SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha folyton közbekotyog a gyerek? - Így szoktathatod le arról, hogy félbeszakítson másokat

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-08-17
"Az étkezőasztalnál a társalgásban csak a felnőttek vehetnek részt" - rendelkezett Kalocsa Róza a 19. század második felében megjelent illemtankönyvében. Azóta nagyot fordult a világ, nem gondoljuk, hogy a kisgyereknek hallgass lenne a neve. A beszélgetés alapszabályait azonban - mint például azt, hogy nem szakítjuk félbe a másikat - ma is fontos megtanítani nekik.
Mit tegyünk, ha folyton közbekotyog a gyerek? - Így szoktathatod le arról, hogy félbeszakítson másokat

Aki próbálta már, tudja, milyen frusztráló tud lenni két kisgyerekes szülő beszélgetése, ha a gyerekeik is jelen vannak. Jó eséllyel ugyanis nem lehet két egybefüggő mondatot sem váltani valamelyikük hangos „Anyaaaa!” sikoltása nélkül. Bár egy bizonyos életkorig a jelenség normális, sok gyerek még 5-6 évesen is képtelen kivárni, amíg a felnőtt befejezi a nem neki szánt mondatot.

Ha a te családodban is ez a helyzet, próbáld ki az alábbi ötletek valamelyikét:

1. Tapintatos jelzés: Beszéljétek meg, hogy ha mondandója van számodra, azt nem közbekiabálással, hanem valamilyen diszkrétebb módon – például a karod megérintésével – jelzi. Ha ekkor te is megérinted a kezét, tudni fogja, hogy csak befejezed a mondatot vagy a gondolatmenetet, és máris odafigyelsz rá.

2. Udvarias szófordulatok: Nagyobb gyerekeknél lehet hatásos, ha rászoktatjuk őket a „Bocsánat” vagy „Elnézést” kifejezések használatára akkor, ha valakinek a beszélgetésébe bele kell szólniuk. Kisebbeknél csak óvatosan, mert könnyen lehet, hogy ezentúl a „Bocsánat, Anya!” fordulatot fogják a megszokott idegesítő hanghordozással ismételgetni.

3. Ne reagálj rá: Nehéz, de egyes gyerekeknél hatásos módszer meg sem hallani azt a kérést, amit a gyerek udvariatlanul tett fel. Ha jól leteremted, amiért félbeszakított, majd teljesíted a kérését, csak a rossz szokást erősíted nála.

4. Mutass példát: Egymás végighallgatásának szabálya az egész családra vonatkozik. A szülők se szakítsák félbe se egymást, se a gyereket!

5. Készítsd fel: Ha fontos telefonhívást kell bonyolítanod, beszéld meg a gyerekkel előre, hogy egy pár percig hagyjon békén. Kérdezd meg tőle, nem szomjas-e, nem kell-e vécére mennie, mert bizonyos szituációkban kellemetlen lehet a telefonba behallatszó „Pisilni kell!” kiáltás.

6. Játékos doboz: Többeknél bevált praktika, hogy külön erre a célra berendezett dobozt állítanak össze olyan játékokkal, amelyek egyébként nincsenek szem előtt. Ha el kell vonulnunk 10-15 percre, vegyük elő a dobozt, és az ismeretlen tárgyak remélhetőleg lekötik szemünk fényét egy rövid időre.

7. Dicsérni, dicsérni, dicsérni: Soha ne felejtsük el szóvá tenni, ha fejlődést veszünk észre a gyereken! Sokuknál viszonylag hosszú időbe telhet egy-egy jó szokást kialakítani, de ha sikerült, és külön felszólítás nélkül kivárják a sorukat, mondjuk el nekik, milyen büszkék vagyunk rá, hogy ilyen komoly nagy gyerekünk van!

Megjegyzés: fontos azt is megtanítani, hogy vannak esetek, amikor mégis beleszólhat a beszélgetésbe. Nem kell rögtön csitítani, amikor hozzánk szól, hiszen nem tudhatjuk, mire van szüksége, lehet, hogy épp pisilnie kell, egy ragtapaszt szeretne kérni az épp elvágott ujjára, vagy még rosszabb. Nagyon fontos, hogy a gyerek megtanuljon türelmesnek lenni, de még fontosabb, hogy megtanulja felismerni azokat a helyzeteket, amikor szükség van a beszélgetés megszakítására.

+1: Ha minden erőfeszítésed kudarcba fullad, és emellett a nagyobbacska gyerek a túlzott impulzivitás egyéb tüneteit is mutatja (például folyamatosan izeg-mozog, soha nem játszik nyugodtan, keveset alszik, rövid ideig sem tud egy helyben megülni) előfordulhat, hogy esetleg figyelemzavar állhat a tünetek hátterében. A felnőttek beszélgetésének félbeszakítása önmagában csak életkori sajátosság, amelyről sok figyelemmel és következetességgel leszoktatható a gyerek, de ha a jelenséghez egyéb nyugtalanító viselkedésformák is társulnak, érdemes szakemberrel konzultálni. Az időben diagnosztizált figyelemhiányos hiperaktivitás és az ennek következtében korán megkezdett terápia sok iskoláskori kudarcnak veheti elejét.

Kép: AllClear55 / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja