SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A munka és a gyereknevelés összehangolása: amit törvénnyel nem lehet szabályozni

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-22
Augusztusban fogadta el az Európai Unió azt az új szabályozást, amely előírja a tagállamoknak, hogy hozzanak a munka és a magánélet egyensúlyát elősegítő törvényeket. Az országok három évet kaptak e kötelesség teljesítésére. Kérdés, ebből mi fog megvalósulni itthon.
A munka és a gyereknevelés összehangolása: amit törvénnyel nem lehet szabályozni


Munkaidő a család rovására?

„Kedves Szülők! Holnapután a tanítás 1-ig tart, legyenek szívesek gyermekeiket ebben az időpontban hazavinni az iskolából. A bent maradt tanulók számára összevont ügyeletet tartunk a 10-es számú teremben” – talán nincs az a dolgozó anya, aki ne izzadt volna le már néhányszor, mikor ehhez hasonló, váratlan bejegyzéssel találkozott a gyermeke üzenő füzetében. A határozott hangnem és az összevont ügyelet réme általában megteszi a hatását, az anya bekönyörgi a gyerekét egy baráti családhoz, bébiszittert fizet, vagy elviseli a főnöke rosszalló megjegyzéseit, és így vagy úgy, de megoldja, hogy gyermeke két nap múlva 1-kor elhagyhassa az iskolát.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány felmérésében részt vevő 10-17 éves gyermekek és fiatalok egyötöde válaszolta azt, hogy túl kevés időt tölt a szüleivel, és a leggyakoribb indoknak a felnőttek túl sok munkáját jelölték meg. Gyanítható, hogy a fiatalabb korosztályban ez az arány ennél sokkal magasabb, még akkor is, ha ők ezt így megfogalmazni még nem lennének képesek.

Dolgozó anya

Kép: Photoraphee.eu / shutterstock


Az Európai Uniós irányelvek

Magyarországnak három éve van arra, hogy törvényt alkosson a munka és a magánélet egyensúlya megteremtésének érdekében. Erre égető szükség is van: a magyarországi munkavállalók uniós társaiknál jóval magasabb arányban, 49 százalékban nyilatkozták azt, hogy nehéz vagy nagyon nehéz számukra a két terület összeegyeztetése (az európai átlag 35%). Ez elsősorban azt jelenti, hogy az ingázás, a munkahelyen töltött idő és a túlórák mellett még a gyermekeikkel való mindennapos kapcsolatápolás is bonyolult, bármilyen speciális helyzet – tízhetes nyári szünet, váratlan betegség – megoldása pedig komoly stresszforrást jelent számukra.

A most elfogadott irányelv három fejlesztendő területet jelöl ki:

  • A szülők munka-magánélet egyensúlyának elősegítése
  • Az apák szerepének növelése a gyermeknevelésben
  • A nők munkaerőpiaci helyzetének javítása

Mindez népesedési szempontból is életbevágó lenne fogyatkozó országunknak: régóta tudjuk, hogy a fejlett világban nem azokban az országokban születik sok gyerek, ahol hosszú a szülési szabadság, és sok segélyt kap az anya, hanem ott, ahol a két szülő közel egyenlő arányban veszi ki a részét a házimunkából és a gyermeknevelésből, valamint ahol lehetőség van részmunkaidőre és távmunkára.

Haza az iskolából

Kép: Monkey Business Images / shutterstock


Kompromisszumokkal

Bori kétgyerekes anya. Végzettségét tekintve mérnök. Kisebbik gyermeke másfél éves korában hat órában ment vissza dolgozni, de amikor a kislány betöltötte a 3 évet, a munkáltatója ultimátum elé állította: vagy teljes munkaidőben dolgozik a továbbiakban, vagy megválnak egymástól. Bori tudta, hogy a napi nyolc órát nem tudja bevállalni úgy, hogy az irodája és az otthona Budapest két ellentétes pontján volt, így elhagyta a munkahelyét.

Jelenleg a pár száz méterre lévő óvodában dajka. Állandó reggeles műszakot kapott, minden nap odaér a nagyobbik gyermekért is az iskolába délután négyre. Nem zavarja, hogy a munkájához akár nyolc általános is elég lenne, sőt: a gyerekeket szereti, a kollegáival remekül kijön, és ami a legfontosabb, a saját gyerekei nem hiányolják. Mint mondja, nincs az a szakmai siker, amiért magukra hagyná őket.

Rengeteg család van, ahol az ingázás, a túlóra, a nem családbarát, több műszakos munkarend valóban létkérdés. Aki olyan területén él az országnak, ahol örül, ha bármilyen munka adódik, az minden lehetőséget meg fog ragadni. Ám a kérdést, hogy mindez megéri-e, mindenkinek magának kell feltennie és megválaszolnia. Könnyen lehet, hogy valóban nincs más választás. De az is előfordulhat, hogy van. Talán nem olyan izgalmas munkahelyen, talán kicsit kevesebb fizetésért, de úgy, hogy közben a legfontosabbat, a velünk töltött időt adhatjuk a gyermekeinknek.

Hiszen a végén semmi más, csakis ez fog számítani.

Kapcsolódó cikkeink:

Indexkép: ESB Professional / shutterstock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
A szerkesztő ajánlja