SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 fontos őszi munka a szép gyepért

Herold Ferenc [cikkei] - 2015-11-24
Hamarosan nyugovóra tér a kerti gyep. Készítsük elő a pihentető alvásra. Minél sikeresebbek vagyunk az előkészítésben, annál szebb állapotban kapjuk vissza a hó elolvadása után.
8 fontos őszi munka a szép gyepért

Nézzük, mit kell tennünk.

  1. Távolítsunk el róla minden felesleges anyagot.
  2. Nyírjuk le megfelelő hosszúságúra.
  3. Levegőztessük meg.
  4. Likvidáljuk a mohát.
  5. Irtsuk ki belőle a gyomokat.
  6. Űzzük el a pockot és vakondot.
  7. Szabadítsuk meg a károsítóktól, és előzzük meg a téli elterjedésüket.
  8. Adjunk neki téli tápanyagot.

1; Az őszi-téli fényszegény, nedves időjárásban kiemelten fontos, hogy a pázsitot ne fedje semmilyen anyag. Többnyire a falevél eltávolítása jelent feladatot. Összefüggő lombtakaró néhány nap alatt is sárgulást idéz elő a fűben, továbbá a gyepbetegségek melegágya. Csersavban, vagy egyéb kedvezőtlen növényi hormonokban gazdag őszi lomb a gyep fejlődését is gátolja. Ilyen például a dió lombja. 

Avar Fű sárgulása

2; 2-3 centiméternél hosszabb állapotban sose menjen telelőbe a fű. Ennek érdekében előfordul, hogy november végén is nyírnunk kell. Az utolsó nyírásnál nagyon fontos a pengeélességű fűnyíró. Soha ne végezzük damilos fűnyíróval az utolsó nyírást. Életlen kés, és a damil nem nyírja, hanem roncsolja a fűszálakat, ezáltal komoly sebeket ejt a füvön, amit a kedvezőtlen téli idő miatt nem, vagy csak igen nehezen tud bezárni a fű. A hosszú fűszál a hó hatására könnyen ráhajlik, ráfekszik a gyep tövére, ettől a fű nem tud levegőzni, a tő befülled, a szerves anyag bomlásnak indul, amin a károsítók kiválóan meg tudnak telepedni.

3; A nyáron sok szerves anyag (beszálló por, lenyírt fűszál töredék, gyommaradványok, őszi lombtöredék stb.) egy tömör filcréteget képez a talaj felületén, ami gátolja a levegő talajba jutását, valamint a károsítóknak biztosít életteret. Ezt a réteget gyeplazítóval, vagy ennek hiányában speciális hegyes gyepgereblyével el kell távolítani.

4; A nyári forróság önmagában gátja a moha terjedésének, de az őszi fényszegénység, az esti pára és a fokozott csapadék, valamint a hűvös idő ideális terep a moha terjedésének. Tovább segíti a szaporodását a levegőtlen, és elsavanyított talaj. A levegőtlenséget gyepszellőztetéssel, homok,- tőzegszórással tudjuk orvosolni. Savanyú talajt a gyepműtrágya okozza, ezt szintén kémiai anyagok bejuttatásával tudjuk lúgosítani. A mohát könnyen ki tudjuk irtani mohásodást gátló műtrágyákkal, de legegyszerűbben tiszta (fa tüzelésből származó) fahamuval tudjuk likvidálni.

Moha ül a fűben
 
Hamu szórás után
A moha már másnapra elpusztul, a hamu pedig az első esőig látszik.
 

5; Télen a gyep növekedése leáll, ellenben a hideget kedvelő gyomok a hó alatt is fejlődnek. Mire eljön a tavasz, helyenként kiszoríthatják a gyepet. Hamarabb fejlődésnek indulnak, az első nyírásig komoly területeket fednek be. Ezt elkerülhetjük, ha még a tél beállta előtt kipusztítjuk, vagy mechanikus úton gyökerestül kihúzzuk őket. Ez egyes fajoknál komoly munkát jelent, mert olyan mélyen gyökeresednek, hogy csak speciális gyomkiszúróval lehet eltávolítani, vagy szelektív gyomirtó szerekkel kell kiirtani őket.

Gyomok

6; Komoly károkat a pocok tud okozni, de hasonló túrást végezhet a vakond is, akkor, ha vakond hálóval ellátott a gyep. Ha a háló fölé keveredik a vakond, akkor kétségbeesve akar lefúrni, de ezt a háló megakadályozza, így pár nap alatt végigtúrja az egész gyepet. A pocok képes erre vakond háló nélkül is. A vakondot riasszuk, vagy fogjuk be és vigyük ki a természetes élőhelyére. A pockot csalétkes etetőszerrel tudjuk kiirtani. Ehhez kérjük szakember segítségét.

7; Ha károsító jelenlétét érzékeljük, akkor védekezzünk ellene. Ez minden esetben növényvédő szeres kezelést jelent.  Ősszel jellemzően a fűszálat károsító betegségekre számíthatunk. Ezek felismerésére és kezelésére kérjük szakember segítségét. Egy-egy betegség a hó alatt képes akár a gyep 20 százalékát is kipusztítani. A hó olvadása után csak a szomorú látványt nyugtázhatjuk. Ennek érdekében az igényes pázsitokat megelőzésképpen is érdemes ősszel védelemben részesíteni.

8; Immunerősítés, a téli hatások kivédésére, és a tavaszi lendületes indulás érdekében juttassunk ki speciális őszi gyeptrágyát. Ezek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyekre az ősz-tél során szüksége van a gyepnek.


Indexkép: Clayton800/pixabay.com

Herold Ferenc


Herold Ferenc
Kertészmérnök

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja