SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan éljük túl az érettségit? - Jocó bácsi 23 hasznos tanácsa a végzős diákoknak és szüleiknek

Németh Noémi [cikkei] - 2017-05-02
Ahogy azt már megszokhattuk, Jocó bácsitól most sem az unásig ismételt, tipikus tanácsokat hallhatjuk - ehelyett olyan dolgokra hívja fel a tanulók és szüleik figyelmét, melyeket valóban érdemes szem előtt tartani ezekben a feszült, izgalommal teli napokban. Sőt, még azt is elárulja, mit nem szeretnek a tanárok viszontlátni a feladatlapokon.
Hogyan éljük túl az érettségit? - Jocó bácsi 23 hasznos tanácsa a végzős diákoknak és szüleiknek

Kezdődik az érettségi - a rettegett nap, amikor több tízezer tanulónak kell számot adnia tudásáról. A tét nem kicsi, így érthető az izgalom. Balatoni József, kedvenc történelemtanárunk fontos gondolatokat fogalmazott meg a nagy megmérettetéssel kapcsolatban, tanácsait pedig Facebook-oldalán tette közzé. Ajánljuk minden diák és szülő figyelmébe - és persze sok sikert kívánunk az érettségizőknek!

Az érettségi elől nem lehet elmenekülni, vagyis lehet, de nem érdemes. Bár valóban nagy megmérettetés, de azért – a közhiedelemmel ellentétben – nem ezen múlik az ember élete. Összeszedtem néhány tippet a diákoknak az utolsó pillanatokra és az írásbeli napjaira, amiket érdemes végigolvasni és betartani. A végén pedig a körmüket tövig rágó szülőknek is van pár hasznos tanácsom. Sok sikert kívánok minden leendő érettnek! Hajrá, hajrá, hajrá!

1. Most már ne tanulj! Tényleg ne. Amit az elmúlt 12-13 évben nem tanultál meg, azt nem most fogod. Ha most nekiállsz, abból csak ideges kapkodás lesz, összezavarodsz, az meg felesleges stressz. Ha nagyon nem bírod, és meg akarod nyugtatni magad, akkor lapozgasd az atlaszt, a négyjegyű függvénytáblát, a szöveggyűjteményeket. De csak akkor, ha tényleg nem bírod ki!

2. Használd ki ezt a néhány napot: pihenj sokat, kirándulj, legyél a szabadban, sportolj! Kapcsolódj ki! Ez most a legjobb, amit tehetsz!

3. Az év buliját lehetőleg ne az érettségi napokra szervezd, mert egy alapos berúgás – bár kikapcsol – de a helyzeten nem segít, sőt.

4. Bármennyire is csábító, az izgalmat ne alkohollal akard feloldani! A jobb teljesítmény érdekében ne vegyél be koffeintablettát vagy egyéb szereket! Az izgalommal párosítva kiszámíthatatlan hatást válthatnak ki.

5. Higgy magadban! Bízz benne, hogy menni fog. Ne legyen semmilyen negatív gondolatod. Nem lesz még egy vizsga, amelyre ennyi ideig „készültél". Menni fog, hidd el.

6. Minden este időben feküdj le, és próbálj meg aludni egy nagyot! A kipihentség a legfontosabb ezekben a napokban.

7. Minden reggel hallgasd meg az Eye of the tiger című slágert, és érkezz meg Rockyként, aki mindent legyőz!

8. Legyen nálad rengeteg toll! Murphy törvénye, hogy a vadiúj penna is képes ilyenkor kifogyni.

9. Legyen nálad elegendő üdítő/ásványvíz, szendvics, csoki, szőlőcukor. Mind serkenti az agyműködést, és komfortérzetet biztosít. Nyugodtan egyél-igyál munka közben! Azért a pacalt vagy a bicskával vágott hagyma-szalonna kombót ne erőltesd.

10. Ha van kabalád, gyerekkori plüssöd, nyugodtan vidd be magaddal, mert megnyugtat, erőt adhat.

11. Ne próbálj meg puskázni. Egy-egy válasz nem ér annyit, hogy kizárjanak a vizsgáról.

12. Amikor nekiállsz, minden feladatot alaposan olvass át, értelmezd. Lassan, nyugodtan dolgozz, rengeteg időd lesz rá.

13. Néha szusszanj! Pihenj közben, tedd le a tollat, és relaxálj pár percet. Sokkal jobban fog menni utána a munka.

14. Semmit ne hagyj üresen, mindenhová írj valamit. A rossz válaszért nincs levonás, de az üresen hagyott részekért morcosak szoktunk lenni.

15. Ne menj ki idő előtt!!! Használd ki az időt, nézd át a válaszokat. Utólag már nem tudsz javítani rajta, csak ott helyben.

16. Amikor kijössz, lazíts. Ne nézegess megoldásokat, cikkeket, mert csak elbizonytalanít, és nem is fogsz pontosan emlékezni minden válaszodra. Csak feleslegesen kiakadnál, az meg nem segít.

17. Tényleg menni fog, és meg tudod csinálni, hisz Rocky vagy! Ha nem érzed, akkor pedig a 7. pont újra, többször...


És te mit tehetsz szülőként?

1. Bízz a gyerekedben! Hidd el, meg tudja csinálni, hisz Rocky!

2. Ebben a pár napban ne nyaggasd azzal, hogy tanuljon, úgysincs sok értelme. És a szoba takarítása is várhat már az érettségi utánig.

3. Ne lássa rajtad, hogy izgulsz, idegeskedsz! Hisz a te feladatod megnyugtatni, bátorítani őt! Támasz legyél most, egy biztos pont.

4. Próbáld elterelni a gyerek gondolatait, szervezzetek programokat.

5. Ne legyél ott a sulinál, csak ha a gyerek kifejezetten kéri, mert ez fokozhatja a nyugtalanságát.

6. Bármi lesz is, sose felejtsd el: ő a te gyereked, minden körülmények között, akkor is, ha nem úgy sikerül az érettségi, ahogy elképzelted.

Balatoni József, Jocó bácsi

Érettségi előtt állsz? Akkor ez is jól jöhet most: 101 módszer a stressz csökkentésére - egy középiskolai tanár kincset érő ajándéka a diákok számára

Forrás: WMN 
Kép: Tim Gouw / Pexels

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja