SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7+1 pont, amiről nem beszélünk az első trimeszterben

- 2017-02-23
Kismamaként is szabad a megszokottól eltérőt is érezni.
7+1 pont, amiről nem beszélünk az első trimeszterben

A babavárás 9 hónapja a legtöbb nő életében meghatározó és emlékezetes időszak. Ahány terhesség, annyiféle hozzáállás. Már az is nagyon különböző, hogy ki hogy várja a babát, várja-e egyáltalán.

Nem mindegy, hogy évek óta készülődünk, aztán nehezen is jön össze, vagy nem tervezzük, és mégis ott van a két csík a teszten. Természetesen egyik sem a JÓ és EGYETLEN út. (Vannak, akik tudatosan választják a gyermektelen létet, és jó, ha ezt elfogadjuk, hogy mindenkinek szabad döntése van erről és számukra így teljes az élet.)
A csapból is az folyik, hogy a várandósság maga egy csoda, a nők ilyenkor kivirulnak, sugároznak, és minden mást átszínez ez az állapot. És ezzel nem is vitatkoznék, hiszen a babavárás egy semmihez nem hasonlítható állapot, tele örömmel és izgalommal.
 

Azt tudjuk, hogy a terhességnek vannak kellemetlen oldalai is?

1. A kezdeti nagy öröm, időnként átcsaphat aggódásba, félelembe: Milyen szülők leszünk? Milyen anya leszek? Lesz időm?
Fontos, hogy merjük vállalni, hogy ilyen is van, ilyet is lehet érezni. Ettől még nem leszünk rossz szülők, csupán elfogadjuk a szülőség állandó ambivalenciáját, és azt, hogy két érzés képes megférni egymás mellett. Eszembe juthat az is, hogy sokkal kevesebb időm lesz, és ez rémisztő. De ettől még lehetek nagyon boldog, hogy kisbabám lesz.

2. Megváltozik a párkapcsolatunk? Hogy fogjuk kibírni? Nagyon sok kismamától hallani az említett kérdést, teljesen jogosan. Óhatatlanul felmerülhet a legstabilabb kapcsolatban is a kérdés, sőt merüljön is fel! Beszéljenek róla! Egy kisbaba érkezése krízis, ami nem azt jelenti, hogy ebbe tuti bele fognak bukni, de azt mindenképp, hogy lényegében alakul át az addigi egyensúly.

3. És ott vannak a fránya fizikai tünetek: A nők egy része szenved az émelygéstől, a hányingertől, a hányástól, és a savasodástól. Erről kevésbé olvasni, és ők sem beszélik nagyon meg/ki magukból, hiszen a terhesség kapcsán SEM szokás már arról beszélni, hogy a nagy öröm mellett bizony akadnak nehezen elviselhető tünetek is. Pedig fontos lenne, hogy a nők ezzel is tisztában legyenek! Nem mindenkinek maga a mennyország a terhesség korai szakasza, annak ellenére, hogy az öröm, hogy babájuk lesz határtalan.Képzeljék el, hogy reggel már arra ébrednek, hogy futni kell a wc-re, majd ez a nap folyamán háromszor, négyszer ismétlődik. Sokan bizonyos ételektől egyenesen megundorodnak, míg mások gyakorlatilag semmit nem tudnak megenni. A sok hányás, az állandó szédülés, és a nem evés legyengüléshez vezethet, ami szintén megnehezíti a napi teendők ellátását. Már ekkor nagyon fontos, hogy tudjunk kommunikálni a párunkkal, hiszen ketten vállaltuk a babát, a nehézségeket is ketten szükséges megoldani.

4. És még mindig a fránya fizikai tünetek: csak épp az ellenkezője. Sok nő már az első három hónapban jelentős mennyiségű túlsúlytól szenved. Lehet rájuk mérgesnek lenni, lehet felháborodni, de aki volt már terhes tudja, hogy nem biztos, hogy ez a legkönnyebb időszak a kontroll gyakorlásához. Azzal egyetértek, hogy nagyon fontos, hogy minél több jó minőségű ételt egyen a kismama, hiszen neki is, és a babának is ez az érdeke. Azonban nem ítélhető el egy x kiló felesleggel küzdő kismama sem. Nagyon nehéz megküzdeniük a környezetből érkező elvárásokkal, miszerint a kismama fitt, sportos, energikus és kizárólag pozitív érzelmeket élhet meg.

5. Érzelmi hullámvasút: sokaknál már a terhesség első trimeszterében megjelenik a gyakoribb hangulatingadozás. Sokszor indokolatlanul lesznek rossz, vagy éppen kicsattanóan jókedvűek. Ez így elolvasva nem is tűnhet olyan szörnyűnek, ám ha valaki azt éli meg, hogy nem ura önmagának az elég ijesztő is tud lenni. Ha olyan helyzetben kezd pityeregni, ahol nem éppen indokolt, az tud vicces lenni, azonban ilyenkor kontrollvesztést élhet meg a kismama.  

6. Checklist: mi az, ami már nem lesz, mi az, amitől muszáj elbúcsúzni. Sok nő, még ha be sem vallja, akarva-akaratlanul számot vet azzal, miben fog megváltozni az élete. (A teljes listára úgyis akkor kell felkészülnie, amikor már megszületett a baba :) ) Félnek bevallani akár barátoknak is, hogy sajnálják a szabadságot, félnek a felelősségtől, mert sokan ezt már “rossz anya leszel” kategóriába sorolják.
Azt gondolom, hogy teljesen természetes, hogy leendő szülőként felmerülhet bennünk, hogy most egy ideig nem leszünk kettesben, és ez picit ijesztő. Olyan ez, mint amikor kerek évszámhoz érkezünk egy szülinap ünneplésénél. Kicsit számot vetünk azzal, mi történt eddig, és mi lesz még. A baba vállalás is egy nagy fordulópont az életben, teljesen rendben van, ha valaki elbúcsúzik bizonyos életformától, hogy a helyébe engedhessen valami újat. Ez nem jelenti azt, hogy akkor ő nem várja a picit, pont ellenkezőleg! Tudatosan készül rá, neki fontos, hogy végiggondolja eddig életét.

7. Fáradékonyság: A legtöbb kismama bárhol-bármikor és bármeddig képes aludni, vagy csupán pihenni. Azonban a legtöbbjük aktív dolgozó nő is és ez a párosítás bizony gyakran elég nehéz. Nem ritka, hogy valaki az éjszakai bagoly üzemmódból hirtelen átcsap korán fekvőbe. Nem véletlen ez: a várandósság korai szakasza a magzat számára nagyon szenzitív időszak, a sok pihenés védi őt, hogy minél inkább biztonságban tudjon fejlődni. Természetesen, ha minden rendben szabad mozogni (már ha képes kikelni az ágyból :) ), de azzal is érdemes szembenézni, hogy ez az időszak a pihenés ideje. 

+1. Beindul a kéretlen tanácsok tömkelege: Mit egyen, mit igyon, hogy aludjon, mit hordjon… gyömbér? jégkocka? esetleg gyömbéres keksz? Az egészben az a legnehezebb, hogy a tanácsokat legtöbbször abszolút a jóindulat vezérli, emiatt még csak haragudni is nehéz az adott személyre. Ennek ellenére teljesen érthető, ha a kismamát egy idő után frusztrálják a tanácsok és a történetek, amiket kénytelen meghallgatni.
 

Mit tehetsz várandósként?
 

  • merj beszélni a nehézségeidről
  • pihenj, amennyit csak megengedhetsz magadnak
  • mozogj (ha bírsz)
  • keress hasonló helyzetben levő nőket, csoportokat, fórumokat
  • érezd meg a saját erejét, mennyi változást, szokatlan helyzetet tűrsz és kibírsz!
  • hidd el, hogy előbb utóbb el fog múlni
  • élvezd a sok-sok apró változást és azt, ahogy fejlődik a babád
  • fogadd el, hogy most más üzemmódban működsz, ne várj magadtól annyit, amennyit korábban
  • légy megértő és elnéző saját magaddal
  • merj segítséget kérni
  • tanulj meg nevetni saját magadon!

A cikkben leírtakkal semmiképp nem azt szeretném jelezni, hogy a várandóssággal csak a gond jár, egyáltalán nem! Sőt! A várandósság tényleg egy nagyon különleges állapot, millió apró változással és örömmel. Ám azt gondolom, hogy nagyon fontos, hogy merjünk beszélni a terhességgel kapcsolatban arról is, ami nem fér bele a “csuparózsaszín habos-babos” képbe, mert attól, hogy elhallgatjuk, még ott van, és a sok feszültség bent reked, amiről pedig tudjuk, hogy nem jó.

A cikk forrása: empatika.blog.hu
Sári-Kurán Zsuzsa

Fotó: widephish/pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja