kortizol :601.0 nmol/l DHEA :6.30 umol/l
Tisztelettel: minden jót kívánok Önnek!

Tisztelt Kérdező!

A megtisztelő kérdése valóban összetett. Mielőtt a további részletekbe mennék egy kérésem van, hogy anorganikus jódot az esetleeges javaslat ellenére se szedjen be! A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.



Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.

Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-07 11:22:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Professzor úr! 2010. januárjában kivizsgált az Irgalmas Kórházban. Semmit nem talált akkor- a PCOS miatt sportot, diétát javasolta. /Akkor Diane 35-t szedtem egy ideje, nem akartam babát még mert nem volt párom/. Most férjhez mentem családot alapítanánk szívesen, de a Diane után jöttek az andorgén tüntetek erősen és a rendszertelen menzesz is. Az ultrahang is mutatja a sok kis cisztát. Clomifen kezelés volt 2 ciklusban-nem reagálok rá. Hormonvizsgálat volt, tesztoszteron kicsit magas, FS/LH arány megborult. A éhhomi cukor 5 alatti , a terhelt cukor szintén 5 alatt. Nem akartak Metformit adni,hogy jó a cukrom. Kértem, a nőngyógyásztól külön egy inzulinos vizsgálatot is.Most csináltattam inzulint is végre. A 120 perces eredménye 21 körüli volt.Mit javasolna?Várom válaszát amit előre is köszönök. Üdv, Tímea

Kedves Timea!

Örülök, hogy babát szeretne és ennek biztos nem lesz akadálya. A Diane35 mellett valóban nem lett volna célszerű más kezelést elkezdeni. A kezelés elkezdése előtt néhány kiegészítő vizsgálatra is volna szükség (gondolom a nőgyőgyász erről felvilágosítást adott). Ezek birtokában lelehtne elkezdnei a további kezelést. Ugyanis a PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója. A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
• Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
• Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
• A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
• Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
• Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
• A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
• Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
• Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
• A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-07 07:47:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Férjem (64 éves) diagnozisa: struma polynodosa, mellette magas vérnyomása van.
A bal lebenyben (51 x 53 x kb. 80 mm) levő eddigi két nagyobb göb egyesült, 58 mm legnagyobb átmérővel s így quasi kitölti a lebenyt. A trachea jobbra dislocalt, comprimalt. Férjem a műtéttől elzárkózik.
Tud-e Professzor Úr biztató véleményt mondani!
Válaszát reménykedve várom. Szívélyes üdvözlettel: Faga-Nagy Mária
Tisztelt Faga-Nagy Mária!

Köszönöm, hogy kérdésével megtisztelt. A göbös betegségek kezelése attől függ, hogy a nagyságán túlmenően (amit szépen leírt) milyen felépítésű, van-e gyulladás, mit mutat a citológiai kép. Eygébként a pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-06 11:47:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktorúr!
Pajzsmirigy alulműködésem van de a t3,t4 értékek mindig a jó tartományban vannak,ez már többszöri labornál is így volt.A TSH mindig 5 és 6 közötti értéket mutat de a t3,t4 mindvégig normál határon belüli.ATPO-t még nem néztek eddig.Ön szerint tanácsos lenne?Ha kiderül,hogy az ATPO jó,akkor mi okozhatja még az alulműködést.A jódhiányról is hallottam még,hogy ez is okozhat alulműködést.
Ön mit tanácsol milyen vizsgálatokat végeztessek,hogy kiderüljön az emelkedett TSH oka?
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínüséggel Önnek ún. szubklinikus hypothyreosisa van. Szubklinikus hypothyreosisnak nevezzük azt az állapotot, amikor a szérum TSH-szintje meghaladja a normális felső határt, ugyanakkor a szabad tiroxin (FT4) még a normális értékhatárokon belül van. Válaszra váró kérdés, hogy az úgynevezett normális FT4-szint mellett hogyan jöhet létre emelkedett szérum-TSH-koncentráció. Az egyik legelfogadottabb nézet szerint, egészséges egyén esetében viszonylag szűk határok között ingadozik az egyéni szérum-T4- és trijódtironin- (T3-) szint, ezzel szemben az átlagpopuláción alapuló referenciatartomány határértékei egymástól távol vannak. Amit mi a normális referenciatartományon belüli pajzsmirigyhormon-koncentrációnak nevezünk, lehetséges, hogy az adott egyén esetében már nem normális, amelyre az agyalapi mirigy már reagál. További kérdés, hogy ez az elváltozás már a manifeszt hypothyreosis előhírnökének tekinthető-e, vagy csak kompenzált biokémiai folyamatról van szó. A szubklinikus hypothyreosis diagnózisa attól is függ, hogy a TSH-vizsgálat milyen módszerrel történik, és mit tekintünk a TSH-szint normális felső határának. Gyakoriságát különböző szerzők egymástól eltérően ítélik meg (1,3–17,5%); mindenesetre az megállapítható, hogy főleg nőknél, az életkor előrehaladtával gyakoribbá válik, és gyakorisága függ a jódellátottságtól is. Az esetek 75%-ában a szérum-TSH-szint csak kismértékben emelkedett meg (5–10 mE/l) és az esetek 50–80%-ában thyreoidea-peroxidáz elleni antitestpozitivitást lehet kimutatni . Ennek jelentőségét mutatja, hogy egy 20 éves követési időszak alatt évente, az emelkedett TSH-szintű és pajzsmirigyellenanyag-pozitív nők 4,3%-ánál alakult ki manifeszt hypothyreosis, míg az ellenanyag-negatív esetekben ez az arány 2,6% volt. A szubklinikus hypothyreosis kialakulásában, a manifeszt hypothyreosishoz hasonlóan, endogén és exogén tényezők játszanak szerepet .
További részletes enokrin, ill. immuno-endokrion kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-06 07:54:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Körülbelül egy éve derült ki, hogy autoimmun pajzsmirigy betegségem van! 26 éves vagyok. Előtte nem volt rá utaló jel, de a nyakamon egyre jobban látszik. Az én pajzsmirigyem nem működik se alul, sem túl. Megcsináltatta az orvosom a nyaki ultrahangot. Ez alapján: diffúzan inhomogén, szétszórt kisebb gócok. Göb nincs. Tehát semmi komoly.
TRAK, TSH negatív. anti TPO-ra még várok. Az lenne a kérdésem, ha az is negatív, akkor merre induljak el? Mert engem nem hagy nyugodni, hogy nem tudom mi okozza!!!!!! Van még egy tünetem! A havi ciklusom idelyén megduzzad a pajzsmirigyem, és olyan rossz a közérzetem! Olvastam, hogy rengeteg oka lehet, de mégis? Mit lehetne még tenni? Gondoltam egy teljes allergia vizsgálatra? Azt érdemes volna csináltatni? Illetve milyen vizsgálatot javasolna még?
Nem tudom elhinni, hogy a pajzsmirigyem jól működik, ellátja feladatát, mégis megnagyobbodott valamitől. Sokat olvastam az autoimmun betegségekről, de akkor nem az okot kellene megkeresni, és azt gyógyítani, minthogy megvárni, míg a pajzsmirigy alul, vagy túl fog működni, esetleg a mérete növekszik??????????
Válaszát előre is köszönöm!!!!!!
Tisztelettel: V.Éva
Tisztelt V. Éva!

Jól gondolja, az okokat kell(ene) megkeresni. Egy-egy laboratóriumi vizsgálat olyan mintegy pillanatfelvétel, a folyamatot nem ábrázolja. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Ráadásul az autoimmun betegségek gyakran társulnak egymással. Eért a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-06 07:48:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy van-e magánrendelése, és ha igen, akkor hogyan tudnék Önnel időpontot egyeztetni? (B-A-Z megyéből mennék.)
Előre is köszönöm,
Rita
Tisztelt Rita!

Az alábbi cím nem az én magánrendelésem. A Budai Allergia Központba jelentkezhet be és ott tudunk konzultálni. Tel: 06-30-631-9309

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-05 07:34:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
A nemrég készült inzulin rezisztencia vizsgálatom eredményével kapcsolatban lenne kérdésem. A 60 perces eredményem 49,50 mIU/L, a 120 perces 50,60 mIU/L, aminél a megadott referenciatartomány 22-79. Eszerint az értékem teljesen jó, az orvosom is ezt mondta, azonban elbizonytalanított, hogy egy meddőségi specialista szerint, akinél tegnap voltam első konzultáción, ez nem megfelelő érték. Ön mit gondol? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nem kívánom sem etikai, sem szakami okokból kommentálni a történteket. Az Ön által leírtak is azt bizonyítják, hogy az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket, másrészt a hozzáértó endokrinológus, aki megvizusgálja és esetleg célzottan (nem protokoll alapján) kiegészítő vizsgálatokat készít.
Az emberi szervezet sokkal komplikáltabb annál, hogy 1-1 laboratóriumi lelettel meg lehessen válaszolni a problémát."Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb." (Szophoklész)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-05 07:31:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Rendszertelen vérzés miatt voltam vérvételen, ahol nézték a pajzsmirigyet.
Eredményem:
TSH 3,29 mikroUI/ML
T4 szabad frakció 1,00 ng/dl
T3 szabad frakció 2,37 pg/ml

Azt szeretném kérdezni, hogy ezen eredmények mutatnak-e valami rosszat? Lehet ebből valamit megtudni, vagy teljesen rendben vannak.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel

Tami
Tisztelt Tami!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-05 07:24:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Nagyon szépen köszönöm a segítségét, amit leírt, nagyon tanulságos számomra, mióta lelkileg nem vagyok jól, azóta történt velem tényleg minden rossz egészségügyi szempontból. Az étrend amit leírt nagyon jó,pont ezeket fogyasztom mindig, és csak ásványvizet (szénsavmenteset) iszom. A lelki dolgok már nehezebb kérdés, de nagyon megfogadom a tanácsokat, mert sajnos a stressz tesztnél 9 kérdésre is igen a válaszom, csak az allergia kérdés maradt nem. Mégegyszer nagyon köszönök mindent, tisztelettel:Nikolett
Tisztelt Nikolett!

