SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit egyen a vizsgázó diák?

Singola Edit [cikkei] - 2009-01-20
Igazi fejtörést okoz az anyukáknak a gyerek egészséges és tápláló étkeztetése. Mivel a legjobbat akarjuk a csemetéknek, figyelnünk kell a vizsgázó tanuló megfelelő táplálékkal való ellátására. Mit is egyen a vizsgázó gyerek?
Mit egyen a vizsgázó diák?
A gyerekek többsége nem akar reggel enni, vagy kevésbé egészséges ételeket kíván. Mit tehet az anyuka? Az a legfontosabb, hogy mindenképp fogyasszon a gyerek valamit reggelire, egy-két falat is beindítja a szervezet működését, és segít elkerülni a rosszulléteket. Különös gondot kell fordítani az étkezésre vizsgaalkalmakkor.

Mire van szüksége a vizsgázó szervezetnek?

A megmérettetés, a vizsga stresszhelyzet minden ember számára. A gyerekek egy része könnyen átsiklik a vizsgák okozta nehézségeken, de akadnak olyanok is, akik szorongó típusok, mégha mindent tudnak is. Ezért fontos, hogy a stresszel meg tudjanak birkózni és csak a feladatra kelljen összpontosítaniuk. A lelki támogatáson kívül fizikai erőnlétükért, szervezetük egészséges működésért a táplálkozással tehetjük a legtöbbet. Olyan élelmiszereket kell fogyasztaniuk a gyerekeknek vizsgaidőszakban, amelyek segítenek a stresszoldásban, ugyanakkor stimulálják az agyi tevékenységet, fokozzák a test és az agy vérellátását, kielégítik a vitaminszükségletet, valamint nem engedik az immunrendszer védelmének csökkenését.

Az egészséges gyerek bármikor készen áll iskolai vizsgák teljesítésére. Hangsúlyoznunk kell, hogy egészséges. Az egészség pedig a táplálkozásnál kezdődik. Rohanó világunkban a gyerekek rászoktak a gyorséttermek készítményeire, sok édességet és nassolnivalót esznek, mellőzve a rostban gazdag élelmeket, a vitaminokban bővelkedő zöldségeket-gyümölcsöket.
Vizsgára készülés előtt mindenképp rá kell vezetnünk a gyereket a tápláló ételekre.

Vitaminok a sikeres vizsgáért


A táplálék legkisebb egységei, a vitaminok mondhatni, csodákra képesek, természetesen a tanagyag elsajátítása mellett. Vegyünk néhány apró segítséget:

Ha a gyerek sokat olvas és számítógépezik vizsga előtt, védeni kell a szemét. Az A-vitaminnal erősíthetjük azt. Legjobb források: sárgarépa, sütőtök, brokkoli, sárgabarack, máj, paradicsom, sárgadinnye.
A már piros szemre a B2-vitamin jótékony. Forrásai: gomba, tojás, tej.
A gyerek fáradékonyabb és étvágytalan lehet a vizsgáktól való félelem miatt, akkor az idegrendszer erősítése B1-vitaminnal fokozható. Tartalmazza: búzacsíra, korpa, napraforgómag, pisztácia.
Az emlékezet erősítése támogatható kolinnal, amely bőven van a búzacsírában, sörélesztőben, májban.
Az idegesség, szorongás, dekoncentráltság oldható a B6-viaminnal (avokadó, banán, búzacsíra, máj). Emellett jótékony a folsav és B12-vitamin. Ezek forrás főként: sajt, búzacsíra, zöldfőzelékek, tejtermékek, máj.
 Az immunrendszer elengedhetetlen erősítésében a C-vitaminnak vizsga környékén is jelentősége van. Friss gyümölcsök és saláták formájában adhatjuk a gyereknek.


Csokoládé és szőlőcukor?

Minden vizsgázó, érettségiző, államvizsgázó… esküszik a csokoládéra. Talán nem véletlenül, hiszen a csoki nem csak boldogsághormont vált ki a szervezetből, hanem összetevői által javítja a vérkeringést, élénkít, alkalmas a teljesítmény fokozására is.

A szőlőcukor azért hasznos vizsgázáskor, mert nagyon gyorsan felszívódik. Hirtelen óriási energiát szolgáltat a szervezetnek, amelyet azonnal fel tud használni. Serkenti az agyi funkciókat, elősegíti az információ rögzülését, javítja memóriát.

Tanulási zavar ellen lecitin

 A lecitin fontos alkotóeleme a kolin, amely támogatja az emlékezőképességet, a foszfát pedig az energianyerés nélkülözhetetlen bázisa.
A tanulási zavarok leküzdésében azért szerepe lehet a lecitinnek, mert elősegíti a koncentrációt, az információtovábbítási folyamatot erősíti. Vizsga előtti lámpaláznál pedig feloldja a feszültséget, megelőzi a leblokkolást.

Forrásai: búzacsíra, földimogyoró, napraforgómag, lencse, borsó, banán, tojás.
 A mindennapok során is hozzájutunk némi lecitinhez, mert a margarinban, a pudingban, a kakaóban és csokoládéban, tésztákban is van. Az Európai Unión belül E322 számmal jelzik.

Folyadékpótlás

A napi folyadék bevitelét vizsgaidőszakban nem árt kicsit növelni, mivel a kiszáradás fáradékonysághoz vezethet. De semmiképp ne adjunk a gyereknek koffein tartalmú italokat. A koffein ugyan hirtelen energiabombaként működik, de megterheli a szív- és rendszert. A zöld tea természetes és egészséges anyagokat tartalmaz, amelyek hasonlóan a koffeinhez stimulálják a szervezetet, de fokozatosan és megterhelés nélkül.
Reggel egy pohár tej vagy kakaó, sok tápanyaggal és energiával látja el a gyereket. Napközben vigyen magával ásványvizet, frissen facsart gyümölcslevet, de ne édesített leveket, és ne széndioxiddal dúsítottat.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja