SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szárazon megfulladás tünetei - figyeljük a gyereket a strandolás után is!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-07-14
Tragikus történet látott napvilágot a Popsugar magazinban július 9-én. Egy négyéves kisfiú órákkal a strandolás után kezdett furcsa tüneteket produkálni, és néhány nap múlva bele is halt a fulladásba. Esetét olvasva azonban egy másik apa felismerte a veszélyt, és meg tudta menteni a kisfiát.
A szárazon megfulladás tünetei - figyeljük a gyereket a strandolás után is!

A Texas államban élő Frankie Delago strandon volt a szüleivel. Miután hazaértek, gyomorfertőzéshez hasonló tünetek jelentkeztek nála: napokon át hányt és ment a hasa, egy hét múlva pedig leállt a légzése. Az orvosok szerint belélegezhetett valamennyi vizet, amely görcsbe rándította a légútjait, és ez vezetett lassú fulladásos halálához.

Szüleit a gyász nem akadályozta meg abban, hogy kiálljanak a nyilvánosság elé annak érdekében, hogy felhívják a többi szülő figyelmét a veszélyre. Esetükről hallott a coloradói Garon Vega is, aki néhány nap múlva hasonló helyzetben találta magát 2 éves kisfiával, Gióval. Gio is a strandon töltötte a napot, este pedig magasra szökött a láza, és nehezen lélegzett. Az apának eszébe jutott Frankie története, és egy percet sem késlekedett, rohant vele az ügyeletre.

Helyesen tette. Az orvos szerint Gio nem élte volna meg a reggelt, ha nem kerül idejében kórházba. „Szeretném, ha Frankie szülei tudnák, hogy, nem is tudom, hogyan fogalmazzam meg, de a kisfiuk megmentette az én fiam életét. Borzasztó dolog történt vele, de ha én akkor nem mondom el a feleségemnek, hogy Gio vizet nyelt, és ő nem olvassa korábban a cikket Frankie-ről, az egészet csak egy ártalmatlan rosszullétnek tekintettük volna.” – nyilatkozta az apa.

Mi okozta Frankie halálát, és mitől menekült meg Gio? Az úgynevezett „száraz fulladás” akkor következik be, ha a gyerek orrán vagy száján keresztül víz kerül a légutakba, görcsös állapotban tartva azokat. Nem is olyan ritka eset ez, mint gondolnánk, a fulladásos esetek 10-20 százaléka tartozik ebbe a kategóriába. A víz belélegzése után viszonylag gyorsan megjelennek a tünetek.

Más a helyzet a „másodlagos fulladás” esetében, amikor a helytelen légzéstechnika miatt a tüdőben gyűlik össze a víz, tüdőödémát és légzési nehézségeket okozva. Ha ez történik, akár 24 óra is eltelhet, mire észrevehetővé válik a probléma.

A következő esetekben haladéktalanul forduljunk orvoshoz:

Vízi balesetek: Mindenképpen kórházi megfigyelést igényel az a gyerek, aki fuldoklásból lett kimentve.

Aluszékonyság: Önmagában nehéz felmérni, hiszen minden különösebb baj nélkül is kidőlhetnek a gyerekek az egész napos strandolás után, ám az aluszékonyság az oxigénhiány egyik tünete is lehet.

Köhögés: Veszélyt jelez, a gyerek köhögő rohamokat kap úgy, hogy előtte vizet nyelhetett.

Nehézlégzés: A lélegzés közben kiszélesedő orrcimpák vagy a kapkodó légzés arra utalnak, hogy a gyereknek nehezére esik levegőt venni.

Hányás: A szervezet vészjelzése, hogy valami nincs rendben. Az oxigénhiány, a gyulladás és az intenzív köhögés is hányáshoz vezethetnek.

Viselkedésváltozás: A kevés oxigéntől gyermekünk gyengévé, szétszórttá és feledékennyé válhat.

Ha ezeket a tüneteket fedezzük fel strandolás után, ne késlekedjünk, azonnal hívjunk mentőt vagy szállítsuk kórházba a kicsit. Emellett ne feledkezzünk meg a folyamatos szülői felügyeletről és a megfelelő vízbiztonsági eszközök használatáról sem.

Fotó: White77 / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja