SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fehérnemű szabály: 4 pont, amivel megóvhatod gyermeked a szexuális zaklatástól. Tanítsd meg neki minél hamarabb!

Németh Noémi [cikkei] - 2016-10-14
Minden szülő rémálma, hogy gyermeke egyszer szexuális zaklatás áldozatává válik. Ilyen esetek egész életeket döntöttek romba már, a traumát a kicsi gyakran sosem tudja teljesen feldolgozni. Nagyon fontos, hogy minden szülőben tudatosuljon a probléma súlya, hogy ma már olyan világot élünk, ahol muszáj megelőzni a bajt, és az, hogy igenis, a saját gyerekével is megtörténhet!
Fehérnemű szabály: 4 pont, amivel megóvhatod gyermeked a szexuális zaklatástól. Tanítsd meg neki minél hamarabb!

Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy még az a gyerek is, aki koránál fogva még nem jár el egyedül otthonról, bármikor áldozattá válhat. Elég 2 percre különválnotok (gondoljunk csak arra a kisfiúra, akit pár hete molesztált egy takarító férfi az Allee bevásárlóközpontban).

De még ha nem is engeded be egyedül a nyilvános mosdókba, akkor sem lehetsz a nap 24 órájában mellette, és sajnos bármikor kettesben maradhat egy olyan tanárral, ismerőssel, rokonnal, aki addig a napig senkinek sem volt gyanús. A ferde hajlamú emberek az álcázás és rejtőzködés mesterei, így dolgozhat például a pedofil tanár is gyerekek között - hisz senki se nézné ki belőle, hogy ártani tudna kisdiákjainak - egészen addig a napig, míg meg nem történik az első eset. Még leírni is borzalmas, de sajnos szembe kell néznünk a tényekkel: a te gyereked, vagy akár az én gyerekem is lehet egy ilyen első áldozat.

Nagyon fontos tehát, hogy megbeszéld a kicsivel azokat a dolgokat, amikről most szó lesz, és megtanítsd arra, hogy tehet különbséget jó és rossz érintés között. Amíg nem beszélgettél vele erről a témáról és nem tanítod meg az alábbi 4 pontra, gyermeked gyakorlatilag teljesen védtelen marad akkor, amikor épp nem vagytok együtt.


A fehérnemű szabály

Számtalan olyan dolog van a világon, ami számunkra már annyira egyértelmű, hogy bele sem gondolunk: gyermekünk számára közel sem az. Ilyen például az idegenek érintése is.

Pici kora óta megszokhatta, hogy gyakran érintik meg más felnőttek is a szülein kívül: a védőnő, a gyerekorvos, az óvónénik, tanárok, de akár egy ismeretlen nagymama is megsimogathatja a fejét a buszon, esetleg erőszakosan tolhatja odébb egy utas, aki le akar szállni. A kisgyerek még nem tudja olyan élesen megkülönböztetni egymástól a jó és a rossz érintést, neked kell megtanítod arra, hogy hol van a határ, és abban is segíthetsz neki, hogy fel tudja ismerni: hol vannak a saját határjai.

Az Európai Tanács kidolgozott egy egyszerű, 4 lépésből álló módszert, a fehérnemű szabályt, mellyel remélhetőleg elkerülheted, hogy gyermeked molesztálás áldozatává váljon. Csupán 4 pont - de lehet, hogy egy nap ez fogja őt megmenteni a szörnyűségtől.

1. A tested csak a tiéd

El kell mondanod neki, hogy a teste egyedül az övé, mellyel az engedélye nélkül senki nem csinálhat semmit. Még ha kedves gesztusról is van épp szó - puszi, ölelés, simogatás a szüleitől, rokonaitól -, akkor is mondhatja azt, hogy nem szeretné. Akkor is joga van szólni, ha éppen te csikized, de már nem esik jól neki. Neked pedig azonnal abba kell hagynod, ha erre kér.
Mondd el neki, hogy ilyenkor határozottan kell közölnie a véleményét, és lépjen ki az adott helyzetből - ha ez nem sikerül, feltétlenül mesélje el a történteket a szüleinek.


2. Van jó érintés és rossz érintés

El kell beszélgetned vele arról, hogy senki sem nézheti vagy érintheti meg az intim testrészeit, és arra sem kérheti senki, hogy ő nézzen/érintsen meg ott mást. Ha te nem hívod fel külön a figyelmét, honnan tudná, hogy ez nem helyes?
A határvonalat élesen meghúzhatjátok, ez pedig a fehérnemű. Ami ez alatt van, az egyszerűen tabu, legyen szó bárkiről és bármilyen helyzetről - kivételt képez természetesen az orvosi vizsgálat, ezt is beszéljétek meg.


3. Jó titok, rossz titok

"Legyen ez a mi titkunk..." - pontosan így kezdődik vagy végződik a legtöbb olyan eset, amikor gyerekmolesztálás történik, ezzel a trükkel pedig épp a gyermeki naivitást próbálja kihasználni az elkövető.
Nagyon fontos, hogy beszélj vele erről: az nem baj, ha a barátaival vannak kisebb titkaik, vagy ha épp anyák napi képeslapot készítenek a suliban/oviban, és nem szabad elárulnia anyának, de minden olyan titkot, amitől rosszul, kényelmetlenül érzi magát, ami nyomasztja, ami rossz élmény volt, amit szégyell, amitől fél, azt el kell mondania valakinek, akiben megbízik. Lehet ez bármelyik szülője, nagyszülője, rokona, egy tanára, egy rendőr ismerős…


4. A megelőzés és védelem a szülő felelőssége

Szégyen, bűntudat, félelem - ezt éli át az a gyerek, aki szexuális zaklatás áldozatává vált. Tudnia kell a kicsinek, hogy hozzád tényleg bármikor, bármilyen problémával fordulhat, tabuk nélkül. Ezt csakis folyamatos és hosszú távú kommunikációval érheted el, melyben nincsenek olyan témák, amikről érzi, hogy nem szívesen beszélsz vele (pl. szexualitás).

Tudnod kell, hogy a szexuális zaklatás megelőzésében neked van most a legnagyobb szereped, és nem a gyereknek.

Olvasd el, mit tehetsz meg még ezen felül gyermeked biztonságáért - egy egész életre kiható borzalmakat védhetsz ki ezzel a néhány egyszerű lépéssel.


Hasznosnak találtad? Oszd meg másokkal is!

Forrás: Council of Europe 
Kép: Alexas_Fotos / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja