SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Január: a pajzsmirigybetegek hónapja - Pajzsmirigybetegség a „kaméleonarcú” kórkép!

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2010-01-25
Január az USA-ban a pajzsmirigybetegek hónapja már évek óta. Ennek a kampánynak az a felismerés adott lökést, hogy kiderült, millióknál nem ismerték fel a betegséget.
Január: a pajzsmirigybetegek hónapja - Pajzsmirigybetegség a „kaméleonarcú” kórkép!

Mary Shomon: Január a pajzsmirigybetegek hónapjaMary Shomon a New York Times-ban  hívta fel  erre a népegészségügyi problémára a figyelmet. A statisztikai adatok szerint a z USA-ban 50 milliónál több a pajzsmirigybeteg. A baj az, hogy az esetek többségében nem ismerik fel, mert nagyon sokféle formában, „kaméleonként” viselkedik. Az ismeretlen eredetű elhízás, szívritmus-zavarok, depresszió, menstruációs panaszok, meddőség, korai változókor, csökkent libidó, csontritkulás (osteroporosis), emelkedett koleszterin szint csak néhány olyan tünet, ill. betegség, amelynek hátterében a pajzsmirigy betegségei állhatnak. Világszerte kapcsolódtak ehhez a kampányhoz. Az elmúlt évben a Duna TV adott helyt ennek a témának, amelynek az volt a célja, hogy tudatosítsuk: nagyon sok fel nem ismert pajzsmirigybeteg él velünk együtt!

Hogyan lehet ez? Tette fel a kérdést a New York Times vezető szakértője

Az állábiakban csupán néhány olyan dolgot emelek ki  egy véleménycsokorból, amely hazánkban is  arra kellene hogy stimulálja az egészségügy irányítóit, hogy tegyenek többet ezen a területen. Másrészt, adjunk több információt a lakosságnak és betegeinknek. Ezt tettem eddig és próbálom ezen a helyen is azáltal, hogy a fontosabb pontokra felhívom a tisztelt  Olvasó figyelmét. A tárgyilagosság miatt „tiszta forrásból” az eredeti anyagokból nyújtok át egy rövid összefoglalót (az angol részletes irodalom megtalálható: www.thyroidawarenessmonth.com honlapon).

1. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?

  • Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
  • Ha meddőség vagy ismételt spontán vetélés nehezítette meg életét
  • Ha csökkent vagy alacsony a libidója
  • Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
  • Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
  • Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
  • Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
  • Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki


2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?

  • Gyakran hallhatja, hogy a „pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor  a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol  0.5 és 4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak ez, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a  beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!),  a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata  feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.


3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába:

  • A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van.  Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével, ill. eredménytelenségével.
  • A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elvet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, nőgyógyász, háziorvos szükséges.

Végezetül két megjegyzés kívánok tenni:

  • A tükör előtt mindenki megnézhet és tapinthatja a nyakán, a pajzsporc előtt elhelyezkedő pajzsmirigyet, amelynek megnagyobbodása esetén beszélünk golyváról (1, 2, 3 ábra)
  • Az orvoslás lényegéhez tartozó idézettel hívnám fel az olvasó és kollégáim figyelmét ennek a hónapnak a fontosságára: „A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép” (Diderot).
A pajzsmirigy elhelyezkedése Az egészséges pajzsmirigy izotópos képe
1. A pajzsmirigy elhelyezkedése


2. Az egészséges pajzsmirigy izotópos képe

Golyva a művészetben Golyva a művészetben

3. Golyva a művészetben



Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A szerkesztő ajánlja