SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Te is sok mindent megosztasz gyermekedről a neten? Ne tedd!

Családinet [cikkei] - 2016-05-24
Manapság az emberek a neten élik az életüket. Neten ismerkedünk, barátkozunk, játszunk, vásárolunk, művelődünk, mozizunk... és sajnos a családi élet színterévé is a világháló lép elő. Az új autónknál több fotót talán csak csemetéinkről teszünk közzé. Magadra ismertél? Akkor ez a cikk neked szól: posztolási kisokos.
Te is sok mindent megosztasz gyermekedről a neten? Ne tedd!

Gyakran élcelődünk azon, hogy „öregszünk”, hisz üzenőfalunkat már nem a péntek esti arconpörgés emlékei töltik meg. A lájkviharokat produkáló eljegyzési, esküvői és ultrahang fotók helyét pedig rögvest átveszik a családi portrék.

Eddig még rendben is volna, azonban ha elfogytak a fotóstúdióban készült profi képek, nem marad más, mint a telefonnal lőtt napi tudósítóanyag. Valahol a cuki babahájaknál kezdődik, folytatódik az imádnivaló kis fürdőrucik, szuper apró biciklis szerkók világában, és nincs megállás minimum az általános iskolás ballagásig.


Fotó: AdinaVoicu/pixabay

Jókora forradalom áll a küszöbön, ami úgy 10 éven belül várható. Körülbelül ennyi idő kell, míg a gyerekeink - akiknek a fotói jelenleg megtöltik a netet – elég nagyok lesznek, hogy válaszcsapást mérjenek ránk.

A legnagyobb baj, hogy rosszul értelmezzük a „megosztás” szót. „Csak megosztom a történetünket” mondod, vagy: „Megosztom a családdal és a barátainkkal mi történt”. De ez nem igaz. Talán kemény szavak ezek, de valójában a tömegesen megosztott gyermekfotók sem szolgálnak más célt, mint a korábbi száz, gondosan válogatott és photoshoppolt képed: fényezik a kemény munkával felépített online imázsodat. Minden feltöltés után sűrűbben lépsz be, hogy ellenőrizd, hányan lájkolták, kommentálták, reagálták le az anyagot. Mutasd a facebook értesítőidet, megmondom ki vagy! A gyerekek aranyosak, a pici ruhácskáikban, gödröcskés mosolyukkal ellenállhatatlanok, hát kell ennél jobb csali? Tőlük bizonyára azok az ismerőseid sem sajnálnak egy lájkot, akik rá se hederítettek a vadiúj munkaruhádra.

Íme, a leggyakoribb indokok, magyarázatok arra, miért is osztjuk meg ország-világgal gyermekeink fotóit:
 

„Annyira édi, imádják a barátaim!”

Oké, a barátaid imádják, de ő vajon mit szólna mindehhez? Még csak ellenkezni sem tud - végül ezek a gyerekek felnőnek úgy, hogy a Google képkeresőben ott figyel róluk tucatnyi fotó, amin a bilin ücsörögnek letolt pelussal. Emlékszel, te mennyire kiakadtál, mikor anyukád előhozakodott a cikis gyerekkori sztorijaiddal az új barátnőd/barátod előtt? Képzeld, ha fotó is bizonyította volna, hogy négyévesen felnyaltad a fagyit a földről, vagy hogy általános másodikban még szoptad az ujjad.
 

„De hát a családom szeret fotókat nézegetni!”

Persze, a fotókat mindenki kedveli. Naponta nézegetjük szinte vadidegenek gyermekeit különböző szituációkban, ovisokat a kádban, bölcsiseket pelenkában, újszülötteket a kamerába bömbölve, ölelő karok helyett vakuvillanások közepette. Ezek olyan pillanatok, melyeket jobb volna megtartani magatoknak. Vagy ha végképp nem megy, e-mail is van a világon, hozz létre egy levelezőlistát a családod számára. A te világod résztvevőivel oszd meg az élményeiteket, ne az egész világgal.
 

„Na és? Látnod kéne, mit posztolnak magukról a tinik!”

Ebben az érvben még akár lehet is valami, ugyanakkor a tiniknek van valamijük, ami a babáknak nincs: önálló akaratuk. Ha kamasz lányod pár év múlva szégyellni fogja a rózsaszín tincseit, azért nem tehet majd neked szemrehányást, hiszen azt a fotót ő rakta ki. Ellenben elképzelhető, hogy zavarni fogja az, hogy az internethasználók jelentős méretű csoportja izgulta végig a fotókkal is dokumentált szobatisztává válását.

Arról már nem is beszélve, hogy ha felkerül a netre a fényképe, szabad prédává válik bárki számára, aki szeret játszani a Photoshoppal. Elég egy morcos hangulatában elkapott pillanat, és ha rossz kezekbe kerül a fotó, számtalan verzió készülhet róla, amint épp Shrekként, Hitlerként, vagy dühöngő őrültként néz a kamerába. Ez a kislány vajon mit fog szólni, ha egy nap majd meglátja ezeket a szörnyű képeket?

  Fotók: Milad Khajavi/flickr  

A saját gyermekeddel való későbbi kapcsolatotok a legfontosabb, de olyan érvünk is van, ami túlmutat ezen: az internetes zaklatás, a pedofília. Mondhatod, hogy csak az ismerőseid látják, de ami felkerül a netre, ott is marad. A közösségi oldalak védelmi rendszereit lassan egy ügyes középiskolás is meg tudja kerülni a suli ósdi számítógépéről. Valószínűleg meg sem tudod, és sosem derül ki, de biztosan azt szeretnéd, hogy ferde hajlamú felnőttek élvetegen nézegessék a te gyermekeid fotóit? Az a gyermek, aki felismerhető az utcán, mert tele van a net az arcával, védelemre szorul - a gyerekszínészeket, modelleket ezért védik annyira. Az állandó posztolásnál erre is gondolnod kell, és a kriminálpszichológusok nem győzik eleget hangsúlyozni: az ilyen jellegű veszély mindig onnan jön, ahonnan a legkevésbé várnánk.

Tehát blogger-mamik, fészbuker-apuk, csak csínján az infókkal és a fotókkal, mert a pillanatnyi, kattintással kifejezett elismerésért akár súlyosabb árat is fizethetünk.

Ha úgy érzed, nem tudsz lájkok és kommentek nélkül élni, íme egy javaslat: a saját életedben keress megosztásra alkalmas dolgokat és a népszerűség nem marad el. Ha például posztolod a saját cuki lábacskáidat, melyre a gyereknapi majálison csillámpónit festettek, és mindehhez még aranyos fürdőruciban is vagy egy menő gyerekbiciklin… nos, legalább ugyanannyi, ha nem több reakcióra számíthatsz az internet népétől. :)

Indexkép: kaboompics/pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja