SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Inkontinencia gyógyítása - Cseppet sem lehetetlen a megoldás!

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-05-08
Hazánkban sajnos a teljes lakosság 20-30%-a szenved inkontinenciától, az Ő számukra fontos előrelépést jelenthet, hogy már nálunk is elérhető egy olyan műtéti technológia, amely akár végleges megoldást is jelenthet erre a kellemetlen, sokszor az életminőséget és emberi kapcsolatokat is megterhelő problémára.
Inkontinencia gyógyítása - Cseppet sem lehetetlen a megoldás!

A legújabb alternatív és műtéti megoldásokról Prof. Dr. Takács Pétert, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Inkontinencia Centrumának vezetőjét kérdeztük.

Az inkontinencia kapcsán sokszor hallunk arról, hogy a betét a végleges megoldás. Valóban nincs más lehetősége az inkontinenciában szenvedőknek?

Vannak sajnos olyan helyzetek, amikor valóban nincs más megoldás, például egy bizonyos életkor után az ember olyannyira mozgásképtelenné válhat, hogy fizikálisan alkalmatlan a mozgásra. A betét, vagy pelenka azonban mindig a legutolsó megoldás, én kudarcként élném meg, ha egy fiatalabb páciensnek ezt kellene felírnom.

Milyen lehetőségei léteznek a vizelettartási zavarok gyógyításának?

Ez nagyban függ az inkontinencia típusáról, ezért a kezelés megválasztása minden esetben a pontos kivizsgálással kezdődik. Ennek során kiderül, hogy a páciens pontosan milyen típusú inkontinenciában szenved, és így tudjuk kiválasztani a hatékony kezelési megoldást.

Milyen típusokat lehet elkülöníteni?


Megkülönböztethetünk stressz inkontinenciát, illetve késztetéses (urge) inkontinenciát, de előfordul úgynevezett kevert típus is. Stressz inkontinencia akkor fordul elő, ha megnövekedett hasi nyomás hatására elcsöppen a vizelet. Itt olyan egyszerű, hétköznapi dolgokra kell gondolni, mint például a sport, a nevetés, vagy akár a köhögés. Ennek hátterében az áll, hogy a húgycső alátámasztására szolgáló kötőszövet és izomzat meggyengül.
A másik típus a késztetéses inkontinencia, amelynek tünete, hogy az érintett egyfolytában úgy érzi, hogy ürítenie kell a vizeletét. Ez odáig fokozódhat, hogy akár éjszaka többször is fel kell kelnie, de akár még így sem ér ki időben a mosdóba, amely hosszú távon testileg és lelkileg is egyaránt nagyon megterhelő lehet. Ennek hátterében a húgyhólyag beidegződésének ideiglenes, vagy végleges változása áll.

Milyen megoldások léteznek a stressz, illetve a késztetéses inkontinencia gyógyítására?

A legelső lépés természetesen a kivizsgálás, hiszen ha tünetek hátterében például egy krónikus gyulladás, húgyúti fertőzés áll, akkor egy a megfelelő antibiotikumos kezelés is segíthet. A stressz inkontinencia esetében sokszor az alternatív megoldásokat szoktam javasolni, hiszen például a kismedence izomzatának megerősítését szolgáló intim torna az inkontinencia súlyosságától függően 30-70%-ban segíthet. Fontos, hogy személyre szabott gyakorlatokból álljon, és hogy a gyógyulni vágyó legalább hat hónapon keresztül, naponta végezze, ehhez pedig nagy kitartás szükséges.



Milyen műtéti megoldás jöhet szóba, ha nem segít a konzervatív terápia?

Ha a pácienst nagyon zavarják a tünetek, és a konzervatív megoldás nem segít, akkor a szalagplasztikát szoktam javasolni, amely egy kíméletes műtéti eljárás az inkontinencia gyógyításában. A szalagplasztika lényege, hogy a hüvelyen végzett apró metszésen keresztül egy fél cm szélességű és milliméternyi vastagságú speciális hálót ültetünk be a húgycső középső része alá, amely egy olyan permanens anyagból áll, mint amelyet a sérvműtétek során alkalmazunk.

Mennyire kockázatos ez a beavatkozás?

Ez a beavatkozás 30-40 perc alatt, ambuláns körülmények között elvégezhető, a felépülés két héten belül bekövetkezik, ami pedig szintén lényeges szempont, hogy szerencsére nem jár komolyabb fájdalmakkal. A műtétek 90%-ban javulást lehet elérni, ez a leggyorsabb, legegyszerűbb és a leggyakrabban alkalmazott műtét. Azért is érdemes ezt a megoldást választani, mert végleges megoldást jelenthet az inkontinencia gyógyításában. Természetesen fontos beszélni a kockázatokról is, az esetek 0,5%-ban előfordulhat, hogy a szervezet nem tolerálja az idegen anyagot, ilyenkor a háló eltávolításra kerül, és megoldást keresünk.

Összességében mit javasol a magyar pácienseknek, ha ilyen problémával küzdenek?

Mindenképpen azt javaslom, hogy keressenek egy inkontinencia kezelésében jártas szakembert, aki a nőgyógyászat mellett urológiai képzettséggel rendelkezik. Előbbi azért fontos, mert az inkontinencia elsősorban női betegségnek számít az anatómiai felépítés és az életesemények (pl. szülés) különbségei miatt.

A Professzor Úr nemrégiben tért haza az Egyesült Államokból, ahol a floridai egyetemen az urológiai terülén végzett kiemelkedő szakmai tevékenységet. Milyen különbségeket lát az inkontinencia kezelésének módszereiben az USA-ban és Miamiban?

Amerikában azt tapasztaltam, hogy páciensek sokkal tájékozottabbak a problémáikat tekintve, mernek kérdezni a kezelőorvostól, és én itthon is erre szeretném bíztatni a pácienseket. Semmiképpen sem lenne szabad 40-50 éves nőknek betétet használni a mindennapokban, hiszen ma már számos alternatív és műtéti megoldás is létezik az inkontinencia gyógyítására.

Fotó: Zach Klein

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja