SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rémálmok, lidércnyomás (paraszomnia)

Családinet [cikkei] - 2015-02-11
A szorongással, félelemmel, negatív érzelmekkel kísért éjszakai rossz álom a pszichiátriában rémálom, lidércnyomásos álom néven is szerepel. Általában nem tekinthető ritka jelenségnek, vannak visszatérő formái, fajtái, és általában nem is kell különösebben aggódunk miatta. Akkor válik komolyabb problémává, ha gyakori, jelentősebben zavarja az éjszakai alvást, és az illető már eleve fél lefeküdni, elaludni. A rémálom, mint zavar, akkor válik diagnózissá, ha folyamatos stresszt, feszültséget okoz, vagy zavarja a mindennapi munkavégzést.
Rémálmok, lidércnyomás (paraszomnia)

A rémálmok már 3-6 éves kor körül kezdődhetnek, és általában 10 éves kor körül előfordulási gyakoriságuk csökken. 13 éves kor körül a két nem között kb. azonos mértékű a lidércnyomásos álmok előfordulási aránya. Egyes esetekben a serdülő- és felnőttkort is végig kísérhetik.

Tünetek

Az orvosi szaknyelvben paraszomniának nevezett jelenség, alvászavar (nemkívánatos élmények, tapasztalatok álombeli megélése) kísérheti az elalvás, átalvás, és ébredés időszakát egyaránt. Általában akkor fordulnak elő, amikor az alvás az ún. REM (gyors szemmozgások) nevű fázisában van.

Egy éjszakai alvás során a REM-alvás mintegy 6 alkalommal fordul elő, átlagosan 90 percenként. A REM-fázis ciklusonként hosszabbá válik, néhány perctől kezdődően elérheti az utolsónál az egy óra hosszúságot. A rémálmok előfordulása az éjszaka második felében valószínűbb.

Milyen jellemző tünetek kísérhetik a lidércnyomásos álmokat?

  • Az álom élénk, valószerű, gyakran akkor zavaró, amikor felébredünk belőle
  • Az álom története általában kapcsolatos az álmodó biztonságával, túlélésével
  • Az álom mindenképp felébreszti az illetőt
  • Az álmodó szorong, dühös, szomorú, vagy úgy érzi megsértették, akár fizikailag bántalmazták
  • Az álmodó megizzad, heves szívverése támad, de nem kel fel…
  • Ébredéskor az illető pontosan fel tudja idézni álmának részleteit
  • A rémálom az alvás utolsó periódusában jelentkezik
  • Ilyen álmot követően nehéz, vagy nem lehetséges az ismételt elalvás

Egyéb kísérőjelenség lehet még:

  • Az alvászavar jelentős stresszt okoz, vagy a napi tevékenységek végzésére gyakorol rossz hatást
  • Gyógyszerszedés, testi vagy mentális betegség, zavar megléte nem minden esetben magyarázza a rémálmok, a paraszomnia tényét.

A gyermekkori rémálmok életkortól függően változnak, egyre komplexebbé válnak. A kisgyermek inkább szörnyekkel álmodik, míg a nagyobb iskolai, vagy otthoni problémákról…

Okok

A paraszomniát csak akkor tekintik zavarnak, ha állandó stresszt okoz, vagy jelentős alvászavarral jár.

Lássunk néhány tényezőt az okok közül:

  • Stressz. Időnként az otthoni, iskolai problémák is okozhatnak rémálmokat. Hasonlóképpen egy költözés, vagy szeretteink elvesztése.
  • Trauma. Rémálom követ sok esetben egy balesetet, sérülést, egyéb traumát. Jellemző az előfordulásuk az ún. poszt-traumás stressz (PTSD) esetén.
  • Alvásmegvonás. Az alvási mintázat megváltozása, a rendszertelen alvás-ébredés megzavarja a normál alvásritmust, és növelheti a rémálmok kialakulásának kockázatát.
  • Gyógyszerek: egyes gyógyszerek mellékhatása lehet, pl. néhány antidepresszáns, béta-blokkolók, Parkinson-kór kezelésére alkalmazott gyógyszerek, dohányzásról leszoktató szerek okozhatnak lidércnyomásos álmokat.
  • Droghasználat: az alkohol és egyes drogok is okozhatnak rémálmokat.
  • Szomorú, fájdalmas történetek, könyvek, filmek
  • Egyéb betegségek, zavarok. Egyes fizikális betegségek, vagy mentális zavarok is okozhatnak paraszomniát, gyakran pl. a szorongás.

Szövődmények

A rémálmok, paraszomnia következményei lehetnek:

  • Jelentős mértékű napközbeni álmosság, amely rontja az iskolai vagy munkahelyi teljesítményt, vagy mindennapos tevékenységek, pl. autóvezetés, munkánkra való koncentrálás
  • Hangulatzavarok, főként a rémálmokkal kapcsolatos szorongás
  • Az illető nem akar lefeküdni – már jóelőre fél a következő rémálomtól

Diagnózis, tesztek

Nincsenek birtokunkban "rutin" tesztek a rémálmok jelenségének diagnosztizálására. Sok esetben a háttérben meglévő szorongásra utalnak. Ilyen esetben az orvos a gyermeket (ha gyermekről van szó) pszichológushoz küldi. A pszichológus megbeszéli a szülővel a lehetséges elemzést, a kezelés módjait.

A rémálmokat el kell különíteni a következőektől:

  • "Night terror": olyan rémálom, amely fizikai jelenségekkel is jár: az illető felül az ágyba, csapkod, kiabál, rugdos, beszél stb.
  • A REM-alvás zavara: amely szintén járhat "acting-out"-tal, mozgásokkal, kiabálással, rúgásokkal stb.

Elképzelhető, hogy az orvos alvásvizsgálatot végez, amely egy éjszakán át követi az alvás mintázatát, változásait, az alvás közben észlelhető jelenségeket, és azt, hogy a rémálmok más alvászavarhoz is társulnak-e.

Alvásvizsgálatok

Az orvosi néven poliszomnográfiás vizsgálat alkalmas az alvászavarok okainak, mechanizmusainak felderítésére. A vizsgálat az ún. alvás-laboratóriumban történik. Az egy éjszakán át történő vizsgálatban az alany testére és fejére elektródákat helyeznek az EEG rögzítésére, emellett figyelik a légzés, pulzust, a vér oxigénszintjét, valamint a szemmozgásokat, a láb mozgásait. Készíthetnek video felvételt is az alvás teljes időtartamáról. Az orvos mindennek áttekintését követően tud nyilatkozni az alvászavar típusáról.

Kezelés, gyógyszerek

Általában a rémálmok jelensége nem szorul kezelésre. Ha a rémálmok viszont stresszel járnak, és zavarják a hétköznapi tevékenységeket, munkavégzést, célszerű az orvossal konzultálni. Az ok tisztázása segíti a kezelés meghatározását.

  • A fizikális, testi betegség kezelése: értelemszerű, ha valamely szerv betegsége áll a háttérben, elsősorban arra irányul a kezelés.
  • A stressz, szorongás kezelése: ha ezek okozzák a paraszomniát, a rémálmokat, az orvos stresszoldó technikákat javasol, ezzel foglalkozó szakemberek felkeresését.
  • Gyógyszerek: a gyógyszeres terápia ritkán okoz rémálmokat. Súlyos alvászavar esetén azonban szükség lehet a REM-fázisokat, vagy a felébredések számát csökkentő gyógyszerek alkalmazására.
  • Imaginációs technikák: sok esetben, poszttraumás stressz esetén alkalmazott technika: éber állapotban elképzeli az illető, hogy a rémálom befejezését hogyan változtatja meg, így már nem lesz fenyegető a továbbiakban. Ezt követően az új befejezés "beépülhet" a rémálomba, illetőleg eleve csökkenti azok előfordulási arányát.

Szerző: Dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz

Fotó: graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja