SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gondot okozhat, ha nem ismerjük fel csecsemőkorban: A lenőtt nyelv tünetei és kezelése

Dr. Sebő Zsuzsanna [cikkei] - 2017-10-19
A napokban egy internetes fórumon kétségbeesett anyuka kérdését olvastam a lenőtt nyelv mibenlétéről. A pár hetes kisfiának nem megy a szopizás, a gyermekorvosuk a nyelvfék felvágását javasolta, és az anya a beavatkozástól való félelmében fordult a többiekhez.
Gondot okozhat, ha nem ismerjük fel csecsemőkorban: A lenőtt nyelv tünetei és kezelése


Mi az a lenőtt nyelv?

A mindennapokban használt „lenőtt nyelv” kifejezés a nyelvfék rövidségét vagy feszességét jelenti, ami miatt a nyelv mozgása akadályozottá, korlátozottá válik.

A nyelvfék (frenulum linguae) a szájfenéket (az alsó íny mögötti terület a szájban) és a nyelv alsó felszínét összekötő függőleges, vékony nyálkahártya redő. Ha ez a redő túl feszes, akadályozza a nyelv mozgását, nehezítve vagy akár lehetetlenné téve a jó és hatékony technikájú szopást a kisbabáknál.


A lenőtt nyelv jelei

A nyelv megfelelő mozgását leggyakrabban az jelzi, hogy a baba képes a nyelvét a fogínyén túlra kiölteni. A lenőtt nyelvű újszülött, csecsemő minél nagyobbra nyitja a száját, annál jobban visszahúzódik a nyelve, esetenként szívformát felvéve. Ez az egyik jele a lenőtt nyelvnek, de legtöbbször a nyelvfék kifeszülése is látszik a nyelv alatt.
Mivel a nagyra nyitott száj kulcskérdése az emlőre tapadásnak, így a szopásnak is, a lenőtt nyelvű babák gyakran rossz technikával szopnak, az esetek egy részében nem hatékonyan. Ilyenkor a csecsemő többnyire nem tudja megtartani a vákuumot, és amikor a vákuum megszűnik, sokszor a szívásnál és a nyelésnél csattanó hangot lehet hallani. Egy másik probléma, ami gyakran fellép a lenőtt nyelvű csecsemők szoptatásánál, hogy a kiváltódó harapási reflex miatt a baba ráharap a bimbóra, erős fájdalmat, sebesedést okozva ezzel az anyának. Mivel a sebes mellbimbó igen fájdalmas, előfordulhat, hogy az anya emiatt nem teszi kellő gyakorisággal mellre a csecsemőjét, tejpangás és tejcsatorna elzáródás léphet fel, a sebes mellbimbón keresztül feljutó kórokozók pedig emlőgyulladást okozhatnak. Mindez előbb-utóbb az anyatej csökkenéséhez vezet.

A cumisüvegből való táplálkozás egészen más technikát igényel, mint a szopás, és mivel ezt nem nehezíti a lenőtt nyelv, így sokáig rejtve maradhat az elváltozás. A későbbiekben a korlátozott nyelvmozgás a hangképzésben okozhat zavarokat, így az „sz, d, l, r, és t” hang kiejtése lehet nehezített, vagy hibás. A megfelelő fogsor kialakulásában, de az ételek, gyógyszerek lenyelésében is okozhat problémát egy ilyen apró elváltozás. Még idősebb korban például a fagylaltozás, vagy a fúvós hangszerek megszólaltatása okozhat gondot, de volt már olyan kamasz páciensem, akit a csókolózásban gátolt a lenőtt nyelve.

A lenőtt nyelv megjelenése változó, leggyakoribb megjelenési formái:
 

  • a nyelvfék a fogínyen ered és a nyelv hegyéhez rögzül, általában ilyenkor vékony és rugalmas hártyával állunk szemben
  • a nyelvfék a nyelv hegyétől 2-4 milliméterre kapcsolódik és a fogínyen vagy közvetlenül mögötte ered
  • a nyelvfék a nyelv alsó felszínének közepéhez kapcsolódik, a szájfenék közepén ered, általában feszes, rostos, kevéssé rugalmas
  • a nyelvfék a nyelv tövét szorosan a szájfenékhez rögzíti, a frenulum szinte a nyálkahártyába ágyazódva helyezkedik el, általában vaskos, rostos, fényes és rugalmas

A lenőtt nyelv kezelése

A lenőtt nyelv nem is olyan ritka, hiszen az újszülöttek 0,5-2 százalékában fordul elő. Az esetek többségében a rövid vagy feszes nyelvfék a csecsemő első életévében megfelelő hosszúságú és feszességű lesz, szinte eltűnik, és a nyelv mozgása akadálytalanná válik. Szopási nehezítettség, sebes mellbimbó esetén a nyelvféket fel kell csípni. Ezt nyelv- felvágásnak, kevésbé ijesztő kifejezéssel frenulotómiának nevezzük. Ilyenkor a baba fejét egy asszisztens stabilan megtartja (ettől sír a pici), és az orvos egy steril kisollóval néhány milliméteres metszést ejt a felemelt nyelv alatti hártyán. Mivel a nyelvfék ebben a korban vékony, ér, ideg nincs benne, ez a beavatkozás sem fájdalmat, sem vérzést nem okoz, leszámítva azt az 1-2 csepp vért, ami esetleg megjelenik. Házi gyermekorvosként számos ilyen beavatkozást végeztem, amit legtöbbször az azonnali szoptatás követett még ott a rendelőben.

A felmetszést gyakran az újszülött osztályon elvégzik, de orr-fül gégészeten is egy pillanat alatt megcsinálják egy csecsemőnél, ha a gyermekorvos körülményei nem engedik meg a beavatkozást.

Felnőtt korban a nyelvfék vaskosabbá válik, bemetszése körülményesebb, ezért minél hamarabb érdemes elvégeztetni a beavatkozást, különösen szopási, szoptatási problémák esetében.

A lenőtt nyelv az újszülötteknél egy aprócska elváltozás, melyet, ha az orvos, a védőnő, a szoptatási tanácsadó, vagy akár az édesanya felfedez, érdemes mihamarabb (néhány hónapon belül) megoldani, hiszen a beavatkozás csekély, az eredmény (pl. helyes szopizás) pedig látványos tud lenni.

                                                               dr. Sebő Zsuzsanna - Komjátiné Kocsis Edina

Fotó: By Kenny Louie from Vancouver, Canada (Hah!) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Dr. Sebő Zsuzsanna


Dr. Sebő Zsuzsanna
Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

8 tipp szemünk egészségéért tavasszal

Aligha akad olyan közöttünk, aki a téli hideg napok után ne várta volna a tavaszi nap melegítő sugarait, ezzel együtt pedig a kerti munkálatokat, a szabadtéri sportokat, játékokat, kirándulásokat. A zöldellő természet, a virágba boruló fák azonban sokaknak egyet jelentenek a tavaszi allergiaszezonnal. Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemorvosa összeszedte azokat a tanácsokat, amelyek segítségével ebben az időszakban gondoskodhatunk szemünk egészségéről.
A szerkesztő ajánlja