SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Fogamzásgátlót szedek, viszont időközben sajnos meg is betegedtem és antibiotikumot kellett beszednem, amiről, sajnos, később tudtam meg, hogy csökkenti a hatását...olyat szedek,hogy 21 napig kell szedni és utána 7 nap szünet, a ciklus elején feküdtem le a barátommal. Persze nagyon bepánikoltam, 10 nap után elmentem az orvoshoz, megnéztek meg vizelet vizsgálat is volt, az derült ki hogy nem vagyok terhes, de ez ugye elég korai és ők is ezt mondták, valamint külföldön lakok, nem igazán vettek komolyan sajnos... aztán ma volt 20 nappal a kérdéses dolog után, úgyhogy hétfőn csináltam egy terhességi tesztet, hálistennek negatív lett, de mivel nincs menstruációm (csak ez a megvonásos vérzés a gyógyszer miatt) nem tudtam úgy tesztelni, hogy menzesz előtt... úgy voltam vele, hogy úgy olvastam, hogy kb 2 hét után már tutira lehet tesztelni, most kivártam a 3 hetet. Kedden azaz tegnap kezdtem a 7 napos szünetet, de a megvonásos vérzésem még nem jött meg. 3 héttel az aktus után már valószínűleg kimutatható lenne a reggeli vizeletből,igaz? A gyógyszert rendesen beszedtem, csak mellette ugye még az antibiotikum... Clearblue digitális tesztet használtam ami ugye elég érzékeny.
Előre is köszönöm szépen a választ.
Tisztelt Kérdező!

Reményeim szerint minden rendeződni fog, de fontos kérdésre hívta fel a figyelmet! Számos gyógyszer képes felfüggeszteni a fogamzásgátló hatását, erre mindig figyelni kell. Az Ön által írt teszt általában elég érzékeny és így megnyugodhat, de... Ezen túlmenően egyéb gondok is lehetnek.Több orvosi lapban megjelent közlemény alapján a nők szexuális vágyának csökkenése szoros összefüggésben van a fogamzásgátló tabletták használatával. Kétségtelen, hogy egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. A nők körülbelül 55-70 százaléka védekezik tablettával, több mint a felük 30 év alatti. „Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, s ezt követően a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.
A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
Mi okozza ezt a jelenséget?
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest. Szerencsére megfelelő kezeléssel a szervezet enzimjei tabletta hormonjait a szedés abbahagyása után egy éven belül lebontja.
A szaporodásbiológia által vágyserkentőnek vélt természetes tényezők egyike - a pete kilökődése - a tabletta révén azonban tagadhatatlanul elmarad. A tesztoszteron- és ösztrogénérték az ovuláció előtt éri el a csúcsot. Ez fokozza a klitoriszban és a hüvelyben a véráramlást, és növeli a vágyat. Ezt az élményt ölik meg a hormonális védekező tabletták, mivel megakadályozzák a kilökődést. Több kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a libidó csökkenése az erősen antiandrogén fogamzásgátló tabletták esetében tapasztalható elsődlegesen, amelyek a férfihormonok szintjét is csökkentik. E készítményekben a sárgatesthormon (gesztagén) felelős a részben kívánatos - például a hajhullás és egyes bőrbajok enyhülése - és a nemkívánatos mellékhatásokért, így a súlygyarapodásért, vagy a trombózisveszélyért..
Trombózis, daganat veszély!
Ráadásul a kezdetektől kiderült, hogy a hormonális tabletták jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben haljanak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellék-hatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyak-, emlő- és a májrák veszélyét.
Talán nem véletlenül írja több szaklap, hogy előbb minden hölgynek legyen 2-3 gyermeke és ezt követően használja csak fogamzásgátlás céljából a hormonális készítményeket.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-12-24 08:40:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja