SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A megfelelési kényszer!

- 2017-02-01
Úgy is szokták nevezni, hogy a szorongásos zavarok előszobája! Milyen igaz!
És sajnos a megfelelési kényszer is, mint minden lelki probléma kialakulása, a gyermekkorból gyökerezik!
A megfelelési kényszer!

Először csak azt látjuk rajtuk, hogy szoronganak, néha megmagyarázhatatlan dolgokat produkálnak és állandóan új és újabb feladatokba kezdenek bele, mert folyamatosan dicséretre vágynak.

Sokszor mondjuk rájuk, hogy nem kitartóak, pedig csak a környezet irreális elvárásainak akarnak megfelelni.

Nézzük akkor meg: Hogyan alakul ki! Miért alakul ki? És mit tegyünk, hogy megakadályozzuk a kialakulását?

Először is azzal kell tisztában lennünk, hogy mi is az a megfelelési kényszer:

Jellemzője: bármilyen nagy dolgokat érjen el az ember, nem lesz elégedett önmagával, nem fogja elhinni, hogy ő értékes és főleg, hogy szerethető! Jön az önvád, gyermekkorban a dühroham, hiszen csak azt érzi, hogy környezete nem elégedett vele.

Következmény felnőtt korban:

Akármit is ér el, soha nem lesz elégedett magával! Torz önkép, állandó önvád, bizonytalanság! Bizonyítási kényszer!

Ugye milyen ismerős? Talán, ha felismerjük magunkban, akár még változtatni is képesek vagyunk!

Hiszen éppen azt szeretnénk elérni, hogy gyerkőcünkben ne alakuljon ki! Ha pedig ezen az úton haladunk, bizony mi is sokat tanulhatunk, változhatunk!

Tudod: „Képes vagy rá! Meg tudod csinálni!”

Na, akkor nézzük, hogy mitől alakul ki és mit tegyek, hogy gyerekemben ne alakuljon ki a megfelelési kényszer?

A legfontosabb!

Mindig csak annyit várj el tőle, amit már megtanítottál neki. Sokszor a szülők, nagyszülők, környezet olyan elvárásokat támasztanak, amit életkori sajátossága miatt nem képes teljesíteni.

Konkrétan mire gondolok?

Íme, egy példa: „Gondolkodj el rajta, mit csináltál!” Mondják ezt 3-4-5 éveseknek! De mi az a gondolkodás? Még nekünk is nehéz megfogalmazni, de tőlük elvárjuk, hogy tudják!

Mit kell akkor tennünk?

Elsősorban rengeteget dicsérni! Mindig olyan feladatokkal megbízni, melyet képes teljesíteni és ezt jutalmazni a legnagyobb elismeréssel, az őszinte szülői dicsérettel: Ügyes vagy! Jól csináltad! Köszönöm, hogy…

De, elismerni, megdicsérni lehet a mosolyát, a haját, a ruháját, hogy milyen csinos benne. A lényeg, a gyerkőc önbizalmának kialakítása, növelése!

Tudom, Kedves Szülők!

Nagyon nehéz ez akkor, amikor a ti szüleitek még mindig nem képesek elismerni, dicsérni benneteket. Hiszen minden találkozáskor, kapcsolat felvételkor többségében negatív visszajelzést kaptok tőlük:

Miért így főzöl? Milyen a hajad? Miért kell ilyen drága… venni? Miért nem szólsz rá a gyerekre? Miért szólsz rá a gyerekre?

Ismerős? Ezer és ezer ilyen mondatot tudnátok még felsorolni! Igen, sajnos benneteket sem ismernek el még a szüleitek! Ez tény! És félő, hogy ezen ti már nem tudtok változtatni. Amin viszont igen, hogy a ti gyerkőceitek ne ebben a szellemben nőjenek fel, ne kelljen sem gyerekkorban, sem felnőtt fejjel a megfelelési kényszerrel küzdeniük! Ezen tudtok változtatni és biztos vagyok benne, hogy akartok is!

Hát akkor hajrá! Én veletek vagyok:)

Üdvözlettel: Gyerkőcökkel Suttogó

Pribránszki Marianna
Viselkedéspedagógus,Tehetséggondozó
Telefon: +36-30/429-5960
E-mail: info@gyerkocokkelsuttogo.hu
Facebook: Gyerkőcökkel Suttogó
Honlap: www.gyerkocokkelsuttogo.hu

Fotó: rubberduck1951 /pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
A szerkesztő ajánlja