SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Fogamzásgátlót szedek, viszont időközben sajnos meg is betegedtem és antibiotikumot kellett beszednem, amiről, sajnos, később tudtam meg, hogy csökkenti a hatását...olyat szedek,hogy 21 napig kell szedni és utána 7 nap szünet, a ciklus elején feküdtem le a barátommal. Persze nagyon bepánikoltam, 10 nap után elmentem az orvoshoz, megnéztek meg vizelet vizsgálat is volt, az derült ki hogy nem vagyok terhes, de ez ugye elég korai és ők is ezt mondták, valamint külföldön lakok, nem igazán vettek komolyan sajnos... aztán ma volt 20 nappal a kérdéses dolog után, úgyhogy hétfőn csináltam egy terhességi tesztet, hálistennek negatív lett, de mivel nincs menstruációm (csak ez a megvonásos vérzés a gyógyszer miatt) nem tudtam úgy tesztelni, hogy menzesz előtt... úgy voltam vele, hogy úgy olvastam, hogy kb 2 hét után már tutira lehet tesztelni, most kivártam a 3 hetet. Kedden azaz tegnap kezdtem a 7 napos szünetet, de a megvonásos vérzésem még nem jött meg. 3 héttel az aktus után már valószínűleg kimutatható lenne a reggeli vizeletből,igaz? A gyógyszert rendesen beszedtem, csak mellette ugye még az antibiotikum... Clearblue digitális tesztet használtam ami ugye elég érzékeny.
Előre is köszönöm szépen a választ.
Tisztelt Kérdező!

Reményeim szerint minden rendeződni fog, de fontos kérdésre hívta fel a figyelmet! Számos gyógyszer képes felfüggeszteni a fogamzásgátló hatását, erre mindig figyelni kell. Az Ön által írt teszt általában elég érzékeny és így megnyugodhat, de... Ezen túlmenően egyéb gondok is lehetnek.Több orvosi lapban megjelent közlemény alapján a nők szexuális vágyának csökkenése szoros összefüggésben van a fogamzásgátló tabletták használatával. Kétségtelen, hogy egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. A nők körülbelül 55-70 százaléka védekezik tablettával, több mint a felük 30 év alatti. „Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, s ezt követően a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.
A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
Mi okozza ezt a jelenséget?
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest. Szerencsére megfelelő kezeléssel a szervezet enzimjei tabletta hormonjait a szedés abbahagyása után egy éven belül lebontja.
A szaporodásbiológia által vágyserkentőnek vélt természetes tényezők egyike - a pete kilökődése - a tabletta révén azonban tagadhatatlanul elmarad. A tesztoszteron- és ösztrogénérték az ovuláció előtt éri el a csúcsot. Ez fokozza a klitoriszban és a hüvelyben a véráramlást, és növeli a vágyat. Ezt az élményt ölik meg a hormonális védekező tabletták, mivel megakadályozzák a kilökődést. Több kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a libidó csökkenése az erősen antiandrogén fogamzásgátló tabletták esetében tapasztalható elsődlegesen, amelyek a férfihormonok szintjét is csökkentik. E készítményekben a sárgatesthormon (gesztagén) felelős a részben kívánatos - például a hajhullás és egyes bőrbajok enyhülése - és a nemkívánatos mellékhatásokért, így a súlygyarapodásért, vagy a trombózisveszélyért..
Trombózis, daganat veszély!
Ráadásul a kezdetektől kiderült, hogy a hormonális tabletták jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben haljanak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellék-hatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyak-, emlő- és a májrák veszélyét.
Talán nem véletlenül írja több szaklap, hogy előbb minden hölgynek legyen 2-3 gyermeke és ezt követően használja csak fogamzásgátlás céljából a hormonális készítményeket.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-24 08:40:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
42 éves nő vagyok,körülbelül 2 éve vettem észre,hogy elkezdtem hízni annak ellenére,hogy táplálkozásomon életmódomon nem változtattam.Tornázni kezdtem heti háromszor spinning,úszás s akkor úgy tünt,ha fogynom nem is sikerült nagyon,de plusz kilók sem jelentkeztek.
Ez év tavaszán újra elkezdtem hízni,de most már nagyon intenzíven,annak ellenére,hogy folytattam a mozgást és igyekeztem a táplálkozásra is figyelni.Amikor felkerestem az endokrinológus főorvosnőt,már 15 kg túlsúlynál tartottam.Ekkor vérvétel és pajzsmirigy ultrahang vizsgálat történt.A TSH értékem ekkor 5,380 volt a ft4 12,1.
Ekkor Euthyrox gyógyszert kezdtem szedni,napi 25ug-t.
Közben nyár végén emlőcystáim alakultak ki,ekkor az intenzív mozgást abba kellett hagynom,mert fájt és kellemetlen volt.A cysták egy része felszívódott,egy részük csökkent,de sajnos újabb is jelent meg,de panaszt jelenleg nem okoznak.Sokszor érzem úgy,hogy oedemásak a lábaim,főleg menstruáció elött,a főorvosnő szerint belgyógyászatilag ez nem indokolt.A többi laboreredményem rendben van,a cukorterhelésem is.Jelenleg a TSH értékem 4,140 és napi 75 mikrogramm Euthyroxot szedek.Sajnos a hízás nem maradt abba,már mindenféle diétát próbáltam és a mozgást is igyekszem betartani,de elkeserítő a 178cm-hez közel 90kg vagyok.Úgy érzem ez a probléma sosem oldódik meg.Tudom,hogy a gyógyszert szedni kell,de sajnos egyenlőre nem érzem pozitív hatását.Három havonta megyek vérvételre és ettől függően emelnek a gyógyszeremen.
Kérem Professzor Úrat írja meg a véleményét,jó úton haladok-e így,van e esélye,hogy lefogyhatok?Hogy álljak neki?
Válaszát előre is köszönöm!
Adél
Tisztelt Adél!

Erről a kérdésről ma már egyik kedves Kérdezőnek részletesen írtam.
Nem mindegy, hogy milyen és melyik pajzsmirigykészítményt szedi.
Tisztázni kellene, hogy van-e más kísérő betegsége. Van-e autoimmun pajzsmirigygyulladása? Van-e cukorbetegségre hajlama? Milyen más gyógyszereket szed?

Ezek ismeretében lehet sikeres kezelést alkalmazni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-24 08:29:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
A következő lelet eredménye felől érdeklődnék, azt látom, hogy az atpo magas, azt szeretném megkérdezni, hogy ez mit jelent? Hogy lehet csökkenteni?A menstruációm 28-30 napra jön meg, pajzsmirigy UH-n is voltam, ami negatív lett. A vizsgálatra erőteljes hajhullás miatt küldtek.
TSH: 1.65 (0.27-4.20)
FT3: 5.2 (3.1-6.8)
FT4:16.6 (12-22)
Anti-tpo: 51.04 M (<34)
Tesztoszteron:0.70 (<2.86)
SHBG: 96 (26-110)
Cortisol: 387 (171-536)
Tisztelettel:
K.Réka
Tisztelt Réka!

Többször írtam már, hogy a laboratóriumi eredmények interpretálása nem lehetséges a betegek vizsgálata nélkül. Szerencsére ma már több laboratórium is feltünteti, hogy az eredmények csak a klinikai képpel együtt értékelhetők.
Miért?
1. A laboratóriumi módszerek rendkívül különbözőek.
2. Az ún. referencia tartomány országonként eltérő lehet. Tapasztalhatja, hogy ez a tartományok éppen úgy érvényesek 2 és a 82 éves egyénre, a terhesre és a férfiakra is, ami nyilvánvalóan téves.
3. A módszerek hibahatára jobb esetben is 10-15%!
Ráadásul a hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
A konkrét kérdésére konkrét válasz: lehetséges, hogy pajzsmirigy gyulladása zajlott vagy zajlik le. Ilyen irányú további vizsgálatot, sze. kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-24 08:17:20
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
65 éves vagyok. 10 éve diagnosztizáltak pajzsmirigy alul működést nálam.
Kivizsgáltak. Gyógyszermentesen 13.9 volt a TSH értékem. UH vizsgálat kontúr nél-
küli, göbökkel telt pajzsmirigyet mutatott. A szintigráfia a göböket "meleg" göbök-
nek minősítette. A panaszom a súlygyarapodás (20 kg), fokozatosan a változókorral, és
és az alul működés kialakulásával. Jelen th.: 125 mikrog. Letrox, amellyel a TSH
viszonylag egyensúlyban van.
Kérdésem: mit tehetnék a mozgáson kívűl a kevesebb gyógyszerszedés érdekében.
A fogyás sem megy könnyen sajnos.
Válaszát köszönöm: Vinczéné-Judit
Tisztelt Vinczéné-Judit!

Kérdése összetett. A testsúly növekedésnek valóban egyik oka a csökkent pajzsmirigyműködés. Fontos azonban hozzátennem, hogy a TSH emelkedett volta nem az egyedüli és feltétlen pontos volta a b
betegség súlyosságának megítéléséhez.
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Ezen túlmenően az életkorral más hormon szintje is változik. A klimax során több hormon szintje is eltérő a többitől. Gyakran az emelkedő inzulin szint áll a fokozott elhízás hátterében. Máskor a D vitamin hiány okozhatja a bajt.Sokan ugyanis még mindig arra gondolnak, hogy a D vitaminnak egyedül a csontanyagcserében van meghatározó szerepe. Az utóbbi évek intenzív kutatásai azonban igazolták, hogy a korábban „csak vitaminnak” gondolt biológiailag aktív anyag lényegében hormonként viselkedik szervezetünkben. Ez nem meglepő, hiszen a D vitamin szerkezete nagy mértékben hasonló a szteroid hormonokhoz (pl. mellékvese hormonjaihoz, a nemi hormonokhoz), amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta (ilyenek pl. az immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségekben ma is használt prednisolon, medrol készítmények A sokrétű kutatás bizonyította, hogy a D vitamin több szervünkre, ill. szervrendszerünkre hat és szintjének meghatározása, a hiányzó hormon pótlása meghatározó fontosságú. Tehát ez az anyag a hormonokhoz hasonló módon viselkedik!
D vitamin hiányban szenved becslések szerint a Föld északi féltekéjén élők legalább 40-50%-a, különösen a téli hónapokban. A D vitamin évszaki ingadozásának komoly egészségügyi hatása van, a nyáron diagnosztizált rákok esetén megfigyelték a kedvezőbb lefolyást, és a hosszabb túlélést. Mivel a napsugárzás az egyik legfontosabb forrása a D vitaminnak, minden olyan faktornak komoly hatása van a D vitaminszintre és így a rákkockázatra, amely befolyásolja a napon töltött időt, ill. a napfény hasznosítását. A napos Ausztráliában és Új-Zélandon végzett vizsgálatok szerint az idős emberek 70-80%-ánál D vitaminhiány mutatható ki. Egy 2006-os holland vizsgálatban több ezer idős férfit és nőt hat éven át követve kiderült, hogy a vizsgálat indulásakor alacsony D vitamin szintet mutatók háromszor valószínűbben kerültek végleges intézeti ellátásba, és 60%-kal többen haltak meg. A bőr pigmentáltsága is sokat számít, aki már lebarnult, kevésbé hasznosítja a napsugarakat. Amerikai feketék körében a D vitaminhiány vészes méreteket öltött és a D vitaminhiánnyal kapcsolatba hozható rákfajták 1.5-2-szer gyakoribbak a körükben. Meglepő módon az elhízás mértékében csökken a D vitaminszint, a legalattomosabb kockázati tényező azonban genetikai eredetű. Kiderült, hogy a testben majd minden sejt tartalmaz receptorokat a D vitamin felvételére, ám ezeknek több változata létezik. Egy elterjedt, a lakosság 35%-ban megfigyelhető változat alacsonyabb D vitaminhasznosítással jár, s az ilyen személyek kétszer valószínűbben kapnak prosztata/ill. mellrákot és a betegség során kétszer valószínűbben alakul ki rákos áttét.
A D vitamin az emberi testben és számos szervünkre van hatással (1. ábra)
1. A csontrendszerre azért fontos a hatása, mert a D vitamin szabályozza a kalciumfelvételt a belekben, de megakadályozza, hogy a vizelettel túl sok kalcium ürüljön. Érthető, hogy a vitaminhiány a csontritkulás rizikóját növeli.
2. Javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a gyulladásos és dagnanatos folyamatot. Az autoimmun pajzsmirigy betegségekben a D vitamin szint általában alacsonyabb és ezért pótlása előnyös (Tamer és munkatársai: Relative vitamin D insufficiency in Hashimoto’s thyroiditis, Thyroid 21, Number 8, 2011).
3. Az izomzatra gyakorolt hatása abban rejlik, hogy segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, csökkenti ezáltal az elesés kockázatát, tehát ezáltal is csökken a csonttörés veszélye. Fontosa megfigyelés az is, hogy az éjszakai fájdalmas izom összehúzódását is jelentősen mérsékli.
4. Az immunrendszerre gyakorolt hatása bizonyította, a gyulladásos, reumatikus betegségekben szenvedők többségénél kimutatható a D vitamin hiánya
5. Az elhízottakban D vitamin szint meglepő módon alacsony!!!. Az elhízással foglalkozó ún. obezitológiai kutatások bizonyították, hogy a D vitamin hiány fontos az elhízás kialakulásában és a megfelelő fogyókúrákban.
6. A szív- érrendszeri megbetegedések esetén is gyakran kimutatható a D vitamin hiánya. A hiány esetén gyakrabban jelentkeznek krónikus szív- és érrendszeri betegségek. A halálozási arány is magasabb, mint egyébként. A D vitamin kihat az érrendszer belső falának sejtjeire, az erek izomzatára, a vérzsírra és a megfelelő mértékű véralvadásra. A megfelelő D-vitamin-szint ezért védelmet nyújt a trombózis, szívinfarktus és gutaütés ellen.
7. Rákos megbetegedések is összefüggést mutatnak a krónikus D-vitamin-hiánnyal. A végbélrákban, prosztatarákban, méhrákban, hasnyálmirigyrákban és legfontosabbként a tüdőrákban lényegesen alacsonyabb a D-vitamin-szint.
8. Idegrendszer és az agy működését is befolyásolja, gátolja a súlyos D-vitamin-hiány. Az Alzheimer kórosokban a D vitamin pótlással kedvező eredményeket tapasztaltak.
9. Hajhullás
Mit kell tudni a tradicionális nevén D vitaminnak nevezett hormonról?
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, másik elnevezése a kalciferol, mely gyűjtőnév, és azonos biológiai hatású, de kémiailag különböző anyagokat jelöl. Fajtái:
1. D1-vitamin: kristályformában előállított anyag, mely kalciferolt és lumiszterint tartalmaz
2. D2-vitamin (ergokalciferol): kalciferol, növényi és állati eredetű élelmiszerek tartalmazzák
3. D3-vitamin (kolekalciferol): a 7-dehidrokoleszterin, mint provitamin az ultraibolya sugárzás hatására a bőrben alakul át - innen ered a „napfényvitamin” elnevezés -, majd a májban és a vesében tovább alakul 1,25-dihidroxi-D-vitaminná (kalcitriollá). Csak állati eredetű élelmiszerek tartalmazzák. Biológiai hatást nézve ez a legaktívabb.
A D-vitamint táplálékkal is felvehetjük. A 65 év alattiaknak napi 5μg=200 IE (nemzetközi egység), idősebbeknek 400 IE mennyiség javasolt, ha rendszeresen tartózkodunk a szabadban. Télen akár 3-4-szer többre is szükség lehet. Ezt a mennyiséget kizárólag a táplálékból felvenni elég nehéz, kivéve, ha a norvégok vagy az eszkimók táplálkozása szerint élünk. Néhány példa az 1000 IE tartalomra: 7-8 dkg hering, 8 dkg sprotni, 25-30 dkg főtt lazac, 10-15 dkg füstölt lazac, 6-12 l tej.
D-vitamin (kalciferol) hiányában fellépő leggyakoribb tünetek:
• Gyermekeknél angolkór (rachitis)
• Felnőtteknél csontritkulás, csontlágyulás, csontok deformálódása, rugalmatlansága, törése
• Daganatos betegségek kialakulásának vagy kiújulásának esélyét növelheti (egyes vizsgálatok szerint akár 60%.kal is)
• Fogak állapotának nagymértékű romlása (fogszuvasodás)
• Pajzsmirigygyulladás
• Izomgörcsök
• Fáradtság, levertség
• Haj fokozott hullása
• Ízületi gyulladás
• Hátfájás
A hiánybetegség veszélye azoknál a legnagyobb, akik kimozdulni képtelenek (csecsemők, öregek, betegek), illetve várandósoknál és azoknál a nőknél, akik az egész testüket elfedő ruhát hordanak.
D-vitamin (kalciferol) túladagolásakor fellépő tünetek:
• Étvágytalanság
• Székrekedés
• Gyengeség
• Dehidratáció, szomjúság
• Fokozott vizelet kiválasztás
• Hányinger, hányás
• Bőrviszketés
• Lágyszövetek elmeszesedése
• Vesék működése károsodhat, vesekő
D-vitamin (kalciferol) természetes forrásai:
• Halmájolajok
• Halak (tonhal, szardínia, lazac, hering, makréla)
• Máj
• Virágpor
• Méz
• Méhpempő
• Tojássárgája
• Tej és tejtermékek (vaj, tejszín, margarin)
• Csiperkegomba
• Zabpehely
• Búzacsíra
• Élesztő
Napi fogyasztási szükséglet:
Az RDA alapján meghatározott mennyiség 100 - 200 NE, gyermekeknek, időseknek 400 - 800 NE, terhesség és szoptatás ideje alatt a nőknek 800 – 1 000 NE fogyasztása ajánlott.
Az újabb kutatási eredmények alapján a legtöbb szakértő napi 1000 - 2000 NE mennyiség bevitelét tartja szükségesnek egy átlagos felnőtt részére. A D-vitamin túladagolás 10 000 NE, vagy ennél több huzamos szedésével fordulhat csak elő, bár ilyen mértékű D-vitamin készítmény Magyarországon nem kapható. A D- vitamin szükségletet befolyásolja az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok, így a gyermekeknek és a kamaszkorúaknak 10 µg D-vitamin napi fogyasztása ajánlott. A kimozdulni képtelenek, továbbá várandósok, szoptatós anyák, és idősek számára is a napi 10 µg bevitelét ajánlják.
A D-vitamin (kalciferol formában) jellemző mennyisége 100 g élelmiszerben:1 mikrogram (ug) D vitamin (cholecalciferol) = 40 IU. Tehát 40 IU = 1 ug, ill. 400 IU / 40 = 10 ug. Fontos, hogy a D vitamin szintet a vérben meghatározzuk, ezzel is elkerülhetjük a túladagolást. Könnyebb a helyzet a táplálékkal és étrend-kiegészítőkkel bevitt D vitamin mennyiségére tett ajánlásokkal. A kutatások fényében mára kiderült, hogy a manapság forgalomban lévő napi ajánlott D vitamin mennyiség kevés, legtöbb szakértő egy átlagos felnőtt esetén napi 1000-2000 NE (Nemzetközi Egység) mennyiség bevitelét tartja szükségesnek. 800 NE D vitamin fogyasztása mindössze 6 nanogramm/ml-el emeli meg a vérben a D vitamin szintet, és kutatók egybehangzóan 30-50 nanogramm /ml-ben adják meg a minimálisan szükséges D vitamin vér szintet, de egészen 150 nanogramm /ml-ig még nem jár egészségügyi kockázattal. D vitamin túladagolás egészen extrém mennyiség, 10 000 NE vagy ennél több huzamos szedésével fordulhat csak elő.
Persze a megfelelő étrend, a kívánatos mozgás feltétlen szüksséges az egyensúly a kívánt cél érdekében.
Jó egészséget, kellemes ünnepet kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-24 08:02:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

A panaszaim már egy éve kezdődtek, hasi fájdalommal. Nagyon sok vizsgálatot elvégeztetek velem, viszont csak a Tsh eredményem mutatom eltérést 1 évvel ezelőtt! (akkor a Tsh-m: 4,9 es lett..) Azóta elvégeztettem az egész pajzsmirigy vérvételt,melynek eredményei: (2015.december.15.én)

Tsh:3,670 mIU/L (referencia: 0,400-4,000)
Szabad T4: 9,19 pmol/L ( 7,75-15,21)
Szabad T3: 5,72 pmol/L (3,80-6,00)
Anti-TPO: 1,5 U/mL (0,0-9,0)

Azt szeretném megkérdezni,hogy ezek az értékek a referencia tartományon belül vannak. Vagyis nincs pajzsmirigy betegségem, de mégis rengeteg tünetem van és olvastam,hogy a Tsh-érték 2,5 ig a normális,
viszont az én laborom alapján 4,0 ig a normális. A tüneteimet lehet mégis csak a pajzsmirigyem okozza?

Állandó tünetek: Reflux, (nem tudom lehet-e a pajzsmirigytől) rengeteg gyomorsavcsökkentőt, PP-gátlót szedtem már be sikertelenül, a probléma továbbra is fennáll és ez a fő gondom! További tünetek: hidegrázás,(hideg végtagok), fáradság, gyengeség, elesettség, kedvtelenség, hasi fájdalmak (hasi görcs), lepedékes nyelv (sárga), hajviszketés kiütésekkel, hajhullás, nagyon száraz bőr, emésztési zavar, (székrekedés) és hasmenés amikor szedtem a gyomorsavcsökkentőket.

Milyen megoldást javasolna? Jód, szelén? Pajzsmirigy hormon gyógyszer? Refluxra?

Válaszát Köszönöm Szépen. Üdvözlettel: Erika.
Üdvözlöm!

A laboratóriumi értékek valóban nem minden esetben tükrözik a klinikai tüneteket, így a TSH sem.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.

Jó egészsége kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-19 12:38:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Párommal gyermeket szeretnénk egy ideje. Mivel eredménytelen volt, elmentünk meddőségi klinikára, ahol ultrahang mellett vérvétel is volt. Kiderül, hogy 5,6-os tsh szintem van 29-es prolaktinnal. Elküldtek endokrinológushoz, és kaptam Letrox 50-et, amiből csak egy felet kell szednem reggelente. December 8-án kezdtem szedni, ovulációm a hónap elején volt. A problémám az, hogy december 14-én nem jött meg a menstruációm. 16-án, vagyis szerdán csináltam egy tesztet, de negatív lett. Nem értem, hogy az egyébként nagyon rendszeres menstruációmat miért zavarta meg. Vagy csak túl korán csináltam tesztet?

Előre is köszönöm a válaszát, és kívánnék boldog, békés karácsonyi ünnepeket.
Tisztelettel: Melinda
Tisztelt Melinda!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget és boldog, békés karácsonyi ünnepeket kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-19 12:35:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Párommal gyermeket szeretnénk egy ideje. Mivel eredménytelen volt, elmentünk meddőségi klinikára, ahol ultrahang mellett vérvétel is volt. Kiderül, hogy 5,6-os tsh szintem van 29-es prolaktinnal. Elküldtek endokrinológushoz, és kaptam Letrox 50-et, amiből csak egy felet kell szednem reggelente. December 8-án kezdtem szedni, ovulációm a hónap elején volt. A problémám az, hogy december 14-én nem jött meg a menstruációm. 16-án, vagyis szerdán csináltam egy tesztet, de negatív lett. Nem értem, hogy az egyébként nagyon rendszeres menstruációmat miért zavarta meg. Vagy csak túl korán csináltam tesztet?

Előre is köszönöm a válaszát, és kívánnék boldog, békés karácsonyi ünnepeket.
Tisztelettel: Melinda
Tisztelt Melinda!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget és boldog, békés karácsonyi ünnepeket kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-19 12:35:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
27 éves fiú vagyok és egy jó ideje küzdök vérnyomás-gondokkal. Nővéremnek autoimmun pajzsmirigy betegsége van és így merült fel hogy ezt a vonalat is meg kellene néznem.
Eddig elvégzett vizsgálatok:ABPM, EKG, vérvizsgálat, vércukor illetve inzulin rezisztencia vizsgálat, pajzsmirigy vizsgálat (TSH, anti-TPO).
Nincs tartós magas vérnyomásom, de gyakran vannak kiugró értékek, különösen a szisztolés értékek: van hogy 170-180-ra is felmegy és ilyenkor a közérzetem is csapnivaló. A diasztolés általában normál érték és a pulzusom is megfelelő.
Az ABPM vizsgálat 24 órájában 139-es átlag jött ki a szisztolés értékre, azonban a kiugró értékek miatt írtak ki Tensiomin 25 mg gyógyszert, amit csak akkor javasolt szednem, ha kiugró értéket tapasztalok.
Az inzulin vizsgálat: 2.2-es HOMA index, teljesen normális vércukor-szintekkel.
EKG is teljesen rendben volt.
A vérvizsgálat sem mutatott ki rendellenességet.
A pajzsmirigy-vizsgálat eredménye pont ma jött meg: TSH: 1,32 anti-TPO:51
Milyen értékek ezek? Az anti-TPO értékre van, ahol azt olvasom, hogy 28 alatt a normális.
Többször felmerült, hogy a stressz miatt vagyok rosszul és hogy meg kellene nyugodnom. A gond az, hogyha egyáltalán nem stresszelek akkor is tapasztalok magas vérnyomást és azt sem gondolom, hogy esetleg produkálnám azt. Amik még gyakran előfordulnak: Nehezen tudok elaludni, gyakran felébredek éjszaka, fáradékonyság, kedvetlenség, levertség, erős hónalj izzadás.
Hogyan látja, értékeli a helyzetem? Válaszát tisztelettel köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A stressz valóban okozhat emelkedett vérnyomást. Ha az továbbra is magas lenne, akkor mellékvese hormon meghatározás indokolltáa válhat.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-18 13:38:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm, hogy megtisztelt válaszával.
Egy dolog miatt viszont még mindig aggódom, amire nem kaptam választ leveléből:
Amiatt, hogy nem vittem be jódot vitaminkészítménnyel és jódszegényen táplálkoztam aggódom, hogy a Kisbabám nem kapott megfelelő mennyiségű jódot az agyi (szellemi) fejlődéséhez?! Milyen vizsgálattal lehetne ezt kideríteni? És mit javasol?
Válaszát köszönöm!

Tisztelettel: Diána
Tisztelt Diána!

Ebben az esetben a szérumban vagy a vizeletben a jód szintet kell(ene) megnézni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-18 13:35:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy korábbi levélírónál olvastam, hogy az anti tpo mérésénél emelkedés történt a többi laboréték javulása mellett.

Kicsit elgondolkodtatott, mert júniusi anti tpo értékem 276 IU/ml volt, TSH 0,98. Gluténmentesen igyekszem étkezni, hónapok óta szedem a szelént, jól is vagyok, hormonjaim is rendben vannak. Novemberi értékem pedig TSH: 0,78, anti tpo>1300. A labor nálam is jelezte, hogy módszerváltás történt.

Most elbizonytalanodtam. Hevesebb lett-e a gyulladásom, vagy valójában ez a két érték a módszerváltás miatt nem is összehasonlítható?

Babát szeretnénk, és nyugtalanít ez a lelet.
Köszönöm szépen a segítségét!
Kollár Emese
Tisztelt Kollár Emese!

A problémát ismerem és ez ismét jelzi, hogy a laboratóriumi értékek tájékoztató jellegűek, főként így a "módszerváltás" után. Ezért szoktam az UH és ai infra vizsgálatot is elvégezni, s természetesen a fizikális vizsgálatot is.
A valós érték ennek a tizede, tehát 130,0 így tehát nem kell romlástól tartania!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-18 13:34:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!
A tegnapi levelemben nem sikerült a laborérték eredményét felcsatolni, azóta átszerkesztettem a fájl méretét, remélem, így már látszódik. Ezek a 24. heti laborértékek. Melindának már elküldtem, azóta lehetséges egyeztettek is róla. Novemberi kontrollomkor beszéltük, hogy küldhetem majd a leletet, mert legközelebb csak január végén megyek Önhöz. Akkor már a 8. hónapban leszek. A háziorvos a lelet alapján azt mondta, hogy szükséges a vasat szednem, de nem érezem magam vashiányosnak, a vas szintjét pedig nem nézték, csak a hemoglobin szintet, ami általában ilyenkor minden kismamánál picit a határérték alatt lehet. A ca.ox kristályok miatt folytathatom a cékla evését, vagy mellőzni kellene? Ilyenkor mivel pótolható még a vas természetes forrásból, amiben nagyon magas a vastartalom?

Köszönöm, hogy megtisztel válaszával!

Tisztelettel:
Diána


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-18 13:30:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Megkaptam a 24. heti laboreredményeket. (általános vérkép, cukorterhelés...) Mivel legkorábban január végén megyek Önhöz, így beszéltük, küldhetem a leletet. (A vér levételét megelőző este 10 h-tól már egyáltalán nem ittam folyadékot sem, a patikában mondták, ahol kiváltottam a cukorterheléses vizsgálathoz szükséges cukrot, illetve a háziorvos is, ne egyek, igyak a vérvétel előtt semmit 10h-val. Az egyáltalán nem ivást nehezen bírtam, a vért levevő asszisztens szerint, vizet kellett és szabadott volna inni. A cukros vizet nyers citrom levével tudtam csak meginni.Gondoltam, ezeket is megírom, hátha módosító hatással vannak bizonyos laborértékekre.)
A terheléses cukor eredménye: glukóz plazmából eredmény: 4,3 mmol/l ref. tart.: 3,8-6,0
glukóz 120 perc eredmény: 3,4 mmol/l ref.tart.: 4,1-7,8
A többi eredmény a csatolmányban látható.
A laborértékek alapján a háziorvos javasolta a Maltofer 100 mg-os tabletta szedését.(én még nem érzékelem a vashiány tüneteit) Az eredmények láttán Ön szerint indokolt a szedése?
Tartok attól, hogy a vas székrekedést vált ki. Haspuffadásom jelenleg van, estére a köldök átmérőjénél 2-3 cm-vel nagyobb értéket mérünk. Székletem szinte minden nap van, de valamikor nehezebben, a vasról pedig olvastam, hogy székrekedést okozhat. Nőgyógyászom a gyógyszertáruk által kikevert magnézium-calcium tablettát írt fel 2 hónapja, mert többször feszült a hasam, lehetséges, hogy a calcium megkötötte az oxalátot, ezt látja majd a vérképből. Ez miatt áttértem a Béres Magnézium B6 készítményére, de az oxalát sav tartalmú élelmiszereket kis mennyiségben fogyasszam így? Legutóbb beszéltük a céklát...
Vagy az eredmények láttán Ön szerint a Maltofer szedése indokolt?
Illetve egy babapatika újságban olvastam (ezt rendszeresen kapjuk kismamák a gyógyszertárunkban), hogy terhességet megelőzve és alatt is fontos a jódpótlás, mert a legtöbb kismamánál jódhiány lép fel a várandósság alatt és után. Olvastam a cikkeiből, hogy a magzat a 12. hétig az anyuka pajzsmirigyműködésére van utalva, utána már a saját pajzsmirigyét kezdi el használni, a kisbabám ettől függetlenül megfelelő jódhoz tud jutni, ha én nem viszek be? Nekem autoimmun pajzsmirigygyulladásom volt, ami már nem áll fenn, de beszéltük, hogy ne szedjek jódtartalmú készítményt. Jódozott sót sem használok, nagyon ritkán csak. A magzat megfelelő agyi fejlődéséhez írta, hogy elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód, a laborértékekből a TSH,T4,T3 értékeiből lehet következtetni, hogy valakinek elég jód van-e a szervezetében? Nekem ezek az értékeim jók voltak, ezeket a legutóbbi kontroll alkalmával nézte is a Professzor Úr.
Ebben a babapatika újságban és a R. Digest által kiadott vitamin könyvben olvastam még, ha a terhes nők megfelelő jódot visznek be terhesség alatt megelőzhetik a szellemi visszamaradottságot a kisgyereknél, a kismama jódhiánya esetén IQ szintje csökken a magzatnak.
A laborértékeimből mi utalhat arra, hogy a szervezetemben megfelelő-e a jód és a Kisbabámhoz is megfelelő mennyiség jut-e?

Köszönöm, hogy megtisztel válaszával!
Kívánok előre is szeretetben, egészségben gazdag kellemes ünnepeket és új évet!

Tisztelettel: Diána
Tisztelt Diána!

Köszönöm levelét. Jóllehet a vércukorterhelése jó volt, de az inzulin értékeket nem kapta meg, anélkül a vizsgálat nem sokat ér.
A jódról már valóban többször írtam. A szerve jód nem ártalmas, csak a szervetlen formának lehet autoimmun gyulladást kiváltó hatása.
A jövő hónapban erről még beszélünk, addig is kívánok előre is szeretetben, egészségben gazdag kellemes ünnepeket és boldog új évet!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-16 17:56:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Korábban már kaptam Öntől segítséget e fórumon, melyet utólag is nagyon köszönök.

Ezúttal két kérdésem lenne:

Korábbi cikkében már olvastam, hogy az Anti TPO többféle - kóros és nem kóros - antitesteket is magába foglal, vagyis, hogy ezeket együttesen mérik (IgG1-IgG4 ).

Van erre mód, hogy ezt valamilyen laboratóriumban megnézessem? Magas (895) az Anti Tpo száma és babát szeretnénk már évek óta.

Lombik programban a szteroid szedésével lehet-e a pajzsmirigy gyulladást csökkenteni (Hashimotom van)? Ajánlott lehet hosszabb távon szteroidot szedni?

Előre is köszönöm szépen a segítségét!

Üdvözlettel:
Zsó
Tisztelt Zsó!

Miként azt olvashatta az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak több formája van. Van IgG4-R-dependens (IgG4-RG) és más. Önmagában nem az ant-TPO titere a perdöntő (különböző módszerekkel mérik!), hanem a gyulladást kiváltó, a TPO enzimet gátló antitest.
A szteroid önmagában a pajzsmirigy krónikus gyulladására nem javasolt, az más kérdés, hogy a lombik programban a "protokollok" alapján szokták néha adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-16 17:49:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Nagyon köszönöm a gyors válaszát. Ha Ön rendelt 2007-ben a bajcsy kórházban, akkor Önnél voltam. 2007.12.14- én voltam a szakrendelésen. Akkor az lett írva a papíromra, hogy:
Statusz: marie typusu tremor. Pm mk oldal duzzadt, stádium II. felette surranán észlelhető, kifejezett hyperthyreoid jelek. Szemen non-infiltrativ tünetek, ATA 1,
Dg.: basedow-graves kór, struma st. II obs. ad hashitoxicosim
Javaslat: laborvizsgálat, metothyrin 3x1, minél elöbbi műtéti előjegyzés (lugos előkészítés)
Kontroll, műtét után 2 hónap
2008.01.22- én műtétre kerültem, Juhász Doktor úr megműtött (resectio gland. thyreoideae)
2008.04.11-én a szakrendelésen:
Statusz: vékonytű aspirácios vizsg. Vél: struma nodosa colloides micro-et macropholliculare partim hyalinea. Néhány gócban hyperfunctios és degenerativ jelek a gyulladás aspecificus jellegű.
Laborvizsg: 2008.01. Tsh: 0,01 alatt, ft3: 14,4 ft4: 5,92, antitpo: 1000 felett, antitg: 1000 felett, tsh receptor elleni antitest: 34,5 (pozitiv)
Statusz: st.p. strumectomiam. Euthyreoid statusz, szemtünet nincs
Dg: st.p. strumectomiam, hashitoxicosis
Javaslat: obszervácio
Kontroll 1 év múlva
2009.06.11- én a szakrendelésen:
Statusz: 2008.01-ban strumectomia, panasza nincs
Statusz:klinikailag euthyreoid statusz, st.p. strumectomiam
Dg: st.p. strumectomiam. Autoimmun thyreoiditis, subklinikus hypothyreosis
Javaslat: obszerváció, bio szelénium 50, napi 1 tabletta folyamatosan
Kontroll a területileg illetékes szakambulancián
Azóta minden évben mentem vérvizsgálatra, mindig tökéletes voltak az eredményeim. Fogamzásgátlot nem szedek, azt sem tudom megmondani mikor szedtem be antibiotikumot. Néha rubofent veszek be, ha a menstruáciomnál görcsölök.
Szeretném kérdezni a Doktor Úrat, hogy akkor ez nekem autoimmun betegség és sose leszek gyógyult? Vagy mit javasol? Felirtak nekem most l-thyroxin henning 50 mg, naponta 1 x 1/2 tabletta szedését. Ez jó lesz? Nagyon kiváncsi lennék a véleményére, mert mikor a mütétet javasolta és megtörtént, utána meg hogy nem kellett gyogyszert szednem és jól voltam, nagyon hálás voltam Önnek.
Nem igazán szeretnék most sem gyogyszert szedni, csak ha nagyon muszáj. Válaszát várva, köszönettel: K. Barbara
Tisztelt K. Barbara!

Vizsgálat nélkül nem szabad és nem is lehet gyógyszert javasolni.
Az való színű, hogy az autoimmun folyamat gyógyulhat és nem kell élete végéig. gyógyszert szednie.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-16 17:43:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Nagyon köszönöm a gyors válaszát. Ha Ön rendelt 2007-ben a bajcsy kórházban, akkor Önnél voltam. 2007.12.14- én voltam a szakrendelésen. Akkor az lett írva a papíromra, hogy:
Statusz: marie typusu tremor. Pm mk oldal duzzadt, stádium II. felette surranán észlelhető, kifejezett hyperthyreoid jelek. Szemen non-infiltrativ tünetek, ATA 1,
Dg.: basedow-graves kór, struma st. II obs. ad hashitoxicosim
Javaslat: laborvizsgálat, metothyrin 3x1, minél elöbbi műtéti előjegyzés (lugos előkészítés)
Kontroll, műtét után 2 hónap
2008.01.22- én műtétre kerültem, Juhász Doktor úr megműtött (resectio gland. thyreoideae)
2008.04.11-én a szakrendelésen:
Statusz: vékonytű aspirácios vizsg. Vél: struma nodosa colloides micro-et macropholliculare partim hyalinea. Néhány gócban hyperfunctios és degenerativ jelek a gyulladás aspecificus jellegű.
Laborvizsg: 2008.01. Tsh: 0,01 alatt, ft3: 14,4 ft4: 5,92, antitpo: 1000 felett, antitg: 1000 felett, tsh receptor elleni antitest: 34,5 (pozitiv)
Statusz: st.p. strumectomiam. Euthyreoid statusz, szemtünet nincs
Dg: st.p. strumectomiam, hashitoxicosis
Javaslat: obszervácio
Kontroll 1 év múlva
2009.06.11- én a szakrendelésen:
Statusz: 2008.01-ban strumectomia, panasza nincs
Statusz:klinikailag euthyreoid statusz, st.p. strumectomiam
Dg: st.p. strumectomiam. Autoimmun thyreoiditis, subklinikus hypothyreosis
Javaslat: obszerváció, bio szelénium 50, napi 1 tabletta folyamatosan
Kontroll a területileg illetékes szakambulancián
Azóta minden évben mentem vérvizsgálatra, mindig tökéletes voltak az eredményeim. Fogamzásgátlot nem szedek, azt sem tudom megmondani mikor szedtem be antibiotikumot. Néha rubofent veszek be, ha a menstruáciomnál görcsölök.
Szeretném kérdezni a Doktor Úrat, hogy akkor ez nekem autoimmun betegség és sose leszek gyógyult? Vagy mit javasol? Felirtak nekem most l-thyroxin henning 50 mg, naponta 1 x 1/2 tabletta szedését. Ez jó lesz? Nagyon kiváncsi lennék a véleményére, mert mikor a mütétet javasolta és megtörtént, utána meg hogy nem kellett gyogyszert szednem és jól voltam, nagyon hálás voltam Önnek.
Nem igazán szeretnék most sem gyogyszert szedni, csak ha nagyon muszáj. Válaszát várva, köszönettel: K. Barbara
Tisztelt K. Barbara!

Vizsgálat nélkül nem szabad és nem is lehet gyógyszert javasolni.
Az való színű, hogy az autoimmun folyamat gyógyulhat és nem kell élete végéig. gyógyszert szednie.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-16 17:42:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr, köszönöm válaszát, bár nem igazán értem. Izotópos vizsgálaton már voltam, ahol forró göböket találtak. A kérdésem még mindig az lenne, bár senki nem akarja meghallani: 0,21-es TSH szinttel a tüneteim: állandó hideg kezek, lábak, fázékonyság. A nyarat szeretem legjobban, mert akkor nem fázom, illetve a hangulatom is jobb. Töredeznek a körmeim. 7-8 órát alszom, de délután már újra aludnom kell. Néha meglehetős depresszív hullám kap el. Hát idegesség az aztán egyáltalán nem jellemző. Keveset eszem és odafigyelek, hogy mit, mégis egy év alatt újabb 5 kg-t szedtem fel.
Valaki mondja már meg, akkor ez most hogy van?

Tisztelettel és köszönettel: Horváthné
Tisztelt Horváthné!

Tudom, hogy a jelenlegi orvoslás mindenkit protokollok szerint osztályoz és kíván kezelni, de vallottam és vallom, hogy egyénre szabott kezelés szükséges.
Másrészt:a hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. - A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Tehát „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-13 13:25:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Jelenleg 7 hetes várandós vagyok. 2013 szültem egy kisfiút, mely után Hashimoto-thyreoiditis betegséget diagnosztizáltak nálam. A 94-es TSH-t 125-ös Letrox szedése mellett tudtuk lecsökkenteni 2-es értékre.
2015. januárban 11 hetes várandóságom során megállt a magzat szívverése. Akkor az endokrinológus csak a TSH-t nézte és csak a terhesség 8. hetében. Akkor ez az érték 2.6 volt, amire azt mondta, hogy rendben van, nem kell emelnem az adagot.
Tekintettel a missed ab-ra most kicsit erőszakosabb voltam és kértem, hogy előbb nézzük meg a TSH-t, illetve fT3-at, fT4-et is nézzük meg. Az eredmény a következő:

Panasz Vérvételre érkezett. 6 hetes gravida. 125 ug. Letroxot szed.
Status Laboratóriumi MV: 2015.12.03
Pajzsmirigy hormon eredmény
TSH: 3,20 mU/l ( ref.t.: 0,27-3,8)
fT4: 14,9 pmol/l ( ref.t.: 10,6-19,4)
fT3: 3,95 pmol/l
a-TPO: > 1000 IU/ml
a-TG: 33,8 pmol/l
Testsúly 104 kg
Diagnosis
1 krónikus betegség E0390 Hypothyreosis, k.m.n.
Vélemény Ellenanyag értékei alapbetegségének megfelelnek.
TSH normális.
Várandósságra tekintettel Letrox adag emelését javaslom napi 137, ug-ra (egyik nap 125, másik nap 150 ug, felváltva).
TSH, FT4 kontroll 8 hét múlva esedékes.

A kérdéseim a következők lennének:
Az a-TPO és a TSH kivételével jók ezek az értékek?
Ön szerint elég ennyivel emelni az adagot? (felmerült bennem, hogy minden nap 150-t szedek)
Elegendő 8 hét múlva (akkor 14 hetes várandós leszek) ellenőrizni a hormonokat?
Nem jelent gondot, hogy a Letroxot és az Euthyroxot felváltva szedem? (Letrox 150 ug hiánytermék)
Ez a magas a-TPO veszélyezteti a magzat szellemi és fizikai fejlődését, ha igen milyen mértékben? Mire lehet számítani?

Kérem segítsen, mert nem szeretném elveszíteni ezt a babát is ! Köszönettel: Micsinai-Nagy Nikoletta
Tisztelt Micsinai-Nagy Nikoletta!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Ami általánosságban lényegileg mondható:
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiken inzulin rezisztenciájuk van
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-12 13:54:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Én azt szeretném megkérdezni, hogy májusban az anti tpo értéke 228 volt, a mostani vérvételemen, 12. 09-én pedig már 1300. Az anti tg-m májusban 301, most 143. (Mindegyik IU/ml.) Mi lehet az oka az emelkedésnek? Minden értékem és laboreredményem javult ez idő alatt. Az anti tg pedig akkor miért ment mégis lefelé? IR-es is vagyok, és az is szépen beállt. Elmúltak a tüneteim, a TSH, T4, T3 is rendben van. A TSH: 2,01, a T4: 13,40, és a T3: 5,96. Az általános vérképem is tökéletes. Fogytam már 14 kg-ot, mozgok, diétázom, jól vagyok.
Valamit mégis rosszul csinálhatok?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Békefi Gabriella
Tisztelt Békefi Gabriella!

A válaszom egyszerű: a mérésben módszerváltás történt, ezt remélem feltüntették. Az "új" értéket tízzel el kell osztani! Így már az értéke 130!!
A legfontosabb, hogy közérzete javult, jobban van!
A következő kontrollra várom, addig a kezelést folytassa.
Jav: cukormenetes, babaváró étrend, Letrox125 1 tbl/nap, Szelén Vital Béres 1 tbl/nap, Meforal1000 2x1/2 tbl/nap, Inofolic 1 tasak, Premens este 1 tbl, D-vitamin kezelés folytatása, Bio-Slim kúra.

Tisztelettel::


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-11 19:03:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr
Róth Magdolna vagyok Dunaújvárosból. 2012. januárjában teljes pajzsmirigy eltávolításom volt Papilláris carcinóma gyanúja miatt.
Azóta szerencsére gyakorlatilag minden eredményem makulátlan.
Reggel éhgyomorra veszem be az L-Thiroxinomat 100 mikro grammot.
A kérdésem a következő lenne mert a kilóimmal sajnos nem bírok.
Milyen étrendet kell fogyasztania a magamfajta gyógyult személyeknek?
Napi szinten edzek 1.5 - 2 órát tudom ez hihetetlennek tűnik nekem is az de nemhogy csökkennének a kilóim hanem gyakorlatilag gyarapodik. 63 kg voltam a műtét előtt most pedig 73 vagyok. Szerintem az étkezésemmel van baj. Kíváncsi volnék mi az amit ehetek és mi az amit nem.
Ha lenne olyan kedves és a tanácsával ellátna megköszönném.
Üdvözlettel. Róth Magdolna
Tisztelt Róth Magdolna!

A megfelelő tanácshoz ismerni kellene, hogy az alkalmazott készítmény felszívódik-e, elegendő-e, van-e más betegsége.
Minden esetre a cukros ételeket lehetőség szerint kerülje és többet mozogjon. A további kezeléshez megfelelő endokrin, immino-endokrin vizsgálat szükséges.
Jó egészséget, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-11 13:56:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Dr.Úr!
Autoimmun pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak nálam kb. 1 éve .Jobban lettem és elhagytam a gyógyszert de erről az orvossal nem egyeztettem, utólag belátom butaság volt. az utolsó leletem 2015.07.08-án gyógyszer nélkül: TSH:-0,21, T3: 4,40, TPO AK: +47,0 TSH AK +1,84. 5 mg thiamazolt szedtem. kiderült hogy 6 hetes kismama vagyok, és sajnos most visszatértek a tüneteim, torokba gombóc, erős szívdobogás, rossz meleg tűrés, alvászavar. Sajnos az itteni orvossal nem igazán tudok erről beszélni nyelvi nehézségek miatt. Azt szeretném tudni, ha most az orvos utasítására újra kezdem a gyógyszert, az nem hat e negatívan a magzatomra? És, az hogy eddig nem szedtem a gyógyszert ugye nem okozhat károsodást a magzatnál? a magzat méretei teljesen normálisak, az 5 hét 6napos ultrahangon a szívműködést rendben találták. Köszönettel: Szandra
Tisztelt Szandra!

A telemedicina sok dologra jó, de arra nem, hogy vizsgálat nélkül kezelési útmutatást adjak. Amikor a kedves beteget vizsgáltam és tudtam a részleteket, akkor ez megoldható volt (Genfből). Ráadásul az egyes laboratóriumokban történő vizsgálatok -sajnos- nagyon eltérők lehetnek.
További vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-11 13:52:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja