SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
8 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

8 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A második hónap végi kontroll lehetővé teszi, hogy a gyermekorvos megvizsgálja a kisbabát, és azt is láthatja, hogy van az anyuka. A vizsgálat során:

  • Megnézi a kisbaba fejét, megtapogatja a kutacsát, és megállapítja, hogy az elülső még nyitva van.
  • Megvizsgálja a bőrét, megnézi, látja-e az újszülöttön hámlással járó, vöröses foltokban jelentkező ekcéma, aknék vagy anyajegyek nyomait.
  • Megvizsgálja a szopási reflexet, a motoros készségeket, a szemet, a fület, a köldököt és a genitáliákat.
  • Megnézi, hogy van-e elmozdulás, vagy más probléma a csípőizületeknél.
  • Beadja a szükséges oltásokat: DPta-IPV (torokgyík, szamárköhögés, tetnusz és járványos gyermekbénulás) HiB (leginkább agyhártyagyulladást okozó Haemophilus influenzae nevű baktérium b típusa ellen) PVC13, más néven PREVENAR (Pneumococcus baktérium, mely többek között tüdő-, középfül- és agyhártyagyulladást okozhat ellen)

Az orvos érdeklődni fog az alvási szokásokról (a kisbabáéról és a sajátunkról is), arról, hogy a testvérek megszokták-e már az új jövevényt, illetve, hogy történtek-e jelentős változások (pl. munkahely elvesztése, egészségügyi gondok, költözés, válás, stb.), amelyek szokatlan mennyiségű stresszt eredményezhetnek a családban. Mondjuk el mindent a lehető legrészletesebben - ha minden tény a rendelkezésére áll, biztosan tud adni tanácsot, hogyan kezeljük a problémákat, és segíthet a minimálisra csökkenteni a stressz hatásait a kisbabára vonatkozóan.


Szociális fejlődés

A második hónap végére az apróság kész hódító lesz. Másokat ugyan még nem ismer fel, de bárkire visszamosolyog, aki rámosolyog, vagy aki vicces hangokat ad ki (állathangok). Gőgicséléssel, rugdalózással, és integetéssel fejezi ki elégedettségét, ha látogató érkezik, próbálja felismerni a fontos szereplőket - anya, apa, testvérek, ismerős gondviselők megkülönböztetett üdvözlést kapnak, eltérően az idegenektől.

Mikor a kisbaba megpróbál kommunikálni, fontos, hogy azonnal és lelkesen reagáljunk rá. Ezzel tudatjuk, hogy ő fontos a számunkra, és valamennyire ő irányítja az életét. Próbáljuk meg nem félbeszakítani, vagy másra figyelni, mikor „beszél” - az elutasító reagálás már ebben a korban is hátráltathatja az önbizalom fejlődését.


Intellektuális fejlődés

A nyelv kialakulása gügyögéssel kezdődik, általában dallamos magánhangzókkal, legelőször is az „a” betűvel. Először ezek a hangok esetlegesnek tűnnek, viszont hamarosan észlelni fogjuk, hogy mindezek nekünk, a plüssállatkának, a mennyezeti ventillátornak szólnak, illetve bármely más kedvenc tárgynak. A kisbaba szereti hallani a saját hangját, közben azt is tanulja, hogyan használja a torkát, a nyelvét, az állkapcsát. Pár hét múlva (általában 3 és fél hónapos korban) már felvidít minket a hangos kacajokkal, amelyeket egy hónappal később velőtrázó örömkurjongatások követnek majd.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
A szerkesztő ajánlja