Nagyon örülök, ha segíthettem.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-04 12:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!Nem tudom, nem -e esetleg nem küldte el a rendszer a kérdésemet, előre is elnézést, ha esetleg még csak nem került sorra a kérdésem, és közben újra elküldöm. 34 éves vagyok, és autoimmun pajzsmirigygyulladásom és alulműködésem van. Évekkel ezelőtt súlyos kényszeres evő voltam nagyon mély lelki problémák miatt, aztán szerencsére saját akaraterőből kimásztam abból a súlyos dologból, van egy lányom, és szeretném megérni, hogy lássam felnőni- főleg ez segített sokat a probléma leküzdésében, és a nehéz pillanatokban. A kérdésem, amiben szeretném a segítségét kérni, lehet hogy kicsit furcsa, de nem túl sok mindent találtam ezzel kapcsolatosan az interneten. 20 éve vegetáriánus vagyok, csak a terhesség ideje alatt függesztettem fel a dolgot, nem akartam, hogy esetleg egy nem megfelelően összeállított étrend miatt baja legyen a babának. Az interneten olvastam pár dolgot, leírták, hogy főleg szójás dolgokat nem szabad enni a pajzsmirigybetegeknek , de ellenben egyenek sok halat meg tenger gyümölcseit, meg pár zöldséggel kapcsolatban találtam még adatokat étrendre vonatkozóan.Ön szerint ártok azzal ezeknek a betegségeknek, ha nem fogyasztok húst? Fontolóra kellene vennem a hús újbóli beiktatását az étrendembe, vagy nincs szükség rá? Sajnos a betegség miatt nagyon nagyon fáradékony vagyok, a túlsúlyom is nagyon sok, azt is szeretném csökkenteni, és még emésztési és nőgyógyászati panaszaim is vannak-ezeknek a megjelenésében úgy vettem észre sajnos a kényszeres evés is közrejátszott,vagyis az én hibámból történtek.Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, és várom megtisztelő válaszát. Köszönöm, hogy időt fordít levelem elolvasására, és egyúttal gratulálok lelkiismeretes munkájáért.Látom milyen régóta válaszol a kérdésekre, és milyen részletes, mindenre kitérő válaszokat ad, nagyon szép dolognak tartom, hogy a munkája mellett még ennyi időt áldoz a sok segítségét kérő emberre.További sok sikert kívánok Önnek, és minden jót !Tisztelettel: Nikolett
Tisztelt Nikolett!

Sok és fontos kérdést tett fel. Ezek mindegyikére így nem fogok tudni kitérni, de a legfontosabbat igyekszem megválaszolni.Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Egyre többet hallunk arról ugynais arról, hogy a stressz is felelős betegségeink kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 12:42:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt profeszor Ur!
Nagyon köszönöm hogy megtisztelt válaszával és a telefonszámával:
Én vagyok az a 27 nö aki a hirzutismusban szenvedek.
Volna még egy kérdésem önhöz: vizsgálat menyibe kerülne vagy a tb vinanszirozza e nekem a vizsgálatot?
Megtisztelö válaszát elöre is köszönöm Ani
Tisztelt Ani!

Kérem hívja fel a 06-30-631-9309-es telefonszámot. Ott tudnak további felvilágosítást adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 11:08:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nemrég kaptam kézhez laboreredményemet, mely szerint az anti-TPO-m 370 IU/mL (ref. <35), a TSH: 2,05 mU/L (ref. 0,4-4), fT4: 11,3 pmol/L (ref.7-15,96). Mire utal, hogy bár a tsh-m és a ft4 eredményeim jónak mondhatók, mégis ennyire magas az anti-TPO? (Addisonom, PCO-m, cukorbetegségem, és hyperprolactinémiám is van ezen kívül.) Volt már két vetélésem, anti-TPO-t akkor nem néztek. Előfordulhat, hogy ez is okozhatta őket?
Ebben az esetben is, hogy a tsh, ft4 jónak mondható, gyógyszeres kezelés várható? Ha igen, akkor az a most normálisnak mondható tsh-t nem fogja rontani?
Bár fT3-at nem néztek most, de amennyiben nem fog - valamilyen kezelés hatására - javulni az anti-TPO-m, érdemes-e rT3-at is nézetni? Ha jól tudom, Mo-on ez nem bevett szokás, azonban annak magas értéke is okozhatja, ha nem javul az anti-TPO értéke.
Válaszát megköszönve,
H.
Tisztelt H.!

A rT3-t nem feltétlen kell vizsgálni. A rT3 és az anti-TPO között nincs összefüggés. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Az autoimmun folyamat - miként erre egyik korábbi válaszomban kitértem és az ábrát is mellékletem - megelőzi a hormonális változásokat.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
• Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés! A kezelésnek is komplexnek, holisztuikusnak kell(ene) lennie.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 11:06:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsát szeretném kérni. Az egészségügyi problémáim pár hónappal ezelőtt kezdődtek erős fej és lábfájással, de a fájdalom változó volt. A fejfájást gyakran a tarkómnál éreztem, vagy a homlokomnál volt hogy jobb oldalt, ami pedig a lábamat illeti gyakran bekeményedett a vádlim, feszített a combom és volt hogy a térdem fájt, bizseregtek a lábaim. Reumatológián két alkalommal kaptam szteroid injekciót a fájdalom enyhítésére ami pár napig használt de ezt követően a tünetek visszatértek és mellette még hát és nyakfájdalom is jelentkezett, szédülés, rosszullétek, szemfájdalom / fáradtság illetve alkalmanként szívkörnyéki fájdalom. A tünetek nem egyszerre hanem általában váltakozva jelentkeznek. Egy vérvétel során kiderült hogy a pajzsmirigyem alul működik, a THS érték 5,68 mU/I volt (T4 1.26 , T3 2.90), a kontroll vérképen pedig a TSH 5,59. Az anti TPO érték 489 U/ml amire az orvos azt mondta, hogy nem kell vele foglalkozni. Napi fél Letrox 75 tablettát kezdtem el szedni az elmúlt napokban és 3 hónap múlva lesz a kontrollvizsgálat. Érdeklődni szeretnék hogy mind ezek a tünetek összefüggésben lehetnek e a pajzsmirigy alul működésével valamint interneten olvastuk a professzor úr egy cikkét a szelénhiányról és szeretném megkérdezni hogy ilyen esetben ajánlott e esetleg szelén tabletta szedése.

Válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:
Eszter
Tisztelt Eszter!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A fentiekből nem derül ki a betegségének az oka. A Letrox a csökkent pajzsmirigyműködésre hat, de egyéb hatás nincs.
A szelén hiány fontosabb tünetei:
Csökkent pajzsmirigyműködés (Hypothyroidism )
Csökkent stressztűrő képesség
Hajhullás
Sterilitás különböző formái
Csökkent immunológia védekező képesség
Emelkedett koleszterin szint
Fertőzésekre fokozott hajlam
A bőr korai öregedése
Rosszindulatú betegségekre fokozott hajlam (családi halmozódás)
Szívbetegségek (koszorú érbetegség, ritmuszavarok)
Májkárosodás, májbetegségek

Melyek azok a betegségek, amelyekben ajánlatos a szelén kezelés?
Hypothyroidism ,Pajzsmirigygyulladás
Immunhiányos állapotok
Szívbetegségek
Asthma
Hajhullás egyes formái (autoimmun eredetűek)

Mire és hogyan hat a szelén?

Csökkenti a változó kór tüneteit, a hőhullámokat
Javítja a pajzsmirigy működését, aktiválja a pajzsmirigy hormonjait
Stimulálja az immunrendszert
Biztosítja az egészsége hajat és javítja a bőr rugalmasságát
Méregtelenítő hatású: a dohányzás, az elhízás, az alkohol, egyes gyógyszerek okozta ártalmakat csökkenti
Csökkenti az izületi gyulladásokat
Javítja a máj és a hasnyálmirigy működését
Növeli a libidót, a sexuális „vágyat”, javítja a megtermékenyülés esélyét és fokozza a hím ivarsejtek anyagcseréjét
Képes késleltetni az öregedés folyamatát
Bizonyítottan képes gátolni főleg bizonyos daganatok (pajzsmirigy, prosztata, emlő, máj és hasnyálmirigy)
A szívet és az érrendszert védi, késlelteti az érelmeszesedést , érszűkületben szenvedőkben javítja a keringést, gátolja a fekélyek kialakulását
A szelén ezeket a hatásait sokféle úton fejti ki, a döntő azonban a károsító szabadgyökök elleni védelem.
Figyelmeztetések:
A szelén mérgező is lehet, ha nem megfelelő indikációval és dózisban szedik!!! Clszerű a vérben a szelén szintjének meghatározása és követése.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 10:57:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja