SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért veszélyes, ha a gyerek vastag téli kabátban ül az autósülésben - szakértők figyelmeztetnek

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-11-08
Mielőtt bekötjük gyerekünket az autósülésbe, mindenképp vegyük le róla a téli kabátot! - ezt ajánlják a szakértők. Ha ugyanis vastag kabát vagy overál van rajta, akkor a hevederek nem tudnak teljesen megfeszülni, lazák maradnak, így ütközéskor nem védik meg a gyereket. Ráadásul vastag ruhában nagyon be is izzadhat és könnyen megfázhat. Mutatjuk, hogy tudjuk megvédeni a babát a hidegtől az autóban, és azt is, hogy mi a veszélye a kihűlésnek és a túlöltöztetésnek!
Ezért veszélyes, ha a gyerek vastag téli kabátban ül az autósülésben - szakértők figyelmeztetnek

Komoly veszéllyel járhat, ha kabátban vagy overálban van bekötve

Nem egyszerű egy kisbabát vagy kisgyereket felöltöztetni, főleg télen. Rengeteg réteg ruha, és még ficánkol vagy ellenkezik is közben. Ha pedig már végre ráadtuk, nem szívesen vesszük le róla az autóban, hogy aztán újra felöltöztessük. Ez azonban nagy hiba, ugyanis komoly veszéllyel járhat, ha pufi kabátban vagy overálban tesszük be a kicsit az autósülésbe.
 


 

A videón jól látszik, hogy ha így utazik a baba, akkor a heveder nem tud teljesen megfeszülni, laza marad, írja a Medicalexpress.com. Vagyis a heveder nem védi kellőképpen a gyereket egy esetleges ütközéskor, vagy egy komolyabb fékezéskor.

A baba a pufi kabát vagy overál miatt:

  • lecsúszhat az ülésből
  • vagy akár ki is eshet.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia ezért kifejezetten azt ajánlja, hogy vegyük le gyerekünkről a vastag ruhát, mielőtt bekötjük. De ugyanez vonatkozik ránk, felnőttekre is.
 

Így öltöztesd az autóban a babát!

A szakértők azt javasolják, hogy:

  • rétegesen öltöztessük a kicsit, például alulra kezeslábas, arra nadrág és pulóver, felülre pedig egy vékonyabb polár dzseki.
  • inkább kívülről terítsünk a gyerekünkre egy kabátot vagy egy takarót, de semmiképp ne a heveder alá.
  • készítsünk az autóba plusz kesztyűt, sapkát és zoknit, ha hideg van bent.
  • az autósülést tároljuk a lakásban, hogy ne legyen hideg, amikor beleültetjük gyerekünket.
  • figyeljünk arra, hogy a babánk arcát még véletlenül se takarja semmi, hogy szabadon lélegezhessen.
  • nemcsak pufi kabátot vagy overált ne használjunk, hanem ezeken kívül semmi olyat, ami extra rétegként szolgálna a heveder és a pántok között. Vagyis se hálózsákot, se babakocsi betétet, se autósülés huzatot.
     

A túlöltöztetés veszélyei

A védőnő arra figyelmeztet, hogy télen beleeshetünk abba a hibába, hogy túlöltöztetjük a kicsit. A babák pedig gyakran nem is jelzik sírással, hogy melegük van, mert mély álomba merülnek a túlhevülés miatt, ami szintén nagyon veszélyes. Ha a meleg ruhában beizzad, akkor könnyen megfázhat, ezért ha áruházba vagy bármilyen beltéri programra megyünk, ott mindenképp vegyünk le róla 1-2 réteget!

kislány hóbansobima képe a Pixabay-en


Így ellenőrizd, hogy fázik-e vagy melege van

A babák tarkóján könnyen ellenőrizhetjük, hogy fáznak-e, vagy épp melegük van. A kezüket és a lábukat nem érdemes figyelni, az általában mindig hidegebb, mint a  testük többi része.

Ha melege van a csecsemőnek, akkor:
 

  • kipirult az arca,
  • verejtékezik,
  • csapzott haja,
  • a bőrén melegkiütés jelenhet meg,
  • a légzése pedig szaporává válhat.
     

Fázik a csecsemő, ha:
 

  • az arca sápadt, hideg,
  • viselkedése nyugtalan, nyűgös,
  • a bőre márványos lehet,
  • az ajka pedig kékes színű.
     

Hipotermia: a szervezet fokozott mértékű kihűlése

Ha a babán az alábbi tüneteket vesszük észre, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ugyanis a védőnő szerint ezek a tünetek a hipotermiára, vagyis a szervezet fokozott mértékű kihűlésére utalhatnak:

  • remegés (a babák ugyanis nem reszketnek, ha mégis, akkor ez problémát jelezhet)
  • lassú légzés
  • gyenge pulzus
  • gyengeség, álmosság
  • memóriavesztés
  • világosvörös, hideg bőr
  • súlyosabb esetben eszméletvesztés

gyerek a hóbanDaniela Dimitrova képe a Pixabay-en

Indexkép: moise gh-marian képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja