SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan kezeljük és előzzük meg a hallójárat-gyulladást? - dr. Novák Hunor ismerteti a nemzetközi ajánlásokat

Családinet [cikkei] - 2015-08-15
Előző cikkemben a helyes fültisztításról, a fültisztító pálcika és fülgyertya káros hatásairól volt szó. Ezúttal a hallójárat-gyulladás kerül a fókuszba. Ezen összefoglalóm főként a legnaprakészebb, közel 6.000 orvos/kutató által szerkesztett fizetős orvosi oldal, az UpToDate.com irányelveire és az angolszász National Institute for Health and Care Excellence 2015-ben frissített evidence-based, 50 A4-es oldal hosszúságú, ezen betegséggel kapcsolatos ajánlására épül - írja dr. Novák Hunor, alább a folytatás.
Hogyan kezeljük és előzzük meg a hallójárat-gyulladást? - dr. Novák Hunor ismerteti a nemzetközi ajánlásokat

A gyermekkori fülfájásnak három leggyakoribb oka van, gennyes középfülgyulladás, savós középfülgyulladás és hallójárat-gyulladás okozhat panaszt. De a garatmandula-gyulladás (tonsillitis), a szájnyálkahártya aftás gyulladása, az ínygyulladás vagy egy nagyobb fülzsírrög is állhat a fájdalom hátterében.

Ha velem tart, felesleges gyógyszerek nélkül, a legmodernebb terápiával gyógyulhat gyermeke:

 

 

A hallójárat-gyulladás (otitis externa)

A hallójárat-gyulladás nyáron gyakoribb (uszoda, vízben fürdőzés miatt), legtöbbször bakteriális eredetű, de okozhatja gomba is. A fülzsír védő hatást fejt ki, hiszensavas, hidrofób közeget biztosít – fülpiszkáló használata nem javasolt, hiszen mikrosérüléseket hozhatunk létre, ezáltal hallójárat-gyulladás nagyobb eséllyel alakulhat ki.  A hallójárat-gyulladás legfőbb tünete a súlyos, aránytalanul nagy fájdalom; de jelentkezhet fülfolyás; hallásromlás; viszketés is - ez utóbbi gombás fertőzés esetén típusos. A fül kisporca nyomásérzékeny, a fül hátrahúzásakor pedig fájdalom jelentkezhet – ez nagyon fontos jel!

A panaszokkal (főleg, ha súlyosak) érdemes fül-orr-gégészhez kell fordulni, ahol sok esetben 3%-os hidrogénperoxiddal fültisztítást végeznek indításként váladékozás, sejttörmelék esetén.  Rutinszerű fülváladék-tenyésztés nem szükséges.

Enyhe esetben (enyhe diszkomfort, viszketés; fülfolyás nélkül) alegfontosabb a hallójárat savasítása – mivel a kórokozók a lúgos pH-t szeretik, törekedni kell pH csökkentésére, ahol szaporodásuk csökken (2%-os ecetsav használata). Közepes-súlyos gyulladás esetén a savasítás mellett gyulladáscsökkentő szteroidos fülcsepp (leggyakrabban hidrokortizon/dexametazon/prednizolon) és lokális antibiotikum is szükséges (szájon át, szisztémásan extrém ritkán kell adni). Otthon a helyi kezelést 1 hétig kell alkalmazni.

Neomycin, tobramycin, gentamicin antibiotikumok helyi használata nem túl szerencsés, egyrészt mert halláskárosító mellékhatás jelentkezhet lyukas dobhártya esetén, másrészt kontakt bőrgyulladást okozhatnak (a kloramfenikolos fülcsepp szintén ez utóbbi miatt nem ajánlott). Hazánkban ezek ellenére jobb híján legtöbbször a tobramycin antibiotikumot és szteroidot is tartalmazó Tobradex szemcseppet használják a hallójárat-gyulladás kezelésére, mivel kevés más készítmény áll rendelkezésre. Ha az orvos a tobramycin veszélyeit el szeretné kerülni, szükség van a leleményességére: míg lokálisan használhat fluorokinolon-típusú antibiotikumot (például fülben használható a Ciloxan (ciprofloxacin) cseppeket), szteroidos fülcseppként szemészeti készítményt vagy gyógyszertárban kikevert (magisztrális) szert használhat. 

A hazánkban fül-orr-gégészek jelentős gyulladás, hallójárat-szűkület esetén sokszor Burow-csíkot helyeznek a fülbe, amit különböző gyógyszerekkel átitatnak, és naponta cserélnek: bár a gyógyulási hajlam jó, ennek a módszernek hátránya, hogy legtöbbször naponta kell kontrollra menni a szakrendelésre. Orvosi vérmérséklet és az adott szituáció kérdése, hogy ki az, aki Burow-csíkot javasol, és ki ajánlja az otthoni fülcseppes terápiát: véleményem szerint a Burow-csík sokszor fájdalmas, feszítő érzés; az esetek többségében elegendő és jó terápia ehelyett a cseppenthető szerek használata.

Az emberek 60%-a rosszul cseppenti magának a fülcseppet a felmérések szerint. Hogyan kell helyesen alkalmazni, és mit lehet tenni a megelőzés érdekében? dr. Novák Hunor cikkét teljes terjedelmében itt olvashatja el.

Fotó: David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
A szerkesztő ajánlja