SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hisztikezelési tippek - 3 dolog, amit ne tegyél, ha hisztizik a gyerek, és 3, amit mindenképpen

Bordohányi Alexandra [cikkei] - 2017-05-26
Vörös arc, ordítás, hatalmas könnycseppek, toporzékolás, fortyogó düh: minden kisgyerekes szülő találkozik a hisztivel, ami leggyakrabban az 1-3 éves gyerekeknél fordul elő. A kicsik ilyenkor még nem tudják kezelni az indulataikat, a rájuk törő érzéseket, és a sokszor egész nap gyűjtögetett feszültséget csak egy robbanásszerűen kitörő dührohamban tudják kiadni. A hiszti kezelésére van néhány szuper tippünk, és elmondjuk azt is, mi az, amit szülőként inkább ne tegyél, ha hamar véget szeretnél vetni a dühkitörésnek.
Hisztikezelési tippek - 3 dolog, amit ne tegyél, ha hisztizik a gyerek, és 3, amit mindenképpen

Mit ne tegyél, ha elindult a hiszti?


Ne fújd fel a dolgot!

Az egyik legrosszabb hisztikezelési taktika, ha óriási problémaként tekintesz rá. Először meg kell tanulnod azt, hogy ez normális velejárója egy gyermek fejlődésének, ezért hisztizni fog a te tündéri csemetéd is. Ha elefántot csinálsz a bolhából, akkor a gyereked csak még jobban felbátorodik, és még jobban üvölteni fog, hiszen már amiatt is idegesebb lesz, hogy te is kezded elveszíteni a türelmedet. A higgadtság a legjobb ebben az esetben is, hiszen a kisgyerekek nagyon könnyen megérzik, ha anyu is ideges.
 

Ne hagyd figyelmen kívül!

Az sem jó trükk, ha felfújod a hisztit, de ugyanilyen rossz az is, ha figyelmen kívül hagyod a bajt, vagy akár magát a gyerekedet. Ha levegőnek nézel egy ordító kétévest, akinek jelenleg te vagy a világ közepe, azzal csak rontasz a helyzeten. A hiszti azért van, mert a kisgyermek magától nem tud kezelni minden problémát, minden érzést: neked, a higgadt és tapasztalt felnőttnek kell lenned a támasznak, aki segít túljutni a bajain. Még a legnagyobb dühroham alatt is próbáld meg beszéltetni a csemetédet, és kiszedni belőle, mi okozta a robbanást, hogy meg tudd nyugtatni ezzel kapcsolatban.
 

Ne fenyegetőzz, és ne tarts cirkuszt!

A hisztinél nagyon rossz megoldás, ha dühöngsz és elkezded fenyegetni a gyerekedet különböző szankciókkal, amik abban az esetben történnek, ha nem hagyja abba a toporzékolást és üvöltözést. A hiszti nagyon gyakran tör elő azért, mert túl sok a szabály, amit a kicsinek be kell tartania, és ez felbosszantja őt, egy esetleges büntetés gondolata erre rátesz még néhány lapáttal. A felesleges showműsor ugyanígy kiakaszthatja a kicsit: ő nem azért fog az áruházban vagy a buszmegállóban őrjöngeni, mert ott több az ember és jobban bosszanthat téged is, hanem azért, mert éppen ott és akkor lett elege a dolgokból. Ilyen helyzetben ne hagyd, hogy mások nézzék a cirkuszt, vonulj el egy nyugodtabb, csendesebb helyre, ahol le tudsz ülni vele, amíg elvonul a vihar.
 

Így kezeld a dührohamot


Tereld el a figyelmét és vezessétek le az indulatait!

Sokszor bőven elég megoldás, ha el tudod terelni egy kis közös játékkal, beszélgetéssel, humorral a gyermek figyelmét, és azonnal el is zárják nála a csapot, amiből ömlöttek addig az érzések. Néha a hiszti azért tör elő, mert a gyerek éhes, fáradt, szomjas vagy hiányzik neki a kedvenc játéka. Légy felkészülve ezekre az esetekre, így már csírájában el tudod fojtani a dolgot, és nem kell megvárnod, míg addig fokozódik, hogy már a pici sem emlékszik arra, miért tört el a mécses. Ha a gyerek maga sem tudja, vagy nem tudja közölni, éppen miért dühöng, akkor tanítsd meg arra, hogy levezetheti az indulatait másféleképpen is, mint a hisztizéssel: ugráljatok, szaladgáljatok közösen, vagy csak kezdjétek el püfölni a kanapét vagy a párnát, hogy lássa, így is le lehet adni a feszültséget.
 

Ismerd meg a kiváltó okot, és lépj közbe mielőbb!

Sokszor csak azt hiszed, hogy tudod, miért tört ki a hiszti, holott nem is az a kiváltó ok, amit elsőre gondoltál, vagy ami logikusnak tűnik. Lehet, hogy csak az utolsó csepp a pohárban a gyereknél, ha mondjuk még a székre állva sem éri el a polcról azt, amit szeretne, míg valójában egy korábban történt sérelem piszkálja még akkor is igazán. Beszéltesd hiszti közben a kicsit, próbáld meg megtudni, mitől tört rá a düh, és nyugtasd meg, hogy nem történt semmi baj, ezt meg tudjátok oldani közösen, anyu tud neki segíteni, és köszönd meg, hogy ezt elmondta. A hisztit próbáld meg te is a legrövidebbre nyújtani, és ne hagyd sokáig tombolni a gyereked, avatkozz közbe mielőbb, hogy a kis ribillióból ne legyen nagy dühroham. Ha ez nem megoldás, akkor hagyd inkább, hogy kisírja magát a csemete, sok kisgyereknél éppen ez hoz megnyugvást.
 

Láss a hiszti utánra is és legyél biztos érzelmi pont!

Már a hiszti közben érdemes arról beszélgetned a gyermekeddel, hogy nem érted, miért a hisztizéssel töltitek az időt éppen, mikor akár játszhatnátok, és jól szórakozhatnátok ehelyett. Mutass a kicsinek lehetőségeket és más alternatívákat, amivel a hiszti helyett vagy a hiszti után tudtok majd közösen foglalatoskodni. Ha kezd lehiggadni a dühöngésből, mindenképpen dicsérd meg, hogy milyen ügyesen és jól csinálja, és öleld át, simogasd is meg. Ne feledd, hogy te vagy a biztonság, a biztos érzelmi pont a számára, ezért éreztetned kell vele, hogy szereted őt és nem csinált semmilyen nagyobb bajt.

Fotó: Tanya Little/flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja