SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt szakértő!
38 éves munkanélküli veszélyeztetett terhes kismama vagyok. 2015. augusztus 27-re vagyok kiírva. 2014. október 27-től vagyok munkanélküli és november végétől kismama.
2012.04.11-től 2014.10.27-ig folyamatos munkaviszonyom volt.
Decembertől fizetem magam után a TB-t.
A Munkaügyi Központba még nem jelentkeztem be, mert úgy tudom, hogy ha szülés előtt kb. 1.5 hónappal bejelentkezek, a szülés napjától kérem a szüneteltetést és igénylem a TGYÁS-t és a GYED-et, akkor így mind a kettőt kapom, mert biztosított jogviszonynak számít, ha a munkanélküli segély folyósítása közben szülök, előző 2 évben pedig meg volt a szükséges biztosítási jogviszonyom. Szeretnénk második gyereket is, és a korom miatt már nem szeretnék a két gyerek között újra dolgozni.
Szeretném megkérdezni, hogy veszélyeztetett terhesként tényleg kell –e magam után a TB-t fizetni, hiszen a baba egészsége érdekében dolgozni sem dolgozhatnék még 4 órát sem. (Így alanyi jogon nem –e lenne ingyenes).
Kaphatok –e bármilyen jogcímen támogatást, segélyt a kicsi megszületéséig és a szülés után? (aktív korúak ellátása, gyógyszertámogatás, bármilyen folyamatos vagy akár egyszeri segély)
Hogyan kaphatok TGYÁS-t és GYED-et, illetve a második baba születése előtt mit kell intéznem, hogy vele is kapjak TGYÁS-t és GYED-et?

Előre is köszönöm a segítségét.

Üdvözlettel:
H. Zsuzsa
Ha kivársz a járadékigényléssel, akkor utána a járadékot szüneteltetve egy minimálbér alapú csedre és gyedre jogosult lehetsz - ha kevesebb lett volna a béred, akkor a kevesebb lesz az alapja. A munkaügyi központban kell jelezni, hogy igénybe vennéd ezeket, szüneteltetni fogják a járadékot és kiállítják a foglalkoztatói igazolás nevű nyomtatványt, amivel - meg a többi szükséges dokumentummal együtt - mehetsz az egészségbiztosítóba.
A járadék szünetelése mellett kapott csed, gyed passzívnak minősül, ami azzal jár, hogy egy következő baba után csak akkor jár csed, ha elég hamar születik és akkor is csak egy minimálbér alapú csed jön szóba, már a minimálbér alapú gyed is esélytelen, 168 nap után mindenképpen csak a gyes marad.

Akinek semmilyen jogcímen nem jogosult az egészségügyi ellátásra, annak meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Nincsen egészségi állapot alapján mentesített kör, az egyetlen lehetőség, hogy ha a családban az 1 főre eső jövedelem nem haladja meg a 34.200 Ft-ot, akkor a járási hivatal 1 évre kiad egy igazolást, amivel nem kell fizetni. Ha apuka legalább egy minimálbért megkeres, akkor ezt meghaladjátok.

Március 1-től átalakult a helyi segélyezés rendszere, az új szabályokat nem ismerem, de valószínűnek tartom, hogy a járadék kimerítése most is feltétel bármihez.

Szakbarbár
2015-04-06 09:18:17
Olvasói értékelés: 5/3
A szerkesztő ajánlja