SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kisfiúk fejlődése 14 pontban - korszakok, amiken minden kis srác átesik

- 2017-06-26
Rendszerbe foglaltuk a fiúk fejlődésének állomásait annak alapján, hogy éppen miért rajonganak megszállottan az egyes korszakokban. A felsoroltak közül bizonyára jó néhány ismerős lesz a kis (és kevésbé kis) fiúkat nevelő szülőknek.
A kisfiúk fejlődése 14 pontban - korszakok, amiken minden kis srác átesik

1. Jármű korszak

„Anyuka beszél már mondatokban a gyerek?” – kérdezte a védőnő a kétéves státuszvizsgálaton. „Nem, de azt már mondja, hogy pótkerék...” A jelenet jellemző. A fiúk jelentős része előbb nevezi meg a traktort és az utánfutót, mint a szüleit. Nincs mese, anyukának is igen hamar fel kell készülnie a különböző munkagépekből, és elfogadnia, hogy a kétévese könnyebben állapítja meg az autók márkáját, mint a színüket.


2. Thomas korszak

Az előbbi természetes folytatása. Járművekből már kiművelt csemeténk elkezd érdeklődni az ezzel kapcsolatos mesék iránt. Thomasosnak kell lennie minden pólónak, játéknak, pizsamának. A célnak valamennyire a Chuggington, a Kis piros traktor és a Roary, a versenyautó is megfelel, de azok köré nem épült ki a Thomashoz hasonló komplett iparág.


3. Szuperhős korszak

Ebben a korszakban fontos, hogy minden ruhadarabon feltűnjön Pókember. Előnye, hogy ebben a szakaszban még nem feltétel, hogy a gyerek akár csak egy percet is lásson az említett mesékből, csak a külcsín a lényeg. A legmenőbb fiúk mindig Supermannek vagy Pókembernek öltöznek az ovis farsangon.


4. Katasztrófaelhárító korszak

A szuperhősök helyét egy idő után átveszik a hétköznapi hősök: úgymint mentős, orvos, tűzoltó, rendőr. Pókember helyett most már tűzoltó vagy rendőr lesz a kötelező jelmezviselet: a szerencsésebb szülők letudhatják a farsangi készülődést a ruha megvarrásával, az elvetemültebbek azonban nekivághatnak a teljes tűzoltókocsi elkészítésének is.


5. Duplo korszak

Ezt minden szülő szereti. Fejleszti a kreativitást, és a saját gyerekkorunkra emlékeztet. Ha kisfiunk sikeresen túljut a „Nem tudom ezeket összerakni, ezért félpercenként feladom a küzdelmet” – fázison, valóban csodálatos műveket tud alkotni. Hasznos korszak, mivel az építőkockázás többek között még a nyelvi fejlődést is elősegíti.


6. Dínó korszak

Ilyenkor vásároljuk fel az összes fellelhető műanyag dínó figurát és plüsst, dínós pólót, sapkát. Fél évig garantáltan ezekben a témákban olvashatjuk az esti mesét is. A szülő ilyenkor általában boldog és büszke: régész lesz a gyerek, nem semmi! A rossz hír azonban az, hogy a gyerekek 99%-a általában maximum egy éven belül kinövi és elfelejti az egészet. És egy éles váltással ekkor kezdődik a következő korszak...


7. Vécé korszak

A kisfiúk - valahogy egymástól függetlenül is - egyszer csak rájönnek, hogy a vécével kapcsolatos dolgoknál viccesebb nincs is a világon. Mindegy, hogy pisi, kaki vagy hányás, csak ki kell mondani, és a szórakozás garantált (a szülőknek már kevésbé). A pukizást pedig – ha nem volt elég hangos – be kell jelenteni. Nyilvános helyen ez fokozottan igaz.


8. Focista korszak

Valamiféle ősi vonzalom fűzheti a férfiakat a labdarúgáshoz, mivel más sportokkal ellentétben a foci-korszakon szinte kivétel nélkül átesik minden kisfiú. Ilyenkor minden "Mi leszel, ha nagy leszel?" kérdésre focista a válasz, s ekkor gyűjtjük be a jó drága focimezeket is - de mire kinőné a pólókat a gyerkőc, már le is csengett a mánia.


Kép: bottomlayercz0 / Pixabay


9. Lego korszak

A Duplo folytatása. Az „Apa, legózunk?” egészen pontosan azt jelenti, hogy „Én építek, te meg keresd a darabokat”. Mégis minden apuka szereti. Ha nem sikerül teljesen összepakolni, a porszívó félreismerhetetlen zörgéssel szívja fel a széthagyott darabokat. Sokgyerekes szülők rendszerint a kicsik pelusában is találnak egy-egy elveszettnek vélt alkatrészt. A LEGO-korszakban fokozottan figyeljünk, amikor véletlenül mezítláb járkálunk a lakásban - bár a rutinos szülők nem is vetemednének ilyesmire ebben az időszakban.
(Kapcsolódó cikkünk: Valóban csak rakosgatja a legót? - Az építő játékok fejlesztő hatásáról)


10. Puki korszak

A 7. pont folytatása - kisiskoláskor környékén a többi wc-s dolog általában feledésbe merül, mégsem lélegezhetünk fel: átveszi helyüket a mindenek felett álló puki-téma. Minden vicc erről szól, továbbra is muszáj bejelenteni, sőt, ha több kisfiú is van a családban, ekkor kezdődnek a versenyek: ki tud nagyobbat? Az anyukák nagy bánatára sajnos gyakran az apák is beszállnak a családi bajnokságba.
 

11. Hajzselé korszak

Megdöbbentően hamar elérkezik az idő, amikor fiunk a tükör előtt tollászkodik reggelenként, és kizárólag lenyalt hajjal hajlandó kilépni a házból. A csík oldalt legyen. Szélsőséges esetben estig nem hajlandó levenni a pulóverét, nehogy tönkremenjen a frizurája.


Kép: jvalley678 / Pixabay
 

12. Minecraft korszak

Ha elég Vekerdyt olvastál, valószínűleg megfogadtad, hogy a gyerekeid tízéves korukig be sem fogják kapcsolni a számítógépet. Mégis azon kapod magad egy szép napon, hogy az alsós fiad rá van kattanva a Minecraftra. Próbálod végigzongorázni magadban, hogy hol találkozhatott vele, de ez a lényegen nem változtat. Innentől megtiltani nem, legfeljebb korlátozni tudod a gépnyomkodást.


Kép: Wesley Fryer / Flickr
 

13. Ebben a családban mindenki hülye korszak

Ez már a vég. A fiú fülhallgatóval a fülében kuksol a szobájában, és bármit mondasz, úgysem lehetsz jó. Ez a legfájdalmasabb korszak, de amint véget ért a kamaszkor, elmúlik.
 

14. Anya, segíts! korszak

Amint elcsendesülnek a kamaszkor viharai, a kisfiúból nagy, felnőtt férfi válik, aki hamarosan elhagyja a szülői házat. Bármilyen önállónak is neveltük gyermekünket, valószínű, hogy az első időkben naponta kér majd telefonos segítséget ebben-abban, s mi örömmel vesszük tudomásul, hogy még mindig szüksége van ránk. 
Bár hamar elérkezik az az időszak is, amikor barátnőt talál magának, és kevésbé keresi a társaságunkat - de az utolsó szakasz sosem ér véget: az anya főztje a legfinomabb korszak.

Fotó: ErikaWittlieb / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja