SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Átfordulás, gurulás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 3. rész

Kulcsár-Domján Rita - szabadságon [cikkei] - 2015-11-25
Konduktorként már a főiskola (Pető Főiskola) első évében megtanultuk, mikor, milyen fontos mozgáselemeket tanul meg, sajátít el és gyakorol a gyermek. Ez a váz. Az alap. Amelyhez hasonlítunk, amelyre építünk. Ebben a cikkben az átfordulás, gurulás lesz a téma.
Átfordulás, gurulás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 3. rész

Amit az átfordulásról, gurulásról fontos tudni, elmondani, megpróbálni, megoldani…

Hogy először hasról hátra, vagy hátról hasra, az szinte mindegy. Aki sokat van a hasán, ő valószínű a hasról hátra irányba fog először fordulni.

Az már fontosabb, hogy mindkét irányba meglegyen ez a mozgásforma (is). Azaz jobbról balra, illetve balról jobbra is.
 

Hogy hányszor? Milyen hosszú ideig?

Egyénenként változó. Van, hogy csak néhányszor mutatja meg, ő ezt tudja (az én lányom ez a kategória), van, hogy hónapokig gyakorolja, s így jut el mindenhova.
 

Hogy mikortól?

A gyerekek, ha ép a mozgásfejlődés, tudják. Beléjük van kódolva.  Vannak, akik 3 hónaposan már megfordulnak, vannak, akik 7. Ezt általában nagyon hirtelen teszik, így nem lehet elégszer hangsúlyozni, soha ne hagyd babádat őrizetlenül ágyon, pelenkázón, magasabb bútordarabon (sem), hisz nem tudod, mikor lep meg! (S lepődik meg maga is, vagy még talán meg is ijed. Te ne tedd! Dicsérd, bíztasd, örvendj vele, hogy ez szuper dolog, így ösztönözve a további gyakorlásara.)

Ha nem fordul át 6 - 7 hónapos korig, nézesd meg egy szakemberrel! Ez nem „hiba”, csak egy feladat, amit megtanul(hat), megold(hat) a gyermek, csak egy kis „korrepetálás” kell neki. A koraszülött babáknál (37. hét előtt születettek) ez az eltérés nagyobb lehet, hisz nekik be kell hozniuk a lemaradást.
 

Hogyan?


0-2 hónapos:

Hason fekvés, fokozatos szoktatással (lásd.: Hason cikkemben), hogy erősödjenek a nyak-, váll-, hátizmai, a karizmai, hogy megtanulja elemelni fejét és vállait, ami az alapja az átfordulásnak.
Ha nem szereti a hason fekvést, próbáld a különböző módokat, csörgő, zörgő játékokkal, zenélő tárgyakkal (lásd.: Hason cikkemben)!

3-4 hónapos:

Már emeli fejét és vállait a földről, ami a későbbi átforduláshoz, kúszáshoz, mászáshoz kell. Erősödnek az izmok.
A feje (szeme) előtt, fölött lévő tárgyak motiválják a fejemelésre, könyöknyújtásra, - hogy így jobban lássa a kedvenc játékát-.

5-7 hónapos:

Emeli fejét, vállait, mellkasát. Hintázik a hasán, rugdos a lábaival, mit ha a képzeletbeli medencében úszná a hosszokat. Ezzel folyamatosan gyakorol, készül a helyváltoztató mozgásra.
Oldalára fektetve, vagy hátról oldalfekvésbe húzva játékkal, vagy anélkül, könnyen átfordul a hasára. Innen már sokkal biztosabban fogja gyakorolni a fordulást. Mindkét oldalon!
 

Ha már átfordul(t), hogyan motiválhatjuk a további gyakorlásra?

A kedvenc játékokkal, csörgő-börgő színes, zenés tárgyakkal, képeskönyvvel, tükörrel, ölbéli játékokkal, hasunkon ringatással, plédbe csomagolva (feltekerve - töltött palacsinta), majd kigurítás.

+1.
Csökkentsük a legminimálisabb időre a kiegészítőkben való passzív ücsörgést, időtöltést! Pl.: hinta, pihenőszék, autósülés, kendő… Elérkezett az idő, a baba a tettek mezejére lép. :) 

Ha szeretnél többet megtudni a babád mozgásfejlődésének mérföldköveiről, olvasd el a cikk többi részét is:
- Eltérő fejlődési ütemek - A mozgásfejlődés mérföldkövei 1. rész
- Hason fekvés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 2. rész
- Kúszás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 4. rész

Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész
Ülés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 6. rész
- Felállás, járás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 7. rész

Fotó: Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Kulcsár-Domján Rita - szabadságon


Kulcsár-Domján Rita - szabadságon
Konduktor-tanító, pedagógus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/628-60-02
E-mail: konduktivrehabilitacio@gmail.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja