SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az egész élet azon múlik, sikerül-e az első két évben biztonságosan kötődnünk

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-11
Életünk első két évében szerzett tapasztalataink határozzák meg, képesek leszünk-e bízni, szeretni, és tartós kapcsolatokat kialakítani. Az ekkor elszalasztott lehetőségeket pótolni később gyakorlatilag lehetetlen - állítja a szakember.
Az egész élet azon múlik, sikerül-e az első két évben biztonságosan kötődnünk

Peter Lovenheim a The Attachment Effect (A kötődés hatása) című könyv szerzője azokat a tudományos eredményeket gyűjtötte össze, amelyek szerint az élet első két évében dől el, később hogyan fogunk embertársainkhoz viszonyulni.


Kötődés, de milyen?

A kötődéselmélet megalkotója, John Bowlby óta tudjuk, hogy minden kisbaba kötődik. Mivel születésekor az embergyerek teljesen magatehetetlen, az élete múlik azon, hogy találjon olyan gondozót, aki állandóan mellette van, kielégíti a szükségleteit, ő pedig feltétel nélkül megbízhat benne.

Ez a gondozó általában az anya, de ez nem szükségszerű: lehet az apa vagy egy nagyszülő is. A hangsúly az állandóságon van – azon, hogy biztos pontként legyen jelen a csecsemő életében, szükségleteire érzékenyen reagáljon.

A témával foglalkozó szakértők Mary Ainsworth nyomán három (néha négy) kötődéstípust különítenek el egymástól. Ez tehát azt jelenti, hogy olyan nincs, hogy egy csecsemő ne kötődjön a gondozójához, az azonban nagyon nem mindegy, hogy ez a kötődés milyen minőségű!


Biztonságos kötődés

Biztonságos kötődés akkor alakul ki, ha a gyermek az élete első időszakában megkapja a kiegyensúlyozott fejlődéshez szükséges gondoskodást és szeretetet. Ha azt tapasztalja, hogy sírására válasz érkezik, ha mindig ott van az az egy személy, akihez ragaszkodik, egészségesen fog fejlődni, és ezt a mintázatot az egész későbbi életében magával fogja vinni.

Peter Lovenheim szerint valójában a legnagyobb ajándék, amit egy szülő a gyermekének adhat, a biztonságos kötődés. Aki ezt élet első két évében megtapasztalhatta, hatalmas előnnyel indul neki az életnek:

  • Megtanul és mer bízni másokban
  • Nem fél az intimitástól
  • A veszteséget, gyászt képes feldolgozni
  • Hosszú távú, stabil párkapcsolatot tud kialakítani.

Vizsgálatok szerint az amerikai népesség 55 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.


Szorongó-elkerülő kötődés

Aki élete első éveiben elutasítással találkozik, és nem tapasztalja meg az egyetlen gondoskodó személy által nyújtott biztonságot, a szorongó-elkerülő kötődési mintázatot fogja mutatni. Az ilyen ember nem tanul meg bízni a másikban, fél mindenfajta intimitástól, és nehezére esik tartós barátságokat vagy párkapcsolatot kialakítani.

Ebbe a kategóriába a lakosság 25 százaléka tartozik, arányuk azonban sajnálatosan nő: egy 25 ezer főt számláló felmérés szerint az Y-generációs (1980-1995 között született) fiatal felnőttek között kétszer jellemzőbb, mint az idősebbek körében. A szakértő szerint ennek egyik oka az, hogy Amerikában e korosztály szülei kezdtek tömegesen mindketten munkába állni, a gyerekeket pedig nagyon fiatal, akár pár hetes koruktól a bölcsőde vagy gyakran váltakozó bébiszitterek nevelték. Napi néhány óra találkozás az anyjukkal nem volt elegendő arra, hogy biztonságosan megtanuljak kötődni hozzá.


Szorongó-ellenálló kötődés

Ez a kötődési mintázat a kiszámíthatatlan anyák gyerekeire jellemző. Ők azok, akik soha nem tudják, mit várhatnak: szeretetet fognak kapni vagy elutasítást?

Aki így nőtt fel, a kapcsolataiban is bizonytalan lesz. Vágyik a közelségre, ugyanakkor mégsem tud bízni. Gyakori, hogy barátait vagy szerelmi partnerét ragaszkodásával szinte megfojtja, így pont ez akadályozza meg abban, hogy tartalmas kapcsolatokat tudjon kialakítani.

Hatalmas tehát a szülő felelőssége. Hogy elfogadja vagy elutasítja gyermekét az első két évében, az egész életére kihat: vizsgálatok szerint ugyanis az emberek 75 százaléka az első években megismert kötődési mintázatot viszi magával.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Sarah Chai fotója a Pexelsről

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja