SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a különbség a muszlim és a keresztény gyerek között? Egy különleges barátság története

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-06
A fiam legjobb barátja, Aleem és családja néhány hete visszaköltözött Líbiába. Az együtt töltött másfél évük alatt azonban mindannyian - gyerekek és felnőttek - sokat gazdagodtunk. Pozitív történet a kultúrák találkozásáról.
Mi a különbség a muszlim és a keresztény gyerek között? Egy különleges barátság története

Először Aleem édesanyja tűnt fel. Fiatal, látszólag nagyon csinos nő hosszú fekete lepelben. Mint utánanéztem, úgy hívják, hidzsáb. A gyerekeink osztálytársak voltak, mi egy házban laktunk, de nem volt köztünk semmi kapcsolat. Gyorsan haladt az utcán, a szemkontaktust kerülte, végül is nem kell köszönnünk, nem ismertük egymást.

2015 őszén költöztünk ki Magyarországról ebbe a folyamatosan esős és hűvös brit nagyvárosba. Minden furcsa volt, idegen, rossz volt itt, még az akcentust sem értettem, pedig addig azt hittem, beszélek angolul. Otthon tombolt a menekültválság, itt tele az utca mindenféle nációból érkezett emberekkel, és én nem tudtam, haragudjak-e, amiért megszállják Európát, vagy sajnáljam ezeket a szegény bebugyolált asszonyokat, akiket nyilvánvalóan mind bántalmaz otthon a férjük. Olvastam, hogy „náluk” ez így szokás.

A gyerekek tavasszal egyre többet kezdtek együtt biciklizni a ház előtt. Én vigyáztam rájuk és Aleem apukája, aki alig köszönt. Annyira kínos volt a helyzet, hogy utánaolvastam ennek is, és megtudtam, hogy nála ez a tisztelet jele. A muszlim férfiak nem beszélgetnek idegen nőkkel, vagy ha igen, akkor nem tartják őket túl sokra. Igyekeztem feldolgozni, de nagyon furcsa volt.

A gyerekek számára azonban a különbség magától értetődő volt. Megállapították, megjegyezték, és nem beszéltek róla többet. Te mecsetbe jársz, én gyülibe, a te mamád hidzsábot hord, az enyém szűzpecsenyét süt. Aleem és a kisöccse, Mohammed azért esznek jégkrémet egész nap, mert Ramadánkor az anyukájuk nem főz ebédet. „Anya, Ramadánozzunk mi is, tök jó!”

Végül persze, ahogyan ez lenni szokott, a felnőttek között is megtört a jég. Egyik nap kijött Suhaila, Aleem édesanyja, és kérdezett valamit az iskolával kapcsolatban. Estébe nyúlóan beszélgettünk. Azt hiszem, mindkettőnk számára lenyűgöző élmény volt, hogy sokkal több dolog köt össze minket, mint amennyi elválaszt. Mindkettőnknek fontos Isten, csak máshogy hívjuk. A gyerekeinkkel kapcsolatban ugyanazok a nevelési problémák lépnek fel. Mindketten le akarunk dobni pár kilót. És mindketten nagyon vágytunk haza.

Hozhat még az élet érdekes dolgokat, de az azt hiszem, szinte biztosra mondható, hogy Aleem és Áron többet soha nem találkoznak. Hétévesek, két évet töltöttek együtt. Vajon ez az idő elég volt arra, hogy megszokják azt, hogy senkit nem ítélünk meg a vallása és a bőrszíne alapján? Hogy a különbségektől ne féljenek, hanem a világ sokszínűsége részének tekintsék, és inkább arra figyeljenek, ami összeköt?
Aleem már Líbiában van, hamarosan, reméljük, Áron is visszajön Magyarországra. Egyik ország sem a toleranciájáról híres (bár nyilván nem akarom a kettőt egy lapon említeni, nem ugyanaz.) Az, hogy otthon gyanakvással fogadunk mindenkit, aki más, nem valamiféle genetikai vagy kulturális sajátosságból fakad, pusztán abból, hogy nem vagyunk hozzászokva. Ők hozzászoktak, kérdés, nem váltak-e el túl fiatalon ahhoz, hogy a személyiségük részéve váljon az elfogadás.

„Mikor fogom elfelejteni Aleemet?” – kérdezte a fiam az elutazásuk napján. „Nem fogod, ahhoz már nagy vagy” – feleltem. Gondoltam, beszélgetek vele a kultúrák közti különbségről, és az elfogadásról, hogy amit a barátság alatt tanult, tudatosuljon benne, de nem értette, mit akarok. Milyen különbségekről beszélek? Ő nem vett észre semmit. Az egyetlen, amiben Aleem más, mint ő, hogy átmehet egyedül az úttesten.

Az pedig, hogy Aleem elutazása óta a harmadikon lakó fekete kislány jár hozzánk játszani minden nap, ezek után fel sem tűnik. Azért mégis van, ami jó itt.

Fotó: abeer_almshrafi / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja