SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Első gyermekem 2004.02.24-én született. Most gyed-en vagyok.Következő gyerekem várhatóan 2006.04.23-án fog születni. Úgy tudom,hogy a tgyes a minibálbér kétszeresének 70 százaléka lesz (névleges bérem bruttó 180000 Ft). Úgytudom, hogy ezévtől kezdve a minimálbérnek szorzószámai vannak. Pl. én diplomás vagyok és van gyakorlatom, ilyenkor azt hiszem 1,4 a szorzószám. Az érdekelne, hogy a tgyesnél és gyednél a szorzószámos minimálbérrel számolnak-e? Mennyi pénzt fogok kapni? Köszönöm a válaszát!

Nem tudom, milyen szorzószámokról beszélsz, ha ez a közalkalmazotti vagy köztisztiviselői bértáblára utalás, akkor ahhoz nem értek, de ennek a tgyás és a gyed szempontjából nincs jelentősége, mert 0 bérezett nappal az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, idén ez 125.000 Ft.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Sajnos senki nem látja át a helyzetemet, ezért fordulok hozzád. 2003 febr. 4.-től 2005 febr. 4.-ig voltam Gyeden kisfiammal minimálbér után. A Gyest már nem kaptam meg mert cukros vagyok, ezért a nyugdíjfolyósítótól segélyt kapok az 50 %-os munkaképesség csökkenés miatt. Ezért anyukám nevére érkezett a gyes, ami ma jár le. Sajnos nem voltam azóta bejelentve, de a segélyből vonják a nyugdíj járulékot stb. Jelenleg várandós vagyok, ápr. közepére várom második kisfiunkat. Azt mondták, hogy a gyesre továbbra sem vagyok jogosult, de gyed jár nekem? Hogyan tudok hivatkozni rá, ha igen? Köszönettel:

A rendszeres szociális járadékból tudomásom szerint nem vonnak nyugdíjjárulékot. A nyugdíjjárulék egyébként is nyugdíjra jogosultságot alapoz meg és nem tb ellátásra jogosultságot. Az rszj-vel egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy, de biztosított csak akkor vagy, ha közben van biztosítást megalapozó jogviszonyod, pl. munkaviszonyod. Gyedre akkor jár, ha legalább a tgyás első napján biztosított vagy és az előtte lévő 2 évben van 180 napi biztosításod. Nem írtad, hogy az a biztosítás, amire tekitnettel az előző gyedet kaptad, mikor szűnt meg, így nem tudom megmondani, hogy a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétellel (előzetes 180 nap biztosítás) hogy állsz, pedig ha ez rendben van, akkor a másikra rá kellene hajtani egy gyors biztosításba kerüléssel. 2006-tól a rendszeres szociális járadékban részesülő is kaphat gyest.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar, 1996. decembere ota munkaviszonyban allok. Szerzodesem hatarozatlan idotartamu. 2003. szeptember 12-en megszuletett gyermekem. Akkor rendesen megkaptam a TGYAS/t, GYED/et , jelenleg a GYES/t. Most varandos vagyok, jelenleg 12 hetes terhes. Kerdesem a kovetkezo> A masodik babo utan milyen juttatasokat fogok kapni? Hogy tudok jobban jarni? MI lesz a TGYAS es GYES alapja? Esetleg javasolt a tappenzre vetel a varandossag alatt? Ez lehetseges??? Fizetesem az elso gyermek szuletese elott, brutto 300 000.- Ft. volt. Nem kaptam meg a maximum GYED/et, mert tappenzen voltam a varandossag elso idejen..., Igy a GYED/em kb. 69 000 Ft volt csaladi potlekkal egyutt.. Valaszat elore is koszonom!

0 bérezett nappal fogsz beleszülni a gyesbe, vagy ha visszamész szabadságot kivenni, esetleg táppénzre, akkor néhány bérezett napod lesz az irányadó időszakban. A néhány napi átlag és 0 nap esetén a szerződés szerinti bér is magasabb, mint a minimálbér kétszerese, úgyhogy a minimálbér kétszerese után kapod majd a tgyást és a gyedet, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal ennél magasabb bérrel is csak a minimálbér kétszerese után állapítják meg. (Ez csak a tgyásnál rossz, mert a maximális gyed a minimálbér kétszereséből számítottal egyezik meg.) A táppénz a gyes mellett is jár és 300.000-es bérnél a táppénz előtti 80%-os betegszabinak sincs jelentősége, úgyhogy nyugodtan elmehetsz táppénzre.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Nagyon hálás vagyok amiért foglalkozik tanácsadással. Az esetleírásom: 2003 okt-2005 jan. 31-ig folyamatos munkaviszonyom volt 70 E bruttóval. 2005 jun.1-től júl 7.-ig munkanélküli járadékon voltam. 2005 júl. 8.-tól nov. 31.-ig munkaviszonyom volt 130 E bruttóval. 2005 nov. 29.-től táppénzen vagyok max. febr. 28.-ig. Most minimálbér szerint kapok táppénzt és -bár elözőleg max. GYEDet számoltak- most azt mondták, hogy mivel nincs 180 nap folyamatos munkaviszonyom, ezért a GYEDet is minimálbér alapján fogom kapni. Kérdések: Ez ellen nem tehetek semmit? Aki mást mondott előzőleg az tévedett vagy a mostani? Úgy terveztem, hogy márc 1.-től "álláskereső" leszek. Ez a legjobb választás? Köszönöm a rám szánt idejét: M. Orsolya

A táppénz szabályok szigorúbbak, mint a tgyás és gyed megállapításának szabályai. Táppénznél 180 nap folyamatos biztosításból származó jövedelem hiányában egy eset kivételével, ami rád nem vonatkozik, a minimálbér az alapja, akkor is, ha 179 napban többmilliós a jövedelem. A tgyásnak és a gyednek 180-nál kevesebb napi jövedelem esetén a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja. Ha a munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz, akkor járni fog a tgyás és a gyed is, úgyhogy ha már nem akarsz, tudsz elhelyezkedni, akkor a későbbi ellátásokhoz tökéletesen megfelel a munkanélküli ellátást kapó álláskereső státusz.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Az alábbi szituációban kérnénk a tanácsát: Mindketten nappali tagozatos főiskolai hallgatók vagyunk, 2003. szeptember óta, folyamatosan. Nem vagyunk házasok. Párom 2006. március 19. körül fog szülni, ezért a 2005/06 tavaszi félévre már passzív félévet kért, így február 1-től szünetel a hallgatói jogviszonya. Én beiratkoztam, folytatom a tanulmányaimat. Neki bejelentett jövedelme nem volt, nekem 2005. július 1-től 6 órás minimálbérre bejelentett állásom van. Ösztöndíjat mindketten kaptunk. Kérdéseim: 1. mi lenne a számunkra legoptimálisabb megoldás? 2. jogosult-e a párom TGYÁS-ra? 3. hogyan számolják ki a segély összegét, ha nem volt jövedelme? 4. esetleg célszerű-e a maradék másfél hónapra bejelenteni valahová? 5. jogosultak vagyunk-e GYED-re? 6. melyikőnknek érdemesebb GYED-re menni? 7. a családi pótléknál egyedülállónak számítunk-e, mivel főiskolások vagyunk? 8. melyikőnknek érdemesebb GYES-re menni? Elnézést a sok kérdésért, de nehezen igazodunk el ebben az útvesztőben. Segítségét előre is köszönjük!

Nem jogosult tgyásra és gyedre, mert nem biztosíttot. Ha most azzal jössz, hogy de nappali tagozatos, akkor kiábrándítalak: ettől a természetbeli egészségügyi szolgáltatásra jogosult, de a pénzbelire nem. Arra csak a munkaviszonyban vagy más biztosítással járó jogviszonyban álló jogosult, aki az előzetes biztosítás jogosultsági feltételét is teljesíti. Az alanyi jogon járó gyesre lesztek jogosultak, ami most nettó 23.607 Ft, ezt bármelyik szülő kérheti. Azért erről még érdemes lenne beszélni, mert ezt nagyon egyszerűen meg lehet sokszorozni, ez viszont a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik. A családi pótléknál egyedülálló az, aki maga vagy élettársa nappali tagozaton első diplomáját szerzi.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Elég összetett kérdéssel fordulok Önhöz, remélem, tud nekem segíteni! A problémám az, hogy munkanélküli vagyok 1 éve, még 2 hónapig jár a segély. Nagyon szeretnénk gyermeket a férjemmel, de csak lombikkal lehetséges, így már a beültetés után rögtön táppénzre kell mennem. Kérdésem, hogy ha nincs munkaviszonyom, jár-e nekem vmi juttatás, táppénz a 9 hónapra és azután. A másik, hogy folyamatosan keresem a munkát, bármit, és úgy gondoltam, hogy ha a próbaidőt végigdolgozom, utána elmennék táppénzre. Kérdéseim: 1. kirúghatnak-e eközben, 2. ha csak határozott idejű munkaszerződésem lenne, akkor megszűnhet-e a m. viszonyom, ha veszélyeztetett terhesként lennék táppénzen? Úgy tudom, 180 nap munkaviszonynak kell meglenni ahhhoz, hogy kapjak juttatást a terhesség alatt, de ha előbb táppénzre mennék, az is beleszámít, ugye? Remélem, minden fontos információt leírtam, ha vmi kimaradt volna, pótolom! Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Eszter

Táppénzre a járulékot fizető biztosított jogosult. A munkanélküli biztosított, de az ellátás nem alapja az egészségbiztosítási járuléknak, így még ezalatt sem mehetsz táppénzre, utána meg biztosított sem vagy, ezért nem fog járni. Próbaidő alatt nincs felmondási védelem még terhesség miatt sem. A határozott idejű szerződés minden mástól függetlenül lejár akkor, amikor a szerződésben ez meg van határozva. A tgyás és a gyed jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás. Ebbe a táppénz is beleszámít, még akkor is, ha passzív jogon, a biztosítás megszűnése után kapod.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A fiam 2004.02.10-én született. 2006.02.10-én lejár a GYED, miközben a következő babával 14 hetes várandós állapotban vagyok.A közigazgatásban dolgoztam a szülés előtt, a munkaviszonyom folyamtos, határozatlan idejű szerződésem van, a fizetésem bruttó 290.000 volt a szülést megelőző két évben. Több helyen érdeklődtem, de ellentmondó információkat kaptam azt illetően, hogy milyen lehetőségeim vannak jelen pillanatban. GYES-re mehetnék,ezt tudom, de ennek mennyi az összege? Komplikált szülésem miatt az orvos táppénzre venne, de erre mehetek e egyáltalán a GYED lejártával? Mennyi lenne így a táppénz, és majdan a TGYÁS és az újabb GYED? A gyermek 02.10-én tölti be 2. életévét, 02.11-én mehetek táppénzre? A segítséget előre is köszönöm!

A gyes nettó 23.607 Ft. Ha keresőképtelen vagy, akkor elmehetsz táppénzre, mert jogosult leszel rá. Alapja a gyedhez beszámító, nagy valószínűséggel a 2003-as átlagkereset, ha ott volt 180 bérezett nap, akkor felső határ nélkül. Ha lesz pár bérezett napod pl. a táppénz előtti 80%-os betegszabiból, akkor a pár napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. A táppénz ezt nem befolyásolja, nem rontja. A táppénzt és a gyest együtt is kaphatod.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Több kérdésem lenne, ezért minél több adatot adok meg helyzetemről. A bruttó fizetésem 290 ezer volt egy olyan cégnél ahol már 1999 óta dolgozom, ezért 2004 nov.20 után(gyermekem születésnapja) magas TGYÁS-t kaptam, majd utána a maximális GYED-et kaptam és kapom. 2006. nov. 20-ig kapnám ezt a Gyed-et, de már szeretnék visszamenni dolgozni. Ugyanakkor minél hamarabb szeretnénk vállalni egy második gyereket is. A kérdéseim a következők lennének: 1) amennyiben visszamegyek dolgozni és közben terhes leszek, kirúghatnak-e azért mert alig mentem vissza és megint szűlés miatt leszek távol? Milyen jogaim vannak? Igaz-e az amit valakitől hallottam, hogy ha ez bekövetkezne, akkor inkább vissza lehet menni GYED-re, arra hivatkozva, hogy a babysitter visszamondta a gyerekkel való foglalkozást? Nem szeretnék egy magas GYED-et felcserélni munkanélküliséggel csak azért mert már hiányolom a munkába járást. 2) 2004. nov.20-tól mennyi szabadság gyül össze 2006 március 1-ig? ugyanis azt tervezem, hogy ha márc.1-től visszamennék, akkor rögtön kivenném a felgyült szabit és a babysitter-gyerek kapcsolat "mélyítésére" fordítanám (megjegyzem, hogy bölcsödébe évközben nem veszik be, ezért kell babysittert megbízzak). 3) kis esélye van, de még megtörténhet, hogy 2006. nov.20-ig megszületik a második gyerek. Ebben az esetben újból magas TGYÁS-t kaphatok? meg magas GYED-et? feltéve, ha problémamentes terhes leszek? De mi van akkor, ha veszélyeztetett terhesként pl. csak négy hónapot tudok dolgozni és a többit itthon töltöm? Akkor kevesebbet kapnék? 4). Ön szerint jobb megvárni pl. áprilist és akkor kiderül, hogy már csak a GYES periódus alatt tudnék szülni és akkor bevétel szempontjából egyértelműen megéri visszamenni dolgozni a két gyerek születése között? Elnézést, kérek, hogy ennyi variáns érdekel, de szükségem van segítségre, hogy helyesen döntsek a második gyerekvállalásban. Üdvözlettel,

A munkáltatónak a családi körülményeidhez, pl. bébiszitter alkalmazása, semmi köze. Terhesen felmondási tilalom véd, ezért terhesség alatt nem mondhat fel. Csak szabadsággal tudsz kezdeni, mert a munkáltatónak kötelessége kiadni a felhalmozódott napokat. Hogy ez mennyi, azt ennyiből nem tudom megmondani, mindenesetre ha eddig otthon vagy, akkor 2006.05.06-ig jár, mert a tgyás idejére és a gyed 1. évére jár. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kell, ebbe a táppénz nem tartozik bele. Ha ennél kevesebb van, esetleg 0, akkor - mivel ennél nagyobb a szerződés szerinti bér vagy a 180-nál kevesebb napi átlag - a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. A táppénz nem számít bele az átlagba. Ugyanez van akkor is, ha a gyesbe szülsz bele 180-nál kevesebb bérezett nappal.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következőkben szeretném a segítségét kérni. 2004 június 20-án született kisfiam a mai napig a következő ellátásokat vettem igénybe 2004 december 20-ig GYÁS majd 2006 január 2-ig GYED. 2005-ben végig a GYED bruttó 83 000 Ft körüli összeget kaptam, amiből kézhez 63 000 Ft jött meg. Nem tudom, hogy helyes-e az információm az ügyben, hogy havonta 69 000 Ft-nak kellett volna lennie csak mivel a 2004-es évban még másik adósávban voltam maradt az emelt levonás és majd ezt jóváírják?

A gyed igénylésének évében valószínűleg magas volt a béred, ezért nem kérted az adójóváírás figyelembevételét. 2005-re már kérhetted volna, de nyilván nem jelezted a folyósítónak. Az adóbevallásban fogod tudni érvényesíteni a 12 hónap *9.000 Ft adójóváírást, amit év közben nem vettek figyelembe.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha visszamegy valaki dolgozni 3 év babázás után, hogyan kell kiszámolni az elmaradt szabadságát. Köszönöm

A tgyás idejére és a gyed 1. évére jár a fizetett szabadság. A szülés évében sokan kiveszik az egész azévit, ilyenkor ezzel az évvel már nem kell foglalkozni, de olyan is van, aki végig táppénzen van és még az előző évről is maradt szabija. Általános képlet nincs, nem tudom másképp mondani, mint hogy meg kell nézni, hogy meddig tart a gyed 1. éve és addig jár.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! :) Most decemberben született második gyermekünk, két év két hónappal az első után. (2003. október 22. és 2005. december 16.) Januárban kezdtük el intézni férjemmel a különféle juttatásokat, és már kellőképpen belezavarodtunk. A nagyobbik után GYED-et vettem igénybe, mivel a Kft-ben, ahol dolgoztam, bruttó 100.000 Ft-ra voltam bejelentve, így a TGYÁS után ez volt a legmegfelelőbb. Most viszont nem tudjuk, hogy igénybe vehetem-e a kicsinél is a TGYÁS-t 28 nappal a születése előtt, tehát november 18-tól, vagy pedig arra a közel két hónapra csak a nagyobbik után járó GYES-re van-e lehetőség? Az ügyintézőtől azt a tanácsot kaptuk, hogy postafordultával küldjük vissza a nyomtatványt, amiben lemondok a nagyobb gyerek után járó GYES-ről dec. 16. után, illetve az október 22. és 31. közötti pár napban menjek szabadságra, és emelje meg a főnököm a fizetésemet br. 150.000 Ft-ra, így járunk a legjobban. Ha valóban megemelné a fizetésemet, nekem kell kifizetni az ezzel járó többletköltséget, gondolom, az nem lesz túl nagy összeg arra a pár napra. Viszont - mivel azóta a könyvelő minden év végi papírt leadott már a megfelelő helyeken - újra kell könyvelni pár dolgot, és bizonyos nyilvántartásokat is újra be kell adni (EMMA??), ami esetleg pénzbüntetést is vonhat maga után. Vajon anyagilag megéri a macerát és az esetleges pénzbüntetés bevállalását? Vagy mindenképpen meg kell lépni ezt a lépést, mert valóban megszűnt a biztosítási jogviszonyom 2005. okt. 22-vel, mivel a GYED folyósítása alatt fizetés nélküli szabin voltam, és utána nem álltam vissza a munkába? Én úgy gondoltam, a GYES automatikusan következik a GYED után. Miért kellene szabit kérnem arra a pár napra? Csak a magasabb összeg miatt, vagy ténylegesen azért, hogy a biztosítási jogviszony folyamatos legyen? Sajnos teljes a káosz evvel kapcsolatban nálam. Nagyon köszönöm a segítséget előre is!!!

Visszamenőleg nem tudod a gyest lemondani és helyette tgyást igényelni, erre akkor kellett volna gondolni. Egy kifizetőhelyen esetleg el lehet játszani, de kétlem, hogy a kincstárnál menne a dolog. 0 bérezett napod van a tgyás és a gyed megállapításánál, ilyenkor az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A béredet folyamatosan kell emelni a többiekével együtt, ha náluk van bérfejlesztés, úgyhogy 100 után 125-öt nyugodtan be lehet írni, ez teljesen életszerű. Ha csak beírja a munkáltató, azután nem kell semmit fizetni, de illik, hogy akkor ketteske utáni visszatérést követően legalább ennyi legyen, mert ugye csökkenteni azt nem lehet. Az Emmába a munkaviszony elejét és végét kell bejelenteni, a béremelést nem. Novemberben kifieztett bérekről viszont már legalább 4 fajta adatszolgáltatásnak el kellett volna mennie és a közterhek utalásával is késedelembe esne, ha most fizetné ki, ezután késedelmi pótlék van, úgyhogy nem hiszem, hogy van ember ezen a földön, aki ezt bevállalná Neked.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Az alább felsorolt bérek alapján mennyi TGYÁS jár és miért? 2003. 12. 08-2005. 01.21 bruttó bét 100 e Ft Ezután 2005.01.22-2005.02.25 semmi 2005.02.26-2005.03.20 munkanélküli 2005.03.21-2005.06.21 200 e Ft 2005.06.22-2005.08.15 táppénz 2005.08.18-2005.12.15 57 e Ft 2005. 12.16 szülési szabadság A baba 2005. 12.14-én született. Arra számítottunk, hogy a TGYÁS alapja a 2005-ös átlagkereset alapján lesz meghatározva, helyette a minimálbér alapján lett. Miért? Lehet e még valamit tenni? Előre is köszönöm válaszát.

Nem volt 180 bérezett nap, 180-nál kevesebb napban volt egy minimálbér kétszeresénél magasabb átlag, ezért a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese, mert 0-179 bérezett napnál a 0-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után kerül megállapításra. Legalább 180 nap járulékfieztés kellett volna, ha egy magas bér után szerettél volna korlátlan tgyást kapni.



Szakbarbár
2006-02-01 11:15:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB szakértő! A kérdésem az, ha a feleségem tíz éve dolgozik, de megszakad a munkaviszonya (ha ő mond fel és ha közös megegyezéssel jön el), és később lesz csak terhes, akkor járnak-e (és milyenek) a különböző támogatások gyermekszülés esetén? Szeretnénk elköltözni, ezért kell munkaviszony megszűnéssel számolni, ezért érdekel a felmondás és a közös megegyezés lehetősége is. Köszönettel:

A tgyás és a gyed egyik, és nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele az előző 2 évben 180 nap biztosítás.Ez még az utolsó munkaviszony után 1,5 évvel is rendben van, innentől kezdve csak a másik jogosultsági feltételre kell gyúrni és egy aktuális biztosítást kell felmutatni, ez nem szokott problémát okozni. 10 év után 270 nap álláskeresési segélyre jogosult, ha ennek a tartama alatt szül, akkor ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyban szült volna. Ha ő mond fel, akkor 3 hónapig nincs munkanélküli ellátás, ez amolyan büntetőidő.



Szakbarbár
2006-01-31 11:45:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A kérdésem: amennyiben veszélyeztetett terhesként a terhességem első heteitől kezdve mennék táppénzre, ill. betegszabira, hogyan befolyásolná ez a gyedet, tgyást? A tavalyi évi fizum: br. 97500,-/hó ( ebből 84000,- az alap meg 13500 "jutalom" ) + 70000,-,amit külön jutalomként kaptam, ez havi szintre lebontva kb. 103.000,- ft, bruttóban. ( ez a második év, hogy nem emelnek fizetést) tehát nem számítok többre. Előre is köszönöm a válaszod, üdvözlettel:

A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem befolyásol semmit, legfeljebb a táppénz előtti 80%-os betegszabadsággal rontod az átlagodat, de minél több 100%-os időszak van mellette, ez annál inkább elhanyagolható mértékű. Bruttó 103.000 Ft-os átlagkeresetből nettó 68.000 körüli tgyás és 62.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2006-01-31 11:45:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szakbarbár! A kérdésem a következő lenne munkajogilag mennyire lehetséges ha megtudom, hogy terhes vagyok a fizetésemet kérhetem-e hogy emeljék fel ha normális a fönököm?? Szülés után közvetlenül milyen jutattás kapnék igaz, hogy pár hónapig a rendes fizetését kapja az ember?? Köszönöm segítségét!

A munkáltató saját döntése alapján akkor és annyit emel a fizetésen, amennyit akar, de törvényben csak az van meghatározva, hogy a minimálbért meg kell adni. Az első 168 napra terhességi gyermekágyi segély jár, ez bérfüggő, az előző évi bér 70%-a. Ha voltak extrák, akkor megközelítheti a sima alapfizetést. Ha nem, akkor is valamivel több a nettó, mert a 70%-nyi bruttóból nem vonnak 13,5% járulékot, ami a bért terhelné, így olyan, mintha 83,5% lenne. Az ellátásokkal kapcsolatban érdemes lenne tanulmányozni a családinet összeállítását, ott részletesen le van írva minden a tgyásról és a gyedről.



Szakbarbár
2006-01-31 11:44:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2006. szept. 8.-án várjuk első gyermekünket. 2003.09.01.-től dolgozom. 2003.09.01.-2004.04.20.: 74000 Ft/hó 2004.04.21.-2004.04.25.: munkanélk. járadék 2004.04.26.-2004.06.15.: 74000 Ft/hó 2004.06.16.-2004.12.31.: 157100 Ft/hó 2005.01.hó 167400 Ft egy havi juttatás 2005.01.01.-2005.06.17.: 167400 Ft/hó 2005.06.20.-2005.06.30.: passzív táppénz 2004.07.01.-2005.09.30.: 70000 Ft/hó 2005.10.01.-2006.02.18.: 80000 Ft/hó 2006.02.18.-án közös megegyezéssel meg fog szűnni a munkaviszonyom a terhesség miatt. Nem tudom, hogy mire leszek jogosult és milyen összegre, illetve a szülésig milyen ellátásban részesülhetek? (táppénz,MNJ,egy ismerősöm be is jelentene egy pár hónapra!) Kérem segítsen!

02.19-től - ha megoldható - táppénz, utána átlagjavító biztosítás - ezt mindjárt kifejtem - , aztán megint táppénz, utána munkanélküli - ezt a sorrendet javaslom. Ha beleszülsz a munkanélküli ellátásba, akkor a tgyás és a gyed ugyanúúgy jár, mintha munkaviszonyod lenne. A 2005-ös 133.000 körüli átlagkeresetedből nettó 85.000 körüli táppénz és tgyás várható. A gyeded elég gyatra lenne viszont a 2006-os alacsony bérekből, ezen érdemes lenne javítani egy kicsit egy idei rövid idejű, magas bérű biztosítással, amivel a 2006-os napi átlagkereset 4.500 Ft fölé megy.



Szakbarbár
2006-01-31 11:44:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2002 február óta folyamatos a munkaviszonyom az alapkeresetem 88700Ft amier jön alapkereste kiegészítés 3548Ft/hó prémium ami 3076FT/hó így a béralapom 95324 Ft/hó amiból 74000Ft nettó a fizetésem!a 4 év alatt háromszor egy hetet voltam beteg! Szeretnék gyermeket vállaln!!! kérdéseim: 1.ha veszélyeztetett terhes leszek és táppénzre kell mennem a szülésig mennyi táppénzt kapok? 2.Szülés után mi érné meg az én esetemben gyed, gyes, tgyás? És mennyit kapnék kézhez? 3.Ha ikereim lennének jogosult lennék valami egyéd juttatásra?? Segítségét előre is nagyon köszönöm

Tgyás, gyed, gyes - a klasszikus sorrendben. Ha a 95.324 a tavalyi átlagod is, akkor abból nettó 65.000 körüli táppénz és tgyás várható. 2006-os ugyanilyen átlagból a gyed nagyjából 59.000 Ft. A gyes fix összegű, idén 23.607 Ft. Ikrekkel duplaannyi, de a tgyás és a gyed több ennél, úgyhogy az első 2 évben nem érdemes ikergyest igényelni. Ikrek után több az anyasági támogatás (58.050 Ft helyett 77.400/gyerek) és tovább jár a dupla gyes, egészen annak az évnek a végéig, amikor iskolába mennek, vagy ha nem egyszerre, akkor amíg a másik is megkezdi az iskolát.



Szakbarbár
2006-01-31 11:43:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Köszönöm gyors és szakszerű válaszodat! Valóban igazad van abban, hogy a "volna, ill. ha" kezdetű mondatoknál nem mindig van értelme a válaszoknak, mivel még bármi történhet. Mi valóban tervezzük a kisbabát 2006 végére, de mivel nemrégen vesztettem el az előző kisbabámat, nem tudjuk mikor kap zöld utat a leendő. Válaszodból sok minden világossá vált, mindössze egy kérdésem lenne még: Hogyan számolódik a TGYÁS és a táppánz átlaga? (tudom, hogy előző évi jövedelem az alap)A munkaviszonyban töltött bérezett napok átlaga vagy pedig 365 nap-ra számolt átlaggal, függetlenül attól, hogy mondjuk csak 270 napot dolgoztam? Esetemben ez nem mindegy, mivel táppénzen is voltam az előző picivel(aki meghalt) 4 hónapot, így a bérezett napjaim 2005 aug 29-ig szólnak,(utána táppánz aktív és passzív jogon) majd idén január 13-tól indult újra egy új munkahelyen a munkaviszonyom. Egy új állapotosság esetén a 180 bérezett nap után eljönnék táppénzre újra, ezért is szeretném tudni ezt a számítást.! A biztosításban töltött időm 1996 nyara óta folyamatos. Köszönöm segítségedet!
Az átlaghoz a számlálóba a járulékköteles jövedelem kerül, tehát amit a bérezett napokra kaptál, a nevezőbe pedig a bérezett napok száma. Pl. 270 napi jövedelmet tehát 270 nappal osztanak, nem 365-tel.


Szakbarbár
2006-01-30 10:21:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Egy kerdessel szeretnek fordulni Onhoz. 2003. dec 15 ota dolgoztam allando munkaviszonyban brutto 270.000 Ft-ert egy cegnel. Tavaly aug. 22-tol tappenzen voltam, mert veszelyeztetett terheskent itthon a terhessegem legnagyobb reszeben fekudnom kellett. Sajnos decemberben a 20. heten nyitottgerinc miatt a terhesseget meg kellett szakitani. Iden januarban is meg tappenzen voltam, de kozben beadtam felmondasomat a ceghez, igy munkaviszonyom a szabadnapjaim lejartaval februar 10-vel megszunik. Van egy Bt, melyben beltag vagyok, itt fogok jarulekot fizetni magam utan, mivel tudom hamarosan ujra teherbe eshetek, nem szeretnek addig mar elhelyezkedni. A kerdesem mekkora fizetesre erdemes bejelenteni magamat, hogy a maximalis gyedet es gyest kaphassam terhessegem soran? Koszonom valaszat elore is!
Jövő évi maximális gyedhez havi bruttó 135.000 Ft-os tagi jövedelem kell. Ha ennyi után fizetsz járulékot, akkor is  a tgyásod pont feleakkora lesz, mintha maradtál volna a 270.000-es munkaviszonyban, mert a tgyásnak nincs felső határa, az korlátlanul magas is lehet, ha legalább 180 bérezett napból állapítják meg. A gyes fix összegű ellátás, idén nettó 23.607 Ft, ez teljesen független a jövedelemtől.
Ha a munkaviszony megszűnése után elmennél passzív táppénzre, akkor addig nem kellene járulékot fizetni és a tavalyi béred után kapnál még táppénzt.


Szakbarbár
2006-01-30 10:21:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kérlek adj tanácsot, ha tudsz! 2006-ra tervezzük harmadik gyermekünket. Egyik után GYES-t kapok, mert tartósan beteg; már 7 éves (tehát több mint 7 éve kapom a GYES-t folyamatosan). Emellett 4 órában dolgozom, bruttó 47.000 Ft-ért (ez nem is fog változni). Ez a munkaviszony ugyanilyen bérrel 2004. januárja óta tart. GYED-en, táppénzen még soha nem voltam. Mennyi lesz ebben az esetben a TGYÁS és a GYED összege? Megéri TGYÁS-t kérnem a GYES helyett, a szülés előtti 28 napra? Bruttó 125.000 Ft után mennyi a GYED összege? Milyen fizetés után biztos a max. GYED? Ugyanis esetleg a férjem menne GYED-re (2004-ben 200.000, 2005-ben 100.000 volt a bruttója, most valószínűleg fölemelik 125.000-re). Előre is köszönöm
Bruttó 47.000-ből 33.000 Ft körüli tgyás és 30.000 Ft körüli gyed várható, ez több, mint a jelenleg 23.607 Ft-os gyes, úgyhogy megéri helyette ezeket igényelni. Ha a -28. naptól kéred a tgyást, akkor már az utolsó hónapban is 10.000-rel többet kapsz.
Bruttó 125.000-ből nettó 74.000 körüli gyed várható, de apuka csak a tgyás lejárta után mehet gyedre.


Szakbarbár
2006-01-30 10:21:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja