SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Nemrég kaptam kézhez laboreredményemet, mely szerint az anti-TPO-m 370 IU/mL (ref. <35), a TSH: 2,05 mU/L (ref. 0,4-4), fT4: 11,3 pmol/L (ref.7-15,96). Mire utal, hogy bár a tsh-m és a ft4 eredményeim jónak mondhatók, mégis ennyire magas az anti-TPO? (Addisonom, PCO-m, cukorbetegségem, és hyperprolactinémiám is van ezen kívül.) Volt már két vetélésem, anti-TPO-t akkor nem néztek. Előfordulhat, hogy ez is okozhatta őket?
Ebben az esetben is, hogy a tsh, ft4 jónak mondható, gyógyszeres kezelés várható? Ha igen, akkor az a most normálisnak mondható tsh-t nem fogja rontani?
Bár fT3-at nem néztek most, de amennyiben nem fog - valamilyen kezelés hatására - javulni az anti-TPO-m, érdemes-e rT3-at is nézetni? Ha jól tudom, Mo-on ez nem bevett szokás, azonban annak magas értéke is okozhatja, ha nem javul az anti-TPO értéke.
Válaszát megköszönve,
H.
Tisztelt H.!

A rT3-t nem feltétlen kell vizsgálni. A rT3 és az anti-TPO között nincs összefüggés. Az egyes laboratóriumi módszerek nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Az autoimmun folyamat - miként erre egyik korábbi válaszomban kitértem és az ábrát is mellékletem - megelőzi a hormonális változásokat.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
• Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés! A kezelésnek is komplexnek, holisztuikusnak kell(ene) lennie.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-03 11:06:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja