SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szakértők szerint a kiskamaszokkal nehezebb, mint egy újszülöttel

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-22
Sokat beszélnek a szülés utáni depresszióról, arról azonban alig van szó, mennyire nehéz később. Pedig a kutatások szerint a felső tagozatosok szüleit érinti leginkább a depresszió és a kétségbeesés.
Szakértők szerint a kiskamaszokkal nehezebb, mint egy újszülöttel

A gyerek az első tíz évében folyamatosan az anyját követi, mint egy árnyék. Anya szereti őt, boldog vele, de mit nem adna azért, hogy csak egyszer magára zárja csemetéje a szobája ajtaját, és öt perc magányra vágyjon. Csak öt percre.


Egy nap aztán elérkezik ez a pillanat. De a vágyott magány nem öt percig, hanem végtelennek tűnő ideig fog tartani.


A Developmental Psychology című lapban megjelent tanulmány szerint a szülők számára a felső tagozatos gyermek nevelése jelenti a legnagyobb kihívást. Noha előtte is igen fárasztó a folyamatos jelenlét, a kisebb gyerek igényei még viszonylag egyszerűek, és rendszerint igen jól is kommunikálja őket. Az óvodásnak, kisiskolásnak is lehetnek lelki fájdalmai, megoldandó problémái, ám ezeket egyrészt abban a korban még megosztja a szüleivel, másrészt pedig hallgat a tanácsaikra.


Ez változik meg valamikor 10-12 éves kor körül (kinél előbb, kinél később). A szülőnek többé nem az éjjel evő csecsemő vagy a sötétben félő óvodás okozza az álmatlan éjszakákat, hanem a tehetetlenség érzése: hogy a gyermek, akit mindenkinél jobban szeret, és akivel eddig olyan közel álltak egymáshoz, mintha egyik napról a másikra idegenné vált volna.


A szakértők 2200, többnyire diplomás szülőt kérdeztek meg, hogyan élik meg a gyereknevelést. Az alanyokat úgy válogatták össze, hogy gyermekeik minden korosztályt képviseljenek a csecsemőtől a fiatal felnőttig. Az interjúk során úgy találták, a kiskamaszok szülei a leginkább feszültek és elkeseredettek:


„Amikor Ben baba volt, az alvása és az evése miatt aggódtam, de ezeket a dolgokat ért kézben tudtam tartani. Most azon jár az agyam, mennyire engedjem szabadon, amikor Pokémon Go-t játszik a barátaival, és hogyan ellenőrizzem, mit művel az Interneten. Sok szempontból a saját útját járja már, és nekem meg kell bíznom benne” – fogalmazott egy Scher nevű nő.


Egy lányos anya is hasonlóan érzett: „A lányom 10 vagy 11 éves kora óta folyamatos bennem az a szomorú és idegesítő érzés, hogy már nem tudok neki segíteni abban, hogyan illeszkedjen be az iskolában, vagy oldja meg a barátnőivel való konfliktusait. Még ha lennének is javaslataim, akkor sem bízik bennem. Nem hisz nekem, nem tudom megvigasztalni, és ez nagyon fáj. Mindig anya szerettem volna lenni, ezért adtam fel a karrieremet. Korábban úgy éreztem, ki tudok így is teljesedni, de most az egészet egy hálátlan és nagyon stresszes szerepnek élem meg.”


A helyzetet súlyosbítja az érintett anyák elszigeteltsége is. Míg a kisebbek szüleinek számtalan foglalkozás, baba-mama klub és netes fórum áll a rendelkezésére, hogy a pelenkázástól a szeparációs szorongáson át a dackorszakig minden lehetséges kérdést kitárgyaljanak, addig az iskolások szülei – úgy tűnik – magukra maradnak a problémáikkal. A támogató közösség eddigre széthullott, ha vannak is nagyszülők vagy barátnők, nekik sincsenek már kész válaszaik a problémákra.


Amíg pedig nincs, akivel a gondjaikat megoszthatnák, marad a feszültség és az alkalmatlanság érzése, amelynek a létezéséről e korosztály esetében ma még alig esik szó.

Kapcsolódó cikkeink:

Anya-banya - Segítség! Utál a gyerekem! (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Lányos szülők: ne csináljatok mini nőket a kislányaitokból!

Musical.ly és a többi közösségi oldal - egy életre megnyomoríthatja a gyerekeket

A kiskamaszkor pszichológiája

A felnőttkori boldogtalanság biztos receptje - és mi adtuk a gyerekeink kezébe

Kép: ID 858265 / pixabay

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja