SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekkori sportolás fontossága - Egy természetgyógyász-pedagógus édesanya szemszögéből

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2010-05-10
- gondolkodási nehézség, teljesítményszorongás, motoros nyugtalanság
- felelőtlenség, vakmerőség, irányíthatatlanság
- agresszivitás, érdektelenség, stb.
- sem a büntetés, sem a magyarázás nem vezetett eredményre
A fenti sorok egy középső csoportos óvodás értékelőlapján olvashatóak.
A gyermekkori sportolás fontossága - Egy természetgyógyász-pedagógus édesanya szemszögéből

Tényleg, ennyi szörnyűséggel lehet jellemezni egy óvodás kisgyereket? Tényleg ekkora a baj a gyerekkel? Vagy csak túlságosan elővigyázatosak az óvodapedagógusok?
A szülőt a kézhez kapott papírral, a hirtelen sokk után a nevelési tanácsadóba irányítják, hogy szakvéleményt kérjenek a gyermekről.
Mit tehet a szülő, miután egy ilyen jellemzést kap kézhez?


Először is ne essen kétségbe, ne ültesse az agyába, hogy a gyermeke értelmi fogyatékos és mozgáskorlátozott…
A rendszeres mozgás beiktatása a mindennapi életbe már kisgyermekkorban fontos, és szükséges… és itt nem elsősorban a játszótéren, vagy „motorozással” eltöltött órákra gondolok (persze azok is fontosak).
Függetlenül attól, hogy a gyerekről kérnek-e ilyen szakvéleményt az óvodából, vagy nem, és függetlenül a szakvélemény eredményétől a szülő mindenképpen keressen a gyermekének olyan sportágat, olyan mozgásformát, amit a gyermeke is el tud fogadni néhány alkalom után.
A fiúknak pl. a foci vagy valamilyen küzdősport, a lányoknak néptánc, balett, gimnasztika. Az úszás és a korcsolya mindkét nem számára élvezetes és hasznos lehet.
 
A következőkben - a holisztikus szemlélet jegyében - három oldalról közelítem meg a témát:

  1. Egészséges testi fejlődés
    Az egészséges életmód mai világunkban kiemelkedő fontossággal bír, aminek részeként a megfelelő táplálkozási szokások kialakítása mellett a szülőknek oda kell figyelni arra is, hogy a rendszeres mozgás „szokássá”, magától értetődővé váljon, a gyerek mindennapi életébe beleolvadjon.

    A rendszeres mozgás nem csak az izomzatot fejleszti, hanem az egészséges csontképződéshez is hozzájárul. E kettő közös fejlődése, valamint az, hogy az erős csontozat felnőttkorban is megmaradjon (és ne csak az erős izomzat), későbbi erőnlétünk alapfeltétele. A mozgás késleltetheti, lassíthatja a későbbi csontleépülést. Ezért nagyon fontos, hogy már akkor elkezdjük a megelőzést, amikor csontjaink még a felépülési fázisukban vannak csak. Természetesen nem kell rögtön az öregkorra gondolni, elég csak a kamaszkorig előremenni. A kamaszkori hirtelen növekedés megviseli a csontokat és az izmokat, megfelelő erőnlétük, tartószerepük hiányában megjelennek a különböző fokú tartásproblémák, gerincferdülés, egyéb vázrendszeri deformitások. Gondoljunk csak bele: a tizenévesen elkezdett kötelező gyógytorna sokkal kellemetlenebb a kamasz számára, mint a kisgyermekkorban elkezdett edzés.

    A rendszeres mozgás, sport nagy mértékben javítja a tüdő gázcseréjét, ezáltal a vér oxigénfelvételét, végeredményben pedig a sejtek oxigénellátottságát. Ez többek között azért is fontos, mert a megfelelő oxigénellátottság az egészséges szervezet alapja, oxigénhiányos állapotokban viszont a szervezet különböző fokú degeneratív elváltozásokat produkál (pl. rákos sejtek képződése).

    A mozgás élettani hatásai között fontos megemlíteni még, hogy jelentősen hozzájárul a nyirokkeringés fenntartásához, serkentéséhez (hiszen a nyirokrendszernek nincsen saját keringető motorja, mint a vérkeringésnek a szív), ezzel elősegítve a szervezet méregtelenítési folyamatait, immunrendszerünk karbantartását.

     
  2. Idegrendszeri fejlődés: az értelem, az elme fejlődése és a mozgás fejlesztő szerepe
    A mozgás az értelmi fejlődés alapja. Ha javítjuk a mozgásbéli hibákat, fejlesztjük a mozgáskoordinációt, az egyensúlyérzéket, az kihat az agy teljes működésére, a későbbi tanulási folyamatokra is. Létezik egy csak az emberre jellemző mozgásbéli egyedfejlődési sor: kúszás - mászás - járás - dominancia megválasztás (jobb-bal kérdés, nem csak a kéznél, hanem a lábnál és szemnél is). Van ezen kívül egy szintén kizárólagosan emberi kommunikációs forma: beszéd - írás - olvasás. Ez utóbbiakat csak akkor tudja a gyermek akadályok nélkül, maradéktalanul elsajátítani, ha az idegrendszere teljesen beért ezekhez a folyamatokhoz, vagyis végigment a mozgásbéli fejlődéseken, mindegyiket maradéktalanul elsajátítva. Bármilyen lemaradást, kimaradást kiválóan lehet fejleszteni az időben, már óvodás korban elkezdett megfelelő rendszeres mozgással. A megfelelően összeállított edzésprogram odafigyel a nagymozgásokra (a mászás, futás, stb.) és a finommozgásokra is (precíziós manipuláció: pl. a cipőfűzés, cipzárfelhúzás, masni kötés, stb.), fejleszti a gyermek egyensúlyérzékét, koordinációs készségét, térészlelését, a két agyfélteke összehangolt működését. Ha a két agyfélteke nem működik szinkronban, a külvilágból felénk érkező információt nem tudjuk megfelelően kezelni és feldolgozni, így mi magunk válhatunk saját belső fejlődésünk, haladásunk akadályává.

    Sportolás kisgyerekkorban . FociA kisgyermekkori sportolásnak tehát elsősorban nem az a célja, hogy a jövő olimpikonjait, futballistáit képezzék ki, hanem, hogy egyrészt megszerettessék vele azt a sportot, amit választott(ak a szülei), és hogy ügyesedjen a mozgása. Először az is nagy sikerélményt jelent a gyermeknek, ha pl. a két lába között „nyolcas” alakban körbe-körbe tudja vezetni a labdát, vagy egyszerűen csak meg tud állni a korcsolyával egy lábon. Később az ügyes cselezés, az első ugrások lesznek az újabb állomás. A lényeg, hogy a gyermeket biztassuk, dicsérjük, amikor ezeket a számára nagy dolgokat véghez viszi.

    A versenyszerű sportoláson csak nagyobb - iskolás - korban érdemes elgondolkodni, amikor a gyermek már maga is meg tudja fogalmazni a céljait a választott sportággal kapcsolatosan. Ebben az esetben természetesen már a teljesítmény, a minél jobb eredmény elérése a cél.
     
  3. Lelki fejlődés: a mozgás és a gyermek pszichés/szociális fejlődése
    Amint azt már az előző részben is említettem, a gyermekek számára hatalmas sikerélmény, ha valami olyasmit képesek megcsinálni, amit eddig nem tudtak. Ilyenkor örömmel mutatják be új tudományukat a szüleiknek, és boldogan várják - mindegy megerősítésként - a szülő dicséretét, elismerését, biztatását.

    A rendszeres sportolás tehát fejleszti a gyermek önbizalmát és öntudatát, a „képes vagyok rá” érzést. Növeli egyben a gyermek lelki állóképességét, tehát a kitartását. A csoportos mozgás órák alatt fejlődik a gyermek szocializációs és kommunikációs készsége is.


    Kisebb és nagyobb korban egyaránt hasznos „fegyver” lehet az agresszió ellen: a küzdősportok pl. kiválóan alkalmasak „irányított agresszió-levezetéshez”, a negatív érzelmek és energiák pozitív alkalmazását. Pszichológusok, nevelési tanácsadókban előszeretettel ajánlják a küzdősportokat a hiperaktív, agresszív gyerekeknek.

    A fizikai aktivitás növelése, a mozgás beiktatása életvitelünkbe az egyik legbiztosabb (és leggazdaságosabb) módja az életminőségünk javításának, és az egészségben, jó közérzetben eltöltött évek száma is bizonyosan növekedni fog. A rendszeres - rekreációs jelleggel végzett - sportolás csökkenti az olyan betegségek kockázatát, mint a különböző szív- és érrendszeri betegségek, a depresszió, a pszichoszociális stressz következtében fellépő izomfeszültség, a vázrendszer (csontozat) deformitásai, elhízás. A mozgás kockázatcsökkentő hatása nem függ ugyan az életkortól (sosem késő elkezdeni…), de minél korábban vezetjük be a gyermekeink életébe a mozgást, a mozgás örömét, annál hatékonyabban tudjuk kiküszöbölni a testi-lelki egészségüket károsító tényezőket, és annál boldogabb, kiegyensúlyozottabb felnőtteket tudunk nevelni belőlük.
     
Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Honlap: http://www.smaragdhaz.hu
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja