SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nélkülözhetetlen vitaminok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-17
A boltok polcai tömve vannak szebbnél szebb csomagolású vitaminokkal. De vajon melyik milyen szerepet tölt be az emberi szervezetben?
Nélkülözhetetlen vitaminok

Kétségtelenül a multivitaminok a legnépszerűbbek, hiszen egyetlen kapszula vagy pezsgőtabletta egész napi vitamin adagunkat fedezi. Persze csupán elméletileg. Az egyes emberek vitaminigénye más és más lehet. Egy dohányosnak nagyobb mennyiségben van szüksége antioxidánsokra, azaz C és E vitaminra. Annak azonban, aki változatosan, egészséges élelmiszerekkel táplálkozik, talán nincs is szüksége arra, hogy vitaminkészítményeket fogyasszon. És sajnos az utóbbi eset a ritkább.

Vízben oldódó vitaminok: B-csoport, C-vitamin

Zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E-, K-vitamin

 

Vitramin

Hiánya

Forrása

Napi adag

A

Látásromlás, bőrszárazság

Tejtermékek, máj

800 µg

C

Fáradtság, levertség

Parpika, citrusfélék

60-65 mg

B1

Szív-, idegi problémák

Élesztő, hüvelyesek

1,3 mg

B2

Gyomor-, bélproblémák

Magvak, tojás, tej

1,5 mg

B3

Hasmenés, bőrproblémák

Szárnyasok, gabona

15 mg

B5

Lábujjak zsibbadása

Húsok, növények

4-7 mg

B6

Álmatlanság, idegesség

Korpa, borsó, húsok

2 mg

B9

Alacsony fehérv.sejt szám

Paraj, máj

200 µg

B12

Vérszegénység

Húsok, tojás, tej

2 µg

D

Csontfejlődési problémák

Hal, máj, tojás

-

E

Izom-, idegi problémák

Növényi olajok

12 mg

F

Bőrbetegségek

Mandula, dió,avokádó

-

K

Vérszegénység

Brokkoli, paraj, saláta

70 µg


Napjainkban egyre népszerűbbek a különböző vitaminkészítmények, melyek nem külön fogyasztása nem minden esetben fontos. Megnövekedett vitaminigény –terhesség, dohányzás- esetén azonban jól hasznosíthatók, hiszen ételekből már szinte képtelenség ekkora mennyiségű vitamin bevitele. A vitaminok többsége is túladagolható, melynek általában nincsen komoly következménye. Érdemes az ajánlott napi adagot elfogyasztani, speciális esetben azonban emelhető ezek mértéke.

A vitaminok szerepe

A-vitamin: szükséges a szövetek megújulásához, a nyálkahártyák védelméhez. Segít a csontok és fogak helyes kiépülésében, óvja a helyes látást.

B6-vitamin: Az élelmiszerekben található zsírok és fehérjék lebontásában játszik fontos szerepet.

B2-vitamin: a szervezet működéséhez elengedhetetlen. Szükséges az anyagcsere folyamatok lebonyolításában.

B1-vitamin: az általunk fogyasztott cukrokat a szervezetünk számára hasznos anyagokká alakítja át.

C-vitamin: Jelentős szerepet játszik a kollagén kiválasztódásában, elősegíti a törések gyógyulását, antioxidáns.

D-vitamin: segíti a kálcium és foszfor felszívódását és hasznosulását a szervezetben. Kiegyensúlyozott szívműködést biztosít. A D-vitamint napfény hatására állítja elő a szervezet.

K-vitamin: elengedhetetlen szerepe van a véralvadásban.

E-vitamin: fontos antioxidáns, mely lassítja a sejtek öregedését. Biztosítja a helyes oxigénellátást, meddőség, izomsorvadás megelőzésére is használják.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja